Kılavuzlar

Fotoğrafçılıkta Beyaz Dengesi Nedir?

Pek çok fotoğrafçı buna farklı şekillerde yaklaşsa da, beyaz dengesini anlamak fotoğrafçılıkta daha iyi olmanın anahtarıdır. Diğer kamera ayarlarında olduğu gibi, kameranızın beyaz dengesini otomatik olarak ayarlaması mümkündür, ancak bu her zaman en iyi sonuçları vermez.

Beyaz dengesinin ne olduğunu ve görüntülerinizi nasıl etkilediğini öğrenerek, sürekli olarak dengeli görüntüler üretebilecek ve dengesiz görüntüleri düzeltebileceksiniz.

Beyaz Dengesi nedir?

Basit bir ifadeyle, beyaz dengesi, fotoğraf makinenizin, bir görüntüdeki beyazların gerçekte beyaz görünmesi için renkleri ayarlama yöntemidir. Örneğin, ışıkların çok sarı göründüğü bir ortamda uygun beyaz dengesi olmadan çekim yapıyorsanız, görüntünüzdeki tüm beyazlar sarı veya ten rengi görünecektir. Tüm görüntünün üzerinde bir renk dökümü olacak ve doğal görünmeyecek. Beyaz dengesi, renk tonlarını ortadan kaldırır ve doğal görünen görüntüler üretir.

Gözlerimiz ve beynimiz farklı ışıklara uyum sağlamak için birlikte çalışır, bu nedenle koşullar ne olursa olsun genellikle beyazları beyaz olarak görürüz. Güneş gözlüğü takarsanız, taktıktan hemen sonra muhtemelen her şeyi renk tonlarıyla görürsünüz. Birkaç dakika sonra renkler tekrar normal görünecektir. Bu, gözlerimizin ve beynimizin farklı aydınlatma koşullarına uyum sağlamak için nasıl çalıştığının bir örneğidir. Benzer şekilde, kameranız farklı ışıklandırmalara uyum sağlamaya çalışabilir ve çeşitli derecelerde başarılı olur.

Beyaz dengesi, Kelvin (K) derecesi ile ölçülen renk sıcaklığı denen bir şeye bağlıdır. Renk sıcaklığı, esas olarak bir ışık kaynağının ne kadar sıcak veya soğuk olduğudur ve 1.000 K ile 10.000 K arasında değişir. Spektrumun 1.000 K’ye yakın olan alt ucu, daha sıcak ışık kaynaklarına (daha sarı veya turuncu) karşılık gelirken, daha yüksek olan ışık kaynaklarına karşılık gelir. spektrumun sonu, daha soğuk ışık kaynaklarına (daha mavi) karşılık gelir.

Fotoğrafçılıkta Beyaz Dengesi Nedir?
6500 K civarında beyaz bir nokta ile işlenen kelvin sıcaklığının tonlarının yaklaşık değeri. Çizim
Bhutajata tarafından yapılmış ve CC BY-SA 4.0 kapsamında lisanslanmıştır.

Örneğin, bir mumun alevi genellikle öğle vakti dışarıdaki ışıktan daha sıcaktır. Bir sonraki ampul alışverişinizde, ampul paketlerinin üzerinde yazan farklı renk sıcaklıklarına dikkat edin. Birçok insan, evlerinin her yerindeki ışıkların renk sıcaklığı konusunda çok seçicidir.

Daha teknik bir ifadeyle, beyaz dengesi, görüntüyü nötr yapmak (ve beyazların beyaz görünmesini sağlamak) için kameranızın bir sahneye belirli bir renk ekleme işlemidir. Örneğin, ışığın oldukça soğuk bir sıcaklığa (örneğin 7000-8000K gibi bir şey) sahip olduğu gölgede dışarıda çekim yapıyorsanız, beyaz dengenizi buna göre ayarlarsanız kameranız bunu telafi edecek ve görüntüye tekrar sıcaklık katacaktır. Güneş ışığından bulutlara geçmek kadar basit bir şey, ışığın renk sıcaklığını büyük ölçüde değiştirebilir, bu nedenle, herhangi bir çekim boyunca beyaz dengesinde tutarlılığa dikkat etmek önemlidir.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 001
Güneş batmaya başladığında çekilmiş bir portre.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 002
Farklı beyaz dengesi ile 1 saat arayla aynı çekim.

Beyaz Dengesi Ön Ayarları

Çoğu DSLR ve aynasız fotoğraf makinesinde, otomatik ve özel seçeneklerin yanı sıra birçok farklı beyaz dengesi ön ayarı vardır. Kameranızın menüsünde veya ana ekranında beyaz dengenizi değiştirmek için seçenekler görmelisiniz. Kameranızın beyaz dengesini nasıl değiştireceğinizi bulmakta zorlanıyorsanız, kılavuzunuzu okuyun veya ipuçları için internette arama yapın.

Çekim yapacağınız ışığın çekiminiz boyunca pek değişmeyeceğini biliyorsanız, beyaz dengesi ön ayarları kullanışlıdır. İşte birkaç yaygın örnek.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 003

Bir güneş simgesi genellikle, yaklaşık 6200 K’lik bir renk sıcaklığına karşılık gelen bir gün ışığı ön ayarını gösterir. Gün ışığı genellikle yüksek 5000 K veya düşük 6000 K aralığındadır. Açıkçası, özellikle farklı hava kalitesi ve konumlarda, tüm gün ışığının aynı olması garanti edilmiyor. Tüm ışık eşit yaratılmadığından ön ayarlar en iyi şekilde biraz dikkatli kullanılır.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 004

Yanında çizgiler bulunan bir bina, gün ışığından daha soğuk olan (yaklaşık 7000-8000K) gölgeli beyaz dengesi ön ayarını gösterir. Gölgede bu ön ayara geçerseniz, renk sıcaklığındaki değişiklikten dolayı resimleriniz çok mavi olmayacaktır.

Bunun yerine, kamera renk sıcaklığındaki değişikliği telafi edecek ve görüntünüz dengelenecektir.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 005

Bir bulut simgesi gölgeye benzer ve dışarısı bulutlu olduğunda kullanışlıdır. Bu genellikle 6000-7000K civarında, tam gölgeden biraz daha sıcaktır.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 006

Bir ampul simgesi, tungsten ışık olarak da adlandırılan bir ampulden gelen ışığın olduğu senaryolarda kullanışlıdır. Bu ışık 3200K civarında çok sıcak olma eğilimindedir.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 007

Daha büyük, daha yatay bir ampul, 4000K civarında tungsten ışıktan daha soğuk olan flüoresan lambaları belirtir.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 008

Flaş kullandığınızda, kameranız 5000 K ila 6000 K civarında ışık yayar.

Otomatik Beyaz Dengesi

Genellikle “AWB” yazan bir simgeyle gösterilen otomatik beyaz dengesi, kameranın beyaz dengesinin nasıl olması gerektiğine karar vermesine olanak tanır. Temel olarak, kameranız gelen ışığı değerlendirecek ve onu genellikle gün ışığına benzer bir nötr ile referanslayacaktır. Gelen ışık nötrden daha sıcak veya daha soğuksa, kamera onu nötr konuma getirmek için ne yapılması gerektiğini belirleyecektir. Bu her zaman mükemmel değildir, özellikle sahneler aynı anda birden fazla renk sıcaklığına sahip olabileceğinden ve aydınlatma koşulları hızla değişebileceğinden.

Bir kameranın otomatik beyaz dengesi özelliğinin amacı, referans beyaz noktalarının beyaz görünmesini sağlamaktır.

Karlı bir manzara gibi bazı sahneler de bir kameranın doğru beyaz dengesini belirlemesini zorlaştırabilir. Bunun nedeni, renk sıcaklığı karışıklığı (ör. kardan yansıyan güneş ışığı, ortaya çıkan fotoğrafta istenmeyen bir renk tonuna neden olur), referans noktası olarak hizmet edecek nötr öğelerin eksikliği, dinamik aralık zorlukları (ör. sahnenin farklı bölümleri) gibi şeylerden kaynaklanabilir. farklı miktarlarda ışığı yansıtarak beyaz dengesinin bozulmasına neden olur) ve yansıtıcı renk atmalar (örn. çevredeki ortamın renklerini yansıtan kar).

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 009
Karlı bir manzara, kameralar için beyaz dengeleme sorunları oluşturabilir.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 010
Serin ve ılık karışımı.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 011
Serin bir arka plan ve sıcak bir ön plan.

Özel Beyaz Dengesi

Bu, beyaz dengenizin doğru olması gerektiğini bildiğinizde ve/veya mümkün olduğunca az son işlem yapmayı tercih ettiğinizde kullanışlıdır. Bu, birçok kamerada bulunan ve kameranın önünde fiziksel bir kart veya kart seti tutarak beyaz dengesini ayarlamanıza izin veren bir moddur. Kamera buradan ışığın gerçek renk sıcaklığını ölçecek ve beyaz dengesini buna göre ayarlayacaktır.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 012
Gri kart kullanmak, bir sahnenin beyaz dengesini daha kolay ve doğru bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olabilir.
Fotoğraf: Ansgar Koreng / CC BY 4.0 .

Beyaz dengesi kartlarına gri kartlar da denir ve birçok fotoğraf makinesi mağazasında bulunabilir. Fiyat ve uygulama bakımından farklılık gösterirler. Birçok stüdyo fotoğrafçısı özel beyaz dengesi kullanır çünkü stüdyoları ve ışık kurulumları için beyaz dengesini bir kez ayarladıklarında, aynı ekipmanı kullanmaya devam ettikleri sürece bunu fazla değiştirmek zorunda kalmayacaklardır.

Özellikle beyaz bir fon kullanarak çekim yapıyorsanız, beyazların dengeli olması önemlidir.

Renk Sıcaklığı Modu

Son olarak, birçok kamera, özel bir renk sıcaklığı girmenize olanak tanıyan bir beyaz dengesi ayarına sahiptir. Hangi nedenle olursa olsun, çekimlerinizin daha soğuk veya daha sıcak tarafta olmasını tercih ederseniz, bu size biraz yaratıcı yön verir. Renk sıcaklıklarınızı iyi biliyorsanız, beyaz dengesini anında tam olarak değiştirebilirsiniz.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 013 1
Aynı fotoğraf 2500 K ile 10000 K arasında değişen özel renk sıcaklıklarında çekilmiştir .
Fotoğraf: mark6mauno / CC BY-SA 2.0.

Otomatik Beyaz Dengesi, Gerekirse Daha Sonra Düzeltin

Özellikle bu günlerde birçok fotoğrafçı çekim yaparken beyaz dengesi konusunda endişelenmemeyi tercih ediyor. Bunun yerine, otomatik beyaz dengesini (AWB) açarlar ve görüntülerini Adobe Lightroom gibi araçları kullanarak düzeltirler. Çoğu son işleme aracında yerleşik beyaz dengesi ayarlama araçları bulunur ve otomatik beyaz dengesi kamerada en iyi işi yapmazsa düzeltilebilir. Bunu yapmanın en iyi yolu, sıkıştırılmış format yerine RAW çekim yapmaktır çünkü çok daha fazla bilgi saklanacaktır.

Ham formatta çekim yaparken, kamerada seçilen beyaz dengesi ayarının, hangi ayarın kullanıldığına bakılmaksızın aynı olacak olan gerçek ham verileri etkilemediğini unutmayın. Bunun yerine, seçilen beyaz dengesi, ham dosyaları işlemek için kullandığınız yazılım için bir referans işlevi görecektir. Bu, görüntüyü yakaladıktan sonra görüntü kalitesinde herhangi bir kayıp olmadan beyaz dengesini değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

Adobe Lightroom gibi bazı son işleme araçlarının kendi “otomatik beyaz dengesi” araçları vardır.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 014
Lightroom’un Beyaz Dengesi Seçici.
Damlalığı seçtikten sonra, fotoğrafın nötr olması gereken bir bölümünü tıklayın.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 015
Çok serin.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 016
Çok sıcak.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 017
Doğal.

Temel olarak, beyaz olarak görünmesini istediğiniz renk olan nötr bir hedef ayarlamak için bir damlalık kullanabilirsiniz. Bu aracın doğruluğu her zaman mükemmel değildir, ancak görüntünüzün hangi bölümlerinin gerçekten beyaz görünmesini istediğinizi çok seçici bir şekilde belirlemenize izin verebilir.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 018
Çok serin.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 019
Çok sıcak.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 020
Dengeli.

Renk Tonu

Sarı ve mavileri ayarlayan renk sıcaklığına ek olarak, bir son işlem aracı kullanarak beyaz dengesini ayarlarsanız “ton” adı verilen bir şey görürsünüz. Renk Tonu, görüntünüzdeki yeşil ve macenta görünümünü ayarlar ve beyaz dengesine katkıda bulunur.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 021
Fazla eflatun.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 022
Fazla yeşil.

Bu ayarlamalar, özellikle kameranız beyaz dengesi menülerinde renk sıcaklığını vurgulayacağından, renk sıcaklığından sonra biraz daha önemlidir. Bununla birlikte, özellikle son işlemede, renk sıcaklığını nasıl değiştirebileceğinize benzer şekilde, görüntünüzü daha yeşil veya daha magenta yapabileceğinizi bilmek önemlidir.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 023
Renkli eflatun.
Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 024
Yeşil renkli.

Yaratıcılık ve Beyaz Dengesi

Birçok fotoğrafçı, beyaz dengesini tarzlarının bir parçası olarak görür. Belki de her zaman daha sıcak, daha soğuk ya da başka bir yaratıcı şekilde çekim yapıyorlardır. Beyaz dengesi gerçekten de görüntünüzdeki renkleri değiştirmenin bir yoludur ve bazen bu, tutarlı bir stil geliştirmenin harika bir yoludur.

Hatta birçok fotoğrafçı, özellikle “altın saat” görünümünü elde etmeye çalışırken, portrelerini kasıtlı olarak daha sıcak tarafta tutuyor. Bazı sokak fotoğrafçıları ve manzara fotoğrafçıları, görüntülerini daha soğuk tutar ve bazı insanlar her şeyin renk tonlarından arınmış olmasını tercih eder.

Fotografcilikta Beyaz Dengesi Nedir 025
Daha sıcak bir portre.

Yaratıcı olmak için beyaz dengesini kullanmak isteyip istemediğinize karar vermek bir fotoğrafçı olarak size kalmış. Her şeyden önce, yaratıcı olmak isteyip istemediğinize doğru bir şekilde karar verebilmeniz için beyaz dengesini nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir. Beyaz dengesini kasıtlı, yaratıcı bir şekilde kullanmak ile kameranızda beyaz dengesini nasıl yöneteceğinizi bilmemek arasında büyük bir fark vardır.

Sonuç

Bir resme bakıp beyaz dengesi sorunları olup olmadığını anlamak kolaydır. Fotoğrafçı bunun olmasını gerçekten istemediğinde, görüntüler şaşırtıcı derecede sarı veya mavi olacaktır. Beyaz dengesi ve bileşenleri hakkında bilgi edinerek, beyaz dengesi sorunlarını kamera içinde veya son işleme araçlarını kullanarak düzeltme olanağına sahip olursunuz. Bunda ustalaştıktan sonra birçok fotoğrafçı, stillerine katkıda bulunmanın bir yolu olarak beyaz dengesine yönelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.