Haberler

William Klein, Savaş Sonrası Japonya’da bir Amerikalı

William Klein, ‘Tokyo 1961’ adlı kitabında fotoğrafçı, Japon toplumunun alışılmadık bir bölümünü bir fotoğraf günlüğü tarzında belgeliyor.

Amerikalı fotoğrafçı William Klein ilk kez Japonya’ya ayak bastığında 1961 yılıydı. Bir grup resmi temsilci tarafından Tokyo hayatına inisiye edilerek, normalde denizaşırı ülkelerden acemilerin erişmesi zor olan belirli iktidar koltuklarının fotoğrafını çekmesini sağladı; ancak, protokol filtresinden kurtularak şehrin daha derinlerine inmek için onların dikkatli gözlerinden kaçmayı başardı. Japonya’da geçirdiği zaman ona , genellikle geniş açılı bir mercekle çekilen ve 1964’te Zokeisha tarafından yayınlanan Tokyo 1961 kitabında derlenen siyah beyaz analog fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon  bıraktı  . 

William Klein, üniversitede sosyoloji okumuş, New York doğumlu bir fotoğrafçıdır. Avrupa’yı askerdeyken keşfetti ve Sorbonne’a gitti ve burada Fernand Léger ile birlikte resim okudu. Kendi kendini yetiştirmiş bir fotoğrafçı olarak, ilk fotoğraf kitabını 1956’da, samimi bir günlük ile tarihi bir belge arasındaki sınırda, kendisine damgasını vuracak bir form olan bir fotoğraf günlüğü olarak yayınladı. 

William Klein, Savaş Sonrası Japonya'da bir Amerikalı
©︎ William Klein

Yeraltına düşkünlük

Tokyo 1961  , türün tüm kodlarını benimser: William Klein, Amerikan karşıtı hareketlerin ilk işaretleri ile  yaklaşan 1964 Olimpiyat Oyunlarının heyecanı arasındaki zıtlıkların damgasını vurduğu savaş sonrası dönemde Japonya’yı dolaştı . Fotoğraflarında Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ve imparatorluk çiftinin yanı sıra fahişeler ve göz debridman operasyonları yer alıyor. William Klein, yeraltına özel bir düşkünlükle her yerde fotoğraf çekti. Fotoğrafçı, sanatçı Ushio Shinohara’nın boks resimleri üzerinde çalıştığı ve buto’nun kurucu ortağı Kazuo Ono’nun şehirdeki gezilerinde çılgın temposunu takip ettiği birkaç seans için hazır bulunduğundan avangard da asla uzakta değil.  . 

Tokyo 1961, diğer üç büyük şehri içeren daha büyük bir fotoğraf serisinin son kısmı: New York, Roma ve Moskova. 

William Klein’ın bir fotoğraf kitabı olan Tokyo 1961 (1964), Zokeisha tarafından yayınlandı ve 2014’te Akio Nagasawa tarafından yeniden basıldı.

William Klein, Savaş Sonrası Japonya'da bir Amerikalı
©︎ William Klein
William Klein an American in Post war Japan 003
©︎ William Klein
William Klein an American in Post war Japan 004
©︎ William Klein
William Klein an American in Post war Japan 005
©︎ William Klein
William Klein an American in Post war Japan 006
©︎ William Klein
William Klein an American in Post war Japan 007
©︎ William Klein
William Klein an American in Post war Japan 008
©︎ William Klein
William Klein an American in Post war Japan 009
©︎ William Klein

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu