Hikayeler

İnsanlar Fotoğraflarımın Gerçek Olduğuna İnanmıyorlar

Manzara Fotoğrafçısı, İnsanların Fotoğraflarının Gerçek Olduğuna İnanmadığını Söylüyor
Nepal’de Ama Dablam.

İnsanları eserinin gerçek olup olmadığından şüphe eden ödüllü bir fotoğrafçı, kompozit kullanmadığını ve ziyaret ettiği uhrevi manzaraların kısmen suçlu olduğunu söylüyor.

Aytek Çetin, Türkiye’de “peri bacaları” ve sıcak hava balonlarıyla ünlü Kapadokya’da çekilmiş bir dizi harika fotoğrafla 2021’de Uluslararası Yılın Manzara Fotoğrafçısı ödülünü kazandı.

Goreme Cappadocia Turkey 1
Kapadokya’nın ‘peri bacaları’.

İnsanlar Fotoğraflarımın Gerçek Olduğuna İnanmıyorlar!

“Peribacaları fotoğraflarıyla ilgili sorularım vardı, gerçek olamaz diyenler oldu, ben de bu kişilere fotoğraflardaki kaya oluşumlarının gerçek olduğunu söyledim” diyor.

“O bölgeye düzenli olarak fotoğraf turları düzenliyorum. Aydınlatma koşulları ve atmosfer değişebilir ama insanları fotoğraftaki gibi olmayan bir yere götürmenin adil olmayacağını düşünüyorum.”

Goreme Cappadocia Turkey 2
Kapadokya
Meke Crater Lake Konya Turkey
Konya Gölü.
Lut Desert Iran
İran’da Lut Çölü.

Çetin, kompozit kullanmadığını ancak en iyi sonuçları almak için farklı çekim teknikleri kullanacağını söylüyor.

“Fotoğraflarımın çoğunda maksimum netlik için odak gruplama kullanıyorum. Bazen arka planda bir dağı fotoğraflıyorsam ultra geniş açılı lensin etkisiyle olduğundan çok daha küçük ve uzak görünüyor, bu durumda odak karıştırma tekniğini kullanıyorum” diyor.

“Örneğin öndeki çiçekleri 15mm’de, arkadaki dağı 30mm’de çekip Photoshop ile birleştiriyorum. Elbette bu çekim teknikleri dışında fotoğraf düzenlemeyi ve görüntülere sanatsal bakış açımı katmayı seviyorum.”

Kackar Mountains Nat
Kaçkar Dağları.
Martian Mountains Baluchistan Iran 1
Martian dağları.
Cappadocia Turkey
Kapadokya.

Çetin, sahneyi ışık ve gölge ayarlamalarıyla da dramatize edeceğini ve “alan derinliği hissini artıracak” dokunuşlar yapacağını sözlerine ekliyor.

Manzara Fotoğrafçılığı İçin Harika Mekanlar Bulma

Çetin’in portföyündeki fotoğrafları çekmek için, alanları iyice araştırmak gerekir. Türk fotoğrafçı, bir yerin internette bulunan tüm fotoğraflarını inceleyecek ve ardından potansiyel çekim açılarını belirlemek için Google Earth’ü kullanacak.

“Tabii ki bunun fiziksel zorluk kısmı da var” diye ekliyor.

“Örneğin Himalayalar’da ücra bir bölgeyi fotoğraflamak istiyorsunuz ama ulaşım yok, bu yüzden tek bir nokta için günlerce uzun yürüyüşler yapmanız gerekiyor. Bu tür zorlu alanlar için kendinizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak önceden hazırlamanız gerekiyor. Ama sonunda istediğin fotoğrafı elde ettiğinde, buna değdiğini hissediyorsun!”

Mt. Kazbegi Georgia
Kazbegi Dağı.
Altiparmak mountains Rize Turkey
Altıparmak dağları.
Caucasus Mountains Georgia
Kafkas dağları.

Çetin, iki kıtaya yayılan devasa bir ülke olan memleketi Türkiye’yi ele geçirmek için çok zaman harcadı. Ancak, daha gizemli ve daha az bilinen sıradağları fotoğraflamak için Asya’ya gitmeyi planlıyor.

Pokut Plateau Rize Turkey
Türkiye’de Pokut Yaylası.

Yılın Uluslararası Manzara Fotoğrafçısı Ödülü

Çetin, prestijli ödülü kazanmanın kariyerine yardımcı olduğunu, çevrimiçi kurslarına ve saha eğitimlerine daha fazla insanı çektiğini söylüyor.

“Manzara fotoğrafçılığı alanındaki en prestijli ödül olduğuna inanıyorum ve bana birçok artısı olduğunu söyleyebilirim” diyor.

“Yerel TV kanallarında ve dünyadaki birçok haber sayfasında yer aldı ve bu son derece gurur verici.”

Lut desert Iran 2
Lut çölü.
Kackar Mountains Nat. Park Turkey 2
Kaçkar dağları.
Sagarmatha National Park Nepal
Nepal’deki Sagarmatha Ulusal Parkı.

Çetin’in çalışmalarının daha fazlası Instagram‘da , Facebook‘ta ve web sitesinde bulunabilir .


Görsel hakları: Tüm fotoğraflar Aytek Çetin‘e aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.