Hikayeler

Fotoğrafçı Chiabella James Film Yapmanın Büyüsünü Nasıl Yakalıyor?

Büyük sinema filmlerini ve Hollywood’un gişe rekorları kıran filmlerini düşünürken, yalnızca filmin kendisini, yani dünya çapında beyazperdelere çıkan son ürünü düşünmek kolaydır. Ancak her hit filmin arkasında yüzlerce insan vardır ve tüm bu koşuşturmayı fotoğraflayan kişi de bir ekip fotoğrafçısıdır.

Chiabella James, muazzam yeteneklerini dünya çapındaki film setlerinde ortaya koyan fotoğrafçılardan biri. King Richard, birden fazla Mission Impossible filmi, Good Liar, The Mummy, Jack Reacher ve yakın zamanda Dune gibi çok çeşitli filmlerde çalıştı.

James’in Dune’daki çalışmaları yeni bir fotoğraf kitabı olan Dune Part One: The Photography‘de özetlenmiştir; bu kitapta James’in Dune‘da çalışırken çekilmiş yüzlerce fotoğrafının yanı sıra filmin yaratıcılarının, aktörlerinin ve her şeyi mümkün kılan personelin muhteşem manzaraları ve güzel portreleri yer almaktadır. Kitap, Wadi Rum, Ürdün dahil olmak üzere çekim yerlerine göre düzenlenmiştir; Budapeşte, Macaristan; Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri; ve Norveç.

Fotoğrafçı Chiabella James Film Yapmanın Büyüsünü Nasıl Yakalıyor?

Film ve Fotoğrafçılıkla Birlikte Büyümek

“James” soyadının ünite fotoğraf fotoğrafçılığında zengin bir geçmişi var. Chiabella’nın babası David, son derece başarılı bir fotoğraf fotoğrafçısıdır. Sinema Fotoğrafçıları Derneği’nin kurucu üyesi ve eski başkanıdır ve Fotoğraf Fotoğrafçılığında 2011 SOC Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibidir.

Chiabella, çocukluğunda babasıyla birlikte çalışarak önemli bir zaman geçirdi ve bu ona yalnızca fotoğrafçılığa ve filmlere olan tutkuyu değil, aynı zamanda herkesin bir film yaratmada oynadığı role dair derin bir anlayış aşıladı. Herkesin oynadığı role ve sadece yıldızların değil, her bir kişinin ne kadar önemli olduğuna duyulan bu takdir, Chiabella James’in bir profesyonel olarak yaptığı çalışmalarda kendini gösteriyor.

Spread 6
Solda: Javier Bardem, Fremen dili Chakobsa’ya çevrilen dizelerinin provasını yapıyor.
Sağda: Zendaya, Wadi Rum’da 16 mm film kamerası kullanılarak çekildi. | © Chiabella James

Kaosu Kucaklamak ve Yönetmek

Film setlerinde bu kadar çok zaman harcamak James’in kaosa alışmasına da yardımcı oldu; bu, her türden fotoğrafçının yararına oldu; ancak bu, birim fotoğraf fotoğrafçısı için kritik bir durum.

James, setlerin artık büyüdüğü ve babasının çalışmasını izlediği dönemden çok daha hızlı ilerlediğini söylüyor. Kariyerinin son birkaç yılında bile dijital film yapımcılığına devam eden geçiş, çalışma şeklini değiştirdi.

“Babam da aynı işi yaptı ve bana doldurmam için devasa ayakkabılar verdi. Ancak bugünlerde filmle dijital çekimin hızı inanılmaz derecede farklı. Bir [film] dergisini değiştirdiğinizde yerleşik bir duraklama vardı. Artık mevcut olmayan bir film üzerinde çekim yapmak için ışıklandırmanın belirli bir seviyeye getirilmesinde bir gecikme yaşandı. Artık roll tuşuna basabilirsiniz ve başlıyoruz ve bunu sette gerçekten hissediyorsunuz” diyor James.

DSCF2317
Sol üstte: Oscar Isaac, Budapeşte’deki uçuş platformunda Duke Leto’nun omnitopteri yönlendirdiği bir sahne çekiyor.
Sol altta: Jason Momoa, laboratuvar koridorunda çekimler arasında aksesuar ustası yardımcısı Brad Good ile gülüyor.
Sağda: Yapımcı Joe Caracciolo, Sharon Duncan-Brewster, Rebecca Ferguson ve Denis Villeneuve laboratuvar ofis setinde bir sahnenin provasını yapıyor. | © Chiabella James

Setteki sürekli hareket, James’in ilginç sahne arkası anlarını yakalama görevini daha da zorlu hale getirdi. “Bu olayların gerçekleşmesini beklemek için duraklamak, hareketsiz bir fotoğrafçının sessizce içeri girip o anları yakalayıp sonra dışarı çıkması için gerçekten harika bir fırsattı” diyor. “Şimdi onları almak için yalvarıyor, kaşınıyor ve dirsek atıyorsun. Oldukça manik bir hal aldı.”

Bununla birlikte James, Dune’un üzerinde çalıştığı son film setleri arasında en az çılgın olanı olduğunu ekliyor. Gülümseyerek “İnanılmaz derecede ‘zen’di” diyor.

“Açıkçası çok yoğun ve çok sıkı bir çalışmaydı; Çok şey oluyordu ama filmin yaratılışına yönelik zihniyet oldukça zenliydi. İşinizi yapmanız ve düzgün bir şekilde yapmanız için size zaman verildi. Buna saygı vardı. Çok eski tarz hissettim. Sonuç olarak, elinizden gelenin en iyisini yapmak için zamanınız olduğunu hissediyorsunuz ve sonuçlar çok daha iyi.”

DSCF2318
Solda: Duncan Idaho (Jason Momoa), Harkonnenlerin Arrakeen işgalinden kaçtıktan sonra.
Sağda: Sharon Duncan-Brewster, Ürdün Wadi Rum’da Dr. Lief Kynes rolünde. | © Chiabella James

Ekipman

Her fotoğrafçı gibi, özellikle de James gibi kaotik bir ortamda çalışan biri gibi, o da kişisel tarzına ve yaklaşımına uygun bir iş akışı ayarladı. Kamera ekipmanına gelince, bunu çok basit tutuyor. Biri 24-70 mm f/2,8 yakınlaştırmalı, diğeri 70-200 mm f/2,8 zoomlu iki kamerayla çalışıyor.

“Ben buna silah askım diyorum. Kameralarımın her zaman yanımda olmasını seviyorum. Her omuzda bir bedenim var. Herhangi bir anda ihtiyacım olan tüm odak uzaklığı aralığına sahibim” diyor.

“Sette daha çok mobilyaya, her zaman orada olan bir şeye benzemeye çalışıyorum. Böylece birdenbire ortaya çıkmam,” diyor James. “Birçok fotoğrafçı ninja olmakla ve saklanmakla övünür. Ben bu yaklaşımı kabul etmiyorum. Sanırım her zaman orada olursam, aslında daha az dikkat dağıtıcı olurum.

Sağlıklı ve Üretken Bir Film Seti Tepeden Başlar

James, setteki harika çalışma deneyimi için Dune’un yönetmeni ve ortak yazarı Fransız-Kanadalı film yapımcısı Denis Villeneuve’e teşekkür ediyor. Villeneuve ayrıca diğerlerinin yanı sıra Blade Runner 2049 ve Sicario’yu da yönetti ve bu sonbahardan itibaren bir gecikmenin ardından önümüzdeki Mart ayında vizyona girmesi planlanan Dune: Part Two’nun yönetmenliğini üstlendi .

James ayrıca görüntü yönetmeni Greig Fraser’ı da öne çıkarıyor. 2000’den bu yana The Batman , The Mandalorian , Rogue One ve yaklaşık 50 başka projede çalışmış olması nedeniyle özgeçmişi dikkat çekicidir.

Villeneuve çoğu zaman birden fazla projede Fraser’ın da aralarında bulunduğu aynı departman başkanlarıyla çalışıyor; James bunun sette dostluk, işbirliği ve güvenlik duygusuna katkı sağladığını düşünüyor. James, “Onlar güvenli, yetenekli, sakin, verici ve iyi insanlar” diyor.

James’in Fraser’la olan güçlü iş ilişkisi ve dostluğu, onun işinde karşılığını veriyor. Fraser’ın, dünyanın en yetenekli görüntü yönetmenleri arasında ortak bir tema olan fotoğraf fotoğrafçılığı konusunda zengin bir geçmişi var, bu nedenle o ve James sette düzenli olarak “alışveriş hakkında konuştular”. Yapım sırasında bir diyalog yaşandı.

NEW Spread 8
Solda: Origo Stüdyoları arka planında Atreides askerlerini tasvir eden figüranlarla birlikte zırhlı bir Josh Brolin.
Sağda: Leydi Jessica’nın geliş elbisesini giyen ve bekleyen bayanlar tarafından takip edilen Rebecca Ferguson, Arrakis’e varış sahnesini çekiyor. | © Chiabella James

Fraser, karşılıklı saygının ötesinde, James’in işini yapmak için neye ihtiyacı olduğunu da anladı ve gerekli görüntüleri yakalamak için gerekli fırsatlara sahip olmasını sağladı.

James, “Greig Fraser bir dahi ve daha önce tanıştığım hiç kimseye benzemeyen şekilde doğal ışığı büküyor” diyor. James, “Ürdün Wadi Rum’daki ışıkla gerçekten temas halinde” diyor. Zorlu ortam, Dune’un başlıca çekim yerlerinden biriydi ve hem yapımcılar hem de James için zorluklar yarattı.

Fraser büyük ölçüde doğal ışığa güveniyor, bu nedenle sette doğal ışığı kontrol etmek ve yansıtmak için çok sayıda reflektör ve ekran kullanıyor. Ortaya çıkan sahneler baş döndürücü ve Fraser’ın durağan fotoğrafçılıktaki geçmişi göz önüne alındığında, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bağımsız kareler olarak kendi başlarına ayakta durabiliyorlar.

“[Greig] sette elinde kamerasıyla dolaşıyor, fotoğraflarla çok uyumlu ve benim de gerçekten büyük bir savunucumdu. [Görüntü yönetmenleri] genellikle çekimlerime uygun bilgileri aldığım yerdir ancak biz farklı şeyler yapıyoruz,” diye açıklıyor James.

“Ancak Greig yaptığım şeyle çok ilgilendi ve ben de onunla görüntüleri paylaşıyordum. Ve yine bana karşı çok cömert davrandı. Açıkçası bu setlerde çektiğim şey, özellikle de sahneyi çekerken onların sanatı. İçindeki anları yakalıyorum ama onların ışıklandırması, onların seti, onların yarattıkları dünya, ben de misafir olabiliyorum ve sadece anlardan yararlanabiliyorum. Bu da başlı başına bir sanat ve ben bundan uzaklaşmak istemiyorum.”

DSCF2323
Solda: Varış sahnesinde iki Bene Gesserif sanatçısı.
Sağda: Charlotte Rampling, Bene Gesserit’in ayrılış sahnesini çekiyor. | © Chiabella James

Fotoğrafçı ayrıca Fraser’ın onu sette test ettiği zamanlar olduğunu düşündüğünü de söylüyor. “Bir gün sette durduğumuz bir an vardı, ışıklandırmayı yeni bitirmişti ve ben de yakındaydım. ‘Ne düşünüyorsun?’ diye sordu. Ne dedim? Bilmiyorum, sadece seni izliyorum. Sen bir dahisin’” diye açıklıyor James. “Ama bu soruyu sorması bile şaşırtıcıydı. Ona ‘Bunu seviyorum’ diyorum. Ama orada ne yaptığını anlamıyorum.’ Yani bunu açıklıyor. Gerçekten çok hoş bir işbirliğiydi.”

Anları Bulmak

Modern film yapımının çok hızlı ilerlediği göz önüne alındığında James, Fraser’ın işine saygı duymasının ve yapım boyunca ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olduğundan emin olmasının çok önemli olduğunu söylüyor.

“Greig’in fotoğraflara olan saygısının gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir şeye ihtiyacım olsaydı, Timothée’yi [Chalamet] ya da Rebecca’yı [Ferguson] bir kenara çekip ortada olmayan bir şeyi almak istediğim bir an olsaydı, bunu yapabilirdim,” diyor James.

James , bir yönetmenin veya görüntü yönetmeninin sabit fotoğrafçılıkta geçmişinin olduğunun hemen hemen her zaman açık olduğu yönündeki iddiasını kabul etse de, onların işini asla yapamayacağına inanıyor.

James, “Beynim anlarda çalışıyor ve anları bulma konusunda gerçekten iyiyim, ancak hareket halindeki tüm anları birbirine bağlayan bütün bir hikaye yaratma fikri aklımı başımdan alıyor” diyor. “Bu tamamen başka bir seviyede.”

Spread 4
Solda: Paul (Timothée Chalamet) eğitim odası setinde eğitim mankenleriyle birlikte.
Sağda: Denis Villeneuve eğitim odası setinde çekim yaparken yeni bir bakış açısı arıyor. | © Chiabella James

Ayrıca sette olmanın ve fotoğrafçılıktan anlayan insanlarla çalışabilmenin nadir olduğunu da söylüyor.

“Bir sette olacağım ve film yapımcıları bana bakıp ‘O sahneden harika şeyler yakaladınız mı?’ diye soracaklar. ‘Sizce fotoğrafta işe yarayan o sahneden ne anladım?’ diye düşünüyorum. Hala ne alacağımı düşündüklerinden pek emin değilim,” diye gülüyor James. “Bu çok oluyor.”

“Denis ve Greg gibi hareketsiz görüntüleri ve bunun ne kadar farklı olduğunu gerçekten anlayan insanlarla çalışmak, işe inanılmaz derecede yardımcı oluyor.”

Bununla birlikte James, setteki bireysel anları bulurken ve fotografik bir anlatım hazırlarken bir filmin anlattığı genel, daha büyük hikayeyi anlamanın ne kadar kritik olduğunu vurguluyor. Görüntülerinin her biri bağımsız olarak ayakta durabilse de, daha büyük bir bütünün parçaları olarak bir araya geliyorlar.

“Açıkçası pek çok kişi Dune’u okudu, dolayısıyla film biraz farklı. Ama sanki birisi kitapları okumamış gibi yaklaşmam gerekiyor” diyor James. Filmin genel hikayesine uyan karakterlerin ve yerlerin anlarını ve her karakterin daha geniş anlatı boyunca nasıl geliştiğini yakalaması gerekiyor.

Ancak elbette bunu yapmanın önemli bir zorluğu filmin sırayla çekilmemesidir. Örneğin, yapım sürecinin başlarındaki bir sahne filmin son perdesinden olabilir.

Spread 3
Solda: Babs Olusanmokun, Wadi Rum’daki prova sırasında sıcaktan korunuyor.
Sağda: Timothée Chalamet ve Olusanmokun, Paul ve Jamis’in kavga ettiği sahneyi çekiyor. | © Chiabella James

“Bizi belirli yönlere yönlendirdiğini bildiğim karakterlerin görüntülerini arıyorum. Neyi aramam gerektiğini bilmek için bu karakterlerin gelişimini anlamam gerekiyor” diye açıklıyor James. “Ancak savaşlarımı sette seçmem gerekiyor çünkü tam erişime sahip değilim. Benim için önemli olan kullanabileceğim önemli anları seçip seçmektir. Sırf fotoğraf çekmeyi sevmiyorum ama Dune’da şapka çıkarmak gerçekten zordu çünkü her şey çok güzel.”

“İşim, karakterlerin kim olduğunu, nereye gittiklerini, önemlerinin ne olduğunu ve tüm bunları tüm ayrıntıları bilmeyen ve bu konuda çok seçici davranan bir izleyici kitlesine nasıl göstermek istediğimi anlamayı gerektiriyor.” James ekliyor.

Spread 2
Solda: Boom operatörü György Mihályi, baharat işçileri oynayan figüranların yanında.
Sağda: Ornitopterin kokpitinin içindeki Denis Villeneuve. | © Chiabella James

Hikaye Anlatımı ve Sanata Karşı Pazarlama

Dune’un muhteşem mekanlarda, güzel arka planlar önünde ve karmaşık kıyafetler giymiş oyuncularla çekildiği göz önüne alındığında , sonuçta Chiabella James’in film stüdyolarının film satmasına yardımcı olmak gibi belirli bir işi yapması için işe alındığını hatırlamak biraz zor olabilir.

Tüm ticari fotoğrafçılar gibi o da her zaman müşteriye hizmet etmelidir. Bu, sonuçların sanatsal ve kişisel olarak anlamlı olamayacağı anlamına gelmiyor ancak James’in sette gerçekleştirmesi gereken belirli görsellerin olduğu anlamına geliyor.

“Ben sorumlu kişilerden gelen bilgilere güveniyorum çünkü herhangi bir şeyi vurmanın binlerce yolu var. Her ne kadar bu tür fotoğrafçılıkla büyümüş olsam da herkes farklı kökenden geliyor. Ben birim fotoğraflarıyla büyütüldüm, müşteri de her zaman böyle olmuştur. James, bu nişin bir bakıma böyle olması nedeniyle benim ilk ve en önemli şeyim oldu, diye açıklıyor.

Spread 1
Timothée Chalamet, Paul Atreides rolünde, Ürdün’de gerçek boyutlu bir ornitopter pervanesinden iniyor. | © Chiabella James

“Ve kendi tarzımı bulmam uzun zaman aldı. Öte yandan geçmişi foto muhabirliği olan meslektaşlarım da var, onlar da geldikleri yer orası olduğu için gazetecilik tarzını ortaya koyuyorlar.”

“Bazen insanların benden ne isteyeceğini bilmekte zorlanıyorum. Stratejilerinin ne olduğunu anlamak için kesinlikle pazarlama ekibine (bir film için) güveniyorum. Onlardan ne kadar çok şey alabilirsem o kadar iyi. Bu bilgi çok önemli. Ama bunu her zaman anlayamıyorsun.”

Chiabella James, Dune’da kendisinden pazarlama amacıyla belirli çekimler yapması beklenirken, insanların onun daha sanatsal görüntülerine çok açık olduğunu ve bir yaratıcılık ortamı geliştirdiğini söylüyor. Ne yazık ki her film seti böyle değil.

Babanız Fotoğrafçı Olduğunda Benzersiz Bir Tarz Geliştirmek

James, “Babama isyan etmenin tarzımı şekillendirdiğini düşünüyorum” diye açıklıyor.

Ancak şunları ekliyor: “Bugünlerde birisinin benim resmime bakıp ‘Vay canına, bu David James’ demesi beni büyük gururlandırıyor. Bu harika. Bunu seviyorum çünkü bu çok sık olmuyor.

“O ve ben bir zamanlar küçük bir fotoğraf yarışması yaptığımızı, sanırım sadece iPhone’da olduğunu ve yerde bir yaprak olduğunu, güzel bir sonbahar yaprağı olduğunu söyleyerek sürekli şaka yapıyorduk. İkimiz de fotoğrafını çektik. Bazı şeyleri merkezden uzaklaştırmayı seviyorum, belki de beynimin tuhaflığı. Dünyayı dengede görmüyorum. Eşyaları küçük bir köşeye atmayı ve bir sürü ölü alan bırakmayı seviyorum” diye açıklıyor James.

NEW Spread 7
Solda: Wadi Rum’un kayalıklarında Rebecca Ferguson.
Merkez: Duncan Idaho rolünde Jason Momoa.
Sağda: Dr. Liet Kynes rolünde Sharon Duncan-Brewster. | © Chiabella James

Babası da kompozisyonuyla benzer bir şey yapmaya çalıştı ama başaramadı. “Bana ‘Bu senin işin’ dedi. Bu kesinlikle bana ait değil.’ Sadece komik bir an yaşadık. Farklı bir kafadan ve farklı bakış açılarından geliyoruz; geçmişte birlikte çalıştığımızda – ikili olarak birlikte dört veya beş film çekmiştik – gerçekten harikaydı çünkü aynı sahneyi fotoğrafladık ve çok farklı görüntülerle karşılaştık. Bu aynı zamanda bana her fotoğrafçının her işi farklı şekilde üstleneceğini de gösterdi.”

James, Dune’u başka bir fotoğrafçı çekmiş olsaydı görüntülerin farklı olacağını söylüyor. “Evet, aynı sahneler ve aynı genel görüntü koleksiyonu olacak, ancak baktığımız açıları ve anları farklı görüyoruz.”

Setteki Herkesi Kutluyoruz

Chiabella James bu işi sadece bu işte iyi olduğu için değil (her ne kadar öyle olsa da) ve geçimini bu şekilde sağladığı için değil, “burası benim evim olduğu için” yapıyor. Şimdiye kadar bildiği tek şey bu. “Çocukken onların etrafında olmamı sağlayan kamera, kavrama ve elektrik ekipleri tarafından büyütüldüm. Burası benim evim ve onlar da benim ailem. Her gün işe gitmeyi sevmemin nedeni bunlar.”

Dune Birinci Bölüm: Fotoğraf boyunca James’in setteki herkesle hissettiği bu akrabalık hemen belli oluyor. Tabii ki, filmin yıldızlarının mekan, karakter ve kendileri olarak pek çok fotoğrafı var ve Villeneuve’ün yönettiği ve Fraser’ın sahneyi hazırladığı fotoğraflar da var. James’in de çektiği film afişlerinde isimleri geçen kişilerin fotoğrafları var.

Spread 5
Solda: Rebecca Ferguson, Jason Momoa ve Denis Villeneuve bir sahnenin provasını yapıyor.
Sağda: Sharon Duncan-Brewster ve Ferguson çekimler arasında birlikte gülüyorlar. | © Chiabella James

Ancak filmin en ateşli destekçilerinin ve hayranlarının bile isimlerini asla öğrenemeyeceği, ancak son filmin yaratılmasındaki katkıları ve rolleri daha az hayati olmayan kişilerin fotoğrafları da var.

James, “Çoğu fotoğrafçının filmi sevdikleri için filmde çalışmak istediğini düşünüyorum” diyor. “İstemediğimden değil ama bu motive edici bir faktör değildi. Bu gezici sirk benim ailem. Ve muhtemelen onları nasıl fotoğrafladığımı da etkiliyor. Ekibin fotoğraflarını çekip onları çalışırken göstermeyi ve o anları yakalamayı seviyorum.”

Bir fotoğraf editörü bir keresinde James’e kamera arkası fotoğraflarının gördüğü fotoğraflardan “çok farklı” olduğunu söylemişti. James, “Ticari öncelik olmasına rağmen, sadece fotoğrafını çektiğim filmin aksine, etrafımda olup bitenlere karşı gerçek bir sevgim var” diyor.

DSCF2320

James’in kitabı ve genel olarak çalışması, sette olup biten her şeye ve filmlerin bu kadar çok insanın sevmesine yardımcı olan herkese yönelik görsel bir aşk mektubu.

“Filmi [aktörler] olmadan yapamayız ama örneğin kamera kamyonu şoförü olmadan da filmi yapamazsınız. Sizi oraya götüren tüm hareketli parçalar olmadan bir filmi olduğu gibi yapamazsınız. Ve bence herkesin kendi anları vardır.


Chiabella James, büyük sinema filmlerinde birim fotoğrafçısı olarak çalışan profesyonel bir fotoğrafçıdır. Aynı zamanda etkinlik fotoğrafçılığı da yapıyor ve oyuncunun devam eden grevi nedeniyle son zamanlarda daha kişisel projeler üzerinde çalışıyor. Çalışmaları web sitesinde ve Instagram’da mevcuttur .

James’in yeni kitabı ‘ Dune Part One: The Photography ‘ artık kitapçılarda. Bu kitapta yönetici yapımcı Tanya Lapointe’nin bir önsözü, aktör Rebecca Ferguson’un bir önsözü ve merhum Dune yazarı Frank Herbert’in büyük oğlu Brian Herbert’in bir sonsözü yer alıyor. Brian Herbert’in sonsözünde, babasının en çok inanılmaz yazarlığıyla tanınmasına rağmen kendisinin aynı zamanda profesyonel bir fotoğrafçı olduğunu hemen belirtiyor.


Görsel katkıları: Tüm görseller © Chiabella James

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.