Haberler

Stephen Shore: “Fotoğraf, Açıklamada Çok İyi Değil”

Stephen Shore’un MACK tarafından yayımlanan son yayını Steel Town , 1970’lerde çelik fabrikalarının kapanmasıyla harap olan, Pas Kuşağı olarak bilinen ABD’deki bölgenin kırılganlığını anlatıyor.

Stephen Shore: "Fotoğraf, Açıklamada Çok İyi Değil"
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore

Steel Town by Stephen Shore, MACK tarafından piyasaya sürüldü. Kitap, bir kemer sıkma duygusunun yanı sıra, kaynağını tespit etmesi zor olan bir tür üzüntüyle doludur. Shore’un renkli fotoğrafları hem tuhaf hem de tanıdık geliyor, biraz uzun zamandır unutulmuş bir melodiye benziyor. Amerikalı fotoğrafçı gerçeği saklamaya çalışmıyor; tam tersine, bu yüzden orada. İlk olarak 1977’de Fortune Magazine’de “Zor Zamanlar Steeltown’a Geliyor” başlığı altında yayınlanan bu fotoğraf hikayesini motive eden şey gerçekliktir. O zamanlar 30 yaşında olan Stephen Shore (d. 8 Ekim 1947), şimdi 40’tan fazla kitabın yazarı, bunun “o tarihe kadar bir dergi için yaptığım en kapsamlı [editör komisyonu]” olduğunu kabul ediyor. 

Stephen Shore Fotograf Aciklamada Cok Iyi Degil 0002
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore

Shore, Vietnam Savaşı‘nın sona ermesinden sadece iki yıl sonra ekonomik gerilemeden etkilenen New York eyaleti, Batı Pensilvanya ve Doğu Ohio eyaletlerini çaprazladı. Orada bir emlak raporu hazırlamak için değil, durumun “karmaşıklıklarını” göstermek için oradaydı. Çelik endüstrisindeki düşüşün getirdiği feci insani sonuçlara dikkat çekmeye mi çalışıyordu? Stephen Shore, “Fotoğrafın ifşa etmeyi bırakın, açıklamada çok iyi olduğuna inanmıyorum” dedi. “Şu iki cümleyi düşünün: Çelik fabrikalarının kapanmasına katkıda bulunan birçok faktörden biri, modernizasyonun iş kaybına yol açabileceği korkusuyla, çelik işçi sendikalarından gelen modernizasyona yapılan itirazlardı. Bu noktada, eski Amerikan fabrikaları daha verimli Japon çelik fabrikalarıyla rekabet edemedi.Bu karmaşıklık bir fotoğrafta nasıl ifade edilebilir? Bununla birlikte, bir fotoğraf, bir yerin duygusal merkezine dokunabilir. Ayrıca tarif edebilir. “

“Gittiğinde ne bekleyeceğini bilmese de”, genç bir fotoğrafçıya açılan kapılar buldu ve ona “başka türlü fotoğrafını çekemeyeceği yerlere ve kişilere erişim” sağladı. Daha da iyisi: “Derginin araştırmacısı beni, fotoğrafını çektiğim işçilerle tanıştıran Çelik İşçileri Sendikasına bağladı. Tamamen misafirperverdiler. “

Stephen Shore Fotograf Aciklamada Cok Iyi Degil 0003
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore
Stephen Shore Fotograf Aciklamada Cok Iyi Degil 0004
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore

Shore, gezinmesi özellikle zor bir bağlamda, konuyu fazla karmaşık hale getirmemeyi başardı: asla dramatize etmiyor. Kepenkli işyerlerini, müşterisiz barları, bitki örtüsünün bile grevde olduğu ıssız sokakları izole ederek acele etmiyor. Bu arada, işçilerin ciddi yüzleri, sanki mucize bir çözüm umuduyla fotoğrafçıyı sorguluyor gibi görünüyor. Her zamanki gibi Shore, suç ortaklığı aramıyor, estetikçilikten kaçınıyor, bunun yerine ayıklık ve benzersizliği tercih ediyor: “Nadiren herhangi bir konunun birden fazla fotoğrafını çekiyorum. Yıllardır böyle çalışıyorum. ” Vurgu yoktur, narsisistik bir yansıtma yoktur, daha ziyade sürekli bir fotoğrafik belge fikri vardır.

Bilindiği gibi, Fortune , özellikle Walker Evans’ın (1945–65) editörlüğünde, fotoğrafçı tüm fotoğrafçıların gizlice olmayı hayal ettiği birçok fotoğraflı röportaj basmıştır. Evans, günün standartları ve belirsiz nesnellik kuralları (New York metrosundaki yolcuların gizlice çekilmiş fotoğrafları) karşısında ironik bir duruş sergilese bile, orijinal, ateşli yazısı onu fotoğrafta kalıcı bir referans haline getiriyor.

Stephen Shore Fotograf Aciklamada Cok Iyi Degil 0005
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore
Stephen Shore Fotograf Aciklamada Cok Iyi Degil 0006
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore

Jimmy Carter’ın başkanlığında (Demokrat) üretilen ve Joe Biden’in döneminin (Demokrat) ilk günlerinde basılan Steel Town , kelimenin her zamanki anlamıyla politik bir kitap değil. Bu kültürel bir iz, Amerika’da bir yıllık tarihin kıymetli bir kaydı, Apple II’nin, Star Wars efsanesinin lansmanını ve sinema çağının en şefkatli komedyeni Charlie Chaplin’in ölümünü de gördü. 

Çok öğretici girişinde Helen C. Epstein bize, İkinci Dünya Savaşını izleyen yirmi yılda doğan Amerikalıların “refah ve umut atmosferinde büyüdüklerini” hatırlatıyor. Bu atmosfer 1970’lerde ortadan kalktı ve gelecek nesil kendilerini binlerce işsiz sanayi işçisi arasında buldu. Steel Town , o dönemin kararlı bir kanıtıdır. 


Stephen Shore, Steel Town , MACK, € 50, 104 pp. Helen C. Epstein’ın bir girişiyle. Kitap burada mevcuttur . Stephen Shore hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edin.


Stephen Shore Fotograf Aciklamada Cok Iyi Degil 0007
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore
Stephen Shore Fotograf Aciklamada Cok Iyi Degil 0008
Steel Town’dan görüntü (MACK, 2021) © Stephen Shore

Başa dön tuşu