Satın Alma Rehberi

2023’ün En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Son yıllarda aynasız fotoğraf makinelerinin popülaritesi artarken, DSLR fotoğraf makineleri hala birçok fotoğrafçının ticari araçlarında yer tutuyor. Yine de, özellikle profesyonel fotoğrafçılar için onları birinci sınıf seçenekler haline getiren çeşitli avantajlarla birlikte gelirler. Bunlara optik vizör avantajları, daha iyi ergonomi, daha uzun ömürlü piller ve daha geniş lens seçimi dahildir.

Gittikçe daha fazla sayıda DSLR de daha ucuz hale geliyor ve bu da onları aynasız kameralara kıyasla fotoğrafçılığa girmenin daha uygun fiyatlı yolları haline getiriyor.

Bununla birlikte, oldukça iyi fırsatlar olarak sunulan bazı gerçekten inanılmaz kameralar var. Ancak, sizin için en iyi DSLR’nin bütçenize ve bir fotoğraf makinesiyle ne çekmeyi planladığınıza bağlı olduğunu unutmayın. Bir DSLR almaya karar verdiyseniz ancak hangi modeli alacağınızdan henüz emin değilseniz, seçenekleri sizin için daralttık.

Ne Arıyoruz

Basitçe söylemek gerekirse, DSLR’leri hala harika araçlar yapan en iyi özellik kombinasyonunu mevcut en iyi fiyat noktalarında taşıyan modellere dikkat çekmek istedik. Örneğin, DSLR’ler aynasız fotoğraf makinelerinden açıkça daha büyüktür, ancak birçok fotoğrafçı bunları tutmanın hala daha rahat olduğunu düşünmektedir.

Ayrıca, hangi modellerin otomatik odaklama, düşük ışık performansı ve video özelliklerini daha popüler aynasız benzerleriyle eşit veya daha iyi seviyede tutmaya devam ettiğini de görmek istiyoruz.

Her zaman olduğu gibi, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her fotoğrafçı için bir şeyler olan bir seçkiyi bir araya getirmek istedik.

Genel Olarak En İyi DSLR: Canon EOS-1D X Mark III

2023'ün En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Ocak 2020’nin başlarında Canon’un en yeni profesyonel amiral gemisi kamerası olarak piyasaya sürülen EOS-1D X Mark III , hem fotoğraf hem de video çekiminde selefinden dikkate değer bir sıçrama yapmakla övündü.

Bu full frame DSLR, Dual Pixel AF ile güncellenmiş 20,1 MP CMOS sensör, yeni bir DIGIC X görüntü işlemcisi, daha az titreşim ve karartma için yeni bir ayna sürücü mekanizması, şaşırtıcı derecede yüksek sürekli çekim hızları (optik kamera kullanılarak 16 fps’ye kadar) ile donatılmıştır. vizör ve Canlı Görüntüde 20 fps), makine öğrenimini kullanan AF konu tanıma, 191 adede kadar AF noktasına (OVF) sahip geliştirilmiş Canlı Görüntü ve vizör AF sistemleri ve çift CFExpress kart yuvası. Video tarafında ise 5.5K/60p 12-bit RAW video kaydı, kırpılmamış 4K/60p 4:2:2 10-bit H.265/HEVC kaydı ve HEIF 10-bit kaydı bulunuyor.

Bunun gibi özelliklerle, çok yönlü EOS-1D X Mark III’ü çok çeşitli fotoğrafçıların, özellikle de spor, vahşi yaşam ve etkinlikleri çeken profesyonel fotoğrafçıların ellerinde görmek kolaydır. Gövde önceki modellerle temelde aynı olduğundan, uzun süredir Canon fotoğrafçıları da zaten aşina oldukları kontrollere sahip bir fotoğraf makinesini kullanmaktan memnuniyet duyacaklardır. İki CFExpress kart yuvası, görüntülerini bir yerine son derece hızlı iki kartta görmeyi tercih edenler için de kullanışlıdır.

Bazıları , Nikon’un profesyonel spor fotoğrafçılığı alanındaki en son ve en büyük ürünü olan D6‘nın bu kategori için bir yarışmacı olabileceğini söyleyebilir. Bununla birlikte, 1D X Mark III, pek çok kategoride, en önemlisi sürekli çekim hızı, canlı görüntü otomatik odaklama, temelde sınırsız 1000 çekimlik arabellek ve video özellikleri olmak üzere onu yener. 1D X Mark III’ün Dual Pixel CMOS AF sistemi, D6’nın çok daha yavaş kontrast algılamalı otomatik netlemesine kıyasla nesneleri daha doğru bir şekilde izleyebilir ve daha hassas göz otomatik netlemesi elde edebilir. Video çekimine gelince, 1 DX Mark III daha fazla video özelliğiyle D6’yı süpürüyor.

Çoğu Kişi İçin En İyi DSLR: Canon EOS 90D

 DSLR Fotoğraf Makineleri

Orta sınıf Canon EOS 90D , piyasaya sürülmesinden bu yana bir buçuk yıl geçmesine rağmen, üreticiler için hala iyi ve uygun fiyatlı bir DSLR. 1,6x kırpma, DIGIC 8 görüntü işlemcisi, 3 inç Değişken açılı LCD dokunmatik ekran, %100 kapsama alanlı optik vizör ve bir AF joystick ile 32,5 megapiksel APS-C CMOS sensöre sahiptir. Temel özellikler arasında 45 çapraz tip AF noktasına, 11 fps’ye kadar sürekli çekime ve Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısına sahip bir Dual Pixel CMOS AF sistemi yer alır. Video çekmeye gelince, EOS 90D kırpmasız UHD 4K 30p ve Full HD 120p çekebilir.

Bunlar, çeşitli fotoğrafçılık türleriyle uğraşan çoğu tüketici için yeterli olması gereken özelliklerden sadece birkaçı. EOS 90D, özellikle Canon’un harika portre lensleri seçenekleriyle, portreye girmek isteyenler için iyi bir seçimdir. Yüz Algılamalı AF ve Göz Algılamalı AF, keskin bir şekilde odaklanan portrelerde de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hava sızdırmazlığına sahip olduğu için seyahat ve manzara fotoğrafçılığı için de harikadır. Bu arada, 100-25.600 ISO aralığı ve -3 EV kadar düşük çalışma aralığı, düşük ışıkta doğru otomatik netleme sağlar. Kit lens vasat olsa da, yapmak istediğiniz fotoğrafçılık için daha yetenekli bir camla eşleştirebilir ve mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çoğu Profesyonel İçin En İyi DSLR: Nikon D850

nikond850

Nikon D850 neredeyse dört yaşında olsa da , bu tam çerçeve DSLR, profesyonel fotoğrafçılar için yetenekli bir araç olmaya devam ediyor. 46 MP arkadan aydınlatmalı CMOS sensörü, AE/AF ile 7 fps sürekli çekim modu, 153 noktalı AF sistemi, 3,2” eğilebilir dokunmatik ekran, aydınlatmalı kontroller ve gelişmiş zaman atlamalı özelliklere sahiptir. Video çekimi için 30p’ye kadar tam genişlikte UHD 4K yakalama, 120p’ye kadar 1080 video ve kamera içi 4K hızlandırılmış video oluşturma özelliklerine sahiptir. Daha ince bir forma, daha iyi kavramaya ve geliştirilmiş hava sızdırmazlığına sahip bu model, çeşitli koşullarda daha iyi kullanım ve dayanıklılık vaat ediyor.

Profesyonel fotoğrafçıların da farklı ışık koşullarında çevik olmaları gerekecek ve bu model buna hazır. Arkadan aydınlatmalı sensör, gelişmiş düşük ışık performansı ve kenarlara yakın görüntü kalitesi sağlar. D810’da olduğu gibi, D850 de parlak koşullarda daha iyi fotoğraflar ve daha geniş bir dinamik aralık için ISO 64 moduna sahiptir. Tüm bunlara Nikon’un amiral gemisi spor DSLR’si D5’in tam AF özelliklerini eklediğinizde, çok çeşitli profesyonel uygulamalar için çok yetenekli bir fotoğraf makineniz olur.

Ekim 2020’deki 500 $’lık fiyat indirimi, D850’yi tam çerçeve profesyonel bir DSLR almak isteyen herkes için daha da uygun fiyatlı bir seçenek haline getirdi.
Şimdi, bazılarınız Canon 5D Mark IV’ün bu amaca daha uygun olduğunu söyleyebilir. Bununla birlikte, şirketin son 5 serisi DSLR’si, zayıf video özellikleri ve ezici dinamik aralığı ile aslında genel bir hayal kırıklığıydı. Bir Canon nişancısının Mark III’ü teorik olarak yükseltmesi iyi olsa da, piyasaya sürüldüğü zamanın gerisinde kalmış bir DSLR’ye para harcamaktansa Canon’un aynasız tekliflerine geçmek aslında daha akıllıca olacaktır. Tüm profesyonel seviye DSLR’ler arasında, DSLR nesillerinin en zayıfıydı.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi DSLR: Canon EOS 250D

Canon EOS 250D
2023'ün En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri 9

Fotoğrafçılığı daha ciddiye alanlar için, iki yaşındaki Canon EOS 250D , bir akıllı telefon kamerasından iyi bir sıçrama olacaktır. Bu ultra kompakt DSLR fotoğraf makinesi, ipleri öğrenmeniz için gereken tüm özelliklerle birlikte gelir: 24 megapiksel APS-C sensör, sensör üzerinde hızlı Dual Pixel otomatik odaklama, ikincil 9 noktalı otomatik odaklama sistemine sahip optik vizör, tamamen eklemli dokunmatik ekran, 4K video kaydı (1,7x kırpmayla da olsa), fotoğrafları aktarmak için Bluetooth bağlantılı WiFi ve optik vizörü kullanırken 1.070 çekime kadar pil ömrü (Dual Pixel AF ile canlı görüntü kullanılırken 320 çekim).

Harika fotoğraflar üreten 24 megapiksel APS-C kameralarla dolu bir alanda, EOS 250D’yi aynı görüntü kalitesini sunan daha popüler aynasız modellerden daha iyi bir seçim yapan nedir? Esas olarak mükemmel, yeni başlayanlar için uygun “kılavuzlu” mod ve optik vizör tercihi. Kılavuz modunu kullanarak yeni başlayanlar, doğru bir pozlamayı neyin oluşturduğu konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaktır. Optik vizör, bu özelliğin yanı sıra harika çalışıyor çünkü esasen ekranda kılavuz modunu kullanabiliyor, ardından vizörden kompozisyon oluşturup çekiminizi yapabiliyorsunuz. Elektronik vizörü olan aynasız fotoğraf makinelerinde bunu yapamazsınız, çünkü hem ekran hem de vizör size sahnenizin yalnızca canlı görüntüsünü gösterecektir.

En İyi Kompakt DSLR: Pentax K-3 Mark III

pentaxk3iii

Yeni duyurulan Pentax K-3 Mark III , önceki yinelemeden yaptığı önemli güncellemeler nedeniyle kompakt DSLR hayranlarının radarında. Stabilize edilmiş 25,7 megapiksel arkadan aydınlatmalı CMOS sensör, 1,05x büyütme ve göz algılamalı AF ile yeni bir optik vizör ve 12 fps’ye kadar hız sağlayan yeni bir deklanşör mekanizması gibi ana bileşenlerinin çoğu tamamen yükseltildi veya değiştirildi devamlı atış. Gövde içi sabitleme sistemi artık 5,5 EV düzeltmeye sahip ve bu, K montajlı bir kamerada görülen en yüksek değer. Tamamen yeni SAFOX 13 AF modülü, 25 çapraz tip içeren 101 AF noktası ile önceki sürümden daha geniş bir çerçeve kapsamına sahiptir. Ricoh’a göre K-3 Mark III, makine öğrenimi sayesinde artık daha iyi bir AF izleme performansına sahip.

Peki, Ricoh’nun yeni amiral gemisi APS-C DSLR’sini dikkat edilmesi gereken bir model yapan şey nedir? Yüksek ISO’lu çekim konusunda full frame sensörlü fotoğraf makineleriyle rekabet edebilir. Pentax DSLR’leri kapsamlı bir şekilde kullandıysanız, ilk incelemeler, ele nasıl oturduğundan ne kadar hızlı çalıştığına kadar, onunla kendinizi evinizde hissedeceğinizi söylüyor. Bir Pentaxian iseniz, bu kompakt model muhtemelen beklediğiniz teknik yükseltmeleri taşıyor.

Devamını oku : İnceleme: Pentax K-3 III Uygulamalı Önizlemesi

Spor için En İyi DSLR: Nikon D500

nikond500

Daha önce bahsedilen diğer profesyonel DSLR modelleri kesinlikle bir spor fotoğrafçısının işine yarayacaktır. Başka bir seçeneğe sahip olmak istiyorsanız, beş yaşındaki Nikon D500 de bu hareketli çekimleri yapmak için iyi bir iş çıkaracaktır. Bu üst düzey, yarı profesyonel kırpma sensörlü DSLR, yeni bir 20,9 megapiksel CMOS sensöre, yeni bir AF noktası seçiciye sahip Nikon’un profesyonel AF sistemine, 10 fps sürekli çekime, geniş bir optik vizöre ve eğilebilir bir dokunmatik ekrana sahiptir. Ayrıca, profesyonel seviyedeki Nikon D5’in 153 noktalı aşama algılamalı otomatik odaklama dizisini ve EXPEED 5 işlemcisini devraldı ve performans, hassasiyet ve düşük ışık yeteneklerinin en iyi dengesini kullanmasına olanak sağladı.

Üretimi durdurulan D5, daha büyük sensörü sayesinde görüntüleme yetenekleri söz konusu olduğunda üstünlük sağlamış olabilir. Bu, onun yerine biraz kullanılmış bir D5 almayı düşünmenize yol açabilir. Yine de D500, gelişmiş DSLR kullanıcıları için bir dizi başka özellikle bunu telafi ediyor. Bunlar arasında dahili WiFi ve Bluetooth bağlantısı, daha esnek çekim için eğilebilir arka ekran, daha yüksek dinamik aralık ve tabii ki daha uygun bir fiyat noktası yer alır. D5 gibi, D500 de 2,25x kırpma ile 4K UHD videolar çekebilir.

Yakın zamanda herhangi bir üst düzey Nikon DSLR’ye sahipseniz, bu orta boy fotoğraf makinesi elinizde kendinizi evinizde gibi hissedecektir. D5 sizin için çok büyükse, daha küçük olan D500 harika bir alternatiftir. Hafif, hava koşullarına dayanıklı gövdesi, iyi yerleştirilmiş kontrolleri ve ergonomisiyle, sizinle birlikte aksiyonu kovalamaya hazır yetenekli bir kameraya sahip olacaksınız.

Paranın Karşılığını Veren En İyi DSLR: Nikon D780

nikond780

Nikon D750, birçok kişi tarafından şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı DSLR fotoğraf makinelerinden biri olarak kabul ediliyor. Halefi D780 onun izinden gidiyor ama daha yetenekli hale getirildi. Hala 24,5 megapiksel sensörü ve 51 noktalı AF sistemini taşıyor, ancak onu özel kılan, içinde birçok aynasız teknolojiye sahip olması. Böyle bir kombinasyon bir DSLR’de ilk kez görülüyor. Yani aslında, bir DSLR fiyatına çok sevilen D750 ve çok yönlü Nikon Z6’dan en iyi şekilde yararlanıyorsunuz.

D780, şirketin üst düzey DSLR’lerinden gelen özellikleri daha küçük, daha hafif ve daha ucuz bir gövdede bir araya getiriyor. Arkadan aydınlatmalı tam çerçeve CMOS sensörü, maksimum ISO 51200 (204800’e genişletilebilir), tam çözünürlükte 7 fps sürekli çekim (elektronik deklanşör kullanılarak 12 fps) ve Z6’da görülen aynı EXPEED 6 görüntü işlemcisi ile övünür. ve Z7 tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleri. Bunlar daha yüksek hızlar, daha iyi düşük ışık performansı ve daha düşük enerji tüketimi sağlar.

Optik vizörlere alışkın ancak aynı zamanda güvenilir bir canlı görüntü çekimine geçme esnekliği mi istiyorsunuz? D780 size her ikisini de sunar. Optik vizör, D5 gibi gelişmiş AF algoritmasına sahip 51 noktalı bir AF sistemi kullanır. Canlı izlemeye geçin ve Z6’nın 2.733 noktalı odak düzlemli Hibrit AF sistemini çerçevenin %90’ında kullanın.

Video çekimine gelince, yine Z6 teknolojisi sayesinde D780, Nikon DSLR’ler arasında en güçlü video özelliklerini de taşıyor. Bunlar arasında tam piksel okumalı 40 fps’de tam çerçeve 4K video, N-Log veya HDR destekli 10 bit çıkış ve aralık ölçer bulunur.

Tüm bu özellikler ve daha fazlası bir araya gelerek size neredeyse her türlü fotoğrafçılıkta kullanabileceğiniz bir DSLR sunuyor. Hava koşullarına dayanıklı gövdesi, USB şarjı ve mükemmel pil ömrü, onu seyahat fotoğrafçılığı için harika bir yol arkadaşı yapar. Ayrıca manzara fotoğrafçılığı için yeterince iyi çözünürlüğe ve çok iyi JPEG’lere ve RAW dosyalarına sahiptir.

Vizörden çekim yaparken göz algılama eksikliğini giderebilirseniz, portre ve yaşam tarzı fotoğrafçılığındaki performansından memnun kalacaksınız. Elbette, bir D750 halefi olarak, düğün fotoğrafçıları için iyi bir eşleşme. Spor fotoğrafçılığı için en hızlı kamera veya sokak fotoğrafçılığı için en gizli kamera olmayabilir, ancak yine de işi halleder. En önemlisi, yükseltme yapmak isteyen bir D750 kullanıcısıysanız, bunu yapmak büyük olasılıkla en çok size fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.