Röportajlar

Martin Stranka : Çoğu zaman, kendi rüyalarım bir ilham perisidir!

Çek Cumhuriyeti doğumlu Martin Stranka, kendi kendini yetiştirmiş profesyonel bir fotoğrafçı. Martin, yakın bir arkadaşının beklenmedik ölümü onu bir terapi biçimi olarak fotoğrafçılıkla uğraşmaya yönelttiğinde, işletme okulundaki derslerde ağır ilerleyen bir öğrenciydi.

Kendine özgü fotoğrafçılık vizyonu, bir denge ve dinginlik içinde bulunan benzersiz bir alan olarak işlenirken, sofistike ve ödüllendirici görüntüleri, rüya görme ve uyanma arasındaki birkaç saniyelik dar pencerede var olur. Martin, bir filmden alınmış gibi görünen, hayal ile gerçek arasındaki çizgide yürüyen görüntüler yaratıyor.

Martin, son yıllarda 100’ün üzerinde büyük uluslararası fotoğraf ödülü kazandı ve kişisel ve grup sergileri Güney ve Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya ve Asya’ya kadar izlendi. Fotoğrafları Güney ve Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya ve Asya’ya kadar sergilendi.

“Benim için doğa ve insanlarla doğa arasındaki ilişki sonsuz ilham kaynaklarıdır. Bir başkentte yaşıyorum (Prag, Çek Cumhuriyeti). Büyük şehrin günlük stresi, bir insanın orada bulabileceği doğa ve sakinlikle tezat oluşturuyor. Müzik ve filmler de bana ilham veriyor. Çoğu zaman, kendi rüyalarım bir ilham perisidir.”

Martin Stranka : Çoğu zaman, kendi rüyalarım bir ilham perisidir!
Martin Stranka : Çoğu zaman, kendi rüyalarım bir ilham perisidir!

Fotoğrafçılığınız başlamadan önce kariyer yolunuz nasıldı? 

Bir yabancı şirkette İK departmanında çalıştım. Bu işi gerçekten sevdiğimi söylemeliyim. Mülakatları almak ve yönetmekten ve personel eğitiminden sorumluydum. İnsanlarla çalışmaktan her zaman keyif aldım. İnsanlarla iletişim kurmaktan her zaman keyif almışımdır.

Lütfen bize kişisel tarzınızı geliştirme sürecinden ve evriminden bahsedin.

Tarzımın erken kariyerimden beri aynı olduğunu söyleyebilirim. Fotoğrafçılığımın sadece bir hobi olduğu kariyerimin başından beri iç huzuru ve dengeyi arıyordum. Bana çok yakın birini kaybettim ve hayatımda iyileşme arıyordum. Hayatımda bir yeniden denge bulmam gereken bir andı. Ve böylece tüm öğrenci paramı aldım ve ilk kameramı aldım.

En başından beri fotoğraf tarzım duygularla ilgiliydi, fotoğraflarda sakladığım konuşulmamış olanlar. İzleyiciler (izleyiciler) daha sonra hikayelerini ve yorumlarını fotoğraflarda bulabilirler.

Tarzınız genellikle başkaları tarafından ‘rüya gibi’ ve ‘büyülü’ olarak tanımlanır, ancak kendi işinizi nasıl tanımlarsınız?

Birçok röportajda editörler çalışmamı gerçeküstü olarak adlandırıyor. Ama şunu söylemeliyim ki bu benim gerçeğim. Bu yüzden fotoğrafçılığımı gerçekçi olmayan bir şey olarak görmüyorum, aksine, bu benim günlük dünya vizyonumun bir parçası. Çalışmamı kategorize etmem gerekirse, kesinlikle Güzel Sanatlar Fotoğrafçılığı derdim.

Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 001
© Martin Stranka
Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 002
© Martin Stranka
Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 003
© Martin Stranka

Aklınızdaki bir kavramı bitmiş bir görüntüye dönüştürmenin ne kadar sürdüğünü söylersiniz?

Duruma göre değişir. “Gökyüzündeki Delikler” (www.martinstranka.com/blackless/image/0) gibi bazı fotoğraflar, koşullara göre kelimenin tam anlamıyla bir saat içinde oluşturulur. Ancak en önemli ve başarılı serim “Sessizliği Buldum”dan (www.martinstranka.com/ifoundthesilence) çoğu fotoğraf, zorlu ve zaman alıcı sahneler nedeniyle birkaç hafta ve ay olarak planlandı. Çekim bir gün sürebilir. Fotoğraftaki aşağıdaki post prodüksiyon da birkaç günlük bir çalışma meselesidir. Üzerinde onlarca saat bile çalışmam mümkün.

Bu dijital çağda, fotoğraflar bazen tablolara daha da yakınlaşıyor. Bazı eserlerinizin bu özelliğe sahip olduğuna inanıyoruz. Bu rüya gibi bir görünüme sahipler, ayrıca sıra dışı güzellikte bir atmosfere sahipler. Fikirleriniz nereden geliyor? 

Dijital kameraları seviyorum çünkü muazzam bir özgürlüğün tadını çıkarıyorum. İlham, günlük yaşamda etrafımızda her yerdedir. Klişe gibi gelebilir biliyorum ama gerçekten doğru. Benim için doğa ve insanlarla doğa arasındaki ilişki sonsuz ilham kaynaklarıdır. Bir başkentte yaşıyorum (Prag, Çek Cumhuriyeti). Büyük şehrin günlük stresi, bir insanın orada bulabileceği doğa ve sakinlikle tezat oluşturuyor. Müzik ve filmler de bana ilham veriyor. Çoğu zaman, kendi rüyalarım bir ilham perisidir.

Çalışmalarınızda bir mesaj iletmek niyetinde misiniz? Eğer durum buysa, ne iletmek istiyorsunuz?

Her fotoğrafta kendi kişisel ve samimi hikayem olduğunu söylemeliyim. Bu yüzden her fotoğrafı açıklamayı sevmiyorum. İzleyicilere kendi hikayelerini ve duygularını bulmaları için boş bir alan bırakmayı tercih ediyorum. İşim hakkında halka açık konuşamıyordum bile, kendimi çıplak hissettim. 12 yıl sonra buna alıştım ve bugün insanları işimin ardındaki gizli kişisel hikayelere maruz bırakabiliyorum.

Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 004
© Martin Stranka
Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 005
© Martin Stranka

Doğanın her zaman en büyük ilham kaynağınız olduğundan bahsetmiştiniz. Size başka neler ilham veriyor?

Hayatımdaki her gün ilham kaynağıdır. Bazen benim için daha ilham verici anların olduğu doğru. Tüm olumlu veya olumsuz izlenimler her zaman “hiçbir şey olmadığında” olduğundan daha ilham vericidir. Daha fazla ilham almak için en yüksek gökyüzüne veya en alçak yere dokunmam gerekiyor.

Çalışmalarınızdaki enfes ayrıntı düzeyine hayranız. Tüm prodüksiyonunuzda en çok hangi işlerden keyif aldınız ve neden? Seni daha fazla tatmin eden biri var mı? 

Teşekkür ederim, çalışmamdaki ayrıntı miktarını beğenmenize sevindim. En çok “Sessizliği Buldum” serisinin son çalışmalarıyla özdeşleştiğimi söylemeliyim ( www.martinstranka.com/ifoundthesilence ). Bu seri benim için en sembolik olanıdır. Bu çalışmalarda kendimi ve kişisel deneyimlerimi bulabiliyorum. Benim için hala en önemli sanat eseri “Sen Uyanana Kadar” (www.martinstranka.com/prints/until-you-wake-up). Kaybettiğim her şeyi, gördüğüm her şeyi ve şimdiye kadar tanıştığım herkesi içeriyor. Tek bir fotoğrafta tüm hayatım olduğunu söyleyebilirim.

Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 006
© Martin Stranka
Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 007
© Martin Stranka
Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 008
© Martin Stranka
Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 009
© Martin Stranka

Gerçeküstü bir dünyada yaşadığımıza inanıyor musun?

Cennet ve dünya arasında bir yerde olan şeylere inanırım. Eğer gerçek değilse, bilmiyorum. İhtiyacım olduğunda saklanabileceğim kendi dünyamı yarattım. Stüdyomda, etrafımda her yerde fotoğraflarım var. Benim için en büyük huzur vahası olan onlarca fotoğrafım var burada.

Sizce bir fotoğrafı özgün bir sanat eseri olarak öne çıkaran unsurlar nelerdir?

Özgünlük, özgünlük, dürüstlük ve kendine has bir tarza (stil) sahip olma.

Martin Stranka için sırada ne var? Bizimle paylaşmak istediğiniz ileriye dönük projeleriniz var mı?

Her ay daha iyi ve daha iyi. Gittikçe daha fazla insan işimi keşfediyor (www.martinstranka.com/prints) ve giderek daha fazla sanat koleksiyoncusu ve dünya galerisi benimle iletişime geçiyor. Bütün bunlar bana doğru yolda gittiğimi hissettiriyor. Herkes bu şekilde devam ederse gerçekten minnettar ve mutlu olacağım.

Martin Stranka Cogu zaman kendi ruyalarim bir ilham perisidir 010
© Martin Stranka

Martin Stranka | İNTERNET SİTESİ

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.