Fotoğraf Projeleri

Hayvanların Bir Fotoğrafçıyla Gözgöze Geldiği An

Bir vahşi yaşam fotoğrafçısının çarpıcı fotoğraf serisi, bir hayvanın onu “gördüğü” anı, gözleri kendisininkiyle buluştuğu anda yakalar.

Profesyonel vahşi yaşam fotoğrafçısı ve görüntü yönetmeni Shaaz Jung, ormanda bir leoparın onunla göz göze geldiği ürkütücü ve büyüleyici anı gösteren viral bir video paylaştı.

Nikon Z8 kullanan Jung, her zaman bir fotoğrafçının ormanda asla yalnız olmadığı ve siz farkında olsanız da olmasanız da oradaki hayvanlar tarafından her zaman izlendiğiniz fikrinden ilham almıştır.

Orman Her Zaman İzliyor

Jungle is Watching adlı güçlü fotoğraf serisinde, kamera merceğinin görüşünü yakalayan ve onunla doğrudan göz teması kuran hayvanları gösteriyor.

“Bu seri, ormanın gerçek özünden ilham alıyor. Jung, uzak odalarının derinliklerinde, ağaçlardan oluşan bir labirentte canlı ve her zaman sizi izliyor,” diyor .

“Ormanda yıllar geçirdim ve izlendiğinizi bildiğinizde hep o his var içimde. Genellikle alacakaranlıkta, orman sessizleştiğinde ve yalnız olmadığınızı anladığınızda olur.”

Hayvanların Bir Fotoğrafçıyla Gözgöze Geldiği An
Leopard
Langur
Panther
Chameleon

Fotoğrafçı, bir hayvanın gözlerinin kendisiyle buluştuğu anın nefes kesici olduğunu söylüyor.

Jung, “Çoğu gün etrafa bakıyorum ve hiçbir şey görmüyorum, ancak arada bir, rüzgar kesildiğinde ve kuşlar ötmeyi bıraktığında, çevresel görüşünüzde bir şeyin hareket ettiğini görüyorsunuz ve gözleriniz onlarınkilerle buluşuyor,” diye açıklıyor Jung.

“O an eşsiz ve yoğun ormanın gerçek doğasını özetliyor. Siz onları her zaman göremeyebilirsiniz ama onlar sizi her zaman görüyorlar.”

“Orman Ne Kadar Karanlıksa, O Kadar Vahşidir”

Jung, resimlerinin çoğunu Güney Hindistan’ın ormanlarında fotoğrafladı. En büyük fotoğrafçılık anlarının çoğunun ormanın derinliklerinde geçtiğini belirtiyor.

Ancak bu vahşi koşullar, çekim yapmayı son derece zorlaştırabilir.

“Ormanda ne kadar derine inersen, gölgelik o kadar kalın olur. Gölgelik ne kadar kalınsa, orman o kadar karanlıktır. Orman ne kadar karanlıksa, o kadar vahşidir. Burası, en inanılmaz fotoğrafçılık fırsatlarımdan bazılarını bulduğum yer,” diyor Jung.

“Ne kadar zorlayıcı olursa, o kadar ödüllendirici olur. Işığın az olduğu ve ormanın yoğun olduğu yer. Kara panterin yeşil gözlerinin yaprak sanıldığı ve leoparın kuyruğunun ağaç dalı gibi göründüğü yer.

“Bu koşullar altında yakalanması zor hayvanların anlık görüntülerini yakalamak inanılmaz derecede zor olabilir ama bu yüzden onu seviyorum.”

Instagram’da 1,7 milyondan fazla takipçisi olan Jung , ailesinin hevesli vahşi yaşam aşığı ve korumacı olduğu Güney Hindistan ormanlarında büyüdü.

Çocukken babasının filmli kameralarını kullanan Jung, fotoğrafçılığa ve onun değişime ilham verme ve kıvılcım çıkarma yeteneğine karşı derin bir tutku geliştirdi.

Kariyerini, başta leoparlar olmak üzere vahşi yaşamı belgelemek ve fotoğraflamakla geçirdi. Jung ayrıca Güney Hindistan ve Doğu Afrika’da fotoğrafçılık gezilerine liderlik ettiği kendi vahşi yaşam kulübelerini işletiyor.

Jung’un çalışmalarının daha fazlası Instagram’da ve web sitesinde görülebilir .


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar Shaaz Jung’a aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.