Satın Alma Rehberi

Full Frame Kamera Satın Alma Rehberi 2020

Birçok profesyonel fotoğrafçı, çeşitli nedenlerle full frame kameralara yöneliyor ve neden bu kadar popüler olduklarını görmek kolay. Yüksek performans seviyeleri, olağanüstü görüntü kalitesi ve mükemmel düşük ışık performansı sunan bu cihaz güvenilir bir seçimdir.

Ancak, ihtiyaçlarınız için en iyisini bulmak biraz araştırma yapmanızı gerektirebilir. Bu kameraları benzersiz kılan ve en sevdiğimiz Full Frame kameralarımızın kısa ama kapsamlı incelemesini yapan yazımıza göz atın.

Full Frame Kamera Nedir

Full Frame, sensörün 36mm x 24mm ölçülerine sahip kameradır. Bu özel boyutlandırma, bunun film kameralarındaki 35mm film boyutunda olması nedeniyle (bu nedenle bazen 35mm sensör veya benzeri olarak adlandırılan full frame kameraları duyabilirsiniz). Bu ölçümler, full frame kamerayı, farklı bir alan olan orta formatlara geçmeden önce satın alabileceğiniz en büyük tüketici formatı haline getirir. Aynasız kameralarda ve üst düzey DSLR’lerde genellikle full frame sensörler bulacaksınız ve bunlar profesyonel fotoğrafçılar arasında popülerdir.

Full frame kameralar neredeyse her zaman değiştirilebilir lenslere sahiptir ve modeller genellikle 2.000 $ aralığında başlar ve artar. Eski modelleri daha ucuza bulabilirsiniz, ancak daha büyük sensör ve meraklı / profesyonel özellikler nedeniyle bu tür kameralar için daha fazla ödeme yapmayı beklemelisiniz.

Bu tür kameralar daha küçük Micro Four Thirds veya APS-C kameralardan biraz daha hantal ve daha büyük olma eğilimindedir. Bunun nedeni, sensörün fiziksel olarak daha büyük olması ve daha büyük bir gövde ve genellikle daha büyük boyutlu lensler gerektirmesidir.

Full Frame Kamera
Sony A7 serisi aynasız full frame fotoğraf makineleri serisidir. Aynasız full frame’in ortaya çıkışı, full frame kameraların son birkaç yıl içinde küçülmesine izin verdi.

Full frame kameraların daha küçük sensörlü kameralara göre önemli bir yararı, genel görüntü kalitesi ve düşük ışık performansıdır. Ayrıca size çok daha sığ bir alan derinliği verebilirler. Örneğin, aynı koşullarda yan yana çekilen iki görüntünüz olduğunu varsayalım. Bir resim full frame kamera kullanılarak çekildi ve ikinci fotoğraf daha küçük bir Micro Four Thirds sensörlü bir kamera kullanılarak çekildi. Micro Four Thirds fotoğraf makinesinin nesnenizden daha uzakta olması veya tam kare fotoğraf makinesiyle aynı görüş alanını yakalamak için daha geniş bir lens kullanması gerekir. Daha geniş bir lens kullanmak veya nesneden daha uzak olmak alan derinliğinizi arttırdığından, full frame kamera kullanırken daha sığ alan derinliği elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Kısacası, bu full frame bir fotoğraf makinesinin portrelerde popüler olan daha bulanık bir arka plan verebileceği anlamına gelir. Ayrıca, düşük ışık koşullarında daha küçük sensörlü bir kameradan daha kaliteli fotoğraflar çekebilir.

Full Frame Kamera Lensleri

Full frame kameralar hakkında önemli bir not lenslerdir. Özellikle, APS-C’ye özgü lensler full frame kameralarda çalışmaz. Bu, lensler aynı lens yuvasına sahip olsa bile geçerlidir – örneğin, Canon EF ve EF-S lenslerin her ikisi de aynı montaj parçasına sahiptir, ancak EF-S lensler (APS-C kameralar içindir) full frame fotoğraf makinelerinde düzgün çalışmaz. Bu, hangi lenslerin işe yarayıp hangilerinin işe yaramadığını bilmek için full frame bir kamera düşünürken dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Aynı üreticiden bir APS-C kameradan yükseltme yapıyorsanız, tam çerçeve kamerada kullanmak için hangi lenslerinizi taşıyabileceğinizi ve hangilerini kullanamayacağınızı bilmek istersiniz.

Bu kameranın yeni başlayanlardan ziyade öncelikle meraklıları ve profesyonelleri tarafından kullanılma eğiliminde olmasının bir başka nedeni de budur. Hem full frame kameralar hem de bunlara uyan lensler, daha küçük sensör eşdeğerlerinden daha yüksek maliyet eğilimindedir, bu nedenle tartışmasız en yüksek kaliteyi sunarken, bütçenizin dahilinde olduğundan emin olmalısınız.

Full Frame Kamera
Full frame çok iyi düşük ışık performansına sahiptir. Bu, konser fotoğrafçılığı gibi birçok fotoğraf stili için bir varlıktır.

Full Frame Kameraların Avantajları

Belirtildiği gibi, full frame kameralar onlara birçok avantaj sağlar. Birçok yarı profesyonel fotoğrafçıyı full frame kameraya atlamaya teşvik eden bu avantajlar.

Geniş Kamera Seçimi – Full frame kameralar fotoğrafçılık dünyasında çok popüler olduğundan, aralarından seçim yapabileceğiniz çok geniş bir aralık vardır. Sony, Canon, Nikon, Panasonic ve Leica, en üst düzey full frame kameralar yaratmada mükemmel olan beş saygın üreticidir.

Görüntü Kalitesi – Full frame fotoğraf makineleri benzersiz görüntü kalitesi sunar. Full frame kameralar büyük sensörlerle birlikte geldiğinden, genellikle daha fazla piksele sahiptir. Ne kadar çok pikseliniz varsa, resminizin çözünürlüğü o kadar yüksek olur. Düşük uçta 22MP’den başlayıp üst uçta 30MP ve 60MP’ye kadar bir megapiksel aralığı elde edebilirsiniz.

Düşük Işık Performansı – Full frame kameralar düşük ışıkta çekimde mükemmeldir. Sensörleri daha büyük olduğu için, bu genellikle bu sensördeki piksellerin daha büyük olabileceği ve daha büyük piksellerin daha fazla ışık yakaladığı anlamına gelir. Bu, kameraların gürültüyü en aza indirirken daha yüksek ISO ayarlarında çekim yapabileceği anlamına gelir.

Dinamik Aralık – Dinamik aralık, bu kameraları ayıran başka bir faktördür. Dinamik aralık, fotoğrafınızın en karanlık kısmı ile en parlak kısmı arasındaki farktır. Daha dinamik aralık, birçok fotoğraf stilinde büyük bir ödül alan daha geniş bir ton ve poz aralığı yakalayabileceğiniz anlamına gelir. Üst düzey full frame kameralar geniş bir dinamik aralığa sahiptir ve bu, çektikleri sahnelerin tam parlaklık aralığını yakalamalarını sağlar.

Alan Derinliği – Daha sığ alan derinliğine daha önce değindik. Full frame kameraların geniş sensör boyutu, daha sığ alan derinliği elde edebileceğiniz anlamına gelir. Tam çerçeve kamerada f / 1.8 lens kullanmak, APS-C kamerada tamamen aynı lensi kullanmaktan daha sığ bir alan derinliği sağlar. Bu, konunuzu pop yapmak için arka planı daha etkili bir şekilde bulanıklaştırabileceğiniz anlamına gelir.

rodrigo soares 01
Yüksek dinamik aralık, genellikle görüntülerinin tüm ton aralığını sergilemek isteyen manzara fotoğrafçıları tarafından özellikle istenen bir özelliktir

Yedi Full Frame Kamerayı İnceleme

Birçok full frame kamera var ve Sanal Sergi‘de favorilerimizi seçmek ve incelemek istedik. Bu kısa incelemeler, avantajları görmek için her kamerayı yan yana karşılaştırmanıza olanak tanır ve bu, fotoğraf tarzınız için en iyi olan kamerayı seçmenize yardımcı olacaktır.

1. Canon 5D IV

Geçtiğimiz on yıl boyunca Canon 5D’nin çeşitli versiyonları piyasaya sürüldü ve hepsi profesyonel fotoğrafçılar arasında çok popüler oldu. Aslında, 5D şimdiye kadar yapılmış en popüler full frame DSLR serisidir. 5D IV, her kullandığınızda parlak, net ve net görüntüler yakalamanızı sağlayan 30,4 Megapiksel full frame büyük bir sensör sunar. Bunu 4K video çözünürlüğü ile birleştirdiğinizde endüstri standardı olan sağlam bir kamera alırsınız. Ayrıca, çeşitli ortamlarda kullanımı kolaylaştıran ergonomik tasarıma sahip sağlam bir yapıya sahiptir.

canon eos 5d mark iv 1561866720000 1274705

2. Canon EOS RP

Canon EOS RP, yarı profesyonel fotoğrafçılar için mükemmel bir giriş seviyesi full frame kamera seçeneğidir. Bu Canon’un en küçük ve en uygun maliyetli full frame kameralarından biridir ve bu da tam kare kamera dünyasına yeni başlayan insanlar için cazip hale getirir. Eylül 2018’de çıkış yapmak, Canon’un daha yeni aynasız full frame serisinin bir parçası. Bu, EF lensleri değil Canon’un RF lenslerini kullandığı anlamına gelir; ancak bu kamerayla EF lensleri kullanmak için bir adaptör kullanabilirsiniz, bu da maliyetlerinizi düşürebilir.

eosrp
Full Frame Kamera Satın Alma Rehberi 2020 12

3. Sony A7 III

Sony A7 III, fotoğraf dünyasında çok sıcak bir üründür ve ilk piyasaya sürüldükten hemen sonra neredeyse bir yıl boyunca satıldı. Bugüne kadar piyasadaki en popüler kameralardan biridir. Bunun nedeni, iyi bir fiyat noktasında çok yüksek performanslı bir kamera olması ve bu onu gezginler veya vahşi yaşam fotoğrafçıları için mükemmel bir seçim haline getirmesidir. Hedefiniz ne olursa olsun net görüntüler elde etmenizi sağlayan vücut içi görüntü sabitleme ile birlikte harika bir otomatik odaklama sistemi elde edersiniz. Hareket halindeki nesneleri yakalamak için iyidir ve aynasız olduğundan oldukça kompakttır.

sony alpha a7 iii body
Full Frame Kamera Satın Alma Rehberi 2020 13

4. Sony A7R IV

Manzara fotoğrafçıları, süper yüksek çözünürlük özellikleri nedeniyle Sony A7R IV’ü seviyor. Bu kamera, tüm çekimlerinizde son derece yüksek çözünürlük sağlayan 61 megapiksel bir sensöre sahiptir. Ayrıca Sony A7 III’ün güçlü yönlerinin çoğuna sahiptir, ancak manzara fotoğrafçılarının görüntülerini hayata geçirmesi için olağanüstü yüksek fotoğraf kalitesi sunabilmektedir. Farklı ortamlara dayanacak kadar sağlam, şık ve kompakt bir gövdeye sahip olacaksınız ve ayrıca mükemmel düşük ışıkta çekim yeteneklerine de sahip olacaksınız.

Sony A7R 4 Full Frame 300x300 1

5. Nikon D850

Bu DSLR, hızlı tempolu etkinliklerde rutin olarak spor veya yüksek talep gören çekimler yapan fotoğrafçılar için gerekli olan olağanüstü otomatik odaklama özellikleri sunar. Etkinliğin eylemini ve heyecanını sergileyen net ve keskin çekimler elde etmek için nesnenizi kilitlemenizi ve izlemenizi sağlar. Ayrıca iyi video çekim yetenekleri elde edersiniz ve bu, hem fotoğrafın hem de videonun futbol veya yarış gibi heyecanı yakalamanıza yardımcı olabileceği etkinliklerde önemlidir. LCD monitör ayrıca bu kamerayı kullanırken tüm aksiyonları yakından takip etmenin hızlı ve kolay bir yolunu sunar.

nikon d850 body z

6. Panasonic S1

Bu kamera Panasonic’in full frame pazarına girişidir ve büyük bir etki yaratacak şekilde tasarlanmıştır. Bu kamerayı herhangi bir sorun yaşamadan herhangi bir yere getirmenizi sağlayan olağanüstü bir yapı kalitesi elde edersiniz ve özellikle videoda mükemmeldir. Dahili sensör kaydırma görüntü sabitleme, çekim yaparken minimum titremeye veya bulanıklığa sahip olmanıza yardımcı olur ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için harikadır. 4K 60p ve 10 bit 4: 2: 2 dahili kayıt gibi rakiplerin çoğunda bulamayacağınız bir dizi gelişmiş video özelliği elde edersiniz. Bu, cesur, parlak ve net videolarla sonuçlanır.

panasonic lumix s1

7. Leica M10

Olağanüstü kalitede retro bir görünüme sahip profesyonel fotoğrafçılar, Leica’nın M10’undan başka görünmemelidir. Bu, Lecia’nın titiz kalitesiyle gelen eski bir yeteneğe sahip bir telemetre kamerasıdır. Bu kamera için daha fazla ödeme yapacaksınız, ancak fiyat için premium bir tam kare kamera alacaksınız. Ergonomik bir tutuş sağlayan daha ince bir gövde profiline sahiptir ve size hızlı ve temiz görüntüler ve video sağlayan güçlü ve hızlı Leica Maestro II görüntü süreçlerine sahip olursunuz.

Leica M10 black without lens front RGB 1280x1280 1

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.