Haberler

Shutterstock, Görüntü Oluşturucusunu Tanıtmak İçin “Yapay Zeka Fotoğrafçılarına” Para Ödüyor

Shutterstock, görüntü oluşturucusunu tanıtmak için yapay zeka (AI) ile görüntüler oluşturan çevrimiçi etkileyicilere ve fotoğrafçılara ödeme yapıyor.

Shutterstock, Görüntü Oluşturucusunu Tanıtmak İçin "Yapay Zeka Fotoğrafçılarına" Para Ödüyor
“AI fotoğrafçısı” Tim Tadder tarafından Shuttertock’un üretken AI aracıyla oluşturulan bir görüntü.

Fotoğraf stok kitaplığı, bu yılın başında DALL-E teknolojisini kullanarak yapay zeka görüntü oluşturucusunu piyasaya sürdü ve görünüşe göre şirket, büyük Instagram takipçileri olan kişilere yapay zeka görüntü oluşturucunun reklamını yapmaları için ödeme yaparak müşterileri çekmeye çalışıyor.

Yapay zekayı coşkuyla benimseyen ve kısa süre önce Shutterstock’un görsel oluşturma aracını tanıtan bir gönderi yayınlayan ticari fotoğrafçı Tim Tadder da bunlara dahildir. Gönderi “Ücretli ortaklık” ile işaretlendi.

Tadder, Instagram’daki 132.000 takipçisine “Yapay zeka her yaratıcı ruhun iş akışına giderek daha fazla nüfuz ederken, ortaya çıkardığı olasılıkların büyüsüne kapılmış olarak sonucu sabırsızlıkla bekliyorum” diye yazıyor.

https://www.instagram.com/p/CuCzLXMp4Ev/

Shutterstock’un yeni aracını tanıtan tek kişi Tadder değil, aynı zamanda Grace adlı yapay zeka üreten bir sanatçı, “fotoğraf tarzında bir görüntü oluşturabilen” teknolojiyi övdükleri bir video da yayınladı. Fashion Coupids adlı dijital bir AI moda sayfası da Instagram’da bir gönderi yaptı.

Herkes Mutlu Değil

Birkaç yıldır fotoğraf endüstrisinin yiğitlerinden biri olan Shutterstock, görünüşe göre Adobe gibi diğer fotoğraf devlerinin yaptığını yapıyor ve bu, dikkatlerini AI görüntülerine kaydırıyor.

Fotoğrafçı Jordan Butters, Tadder’ın Shutterstock’un stok kütüphanesini ve bir bütün olarak yapay zeka endüstrisini hedef aldığı tanıtım yazısının altına öfkeli bir yorum yaptı.

“Bu yüzden, fotoğrafçıları stok görüntüler için düşük telif oranlarıyla dolandırmaktan bıktıklarından, bunları tamamen ortadan kaldırmaya ve son kullanıcının, aslında herkesin zaman içinde yüklediği her şeyin kemiklerinden toplanan görüntüler oluşturmasına izin vermeye karar verdiler. Güzel.”

Butters, yapay zeka görüntü oluşturucuların, fotoğrafçılara soru sorulmadan veya ödeme yapılmadan üretken yapay zeka araçları oluşturmak için kullanılan gerçek fotoğrafçılar tarafından çekilmiş milyonlarca fotoğrafa güvendiği gerçeğinin altını çiziyor.

Shutterstock’un Yapay Zeka Görüntü Oluşturucusu nedir?

Görüntü oluşturucu, Shutterstock’ın Creative Flow paketinin bir parçasıdır ve kullanıcıların bir ücret karşılığında indirilebilen bir görüntü oluşturmasına olanak tanır.

Tek bir indirmenin maliyeti 19 ABD dolarıdır, ancak kullanıcı birden çok görüntü satın alıyorsa indirimler eklenir – örneğin beş görüntünün maliyeti 49 ABD dolarıdır. Ayda 29 ABD Doları karşılığında, kullanıcı ayda 169 ABD Doları karşılığında 350 krediye kadar değişen 10 kredi alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.