Haberler

Adobe MAX 2022: Güncellemesi hakkında daha fazlası

Adobe MAX’ta Adobe, Creative Cloud yazılımında çok çeşitli güncellemeler sundu. Adobe’nin fotoğraf düzenleme yazılımındaki değişikliklere odaklandık, o yüzden Adobe Lightroom’daki yeni eklemelerle başlayalım.

Adobe Lightroom güncellemeleri

Lightroom ekosistemindeki güncellemeler, maskeleme iş akışlarını kullanmayı, görüntülerden istenmeyen öğeleri kaldırmayı ve mobil platformlarda AI maskelerini kullanmayı kolaylaştırıyor. Daha gelişmiş yapay zeka destekli maskeleme, masaüstü için Lightroom, Lightroom Classic ve Adobe Camera Raw‘da (ACR) mevcuttur. Geçen yıl bu zamanlar Adobe, Select Sky ve Select Subject dahil olmak üzere yeniden tasarlanmış seçici ayarlama araçlarını tanıttı. Bugün Adobe, tamamen yeni Select People, Select Objects ve Select Background ile bu araçları geliştiriyor.

Adobe’nin AI teknolojisi Adobe Sensei tarafından desteklenen yeni Select People ile portreleri rötuşlamak çok daha kolay. Yazılım, herhangi bir portredeki bireyler veya gruplar için yüksek kaliteli maskeleri algılayabilir ve oluşturabilir ve yüz derisi, vücut derisi, gözler, dişler, dudaklar, saç ve daha fazlası gibi belirli vücut kısımlarını seçebilir.

Adobe MAX 2022: Güncellemesi hakkında daha fazlası
Yeni bir maske oluştururken bir kişinin tamamını veya bir görüntünün belirli bölümlerini seçebilirsiniz.

Benzer şekilde Select Objects, ‘Lightroom’daki nesneleri maskelemenin en hızlı ve en esnek yolu’ diyor Adobe. Fırça Seçimi ile istediğiniz nesnenin üzerini boyarsınız veya Dikdörtgen Seçimi ile nesnenin çevresine bir dikdörtgen çizersiniz. AI daha sonra hassas bir maske oluşturmak için kenarları otomatik olarak düzeltir.

adobe max 2022 lightroom object selection
Dikdörtgen seçim aracıyla veya seçmek istediğiniz konunun üzerine elle kabaca fırçalayarak bir nesne seçebilirsiniz.

Yeni Arka Plan Seç seçeneği, bir görüntünün arka planını seçmeyi kolaylaştırır. Daha önce, Konu Seç’i kullanabilir ve ardından maskeyi ters çevirebilirdiniz. Şimdi aynı sonucu daha az adımda elde edebilirsiniz.

Masaüstü için Lightroom, Lightroom Classic, ACR ve iOS/iPadOS’ta Adobe, portreler için Uyarlanabilir Hazır Ayarları tanıttı. Uyarlanabilir Ön Ayarlar yeni değil, geçen yaz tanıtıldı, ancak bunları portrelerde kullanmak yeni bir özellik ve artık mobil cihazlarda kullanılabiliyor. Daha önce masaüstüne özeldi. Portreler için Uyarlanabilir Ön Ayarlar, kullanıcının tüm portreyi hızla geliştirmesine veya gözler, dişler veya kaşlar gibi belirli özellikleri hedeflemesine olanak tanır.

Mobil cihazlarda, artık gökyüzü ve konu için Uyarlanabilir Ön Ayarlar mevcuttur. Bunlar daha önce yalnızca masaüstünde mevcuttu.

Genel olarak maskeleme için birkaç güncelleme var. Artık masaüstü için Lightroom’da maskelenmiş düzenlemelerin yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, AI maskeleme artık sunucu tarafı desteği kullanan Android cihazlarda kullanılabilir. Bir sunucu AI maskeleme sağladığından, cihazlarının gücü ne olursa olsun tüm Android kullanıcıları yararlanabilir.

Tüm Lightroom uygulamalarında yeni bir İçeriğe Duyarlı Kaldırma özelliği vardır. İçeriğe Duyarlı Doldurma ile aynı teknolojiye dayalı olarak, İçeriğe Duyarlı Kaldırma, çevredeki içeriğe dayalı olarak kaldırılan ‘kusurları’ uyarlanabilir bir şekilde doldurur. Daha ince ayarlı kontrol için örneklenen alanı manuel olarak da seçebilirsiniz.

adobe max 2022 content aware remove
Kullanıcı, İçeriğe Duyarlı Kaldır’ı kullanarak kaplanın başının ve arkasının arkasından bir ağaç seçip kaldırmıştır.

Masaüstü için Lightroom’da kullanıcılar, Karşılaştırma modundayken tam düzenleme işlevine erişerek, kullanıcıların görüntüleri yan yana düzenlemesine olanak tanır. Güncelleme ayrıca daha hızlı resim yükleme ve daha kısa dışa aktarma süreleri vaat ediyor.

Lightroom Classic’te artık tüm modüller için veya yalnızca geliştirme için sol ve sağ panelleri değiştirebilirsiniz. Bu, düzenleme kaydırıcılarınızı çalışma alanının sol tarafına taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Windows’ta, taşınabilir cihazlardan içe aktarma süreleri azaltıldı.

adobe max lightroom panel swap
Lightroom’daki düzenleme araçlarınızın sol tarafta olmasını istiyorsanız, bu artık mümkün

Adobe Camera Raw’da artık yerel seçimler için Eğrileri ayarlayabilirsiniz. Bu özellik gelecekte Lightroom’a eklenecektir. Ayrıca Adobe, bir Teknik Önizleme aracılığıyla ACR’ye HDR desteği ekledi.

Son olarak Adobe, Lightroom Academy’yi yeni yemek, seyahat ve gece fotoğrafçılığı içeriğiyle güncelledi. Lightroom Academy, fotoğrafçıların aradıkları eğitici içeriği bulmalarını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için güncellenmiş bir kullanıcı arayüzüne de sahiptir.

Adobe Photoshop

Adobe ayrıca masaüstünde Photoshop, web’de iPad ve Photoshop için önemli güncellemeler yayınladı (belirli pazarlarda beta testinde).

Masaüstündeki Photoshop’ta Adobe, Nesne Seçimi aracını geliştirdi. İlk olarak 2020’de tanıtılan güncellenmiş araç, daha iyi bir aslına uygunluk ve seçim kalitesi vaat ediyor. Photoshop’un tanıdığı nesne türleri de genişletildi. Nesne Seçimi aracı, gökyüzü, binalar, su, bitki örtüsü, farklı zemin/döşeme türleri ve daha fazlası gibi karmaşık nesneleri ve bölgeleri tanır. Bu araç hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

adobe max photoshop object selection
Bu durumda, kullanıcı kişiye tıklamıştır.
Ancak, dizüstü bilgisayara, fincana veya arka plana da tıklayabilirsiniz.
Seçildikten sonra Photoshop, seçilen konunun rafine, kesin bir maskesini oluşturur.

Lightroom’a eklenen İçeriğe Duyarlı Kaldırma özelliği gibi, Photoshop’ta da Sensei destekli Nesne Seçimi ve İçeriğe Duyarlı Doldurma tarafından desteklenen tek tıklamayla Silme özelliği vardır. Photoshop, bir nesneyi tıklatıp Shift+Delete tuşlarına basarak bir nesneyi kaldırır ve konumunu tek bir işlemle doldurur.

adobe max photoshop object removal
Mavi seçili olarak gösterilen pusulayı kaldırmak istiyorsanız, nesneye tıklayın ve ardından Shift+Delete tuşlarına basın.
Photoshop daha sonra seçilen nesneyi kaldırır ve çevreleyen içeriği kullanarak doldurur.

Düzenli olarak Photoshop ve Illustrator arasında geçiş yapan kullanıcılar için artık canlı, düzenlenebilir metni Illustrator’dan Photoshop’a kopyalayabilir/yapıştırabilirsiniz. Adobe, ‘Canlı yazının katmanlar halinde yapıştırılması, Photoshop’ta yazı tipi, yazı tipi stili, boyut, hizalama, yönlendirme, izleme, karakter aralığı ve renk gibi yazı niteliklerini korur. Alan türü, yola yazma ve dokunmayla yazma gibi diğer daha gelişmiş tipografik seçenekler de desteklenir.’

Photoshop’un Sinir Filtreleri, AI teknolojisinin ve fotoğraf düzenlemenin sınırlarını zorlamaya devam etti. En son Photoshop sürümü için Adobe, uygulamaya yeni bir Fotoğraf Restorasyon Sinir Filtresi ekledi. Makine öğrenimini kullanan filtre, eski fotoğraflardaki kusurları algılar ve ortadan kaldırır.

Birçok Photoshop kullanıcısı Photoshop dosyalarını her gün paylaşır. İnceleme için Paylaş, yeni sürümde bir beta özelliği olarak eklendi. Belgenizin anlık görüntüsünü oluşturabilir ve birisini belgeye yorum yapması için davet edebilirsiniz. Yorumlar Photoshop’ta gerçek zamanlı olarak görünür. Dosya üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz ve dosya her güncellendiğinde dosyayı paylaştığınız kişiler değişiklikleri görebilir.

Diğer bir beta özelliği ise İçerik Kimlik Bilgileridir. Bu özellik sayesinde Photoshop kullanıcıları, Photoshop’tan dışa aktarırken görüntülerine ilişkilendirme bilgisi ekleyebilir. Değiştirilmiş veya başka şekilde düzenlenmiş resimler için bir düzenleme izi oluşturur. İçerik Kimlik Bilgileri, Creative Cloud aboneleri için bir tercih özelliğidir. Etkinleştirirseniz, tüm düzenlemeler ve kimlik bilgileri yakalanır.

adobe cai photoshop
Dahil edilen içerik kimlik bilgileriyle (beta) Photoshop’tan görüntüleri dışa aktarabilirsiniz

iPad’deki Photoshop’ta çok sayıda yeni özellik vardır. Kullanıcılar, Konu Seç teknolojisini kullanarak artık tek tıklamayla arka planı kaldırabilir. Artık iPad’de tek dokunuşla içeriğe duyarlı doldurma da var. Adobe’nin AI teknolojisini kullanan Select Subject, iPad’de geliştirildi. Yazılım artık insanların, hayvanların, nesnelerin ve daha fazlasının fotoğraflarını tanımlıyor.

iPad’de Photoshop’ta yapılan büyük değişiklikleri tamamlamak, tek dokunuşla Otomatik Ton, Otomatik Kontrast ve Otomatik Renk komutlarıdır. Bu yeni tek dokunuş özellikleri hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın .

adobe photoshop ipad auto tools
iPad’deki Photoshop’ta artık tek dokunuşla otomatik düzeltmeler yapmak mümkün

Adobe geçen yıl Photoshop’u web’de başlattı. Bu, daha fazla insanın sezgisel, daha erişilebilir bir kullanıcı arayüzü ile Photoshop’un keyfini çıkarmasını sağladı. Web üzerinde Photoshop henüz Photoshop’un tüm özelliklerini içermez. Yine de, Nesne Seçimi, Arka Planı Kaldırma, Adobe Camera Raw görüntü ayarlamaları ve İçeriğe Duyarlı Doldurma gibi yazılımın en popüler araçlarının çoğu mevcuttur. Photoshop aboneleri, Creative Cloud ana sayfasının Tüm Uygulamalar bölümüne giderek Photoshop’u web üzerinde bulabilir ve deneyebilir.

Adobe ve AI: Creative Cloud’da yeni bir AI araçları dalgası

Adobe, Üretken Yapay Zeka ile denemeler yapıyor . Bu teknoloji, DALL-E 2 gibi araçlarda gördüğünüz gibidir. Anlamsal bir cümle yazarsınız ve ardından AI, tanımladığınız her şeyi oluşturur.

Bu teknoloji inanılmaz olsa da, AI sanat eserleri hakkında endişeleri artırdı. Bir kişinin veya bilgisayarın bir şey yaratıp yaratmadığını nasıl anlarız? Yapay zeka modellerini eğitmek için mevcut sanat eserleri nasıl kullanılıyor ve bu ne anlama geliyor? Adobe şöyle yazıyor: ‘Photoshop’un lansmanından 3D’nin yükselişine kadar Adobe, yaratıcı topluluğa nasıl yarattığımız konusunda teknolojik dönüşümler yoluyla liderlik etme konusunda 40 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Araçlarımızda, sanatçıları güçlendirecek ve yaratıcılığı yeni insanlara açacak, ancak asla insan hayal gücü ve yargısının yerini almaya çalışmayacak şekilde Üretken Yapay Zeka uygulayarak bu geçişe öncülük etmeye yardımcı olmaya kararlıyız. Üretken AI’nın şeffaflıkla geliştirilmesini sağlamak için yaratıcı ve teknolojik topluluklarla birlikte çalışıyoruz.’

adobe max 2022 ai variations
Generative AI ile kullanıcılar bu resme bir baykuş ekleyebilir ve ardından sağda katmanlar olarak görebileceğiniz farklı varyasyonlar seçebilirler.

Adobe, üretken AI teknolojisiyle bu yeni, keşfedilmemiş sularda gezinmeye yardımcı olmak için İçerik Doğruluğu Girişimi‘nden (CAI) yararlanıyor. CAI, içerik oluşturucuların çalışmaları için itibar kazanmasını ve içeriği görüntüleyenlerin içeriğin nasıl ve kim tarafından oluşturulduğunu öğrenebilmelerini sağlar.

Adobe, üretken AI teknolojisiyle hala erken aşamalarda, ancak üzerinde çalıştıklarından bazılarını paylaştılar. Örneğin, bir görüntüye yeni nesneler ekleyebilecek ve mevcut görüntünüze göre varyasyonlar oluşturabileceksiniz. Özel yapım süslemelerle yepyeni, benzersiz yazı tipleri oluşturabileceksiniz. Adobe Express, kullanıcıların bir komut istemine dayalı olarak bir şablon oluşturmasına izin vermek için yapay zekayı içerecek ve yeni kullanıcıların veya zaman sıkıntısı çekenlerin her zamankinden daha hızlı oluşturmalarına olanak tanıyacak.

ightroom gibi fotoğraf düzenleme araçlarına gelince, zaten birçok araçta AI teknolojisini gördük. Ancak Adobe, kullanıcıların bir sahnenin günün saatini değiştirmesine ve hatta bir fotoğrafı çektiğiniz sahnenin ötesine genişletmesine izin vermek için Lightroom’da Üretken Yapay Zeka’yı kullanmak istiyor. Bunların bir kısmı, bir gökyüzünü değiştirerek veya içeriğe duyarlı dolgu kullanarak zaten mümkün olsa da, Generative AI, mevcut fotoğraf düzenleme teknolojisini büyük ölçüde geliştirmeyi vaat ediyor.

Adobe, sorumlu AI oluşturmayı ve yazılımında akıllı yollarla uygulanmasını sağlamayı amaçlar. Adobe şöyle yazıyor: ‘Sanat her zaman zanaat ve tanımlaması daha zor olan diğer niteliklerin bir karışımı olmuştur – stil, yargı ve göz. Sanat tarihi, seramik fırınlarının gelişimi, yağlı boyaların icadı, dijital fotoğrafçılığın ilk kez ortaya çıkması gibi kesintisiz bir dizi teknik yeniliktir ve bunların hepsi bu zanaatları hızlandırmıştır. Zanaat bir engel olmaktan çıktıkça, yaratıcının rolü – onların vizyonu, hikayesi ve hayal gücü – daha az değil – daha fazla – önemli hale gelir. Aynı şeyin Generative AI için de geçerli olacağına inanıyoruz ve kişisel vizyonunuzu ifade etmenize yardımcı olacak AI araçları geliştirmekten heyecan duyuyoruz.’

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu