Kılavuzlar

3 malzemeyle kendi tuz baskılarınızı nasıl yapabilirsiniz?

tuz baskılarınızı nasıl yapabilirsiniz?
Markus Hofstätter’in kendi DIY pozlama kutusunu kullanarak yaptığı tuzlu baskı örneği.
Fotoğraf: Markus Hofstätter

1800’lerin ortalarında Henry Fox Talbot tarafından geliştirilen tuz baskısı, yalnızca üç ana bileşeni kullanarak negatifi pozitif baskıya dönüştürmenin en eski ve en tutarlı araçlarından birini temsil ediyor: tuz, su ve gümüş nitrat.

Bu günlerde tuz baskı, analog meraklıları arasında bile nispeten belirsiz bir fotoğraf pratiği olarak görülüyor. Buna rağmen, bu, fotoğrafçılığın en eski köklerine derinlemesine dayanan bir süreçtir ve aracı daha iyi anlamak ve onunla bağlantı kurmak istiyorsanız, kendiniz ilgilenmeye değer bir süreçtir.

Tuz baskıları hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için, fotoğrafçı, mucit ve fotoğrafçılığın dijital olmayan birçok sürecinden keyif almaya kararlı günümüz simyacısı Markus Hofstätter ile bağlantı kurduk. Son zamanlarda tuzlu baskılarla denemeler yapmaya başladı ve hatta baskı için kendi DIY pozlama kutusunu bile yaptı (gerçi çoğu insan sadece güneşi kullanıyor).

Bana biraz tuz baskı fotoğraf tekniğinden bahsedin. Sizi bu alternatif sürece sokan ne oldu? 1800’lü yılların ortalarına kadar uzandığını biliyorum.

Tuz baskı, 1840 yılında Bay Talbot tarafından Calotypes ile kullanılmıştır. O zamanlar kağıt negatifler kullanıyordu ve daha sonra ıslak plaka işleminden elde edilen cam negatiflerle birlikte kullanıldı.

Tuz baskı işine gireceğimi hiç düşünmemiştim ama Zebra dry plates çektikten sonra bir şekilde negatifi basmam gerekiyordu. Taranmış negatiflerle çalışıp onları pozitiflere çevirmek istemedim. Elimde bir şeye ihtiyacım vardı. Ben de yakın zamanda tuz baskıya başladım ve gerçekten çok sevmeye başladım. Yakında tuz baskılardan oluşan bir seri yapmak istiyorum.

Yakında (stüdyo yenilemem bittikten sonra) kendi yapımım ıslak kolodyum negatiflerle tuz baskılar da yapacağım .

Tuz baskısı yapmanın temel adımlarını bana anlatabilir misin? Açıkçası tuz işin içinde, başka ne var?

salt print 02 1
Hofstätter’in ilk tuz baskıları, en geleneksel yöntem olan sadece güneş kullanılarak açığa çıkarıldı.
Fotoğraf: Markus Hofstätter

Bir kağıdı (akrilik kağıt iyidir) tuz çözeltisiyle (deniz tuzu iyi bir başlangıçtır) kaplar ve kurumasını beklersiniz. Daha sonra üzerine gümüş nitrat solüsyonunu fırçalayıp (farklı teknikler var) kurumasını bekliyorsunuz. Şimdi onu bir baskı çerçevesine koyuyorsunuz. Ayrıca UV ışığını engellemeyen normal bir resim çerçevesi de kullanabilirsiniz, ancak baskı çerçevesi, pozlamalar arasında baskıya bakabildiğiniz için hayatı kolaylaştırır. Şimdi onu UV ışığına maruz bırakıyorsunuz (güneş bunun için harika bir kaynaktır).

Bundan sonra, sabitleyiciyi çıkarmak için yıkamanız, düzeltmeniz ve tekrar yıkamanız gerekir. Ayrıca sabitlemeden önce tonlayabilirsiniz. Sabitledikten sonra ne kadar uzun süre yıkarsanız baskı o kadar uzun süre stabil kalır.

Tuz baskısı yapmak için cam negatif gerekli midir?

Bu harika bir soru. Tuz baskısı yapmanın tek yolu bu. Ayrıca normal negatifleri kullanabilir veya kendi negatiflerinizi şeffaf bir filme basabilirsiniz. Tuz baskısı için zaten bir dijital negatif oluşturdum. Drone’umla çektiğim manzaralardan tuz baskılar yapmak istiyorum. Islak plakalı kamerayı drone ile taşımak o kadar kolay değil.

salt print 023jpeg
Hofstätter, DIY tuz baskı pozlama kutusu için LED’leri kurmak için yoğun bir şekilde çalışıyor.
Sürece başlamak için kesinlikle bir şeyler geliştirmenize gerek olmadığını belirtiyor.
Fotoğraf: Markus Hofstätter

İnsanlar kendi tuzlu kağıt baskılarını yapmaya çalışmadan önce ne bilmeli? Denemelerinizden herhangi bir uyarı veya bilgi var mı?

Eldiven ve gözlük takın çünkü gümüş nitrat siyah lekelere neden olabilir. Zebra Kuru Tabaklardan arkadaşım Nejc’in hazırladığı harika bir çevrimiçi eğitim var.

Kağıt hassaslaştırıldıktan sonra ne kadar süre boyunca onunla baskı yapmanız gerekir?

Tuz baskıya yeni başladım ama baskıya hazır bir kağıdı iki gün ışık almayan bir kutuya koyup sorunsuz bir şekilde baskı yaptım. Eminim kağıdı sadece tuzla çizebilir ve sonsuza kadar saklayabilirsiniz.

Tuz izleri zamanla solacak mı?

Altın tonlu bir tuz baskısı, tonsuz bir baskıya göre daha stabil olacaktır. En önemli şey sabitlemeden önce iyi bir yıkama yapmak ve aynı zamanda çok iyi sabitlemektir, böylece tüm gümüş halojenürler giderilir. Gümüş halojenürler her zaman UV ışığına karşı hassastır ve hala iz kalması durumunda baskının rengi koyulaşır. Yıkamak, sabitlemek ve tekrar yıkamak çok önemli bir şeydir. Söylediğim gibi, daha yeni başlıyorum ama bu ıslak plaka işlemine benzer.

Yakın zamanda tuz baskıları oluşturmak için bir DIY UV pozlama kutusu yaptınız. Buna ne sebep oldu? Süreçle başlayan kişilerin buna ihtiyacı var mı?

Elbette buna ihtiyacınız yok. Güneş harika bir UV ışık kaynağıdır. Benim için geceleri baskı yapmak uygun bir seçenek. Ben bir tür gece kuşuyum ve her zaman çok meşgulüm. Ayrıca baskıları çok uzun bir süre çok az UV ışığına maruz bırakırsam nasıl sonuçlanacağını da test etmek istiyorum. Bunun baskının karanlık alanlarında daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarabileceğini okudum.

Pozlama kutusu için tasarım seçeneklerinizden bazılarını bana biraz anlatın. Farklı yapacağınız bir şey var mı?

Öncelikle lehimleme yapmadan mümkün olduğunca kolay hale getirmek istedim. Ayrıca baskılarımı “ateşleyip unutabilmem” için bir zamanlayıcı seçeneğine de sahip olmak istedim. Sıcaklıkla ilgili videomun yorumlarında harika bir soruyla karşılaştım. Işığı birkaç saat açık bırakırsanız ne olacağını hemen test ettim ve neyse ki bu bir sorun değildi. En sıcak noktada 44°C’ye (∼111°F) kadar ısındı. Yaklaşık 40 saat boyunca ikinci bir test yaptım ve hala ısınmadı.

Belki kutuya küçük bir fan entegre edebilirim (arkada kolayca yapılabilir). Belki bu konuda bir tür güncelleme yaparım. Yine de kutuyu çok uzun süre tamamen gözetimsiz bırakmamanızı tavsiye ederim. Kutum 3D yazıcımla aynı odada ve ona yakın bir yerde, bir duman alarmım ve olup biteni her zaman her yerden kontrol edebildiğim bir kameram var.

Alternatif süreçler hakkında daha fazla bilgi için okuyucularımıza takip etmesini veya göz atmasını önereceğiniz biri var mı?

Zaten bir eğitimden bahsetmiştim. İnternette ve hatta satın alınabilecek pek çok harika kitap ve eğitim bulunduğunu düşünüyorum. En iyi yol her zaman atölye çalışması yapmaktır. Belki ben de bunlardan birine katılırım çünkü öğrenmeyi asla bırakmıyorsun.


Markus Hofstätter’in daha fazla çalışması için bloguna ve Patreon‘a göz atın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.