İncelemeler

Hasselblad X2D 100C

100MP Hasselblad X2D 100C, ikonik markanın şimdiye kadarki en iyi kamerası olabilir ve belki de en iyi orta format…

Hasselblad X2D, hiçbir darbe almayan bir kameradır.

100 MP sensör, doğal 16 bit renk, 15 durak dinamik aralık, 7 adım gövde içi görüntü sabitleme ve 1 TB dahili depolama ile, Fujifilm’in GFX100 serisi ile kesinlikle hiçbir şeyi geride bırakmaz ve baştan sona gider. Herhangi bir video özelliğinden yoksun olsa da, saf bir görüntüleme makinesi olarak pratikte dokunulmazdır. Laboratuar testlerimiz gelene kadar nihai kararı saklı tutacağız, ancak buradaki kıstas değişmiş olabilir.

Artıları

 • + Çarpıcı 100MP görüntüleme
 • + 7 durak stabilizasyon
 • + 1TB dahili depolama

Eksileri

 • – Video yok
 • – Joystick yok
 • – Yalnızca dokunmatik ekran eğimi

Hasselblad X2D 100C, gecikmiş, ancak yine de beklemeye değer bir kamera gibi geliyor. Açık ara üreticinin şimdiye kadarki en yetenekli kamerasıdır ve orta format fotoğrafçılık için birkaç alanda yeni standartlar belirler.

100 MP’lik bir canavar olan Hasselblad X2D, mevcut Hasselblad X1D II’nin çözünürlüğünü iki katına çıkarmakla kalmıyor (daha düşük çözünürlüğe ihtiyaç duyanlar için satışta kalıyor) ancak selefine her açıdan daha iyi geliyor… 

Fujifilm’in 100MP rakiplerine üstün telafi sunan, gövde içi görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Ekstra bir dinamik aralık durağı, daha düşük taban ISO, çok daha yüksek çözünürlüklü bir vizör, eğilebilir bir dokunmatik ekran, CFexpress kart desteği ve hatta depolama için dahili bir SSD’ye sahiptir. 

Yani Hasselblad X2D, en iyi Hasselblad kameranın yerini almak için gerekenlere zaten sahip. Aynı zamanda en iyi orta format kamera mı? dönem? Hadi daha yakından bakalım.

Hasselblad X2D 100C
Hasselblad X2D + Hasselblad XCD 2,5/55V

Hasselblad X2D 100C : Özellikler

Sensör:  100 MP arkadan aydınlatmalı CMOS orta format
Lens montajı:  Hasselblad X Sistem
Otomatik odaklama:  294 PDAF bölgeli hibrit faz algılama
Görüntü sabitleme:  5 eksen, 7 durak
ISO aralığı:  64 – 25.600
Video:  Yok
Vizör:  0,5 inç 5,76 milyon nokta OLED EVF, %100 kapsama alanı, 1.0x büyütme
LCD:  3,6 inç, 2,36 milyon noktalı eğilebilir dokunmatik ekran
Bellek:  Dahili 1 TB SSD, 1x CFexpress Tip B (512 GB’a kadar)
Maksimum seri çekim:  3,3 fps (14 bit renk)
Bağlantı :  Wi-Fi 6, Bluetooth, USB-C 3.1 Gen2
Boyut:  148,5 x 106 x 74,5 mm
Ağırlık: Yalnızca 790g gövde (pilli 895)

 • Hasselblad X2D 100C 002
 • Hasselblad X2D 100C 003
 • Hasselblad X2D 100C 004
 • Hasselblad X2D 100C 005
 • Hasselblad X2D 100C 006
 • Hasselblad X2D 100C 007
 • Hasselblad X2D 100C 008
 • Hasselblad X2D 100C 009

Hasselblad X2D 100C : Temel Özellikler

100 MP orta format arkadan aydınlatmalı görüntü sensörünü paketleme (evet, Fujifilm GFX100‘de bulunanla aynı) ve Fujifilm GFX100S, Hasselblad X2D, 15 duraklı dinamik aralık ve yerel 16 bit renk derinliği sunar (14-bit yeniden eşlenen X1D II’den 16-bit’e bir adım). 

Hasselblad ayrıca, 5 eksenli düzeltme ve dikkate değer bir 7 durak telafi sunan kendi gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) sistemini de geliştirdi – GFX 100S‘den daha fazla bir durak . 

X2D ayrıca yaklaşık 4.700 RAW dosyasını tutabilen 1 TB dahili depolama ile birlikte gelir. Bu, şu anda 512 GB’a kadar kartları destekleyen yeni CFexpress Type B yuvasını tamamlamak için “ikinci bir bellek kartı” görevi görür.

Hasselblad X2D’nin en önemli özelliklerinden biri, 294 bölge ve yaklaşık %89 kapsama alanına sahip hibrit faz algılamalı otomatik odaklamanın uygulanmasıdır. Yeni piyasaya sürülen üç X System lensi – Hasselblad XCD 2,5/38V, Hasselblad XCD 2,5/55V ve Hasselblad XCD 2,5/90V – hepsinde, daha hızlı odaklama hızları sağlamak için yeni AF sistemiyle birlikte çalışan yeni bir otomatik odaklama modülü bulunur.

Bu incelemenin başında bahsettiğimiz “birinci bar” şeyini hatırlıyor musunuz? Eh, Hasselblad X2D bir departmanda selefini (veya rakiplerini) geçemiyor: hiçbir şekilde video özelliği yok. Ve düzensiz yamalı X1D II’den farklı olarak, bu işlevsellik daha sonraki bir tarihte bellenim tarafından sunulmayacaktır.

Hasselblad X2D 100C 010 scaled
Hasselblad X2D + Hasselblad XCD 2,5/55V (İmaj kredisi: James Artaius)

Hasselblad X2D 100C : Performans

X1D II’yi seven, ancak çeşitli eksiklikleri ve yavaşlığı nedeniyle ona aşık olamayan biri olarak, Hasselblad X2D’nin İsveç’ten beklediğim aşk mektubu olduğunu söylemekten son derece mutluyum. 

X1D serisindeki en büyük sorun, melas yavaş kontrast algılamalı AF’siydi. Ve faz algılamalı AF sistemine sahip orijinal GFX100’ün X1D II ile aynı yıl piyasaya sürüldüğünü akılda tutarak, manuel odaklamayı seçmediğiniz sürece çoğu durumda kullanılamaz olan bir kamera sistemini kabul etmek büyük bir istekti.

Pekala, artık yok. X2D, faz algılama özelliğine sahiptir ve daha küçük sensörlü kameraların ışık hızında odaklama sürelerini beklememelisiniz, ancak bu performansta gece ve gündüz farkıdır. 

Hasselblad’ın aynasız sistemini, bir stüdyoda çubuklarda kullanılmak üzere yalvaran bir şeyden, o kadar duyarlı bir şeye dönüştürüyor ki, artık yetenekli bir sokak fotoğrafçılığı kamerası olarak kabul edilebilir. 

Hasselblad X2D 100C 011m
Hasselblad X2D + Hasselblad XCD 2,5/55V (İmaj kredisi: James Artaius)

Bu, odağın artık sihirli bir şekilde yanılmaz olduğu anlamına gelmiyor – öyle değil. Hasselblad henüz diğer şirketlerin gelişmiş yüz ve göz izleme araçlarına sahip değil ve AF’nin ara sıra ince ayrıntılara veya yoğun arka plana sahip bir sahneyi yanlış okuduğunu gördük. Ancak, zamanın% 90’ını vurur ve aralıksız eski avcılığa veda edebilirsiniz.

Sokak fotoğrafçılığından bahsetmişken, şaka yapmıyorduk. Çarpıcı stabilizasyon ve mükemmele yakın ergonomi sayesinde, tüm gün elde taşınan sokak fotoğrafçılığını çok düşük ISO64’te ve hatta “yavaş” f/2.5 lensler kullanarak çektik. 

Ve 100 MP’lik üstün çözünürlük sayesinde, doğru lense sahip olup olmamanız önemli değil. Aşağıdaki resme bakın – bu adamın sigara içerken çekilmiş bir fotoğrafını çekmek istediğimizi biliyorduk ama 45mm lensimiz çok kısaydı. Sorun değil! Sadece orta formatın her zaman amaçladığı şeyi yapın: yüksek çözünürlüklü bir sahne yakalayın ve daha sonra kırpın. 

Hasselblad X2D 100C 012
45mm lensle sokağın karşı tarafında olmamıza rağmen istediğimiz çekim buydu.
Bu yüzden aşağıdaki çekimi yaptık ve kırptık! (İmaj kredisi: James Artaius)
Hasselblad X2D 100C 013m
Yukarıdaki sokak fotoğrafını çekmek için kırpılmamış orijinal çekim (İmaj kredisi: James Artaius)

Ortaya çıkan dosyalar dudak uçuklatıyor. Çözünürlük açısından zengin olduklarını ve ayrıntılarla dolu olduklarını söylemeye gerek yok, ancak bundan daha fazlası var. Leica sahiplerini dinleyin, er ya da geç “Leica büyüsünden” bahsedeceklerdir. Pekala, “Hasselblad büyüsü” terimini tanıtmanın zamanı geldi.

Canon, yaygın olarak en iyi renk bilimine sahip olarak kabul edilir, ancak bize göre Hasselblad Doğal Renk Çözümü tarafından yakalanan üstün tonlara hiçbir şey dokunamaz – özellikle X2D tarafından yakalanan yerel 16 bit biçiminde. Bu, görüntülerinize doğrudan kameradan uygulanan en muhteşem, filmsel LUT’lara veya ön ayarlara sahip olmak gibidir. Leicas’ın veya diğer kameraların vaat ettikleri konusunda kendinizi kandırmayın – bir “görünüm” istiyorsanız, işte bu.

Belirtildiği gibi, bu açıkça bir Canon EOS R5 kadar duyarlı olmayacak olsa da veya bir Nikon Z9 kadar makineli tüfek hızında, orta format bir kamera için bu, dikkat çekici derecede çevik bir sanatçıdır ve size sadece X1D’lerin yaptığı gibi meditatif bir hızda oturma ve çalışma yeteneği vermekle kalmaz, aynı zamanda sizi gerçekten yaratıcı olmanıza, serbest şekillendirmeye başlamanıza ve kamerayı hareket ettirirken fırlatmanıza da izin verir. kadranlar deli gibi.

Video eksikliğinden kamera acıyor mu? Evet ve hayır. GFX100’ün şaşırtıcı derecede yetenekli video sunduğu inkar edilemez. Herhangi bir şeyi filme almak birinin ilk tercihi olur mu? Tabii ki değil. Bununla birlikte, sahip olduğunuz tek kamera buysa, “ilk tercih değil” ile “başka seçeneğiniz yok” arasındaki fark biraz daha belirgin hale gelir. 

Bununla birlikte, bir sinema kamerası satın alıp sonra durağan çekim yapamadığından şikayet edemezsiniz – o halde neden en büyük fotoğraf makinesinin video çekemeyeceğinden şikayet edesiniz ki?

Hasselblad X2D 100C 014m

Hasselblad X2D 100C : Erken Karar

Hasselblad X2D, yumruk atmayan bir kameradır. 100 MP sensör, doğal 16 bit renk, 15 durak dinamik aralık, 7 adım gövde içi görüntü sabitleme ve 1 TB dahili depolama ile, Fujifilm’in GFX100 serisi ile kesinlikle hiçbir şeyi geride bırakmaz ve baştan sona gider. 

Herhangi bir video özelliğinden yoksun olsa da, saf bir görüntüleme makinesi olarak pratikte dokunulmazdır. Laboratuar testlerimiz gelene kadar nihai kararı saklı tutacağız, ancak şimdilik buradaki kıstas değişmiş gibi görünüyor.

Yoluyla
James Artaius
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu