İncelemeler

Fujifilm X-T4 İncelemesi

Fujifilm’in 2020 model amiral gemisi X-T4 modeli incelemesi ile karşınızdayız.

Fujifilm X-T4 İncelemesi
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Arkadaşlar bu yazıda Fujifilm X-T4 incelemesi ve Fujifilm X-T4 ile Fujifilm XT3 ün kıyaslamasınıda bulacaksanız. Fujifilm X-T4 ün fiyatı için altta yer alan linke tıklayabilirsiniz.

Fujifilm X-T4 Fiyat

Fujifilm X-T3 ün başarısı ortadayken ve birçok özelliğine büyük sensörlü makineler bile erişemiyorken Fujifilm X-T4 sadece rakamsal olarak büyümemiş birçok alanda X-T3 ve rakiplerini fazlası ile geçmiş. Bu incelemede sizlere bu detayları ve yaşadığım deneyimleri paylaşacağım. Test için bende bulunan gövde ürünün son hali değildi ve testi Fujifilm 16mm lens ile gerçekleştirdiğimi de bildiririm.

Ben makineyi test için korona karantinası zamanlarında hızlıca gidip Kadıköy de ki Fujifilm mağazasında dan teslim aldım. Ben teslim aldıktan sonra 20 yaş altına evden çıkma yasağı geldi. Tamam ben 20 yaşında değilim ama ana okuluna giden oğlum 5 yaşında ve ben onunla evde ilgilendiğim için bana da yaş kısıtlaması gelmiş oldu J Bu sebeple deneme ve testleri ağırlıklı ev ortamında ve ailemin fotoğraf/videolarını çekerek yapmak durumunda kaldım. Bazı durumlarda kaçak olarak sokağa çıktığımızda oldu elbette.

GENEL ÖZELLİKLER

DSC9253 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi
 • 26.1 MP X-Trans BSI CMOS 4 (Arkadan Aydınlatmalı)
 • IBIS (Gövde İçi Titreşim Engelleyici)-5 Eksenli – (29 adet lensin 18’iden 6.5 stop görüntü sabitleme )
 • X sistemler içindeki en hızlı AF performansa sahip gövde
 • Yeni bir algoritma ve faz algılamalı AF hızı ( X-T3 modeline nazaran İki kat daha başarılı)
 • Yeni Geliştirilmiş Perde Sistemi (X-T3’e göre %30 Daha Sessiz)
 • Yeni RAW Seçenekleri (Sıkıştırılmamış-Kayıpsız Sıkıştırma -Sıkıştırılmış -YENİ-)
 • X-T4 modeli sonradan izleme kullanımında 15fps, canlı izlemede 8fps ve mekanik ve elektronik obtüratörün kullanımında 30fps kararmasız seri çekimlerini sunmaktadır.
 • – 4K / 60P / 10bit / 400Mbps / F-Log Kayıt
 • – Full HD / 240p / 200Mbps *10 kat ağır çekim
 • *Video çekimleri HDMI ile harici bir cihaza 4K/60P 4:2:2 10 bit veya dahili olarak 4K/60P 4:2:0 10bit ile kayıt edilir.
 • Aynen X-T3 modelinde olduğu gibi X-T4 modeli de H.264/MPEG-4 AVC ve 200Mbps bit oranı ile 4K/60P 4:2:0 10 bit video çekimlerinde daha hızlı bir sıkıştırma oranı sunan H.265/HEVC biçimini destekler.
 • Bununla birlikte standart MOV video dosyası formatına ek olarak MP4 seçebilirsiniz ve böylece kullanım alanınızı genişletmiş olursunuz.
 • – DIS (Dijital Görüntü Sabitleyici)  özellikle yürürken çekimlerde titreşimsiz ve akıcı görüntüler sunar
 • – IS (Görüntü Sabitleme) Boost
 • F-Log İzleme Asistanı anlık gerçek görüntüyü görme
 • 1.62 Milyon Noktalı Çok Yönlü Hareket Edebilen Dokunmatik LCD Ekran
 • Fotoğraf / Video Modu Geçiş Çarkı
 • Sıvı ve Toz Koruma
 • Video ve Fotoğraf modu arasında hızlı geçiş işlemi
 • ETERNA Bleach Bypass (Fotoğraf ve Video İçin Uygun)
 • Normal Mod 500 kare – Tasarruf Mod 600 kare, [4K] yakl. 85dak. (29.97p),*[Full HD] yakl. 95dak. (59.94p)
 • WiFi
 • Bluetooth

Fujifilm X-T4 ile X-T3 Arasındaki Farklar

DSC9333 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

SENSÖR ve İŞLEMCİ; Her iki modelde 26.1MP BSI CMOS 4 Sensor ve X-Processor 4 ü kullanıyor.

SERİ ÇEKİM HIZI; X-T3 mekanik shutter da  11fps elektronik shutter da 30fps çekim yaparken  X-T4 Elektronik shutter da 15fps ve mekanik shutter da 30fps hıza çıkabiliyor.

KART SLOTU; Her iki modelde 2 adet UHS-II kart slotu kullanıyor.

BATARYA; XT-3 1260 mAh lık bir pile sahipken X-T4 2350 mAh gibi daha yüksek bir değere sahip.      

IBIS (Sensörden görüntü sabitleme); XT-3 bulunmuyor, X-T4 ise mevcut.

EKRAN; X-T3 de üç yönlü dönebilen 1.04m çözünürlüklü ekran varken X-T4 de tam 180 “ dönebilen 1,62m çözünürlükte bir ekran mevcut.

EVF (Vizör) ; Her iki modelde aynı ″ 3,690,000 noktalı bakaç mevcut

FİLM SİMÜLASYONLARI; X-T4 e ekstradan gelen Bleach Bypass + Classic Neg gibi iki farklı renk profili mevcut.

VİDEO: Yüksek kaliteli video çekim özellikleri 4K 60 FPS olarak her iki gövdede mevcut.

AĞIR ÇEKİM VİDEO: X-T3 de beş kata kadar yavaşlatma yapılıyorken X-T4 de bu özellik on katına kadar çıkmış.

Ayrıca her iki modelde de H.265 10-bit renk desteği mevcut.

GÖVDE ÖZELLİKLERİ

DSC9264 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Gövde görünümü alışagelmiş Fujifilm X-T serisi şeklinde olsa da kullanım tecrübesini arttıran tefek detaylar yapılmış. Bunun en başında daha büyük pil için tasarlanan grip ve tutuş hissine yaptığı katkı diyebiliriz. Pil için ayrıca zaten detayları anlatacağım.

Ana menüye gitmeden birçok ayarı yapabildiğimiz “Q” menü tuşu yukarıya alınmış. İlk başta garipsesem de kullandıkça çok daha işlevsel bir yerde olduğunu düşünüyorum. Özellikle ekran size dönükken ayarlara ulaşmak için doğru konumda olmuş diyebilirim.

DSC9292 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

İkili kart yuvası X-T3 teki yan çapraz yapıdan biraz daha farklı şekilde olup alt alta konumlandırılmış. Kart yuvasından kartları çıkartmak için bir numaralı (altta yer alan) kartı çıkartmak için kartın üst kısmına basmak gerekirken, iki numaralı (üste yer alan) kartı çıkartmak için kartın alt kısmına basmak lazım. Neden bu detayı anlattığımı merak ediyorsanız şöyle; çünkü kartları hızlıca değiştirmek ya da çıkartmak isterseniz bu dediğim konumlara dikkat etmeniz lazım çünkü kart yuvasında yer alan çıkıntılar sebebi ile belirttiğim yerlerin tam tersine basarsanız tırnağınız çıkıntıya geliyor ve kart çıkmıyor.

DSC9296 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Ekran artık bize dönebiliyor. Bu özelliğin çok önemli olmadığını düşünenler var ama gerçekten önemli çünkü artık fotoğraf ya da video çekimleri yapanlar kendilerini kadrajda görmek istiyor, ya da çekilen kişi kadraj da kendini takip etmek istiyor. Vloggerlar ve selfiler çağında bence birazda geç gelen bir özellik. Geç olsun ama güç olmasın deyip ekranın tam dokunmatik olduğunu ve birçok ayarı kolayca buradan da yapabildiğinizi hatırlatmak istiyorum. Böylece ekran size dönükken tuşlar ile boğuşmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca ekranı dik tuttuğunuz zaman ekranda açık olan tüm özellikler dik konuma göre yer değiştiriyor. Böylece daha kolay ayarları yapabiliyoruz.

DSC9321 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Gövdeye gelen en büyük yenilik fotoğraf ve video modlarını üstte yer alan tekerlek üstünden kolayca değiştirebiliyoruz. Böylece hem çekim önceliğimiz hem de buna bağlı menü yapısı değişiyor. Yani fotoğraf çekerken fotoğraf menüsü aktif, video çekerken video menüsü aktif oluyor.

DSC9294 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Fotoğraf için enstantaneyi üst çarktan, diyaframı lensten değiştirebiliyorken video mod un alınca bu sistemi kapatıp sadece gövdede yer alan ön ve arka tekerlekten enstantane ve diyaframı değiştirebiliyoruz. Böylece 2 farklı kullanım şeklinden çalışabiliyoruz. Özellikle video çekenler için çok pratik bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Bu mod geçişlerinde “Q” kısa yolda fotoğraf ya da videoya göre şekillenmekte. Fujifilm X-T4 ile pratik kullanıma yönelik çok fazla detayı kullanıcılara sunmuş.

DSC9281 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

IBIS VE GETİRDİKLERİ

1 4 1 of 1 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

ELDE 1/4 ÇEKİM

Fujifilm in rakipleri ile yarışabilmesi için zaten getirmesi gereken bir özellikti IBIS. Böylece Fujifilm in iddiasına göre belirli lenslerde hatta 6,5 ışık durağı kadar esneklik sağlıyor. Kendi açımdan değerlendirecek olursam aşırı titrek birisi olduğum için 1/100 de bile net fotoğraf çekemeyen birisi için test ettiğim Fujifilm 16mm ile bana 4 gibi inanılmaz bir değere kadar esneklik sağladı diyebilirim. Üstünde IS olan ve daha net fotoğraf çekebilen kişilerde bence bu süre düşük değerlere kadar düşecektir.

DSC9277 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Benim gibi gimbal kullanmayı sevmeyen ama videoları sarsıntısız olsun diyen kişiler için IBIS videoda da büyük kolaylık sağlıyor. Tamam elbette bir gimbal gibi sinematik yumuşak geçişler sağlayamıyorsunuz ama vlog ya da ürün çekimlerinde elde rahatlıkla sabit videolar çekebiliyor olmak büyük avantaj. Günlük çekim yapanlar, gezilerde sarsıntısız video çekmek isteyenler ya da belgesel tarzda çekimler yapanlar için ideal bir çözüm.

Fujifilm X-T4 de yer alan bu IBIS in X-H1 den daha hafif ve daha kuvvetli olduğunu özellikle belirtiyor. Fujifilm X-H1 i test etmediğim için bir yorum yapmam zor ama daha evvel kullandığım gövdede görüntü sabitleme sistemine aynasız cihazlarda daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

FOTOĞRAF DİNAMİK ARALIK VE ISO PERFORMANSI

DSC9284 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Fujifilm in ISO performansı ve dinamik aralığı şu ana kadar üst düzey gövdelerinde kimseyi üzmemiştir. Fujifilm X-T3 de yer alan aynı işlemci ve sensör yapısı korunmuş bu yüzden görüntü kalitesinden taviz verilmeden daha seri ve net fotoğraf çekilebilir gövde Fujifilm X-T4.

Konudan bağımsız olarak deklanşör sesinin daha güzel olduğunu ve çok daha sessiz çalıştığını da belirtmeliyim. Güzel düşünülmüş bir detay.

Fujifilm in ISO performansı ve dinamik aralığı şu ana kadar üst düzey gövdelerinde kimseyi üzmemiştir. Fujifilm X-T3 de yer alan aynı işlemci ve sensör yapısı korunmuş bu yüzden görüntü kalitesinden taviz verilmeden daha seri ve net fotoğraf çekilebilir gövde Fujifilm X-T4.

YENİLENEN BATARYA VE BAĞLANTI ŞEKLİ

DSC9301 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Aynasız sistemlerin en zayıf karnı hep pil tarafı olmuştu. Fujifilm X-T3 birçok şeyi fazlası ile yapan bir gövde olmasına karşın pil performansı o özellikler için yeterli değildi. Bu durumun farkına varan Fujifilm X-T4 e çok daha büyük bir pil eklemiş. Ayrıca pil büyüdüğü için grip çıkıntısı da artmış ve gövdeye çok daha güçlü bir tutuş hissiyatı sağlamış.

Ayrıca Type-C bağlantısı sayesinde hem yeni grip hem de pilleri kendi adaptörü harici telefonlarda yer alan Type-C kabloları ile doldurabiliyorsunuz, ayrıca taşınabilir şarj aletleri (powerbank) ile de pilleri doldurma şansınız var.

En basit örnek ile yaptığım test çekimlerinde 20 dk lık 4K-60 FPS çekimde bataryanın %20 si yaklaşık olarak bitmekte. Buda ortalama 100 dk lık 4K çekime tekabül ediyor tek batarya ile.

Pili Type-C kablo ile X-T4 ün üstünden dolduruyoruz, harici bir pil doldurma ünitesi yok ama ayrıca tercih edebileceğiniz BC-W126 çift bataryayı şarj edebileceğiniz bir seçenekte mevcut .Pil in büyümesinin tek dez avantajı dolum süresi biraz fazla. Kablo ile X-T4 ün sütünden dolum süresi yaklaşık 3 saati buluyor.

DSC9300 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

NETLEME VE SERİ ÇEKİM

DSF0983
RAW DÜZENLENMİŞ ÖRNEK

Fotoğraf tarafında artan seri çekim hızına rağmen netlikte bir kayıp söz konusu değil. Hızlı göz ve yüz takibi yapabilmek mümkün. Yaklaşık olarak %90 civarında seri çekimlerde net fotoğraf çekebiliyorsunuz. Gelişen takip sistemi gerçekten güzel olmuş. Verdiği tepki süresi benim beklediğimden kat kat iyi.

Özellikle ekran size dönükken video çekerken takip sistemi hem göz hem de yüz olarak sizi takip ediyor. Otomatik netleme çok daha sorunsuz olarak çalışıyor Fujifilm X-T4 de.

Buraya kadar genel özellikler ve fotoğraf tarafını konuştuk, yazının bundan sonrasında beni daha çok heyecanlandıran video tarafı ile alakalı konuşacağız.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK VE 60 KARE ÇEKİM DEVAM EDİYOR

DSC9294 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Şu ana kadar hiçbir DSLR ve aynasız kameranın yapamadığı 4K da 60 FPS çekim özelliği X-T4 te de devam ediyor. Artan pil kapasitesi ile birlikte daha fazla süre ile 4K video çekebiliyorsunuz. Pil performansında belirttiğim gibi 128GB lık yüksek hızlı bir kartta 4K-60 FPS-200 MPHS çekimde %20 lik bir kayıp yaşanıyor. Belirttiğim ayarlar ile maksimum 20dk lık çekim yapılabiliyor. Bu süre sonunda kayıt otomatik duruyor ve yeniden çekime devam edilmesi gerekiyor.

Örnek video çekimler için altta yer alan videoyu izleyebilirsiniz;

1080P-50 FPS Çözünürlükte 128GB yüksek hızlı karta 30 dk lık videolar çekebiliyorsunuz. Bu süre sonunda tekrar kayıt tuşuna basmanız gerekiyor. Bu süre sonunda pilin %20 si harcanıyor.

Ayrıca tüm video çekimlerini F-LOG yapabiliyorsunuz ve LOG çekim yaparken görüntüyü LOG olarak değil renklendirilmiş ön izleme ile Fujifilm X-T4 ün ekranında görme şansınız var. Buda çekerken videoyu ne hale getirebileceğinizi anlamanıza fayda sağlıyor.

DSC9286 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

1080 P 240 FPS 200 MPHS ÇEKİM

Fujifilm X-T3 de olan 120 FPS çekim hızı ile 5 kat videoyu yavaşlatma özelliği Fujifilm X-T4 de 10 kat yavaşlatma olarak karşımıza çıkıyor. Böylece 240 FPS çekim yaparak anı 10 kata kadar yavaşlatabiliyoruz. Bu değerlerde henüz video çekebilen DSLR ya da aynasız kamera piyasada olmadığını da yine belirtmekte yarar var. Burada çekim kare sayısın artması haricinde yavaşlatılmış görüntülerde netleme performansı da gelişmiş. Böylece daha kolay netleme yaparak 10 kata kadar yavaşlatılmış görüntüler çekmek mümkün.

Video kısmı ile alakalı tek eleştirim bir video kayıt tuşunun bulunmaması (deklanşör ile kayda giriyor). Ayrıca video kaydına başladığınıza ya da bitirdiğinizde bir ses uyarısı vermiyor.

ETERNA Bleach Bypass Profili

Fujifilm X-T3 e gelen ETERNA Bleach Bypass  eski ETERNA profilinin biraz daha kontrastlı, sert renkleri olan ve beyaz ile siyahın baskın olduğu bir renk profili. Herkese göre olup olmadığı tartışılır ama fotoğraf tarafında ben bu tonlamayı sevdim. Özellikle JPG örnekleri gayet yeterli. Video çekenler için fazla sert bir profil kalabilir ama standart renkler harici farklı bir ton arayanlar sevecektir.

Adobe renk profillerinde ETERNA Bleach Bypass desteği henüz yok. Şayet RAW çekip Lightroom yada Photoshop a atarsanız ETERNA Bleach Bypass  profiller Adobe nin profillerine dönüyor ve bir daha ETERNA Bleach Bypass a geri dönmüyor.

Ben Fujifilm X-T3 ile gelen ETERNA profilini video için beğeniyorum. Fujifilm X-T4 ü test ederken F-LOG harici çekimlerimi bu profil üstünden gerçekleştirdim.

SONUÇ

DSC9330 2
Fujifilm X-T4 İncelemesi

Fujifilm kullanıcı deneyimlerini ve isteklerini dikkate alıp ürünlerini hızlıca güncelleyen bir firma. Fujifilm X-T3 ün mirasını iyi kullanıp, yapılan hataları ve geri dönüşleri dikkate alarak ortaya çıkartılmış bir ürün Fujifilm X-T4. Fujifilm X-T3 ün yaptığı birçok fonksiyonu aynasız ve DSLR piyasasında hiçbir makine bile henüz yapamıyorken Fujifilm X-T4 bu özellikleri çok daha ileriye taşımış. Hem fotoğraf hem de video özellikleri ile çıtayı bir tık daha üste taşımış.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.