Satın Alma Rehberi

2023’ün En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri

Yeni bir kamera söz konusu olduğunda tüm seçenekler göz önüne alındığında, yalnızca bir tanesini araştırmak ve karar vermek oldukça sıkıntılı olabilir. Çoğunlukla bir fotoğrafçı olarak neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olsa da. Aynasız bir fotoğraf makinesi almaya daha fazla meyilliyseniz, o zaman doğru yerdesiniz ve biz yardım etmek için buradayız.

Aynasız fotoğraf makineleri kompakt boyutları, üstün performansları ve artan lens seçenekleri nedeniyle son yıllarda popüler olmuştur. Aynasız teknoloji, neredeyse tamamen durmuş olan DSLR’lerinkini hızla geride bıraktığından, stil hızla DSLR‘lerin yerini alıyor. Genellikle çoğu insan için en iyi seçimdir, bu nedenle bir sonraki kameranıza karar verirken genellikle aynasız kameralara bakmanızı öneririz.

Aynasız da dahil olmak üzere herhangi bir dijital fotoğraf makinesi söz konusu olduğunda, giriş seviyesi ve profesyonel seçenekler vardır ve bir kesme sensörü (genellikle daha resmi adı olan APS-C ile anılır), Full-Frame (klasiğe daha çok benzer) tercih edebilirsiniz. 35 mm film boyutu), hatta orta format (çok daha büyük sensör). Tüm bu sensör türlerinin artıları ve eksileri vardır, bu nedenle seçeneklerinizi dikkatlice tartın. İster ilk kez aynasız bir fotoğraf makinesi seçiyor olun, ister mevcut fotoğraf makinenizi yükseltmek istiyor olun, bu yıl elinize geçebilecek en iyileri için önerilerimiz aşağıdadır.

Ne Arıyoruz

Aynasız fotoğraf makinelerinin ana özelliği, çoğu DSLR’ye kıyasla daha kompakt ve hafif bir pakette en son teknolojiye ve yüksek çözünürlüklü sensörlere sahip olmasıdır. Hızlı arka arkaya çekim modu özellikleri, güvenilir bağlantı, mükemmel video kaydı, görüntü sabitleme ve yeterli düşük ışıkta çekim özellikleri, her seviyeden fotoğrafçı için en çok talep edilen özelliklerden bazılarıdır. Tabii ki, değiştirilebilir lensli kameralar olduklarından, popüler odak uzaklıklarında mevcut iyi bir doğal lens seçimine sahip olmaları gerekir.

Daha küçük ve daha hafif olmalarına rağmen, en yeni aynasız fotoğraf makineleri her zaman ucuza gelmiyor, bu nedenle, ilk seferinde doğru kararı vermenize yardımcı olmak için başvurabileceğiniz seçimlerimiz aşağıdadır.

Genel Olarak En İyi Aynasız Fotoğraf Makinesi: Sony Alpha 1

2023'ün En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri

Onu kağıt üzerinde gerçekten etkileyici kılan özellikleriyle, 6.500 $’lık tam kare Sony Alpha 1‘e odaklanan çok fazla yutturmaca bulmak şaşırtıcı değil . Bununla birlikte, Sony Alpha 1 ile ilgili son incelememizde, Sony’nin ondan istediğiniz her şeyi yapabilen bir kamera olma vaadini yerine getirdiğini gördük.

Yeni 50,1 megapiksel sensör çözünürlüğü, 15’ten fazla duraklı dinamik aralık, 32.000’e kadar ISO duyarlılığı, inanılmaz hızlı otomatik odaklama, 30 fps sürekli çekim modu ve hava koşullarına karşı koruma gibi özelliklerle, tüm fotoğrafçılık ihtiyaçlarınız için yetenekli bir aynasız kameranız var. .

Aynı şekilde, 8K video ve hem 4K hem de Full HD’de bir dizi yüksek kare hızı seçeneğiyle video yetenekleri mükemmeldir. Bu özellikleri daha iyi pil ömrü ve geliştirilmiş gövde ile bir araya getirdiğinizde, her yönüyle aynasız bir kamera için harika bir seçeneğiniz olur.

Sizi geride tutabilecek tek önemli şey , özellikle bu üst düzey, profesyonel modele gerçekten ihtiyacınız yoksa, 6.500 dolarlık fiyattır . Ancak Alpha 1, bu üst düzey, profesyonel odaklı özellikleri sunan piyasadaki tek kamera olduğu için bu fiyatı hak ediyor. Paranın satın alabileceğinin en iyisini istiyorsan, işte bu.

Devamını oku : Sony Alpha 1 İncelemesi: Evet, Gerçekten O Kadar İyi

Vahşi Yaşam ve Aksiyon İçin En İyi Aynasız Fotoğraf Makinesi: Nikon Z9

Aynasız Fotoğraf Makineleri

Vahşi yaşam ve aksiyon fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda, Sony Alpha 1 E mount atıcılar için en iyi seçenektir ve Canon R3 RF mount fotoğrafçılar için en iyi seçimdir, ancak Nikon Z9 bu kategorinin galibi olarak her ikisini de geride bırakır. 5.500 $’lık amiral gemisi kamera , Ekim 2021’de ilk kez piyasaya sürüldüğünde özellikleri ve teknik özellikleriyle bir sıçrama yaptı ve bir üniteyi ele geçirecek kadar şanslı olan eleştirmenler ve fotoğrafçılar arasında abartılı bir şekilde yaşadı.

Fotoğraf makinesinin çekirdeğinde, Nikon’un Z7 II’nin yapabildiğinden yaklaşık 10 kat daha hızlı olduğunu söylediği EXPEED 7 görüntü işleme motoruyla desteklenen 45,7 megapiksel yığınlı CMOS sensör bulunuyor. Kamera o kadar hızlı ki, Nikon mekanik deklanşörü tamamen ortadan kaldırdı, bunun yerine döner deklanşör distorsiyonu sorunuyla başa çıkmak için dünyanın en hızlı görüntü tarama hızına güveniyor.

Kameranın hızının yanı sıra, Nikon’un şimdiye kadar ürettiği en akıllı sistem olduğunu söylediği bir otomatik odaklama sistemi var. Yeni bir Nesne Algılama algoritması kullanan AF sistemi, insanlar, evcil hayvanlar, kuşlar, uçaklar, trenler, arabalar, motosikletler ve bisikletler dahil olmak üzere dokuz farklı nesne türünü tanımlayabilir ve izleyebilir. Fotoğraf makinesi, Otomatik Alan Otomatik Netleme modundayken bu konuları otomatik olarak algılar ve bunlara odaklanır. Eye AF özelliği, nesnelerin gözlerini daha uzaktan izlemek için de geliştirildi.

Sonuç olarak Nikon Z9, piyasadaki diğer fotoğraf makinelerini demode hissettiren bir fotoğraf makinesi .

Devamını oku : Nikon Z9 İncelemesi: Diğer Fotoğraf Makinelerini Antika Gibi Hissettiriyor

Profesyoneller İçin En İyi Aynasız Fotoğraf Makinesi: Nikon Z7 II

NikonZ7II

Nikon’un en yeni aynasız modeli olan Nikon Z7 II , 5 eksenli gövde içi sabitleme, saniyede 10 kare çekim, 4K UHD video kaydı, çift hafıza kartı yuvası ve 45,7 MP tam çerçeve sensörü sunar ve – Z6 II — Nikon’un dikey bir pil tutuşunu gerçekten destekleyen ilk aynasız sistemi… hepsi sadece 3.000 $’a.

Devamını oku : Nikon Z7 II İncelemesi: Sadece Bir Yükseltme Değil, Olağanüstü Bir Kamera

Z7 II, Nikon’un yeni amiral gemisidir ve birinci nesle kıyasla, hepsi memnuniyetle karşılanan ve çift işlemcileri ve yukarıda bahsedilen çift hafıza kartı yuvalarını içeren çeşitli iyileştirmeler getirir. F-Mount lenslerin kullanımına izin veren FTZ adaptörüyle eşleştirildiğinde veya doğal Z-Mount aynasız lenslerle kullanıldığında, görüntü kalitesi kesinlikle inanılmaz.

Nikon’un yeni aynasız sistemi her kategoride başarılı değil – örneğin, tamamen dönebilen bir arka LCD’ye sahip değil – ancak tam olarak gereken yerde çalışıyor ve piyasadaki tüm aynasız sistemler arasında en iyi ergonomiye sahip. Orijinal Z7’ye göre 3,5 kat daha iyi tampon kapasitesi ve çok etkileyici bir pil ömrü de sunuyor. Bu güncellemeler sayesinde Nikon Z7 II, profesyoneller için piyasadaki en iyi aynasız fotoğraf makinesidir.

En İyi Orta Sınıf Aynasız Fotoğraf Makinesi: Sony Alpha 7 IV

sony ilce 7m4 b alpha a7 iv

Sony, orta sınıf kategorisinde bir süre sessiz kaldı, ancak Sony Alpha 7 IV‘ün piyasaya sürülmesiyle çıkış yaptı . Şirketin en son teknolojisiyle donatılmış bu ürün, insanlar, hayvanlar ve kuşlar için göz algılamalı otomatik netlemede sektör lideri hız ve doğrulukla birinci sınıf tam çerçeve çözünürlük arayan herkes için idealdir. Fiyat, 2.500 $ ile değiştirdiği Alpha 7 III’ten biraz daha yüksek olsa da , özellikler ve iyileştirmeler her kuruşuna değer.

Devamını oku: Sony Alpha 7 IV İncelemesi: Sony’nin Şimdiye Kadar Yaptığı En İyi Kamera… Neredeyse

BIONZ XR görüntü işlemcili (amiral gemisi Alpha 1 ile aynı işlemci) 33 megapiksel (gerçekte 34,1 ve Alpha 7 III üzerinden 9 megapiksel yükseltme) Exmor R sensörü, 50 ila 204.800 geniş ISO aralığı, 0,5 adımlı IBIS iyileştirmesi, %94 AF kapsamı ve 759 aşama algılama noktasıyla 15 duraklı dinamik aralık, kapatıldığında sensör için bir toz kalkanı, Alpha 7 IV’te önceki modele göre tonlarca iyileştirme var ve biz henüz video özelliklerine başlamadı bile. Sony, bu fotoğraf makinesinin tüm Alpha sistemleri arasında en doğru renk reprodüksiyonlarına sahip olduğunu ve hem evcil hayvan gözü AF’de hem de kuşlarda gözle görülür bir iyileşme sağlayan %30 daha hızlı ve daha doğru göz algılamalı otomatik odaklama sistemine (insanlar için) sahip olduğunu iddia ediyor.

Sony, Alpha 7 IV’ü daha iyi bir video kamera yapmak için de büyük çaba sarf etti. Kamera konumundan bağımsız olarak bir çekimi hizalamayı kolaylaştıran tamamen eklemli bir dokunmatik LCD’ye sahiptir ve vizör 2,36 milyon noktadan 3,69 milyona yükseltilmiştir, bu iyi ancak en iyisinin altında kalıyor yüksek Orta menzilli alanda tam çerçeve bir kameradan beklenebilecek Alpha 1 gibi uç kameralar.

Alpha 7 III’ten fark edilir şekilde geliştirilmiş, tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktasının ve canlı akış amacıyla bir PC veya Mac bilgisayara bağlı olarak 4k (15 fps) ve FullHD’de 60 fps’de canlı akış yapabilen USB-C’nin eklenmesidir. Kamera ayrıca APS-C Kırpma ile 60p’de 4k veya tam karede 30p’de 4K çekim yapabilir; bu, 30p’de 1,2x kırpma ile 4K elde eden Alpha 7 III’e göre önemli bir gelişmedir.

Alpha 7 IV, neredeyse her türlü çekim koşulunda üstün performans gösterebilen ve dürüst olmak gerekirse, çoğu üst düzey aynasızı parasının karşılığını veren harika bir hibrit fotoğraf makinesidir. Değer katan performans, Alpha 7 IV’ü yenmek zor.

Başlangıç ​​İçin En İyi Aynasız Fotoğraf Makinesi: Fujifilm X-T30

ifjxt30b

Fotoğrafçılık yolculuğunuza aynasız kamera rotasında yeni başlıyorsanız, kesinlikle tüm çan ve ıslıklara sahip pahalı profesyonel modellere ihtiyacınız yoktur. Fujifilm X-T3 veya X-T4 dikkatinizi çektiyse ancak biraz pahalıysa, 900 $ değerindeki Fujifilm X-T30 daha uygun olabilir.

Bunun nedeni, X-T30’un daha pahalı olan X-T3’ün birçok özelliğini taşımasıdır. Bunlar arasında 26 megapiksel APS-C sensörü, X İşlemci 4 Dört Çekirdekli CPU, eğilebilir 3 inç dokunmatik ekran, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı ve 20 fps’ye kadar sürekli çekim modu bulunur. X-T30’u yeni başlayanlar için iyi bir seçim yapan diğer özellikler arasında 425 aşama algılama noktalı Hibrit AF sistemi (böylece o çekimi kaçırmazsınız), sürüş için özel kadranlar, pozlama telafisi ve deklanşör hızı ayarları ile DCI ve UHD 4K 30p video. Tüm bunlar, X-T4’ten fark edilir derecede daha küçük bir pakette yer alıyor, bu da daha kompakt bir seçenekle başlamak istiyorsanız bir avantaj olabilir.

X-T30’u X-T4 ile yan yana çekmek çoğu zaman neredeyse hiç ödün vermek gibi gelmiyor. Elbette, daha küçük, daha tüketici dostu bir kamera ve tüm üst düzey fotoğraf ve video parçalarına sahip değil, ancak bol miktarda var ve güzel görüntüler çekebiliyor. Tasarıma yeni gelen birinin yaklaşması kolaydır ve bankayı da bozmaz. Sony a6400 gibi bir model düşünebilseniz de, kafa karıştırıcı menü ve seçenek sayısının yeni bir nişancıyı alt edebileceğini ve genel olarak Fujifilm X-T30’un daha fazla insan için daha iyi bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Biraz daha fazla harcamaktan korkmuyorsanız , X-S10 aynı zamanda sağlam bir seçimdir ve Sony, Canon ve Nikon’un tekliflerine benzeyen daha “geleneksel” bir gövde tasarımına sahiptir. Aynı zamanda harika bir kamera ve şunları yapabilirsiniz: incelememizi buradan okuyun.

En İyi Hibrit Aynasız Fotoğraf Makinesi: Canon EOS R5

eos r5

Şirketin 2020 amiral gemisi tam çerçeve aynasız kamerası olan 3.900 $’lık Canon EOS R5 , profesyoneller veya çok çeşitli fotoğrafçılık projeleri için mükemmel donanıma ihtiyaç duyan herkes için en iyi seçim olmaya devam ediyor. 45 megapiksel Çift Piksel CMOS sensörü, 8K video çekimi ve diğer filme alma modları, 12 fps’ye kadar (mekanik deklanşör) – 20 fps (elektronik deklanşör) sürekli çekim modu, EOS 5D Mark IV ile karşılaştırılabilir hava koşullarına karşı koruma gibi temel özelliklerle, yüksek çözünürlüklü vizör, tam eklemli arka ekran ve 8 durağa kadar görüntü sabitleme (doğru lenslerle), kesinlikle piyasadaki en yetenekli seçeneklerden biridir.

Bu modelin öne çıkan özelliği, %100 kapsama Dual Pixel II AF sistemidir. Bazı fotoğrafçılar Sony’nin otomatik netlemesinin üstün olduğunu iddia etse de Canon da beceriksiz değil. Tüm çerçeveyi kapsayan ve güvenilir göz algılama ve nesne takibi uygulayan yüksek dereceli bir otomatik odaklama sistemiyle, hem insan hem de hayvan nesnelerinin mükemmel odaklanmış çekimlerini yapmak kolaydır. Ancak, önemli bir uyarı var — çok sayıda video çekmeyi planlıyorsanız, aşırı ısınma sorunlarına karşı dikkatli olun.

Bununla birlikte, gerçek bir hibrit iş akışına ayak uyduracak özelliklere sahip bir fotoğraf makinesi olarak EOS R5’i yenmek gerçekten zor: Çok çeşitli atıcılar için çalışan eksiksiz bir paket. Canon, dinamik aralığı geliştirmede büyük adımlar attı ve bu nedenle R5’in görüntü kalitesi birinci sınıf. Yüksek çözünürlük ve video özellikleri sunan ve bu fiyat aralığında rekabet eden diğerlerine karşı Canon EOS R5 sadece bir burun önde.

En İyi Video Odaklı Aynasız Kamera: Sony a7S III

isoa7sm3

Bu listedeki kameraların çoğu olağanüstü video özelliklerine sahiptir ve son birkaç yılda piyasaya sürülen birçok model de öyle. Ancak, öncelikle video kullanımı için aynasız bir kamera almayı planlıyorsanız, 3.500 $’lık Sony a7S III‘ü düşünün .

Sony’nin video odaklı full frame serisinin üçüncü versiyonu, 120p’ye kadar UHD 4K video, 16 bit Raw video çıkışı, 10 bit 4:2:2 dahili video ve 5 eksenli gövde içi gibi özelliklere sahiptir istikrar. Ayrıca 12 MP BSI CMOS sensör, Bionz XR işlemci, 9,44M noktalı EVF ve tamamen eklemli bir arka LCD ekrana sahiptir. Bu özellikler ve spesifikasyonlar, yeniden tasarlanmış dokunmatik ekranlı menü sistemi, oldukça yüksek çözünürlüklü bir vizör, a9 ve a7R IV’ten ödünç alınan ergonomik iyileştirmeler ve UHS-II SD kartları veya CFexpress A Tipi kartlar.

Modern bir aynasız kameranın biçim faktörünü koruyan kompakt bir video kamera söz konusu olduğunda, yenilmesi gereken Sony a7S III’tür.

Bu fotoğraf makinesinden hemen sonra gelen , yine özellikle kameramanlar için tasarlanmış tam çerçeve Panasonic Lumix S1H‘dir . Ayrıca 6K çözünürlük, video dürbünleri, 4:2:2 10 bit dahili kayıt, anamorfik yakalama ve tam V-Log gama gibi gelişmiş video özelliklerine sahiptir. Hepsinden öte, S1H aynı zamanda fotoğraflar için olağanüstü bir 24 MP kameradır. Ne yazık ki, otomatik odaklama özelliği ve dahili kayıt seçenekleri, Sony’nin sunduklarının çok altında kalıyor.

Son olarak, biraz daha pahalı olan Sony FX3‘ün temelde daha küçük bir gövdeye yeniden paketlenmiş a7S III olduğunu, ancak video kamera tarzı ayrılabilir bir kol ve doğrudan gövdeye tasarlanmış kamera kafesleri için montaj noktaları gibi daha profesyonel odaklı fiziksel özelliklerle birlikte geldiğini belirtmekte fayda var.

En İyi Orta Format Aynasız Fotoğraf Makinesi: Fujifilm GFX 100S

ifjgfx100s

Orta format aynasız fotoğraf makineleri, en doğru renk reprodüksiyonu ile en üst düzey görüntü kalitesine ihtiyaç duyan profesyonel fotoğrafçıların tercihini giderek daha fazla kazanıyor. Orta format sensörler, otomatik odaklama ve çekim performansı hızlarından ödün verirken, modern bir dijital fotoğraf makinesinde mümkün olan en iyi görüntü kalitesine sahip olmalarıyla tanınırlar. Amacınız inanılmaz stüdyo portreleri veya yüksek çözünürlüklü güzel manzara resimleri yapmaksa, orta format sizin için uygun olabilir.

Yeni tanıtılan 6.000 $’lık Fujifilm GFX 100S , yenilmesi gereken orta format fotoğraf makinesi olarak şimdiden tur atmaya başladı.

GFX 100S, 102 megapiksel BSI-CMOS sensörü, 6 EV’ye kadar geliştirilmiş görüntü sabitleme, 4K 30p video özellikleri, 5,0 fps’ye kadar sürekli çekim ve sabit nesneler için çoklu çekim 400 MP modu gibi etkileyici özelliklere sahiptir — hepsi bir arada nispeten küçük ve kompakt gövde. Fujifilm’in Film Simülasyonunun hayranıysanız, Stephen Shore’un ikonik renkli fotoğrafçılığının görünümünden ilham alan ek “Nostalgic Neg” modunun da keyfini çıkarabilirsiniz .

Son zamanlarda, Fujifilm’in orta format alanındaki en büyük rakibinin kendisi olduğunu hissediyor ve burada 50R , 50S ve 100‘ün hepsi sağlam seçenekler olarak geldiği için durum kesinlikle böyle (gerçi 100S, grubun en iyisi olarak bizim seçimimiz) . Hasselblad’dan seçenekler olsa da, lens seçenekleri Hasselblad’ı tercih etse bile, özellik için özellik Fujifilm şu anda sadece üstün. Şimdilik çoğu fotoğrafçı, en çok kutuyu işaretlemek için Fujifilm GFX 100S‘yi bulacak.

En İyi Kırpma Sensörlü Aynasız Fotoğraf Makinesi: Fujifilm X-T4

ifjxt4s

Kırpma sensörü kötü anlamına gelmez ; yalnızca daha küçük bir sensör anlamına gelir. Bu, daha zayıf düşük ışık performansı ve dinamik aralık anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda tüm kamera paketinin daha küçük olabileceği anlamına gelir: daha küçük gövdeler ve daha küçük lensler. Seyahat eden bir fotoğrafçı için, görüntü kalitesindeki hafif ödün, daha hafif kamera çantasına değer. Bu günlerde, buradaki seçimimizde olduğu gibi, bu değiş tokuş önemli bile değil.

Önceki X-T3’ün “kardeş modeli” olan Fujifilm’in en yeni 26 megapiksel 1.700 $ değerindeki X-T4‘ü olağanüstü bir seçenektir. X-T4, daha iyi otomatik odaklama, gövde içi görüntü sabitleme özelliğinin eklenmesi, 20 fps’de daha hızlı sürekli çekim, ek işleme seçenekleri ve daha büyük kapasiteli pil gibi selefine göre iyileştirmeler yapıyor.

Onu hem fotoğraf hem de video için mükemmel bir seçim haline getiren diğer önemli özellikler arasında 60p’ye kadar 4K çekim, 240 fps’ye kadar 1080 video, tamamen eklemli arka dokunmatik ekran, çift UHS-II kart yuvası, 3,68M noktalı OLED elektronik yer alır. vizör, 12 Fujifilm Film Simülasyon modunun dahil edilmesi ve USB-C tipi konektör aracılığıyla USB şarjı.

Son zamanlarda, birçok rakip X-T4 ile yaklaşık aynı fiyata giriş seviyesi tam çerçeve kameraları piyasaya sürüyor ve daha büyük sensör sayesinde daha iyi görüntü kalitesi sunuyor. Ve bunların hepsi iyi ve güzel olsa da, X-T4 sensörünün kompakt yapısı onu bu kadar çekici kılan şeydir. Görüntü kalitesi daha büyük bir sensörde daha iyi olsa da, X-trans sensörü yetersiz değil: X-T4 ile çekilen görüntüler harika. Ek olarak, tam çerçeve sensörün ek maliyeti bir yerden gelmelidir ve bu giriş seviyesi kameralar, bu maliyetleri düşük tutmak için video özelliklerini, kare hızını veya otomatik odaklama özelliklerini azaltacaktır. X-T4 bunu yapmak zorunda değil . Bu, satın alabileceğiniz en iyi kameralardan biridir ve mevcut en iyi kesme sensörlü kamera seçimimizdir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.