Satın Alma Rehberi

Sokak Fotoğrafçılığı için 2021’in En İyi Kameraları

Sokak fotoğrafçılığı için en iyi kamerayı seçmek zor olmak zorunda değil, ancak seçenekleri değerlendirmek biraz zaman alabilir. Neyse ki, bugün tüm kameralar mevcut olduğundan, kötü bir seçim yapmak zor!

Bununla birlikte, benzersiz özellik kombinasyonu sayesinde benzerleri arasında öne çıkan bazı sokak fotoğrafçılığı kameraları var.

Sokak Fotoğrafçılığı için 2021'in En İyi Kameraları

Sokak fotoğrafçılığı, cep telefonlarından orta formata kadar hemen hemen her kamerayla yapılabilirken, donanımınızı seçerken aramanız gereken birkaç özellik vardır. Kamusal alanlarda hayatın kesitlerini yakalarken küçük boyutlu, kullanımı kolay manuel kontroller, sessiz bir deklanşör ve hızlı tepki süresi çok beğeniliyor.

Eğilebilir bir ekran, yerleşik bir ND filtresi, parlak bir vizör ve hava sızdırmazlığı gibi diğer özellikler güzeldir, ancak çoğu fotoğrafçı için anlaşma kırıcı değildir. Nihayetinde, sizin için neyin önemli olduğuna karar vermeniz ve buna göre seçim yapmanız gerekecek, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bu liste umarız yararlı olacaktır.

(Not: Sıralama açısından, ilk üç seçim sırayla sıralanır; bundan sonra, her kamera yaklaşık olarak eşit derecede iyidir, ardından tam anlamıyla işe yaramayan dört onurlu söz gelir.)

1. Fujifilm X100V

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 002

2010 yılında Fujifilm, bir hibrit optik / elektronik vizör ve bir APS-C sensörü gibi çığır açan bir dizi özelliğe sahip orijinal X100’ü piyasaya sürdü . Hızla kaçak bir vuruş oldu.

X100V bu kamera beşinci yineleme ve yıllar içinde Fujifilm giderek sokak fotoğrafçılığı için rafine etmiştir. Diyafram açıklığı, enstantane hızı, ISO ve pozlama telafisinin her birinin kendi kontrol kadranları vardır, bu da onları anında ayarlamayı son derece basit hale getirir. Hibrit vizör, eski tip bir telemetre veya ultra modern bir aynasız çekim yapmanıza olanak tanır ve açılır dokunmatik ekran, düşük açılardan kompozisyon yapmayı kolaylaştırır.

Sokak fotoğrafçıları için diğer avantajlar arasında, bir APS-C sensörüyle eşleştirilmiş 23 mm’lik sabit bir lens bulunur; bu, 35 mm’ye eşdeğer bir görüş alanı sağlar – sokak fotoğrafçılığı için mükemmeldir. Objektif, maksimum f / 2 diyafram açıklığıyla keskin ve parlaktır, böylece kolaylıkla fotoğraf çekebilir ve zayıf ışık nedeniyle bir kareyi kaçırma endişesi yaşamazsınız. Yerleşik yaprak deklanşör, fotoğrafçılığın neredeyse sessiz olmasını sağlar; bu, sağduyulu davranmaya değer veriyorsanız harikadır.

X100V küçüktür ancak tam olarak cebe sığmaz ve tarzınıza uyacak tam bir özelleştirilebilir düğme ve kadran paketine sahiptir. Baştan sona sokak atıcıları için tasarlanmış, neredeyse hiç ödün vermeyen bir kamera istiyorsanız, Fuji X100V harika bir seçenektir; bence bugün sokak fotoğrafçılığı için en iyi kamera.

Artıları:

 • Mükemmel görüntü kalitesi
 • Kullanımı kolay kontroller
 • Hibrit optik / elektronik telemetre tarzı vizör (bu listedeki tüm kameralar arasında türünün tek örneği)
 • Çok çeşitli film simülasyonlarına sahip güzel JPEG dosyaları

Eksileri:

 • Hava koşullarına karşı koruma, lensin önü için bir adaptör halkasının satın alınmasını gerektirir
 • Otomatik odaklama, bazı benzerleri kadar hızlı değil
 • Özellikle sıradan fotoğrafçılar için pahalı
 • Görüntü sabitleme yok

2. Ricoh GR III

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 003

Ricoh GR kameraların hat yıllarca sokak fotoğrafçılarının favorisi, ve iyi bir nedenle etmiştir. Bu saygıdeğer kamera serisinin üçüncü yinelemesi, boyut olarak küçük olma geleneğini devam ettiriyor ancak oldukça güçlü ve bir sokak fotoğrafçısının isteyebileceği neredeyse her şeyi sunuyor.

APS-C sensörüyle eşleştirilmiş 18 mm’lik bir lens 28 mm’lik bir görüş alanı sağlar; bu Fujifilm X100V’den biraz daha geniş ve daha çok bir cep telefonunda görebileceğiniz gibi. Bazı insanlar daha geniş açıyı sever, ancak 35 mm görüş alanını çok daha hoş ve çok yönlü buluyorum. Görüntü kalitesi olağanüstü ve yüksek ISO’lu çekimler harika görünüyor. Pek çok fotoğrafçı, Ricoh siyah beyaz JPEG’lerine yemin eder, bu nedenle tek renkli çekim yapmayı seviyorsanız , bu iyi bir seçenek olabilir.

Ricoh GR III’ün birçok düğmesi var ancak Fujifilm X100V ve bu listedeki diğer kameralar kadar özel kontroller yok. Ayarları hızlı bir şekilde değiştirmek o kadar kolay değildir, ancak birçok özel işlev, işleri kolaylaştırmak için belirli düğmelerle eşleştirilebilir. Maksimum f / 2.8 diyafram, Fuji X100V kadar parlak değil, ancak kamera dahili görüntü sabitleme ile bunu telafi ediyor; bu, durağan konuları çektiğiniz sürece düşük ışıkta fotoğrafçılığı biraz daha pratik hale getirir. Eğilmeyen bir dokunmatik ekran, çekim kompozisyonunu çocuk oyuncağı haline getirir, ancak çekimlerinizi kamerayı gözünüze getirerek oluşturmayı tercih ediyorsanız, özel bir vizörün olmaması kesinlikle dikkate alınması gereken bir şeydir.

Artıları:

 • Küçük boyut, cepte veya el çantasında taşımayı kolaylaştırır
 • Fuji X100V’den ve bu listedeki diğer bazı seçeneklerden çok daha uygun fiyatlı
 • Mükemmel görüntü kalitesi
 • Yerleşik görüntü sabitleme

Eksileri:

 • f / 2.8 lens, Fujifilm X100V kadar parlak değil
 • Dahili bir vizörün olmaması, fotoğrafların arka LCD ekran kullanılarak oluşturulması gerektiği anlamına gelir.
 • Pil ömrü çok iyi değil, bu nedenle yedek bir

3. Sony RX100 VII

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 004

Sony RX100 hat yıllardır civarında olmuştur ve fotoğrafçıların taleplerine uyum sağlamak için sayısız tekrarlamalar geçirdi. Son yıllardaki en dramatik değişiklik, eskiden çok daha küçük bir odak aralığına sahip olan ancak şimdi 24 mm’den 200 mm’ye (35 mm’ye eşdeğer ölçümlerde) kadar giden lenstir. Bu, RX100 VII’yi sokak fotoğrafçılığı da dahil olmak üzere birçok tür için olağanüstü bir fotoğraf makinesi haline getirir.

Objektif, Fuji X100V’ler veya Ricoh GR III’ler kadar parlak olmasa da, geniş uçtaki maksimum f / 2.8 diyafram açıklığı gündüz sokak fotoğrafçılığı için harika. Bu, siz yakınlaştırdıkça maksimum f / 4,5 diyafram açıklığına hızla küçülür, ancak çoğu sokak fotoğrafçısı genellikle telefoto yerine geniş çekim yapar.

Sony RX100 VII’deki 1 ″ sensör, bu kameranın böylesine çok yönlü bir lense sahip olmasını sağlayan şeydir. APS-C ve tam çerçeve kardeşlerinin görüntü kalitesi ve yüksek ISO performansı ile eşleşmese de Sony, saf teknolojik gücü açısından bunu telafi ediyor.

RX100 VII kamera, normalde binlerce dolara mal olan yüksek kaliteli aynasız kameralarda bulunan özelliklerle dolu. Otomatik netleme hızlı ve güvenilirdir ve konu izleme ve göz AF içerir, video kaydı olağanüstüdür ve açılır vizör sokak fotoğrafçıları için bir nimettir. Bir arka dokunmatik ekran, nispeten sağlam bir manuel kontroller seti ve birkaç özelleştirilebilir düğme, kamerayı, aksi takdirde kaçırabileceğiniz sokak fotoğraflarını istediğiniz şekilde çekmek için ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Günün sonunda, bu kameranın listemde bir yer kazanmasının nedeni, benzersiz özellik ve boyut kombinasyonundan kaynaklanıyor; başka hiçbir kamera bu kadar küçük bir gövdede bu kadar çok şey sunmaz.

Artıları:

 • Çok küçük boyut, kameranın son derece taşınabilir ve cepte olmasını sağlar
 • 4K videodan hızlı, güvenilir otomatik netlemeye kadar inanılmaz teknoloji
 • Uzun uçta 200 mm odak uzaklığına sahip çok yönlü lens
 • Optik sabitleme, düşük ışıkta hareketsiz konuların net çekimlerini yapmanıza yardımcı olur

Eksileri:

 • f / 2,8 diyafram açıklığı yalnızca odak aralığının en geniş ucunda kullanılabilir
 • Küçük görüntü sensörü, diğer kameralara kıyasla daha az alan derinliği ve daha düşük yüksek ISO performansı sağlar
 • Açılır vizöre anında erişilemez

4. Panasonic Lumix LX100 II

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 005

Panasonic Lumix LX100 II özelliği dolu listedeki diğer kameralar gibi değilken, yine de sokak fotoğrafçılığı dünyasında kendini iyi bir şekilde ediniyor. Kullanımı kolaydır ve deklanşör hızı ve pozlama telafisi için özel kadranlar dahil olmak üzere hızlı otomatik odaklama ve duyarlı kontroller içerir. Dahili 24-75 mm (35 mm eşdeğeri) lens, geniş açılı çekimler ve daha dar mahsuller için harikadır ve parlak f / 1,7 diyafram, zumlandığında f / 2,8’e küçülmesine rağmen düşük ışıklı fotoğrafçılık için mükemmeldir. 75 mm’ye kadar. Sokak fotoğrafçıları bu kameranın küçük boyutuna bayılacak, ancak lens vücuttan cepte veya çantada sorunlara neden olacak kadar dışarı çıkıyor.

Panasonic, kameralarına çok sayıda teknoloji sığdırıyor ve Lumix LX100 II, onu sokak fotoğrafçılarına çok uygun hale getiren bir dizi yüksek teknoloji özelliğine sahip. Otomatik netleme noktaları neredeyse tüm çerçeveyi kaplar, böylece neredeyse her yere odaklanabilirsiniz ve yerleşik kırpma modları çekimlerinizi çeşitli farklı en boy oranlarında çerçevelemenize izin verir.

Dokunmatik ekran, odak noktasını bir esinti haline getirir, bu da anlık görüntülerde yararlı olabilir ve elektronik vizör, fotoğraflarınızı düşünceli bir şekilde oluşturmak için harikadır. Sokak fotoğrafçıları, kamera menülerine gitmenize gerek kalmadan size diyafram üzerinde tam kontrol sağlayan diyafram halkasını da takdir edeceklerdir.

Artıları

 • Enstantane hızı ve diyafram için manuel kontrol kadranları
 • Dahili yakınlaştırma lensi, sokak fotoğrafçılığı için kullanışlı bir odak aralığını kapsar
 • Küçük boy

Eksileri

 • Daha yüksek ISO değerlerinde görüntü kalitesi o kadar iyi değil
 • f / 1.7 diyafram yalnızca odak uzaklığı aralığının en geniş ucunda kullanılabilir
 • Vizör, bu listedeki diğerleri kadar keskin ve net değil, bu da bazı çekimler yapmayı biraz sinir bozucu hale getiriyor.

5. Canon G1 X Mark III

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 006

Canon G1 X Mark III kompakt kameralar ve bunların daha büyük sensör DSLR / aynasızlar kardeşlerden iyi birleştirir; sonuç, birçok sokak fotoğrafçılığı türüne oldukça uygun bir görüntüleme aracıdır.

G1 X Mark III’ün genel çekiciliği, boyutu ve dahili lensin bazı sınırlamaları nedeniyle biraz engelleniyor, ancak bir sokak fotoğrafçılığı kamerasından sonra herkesin bunu düşünmesi akıllıca olacaktır. G1 X III’teki devasa APS-C görüntü sensörü, çeşitli aydınlatma koşullarında mükemmel çekimler sağlar ve etkileyici teknik özelliklerin uzun bir listesi, bu kamerayı sokak çekimleri için mükemmel hale getirir.

Arka LCD ile kompozisyon oluşturmak basittir ve Canon, tamamen eklemli bir dokunmatik ekran sunarak çoğundan bir adım daha ileri gider. Otomatik netleme, özellikle hareketli nesneleri takip ederken özellikle dikkate değer değildir, ancak bu genellikle sokak fotoğrafçıları için birincil bir endişe kaynağı değildir.

Zum lensin 24-72 mm (35 mm eşdeğeri) odak aralığı, geniş çekimler ve sokak portreleri çekebileceğiniz anlamına gelir , ancak lensteki diyafram aralığı kesinlikle idealin altındadır. F / 2.8 maksimum diyafram açıklığı (uzaklaştırıldığında) dikkate değerdir, ancak yakınlaştırıldığında f / 5.6 diyafram açıklığı bu kameranın düşük ışıkta işlevselliğini ciddi şekilde sınırlar.

Bununla birlikte, yüksek ISO’lu çekimler harika görünüyor ve sokak fotoğrafçıları, yaygın olarak kullanılan ayarlara erişmek için çok sayıda kontrol kadranı ve işlev düğmesinden hoşlanacak. Elektronik vizör net ve keskindir ve Canon’un yüksek kaliteli kameraları kadar güzel olmasa da, kesinlikle sokak fotoğrafçılığı için yeterince iyidir.

Artıları:

 • Özellikle bu listedeki çok daha küçük sensörlere sahip bazı kameralarla karşılaştırıldığında mükemmel görüntü kalitesi
 • Yaprak deklanşör, çok hızlı dahili flaş senkronizasyon hızları kullanmanızı sağlar
 • Yerleşik nötr yoğunluk filtresi, daha yaratıcı olasılıkları keşfetmenizi sağlar

Eksileri:

 • Küçük maksimum diyafram, özellikle yakınlaştırıldığında dahili lensin kullanışlılığını sınırlar
 • Pil ömrü harika değil
 • Lens, bu listedeki diğerleri kadar keskin değil

6. Nikon Z5

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 007

Nikon Z5‘in bu listeye dahil edilmesi biraz tuhaf görünebilir, ancak beni dinleyin. Nikon Z5, Ricoh GR III veya Fuji X100V gibi özellikle sokak fotoğrafçılığı için tasarlanmamıştır ve Canon G1 X Mark III’ten daha büyük ve daha ağırdır. Panasonic LX100 II ve diğerleri gibi bir lens içermediği için de bir lens takmanız gerekiyor.

Ancak sokak fotoğrafçılığı için göze çarpan bir kaliteye sahip: şu anda piyasadaki en ucuz tam kare aynasız fotoğraf makinesi. Bu nedenle, görüntü kalitesine her şeyden önce değer veren sokak fotoğrafçıları için Nikon Z5 kesinlikle görülmeye değer.

Tam çerçeve sensöre ek olarak, Nikon Z5, sokak fotoğrafçılarının oturup dikkatini çekmesini sağlayacak birçok başka özelliğe sahiptir. Açılır dokunmatik ekranı, yukarıdan aşağıya çekim yapmanızı sağlar ve fazlasıyla manuel kontrol ve özelleştirilebilir ayarlara sahiptir. Parlak bir vizör, hızlı otomatik netleme, dahili görüntü sabitleme ve sağduyulu çekimler için (isteğe bağlı) tam elektronik deklanşöre sahiptir.

Nikon Z5, çoğu sokak fotoğrafçılığı için olağanüstü olan Nikon’un Z objektifleriyle eşleştirilebilir. Z5’in çevik, cepte taşınabilir meslektaşlarının yanında pahalı, ağır ve düpedüz hantal olduğunu unutmayın. Ancak tam çerçeveli sokak atıcıları için mevcut en iyi seçeneklerden biridir.

Artıları:

 • Mükemmel görüntü kalitesi ve otomatik netleme performansı
 • Çift hafıza kartı yuvası
 • Yerleşik görüntü sabitleme, daha yavaş deklanşör hızlarıyla harika çekimler yapmanıza yardımcı olur

Eksileri:

 • Bu listedeki hemen hemen her kameradan daha büyük; cebe sığmayacak
 • Sokak fotoğrafçılığı için çekiciliğini sınırlayan çok az sayıda küçük Z yuvalı lens mevcuttur

7. Olympus PEN E-PL10

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 008

Olympus PEN serisi uzun zamandır sokak fotoğrafçıları tarafından seviliyor ve bazı meslektaşlarının standartlarına uymasa da , PEN E-PL10 kesinlikle kilit alanlarda kendine has bir yer tutuyor. RX100 serisinin 1 ″ sensörü ile G1 X Mark III ve Fuji X100V gibi kameralar tarafından sunulan APS-C sensörleri arasına rahatça oturan bir Micro Four Thirds sensörüne sahiptir. Birçok sokak fotoğrafçısına hitap eden özelliklerle boyut ve yetenek arasında hoş bir denge kurar.

Nikon Z5 gibi, PEN E-PL10 da ayrı bir lens gerektirir, ancak Micro Four Thirds lensler Nikon / Canon / Sony benzerlerinden çok daha küçüktür. Örneğin, yukarıdaki fotoğrafta gösterilen 14-42 mm lens (28-84 mm eşdeğeri), lens 14 mm’ye yakınlaştırıldığında E-PL10’u Fuji X100V ile yaklaşık aynı boyutta yapar. Ve birçoğu sıradan sokak çekimleri için harika olan çok çeşitli MFT lensler var.

PEN E-PL10, OM-D E-M1 Mark III gibi daha profesyonel odaklı kardeşlerinden bazıları kadar özellik açısından zengin değildir , ancak tam bir manuel kontrollere sahiptir, böylece tam olarak istediğiniz fotoğrafı çekebilirsiniz. yeniden sonra. Bazı sokak fotoğrafçıları, özel bir vizör eksikliğinden şikayet edebilir, ancak eklemli arka dokunmatik ekran, fotoğraf oluşturmayı kolay ve eğlenceli hale getirir.

E-PL10 ayrıca yerleşik görüntü sabitleme ve hızlı, güvenilir otomatik odaklama sayesinde öne çıkıyor. Ve PEN E-PL10, bu listedeki diğer kameralardan çok daha ucuzdur, bu da onu sokak fotoğrafçılığına başlamak isteyenler için harika bir seçenek haline getirir.

Artıları:

 • Piyasadaki en küçük değiştirilebilir lensli kameralardan biri
 • Mükemmel manuel kontroller ve yerleşik görüntü sabitleme
 • Bir lensin maliyetini hesaba katarken bile ucuz

Eksileri:

 • Micro Four Thirds sensörü, yüksek ISO çekimlerinin birinci sınıf olmadığı anlamına gelir
 • Özel vizör yok
 • Ciddi sokak atıcıları, kameranın özellik setini oldukça hızlı bir şekilde aşabilir.

Onurlu sözler

Aşağıda listelenen kameraların tümü sokak fotoğrafçılığına çok uygundur, ancak bu tür tartışmalarda genellikle onları aykırı olarak görüyorum. Hepsi dikkate alınmaya değer olsa da, her biri bazı önemli faktörlerle sınırlıdır ve genel olarak bu listedeki ilk kameralardan birini onurlu sözlerden birine tavsiye ederim.

Bununla birlikte, para, boyut veya en son teknolojiye erişim birincil endişeniz değilse, o zaman elbette aşağıda listelenen modellere bakın.

8. Leica Q2

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 009

Leica S2 tavizsiz sokak fotoğrafçının hayalidir. Bu fotoğraf makinesiyle ilgili her şey, tam çerçeve sensöründen son derece keskin 28 mm f / 1.8 lensine, parlak optik vizöre, dayanıklı yapıya ve hava şartlarına karşı korumaya kadar sokak fotoğrafçılığı için idealdir.

Leica Q2 ile aynı fiyata birkaç Fujifilm X100V ve bir Ricoh GR III satın alabilirken, bu süreçte Leica ile düşünmek zorunda olmadığınız bazı tavizler ve ödünler vermiş olacaksınız. Yani para bir nesne değilse ve kamera gövdesinden çıkan devasa bir merceğe aldırış etmiyorsanız, Leica Q2 benim en iyi tavsiyem.

9. Sony RX1R II

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 010

İdeal bir sokak fotoğrafçılığı kamerası arıyorsanız ancak Leica Q2’ye paranız yetmiyorsa , Sony RX1R II listenizin başında yer almalıdır. Pek çok yönden Leica’ya benziyor, bu listenin başındaki hemen hemen her kamerayı geride bırakan özelliklerle, Alman yapımı muadili ile aynı yükselen yüksekliklere tam olarak ulaşmasa bile.

Q2 podyumun tepesine oturursa, RX1R çok yakın bir ikinci sıradadır. Pahalı, ancak Q2 kadar değil. Q2 kadar geniş veya parlak olmayan 35 mm f / 2 lense sahiptir. Bir vizörü var, ancak kamera gövdesine zarif bir şekilde yerleştirilmek yerine bir periskop gibi çıkıyor. Arka ekran daha fazla çok yönlülük için açılırken, kamera sonuç olarak hava şartlarından ödün veriyor.

Kısacası, Sony RX1R II iyi nedenlerden ötürü olağanüstü bir kamera, ancak genellikle sokak atıcılarının çoğu için tavsiye etmem.

10. Sony a6100

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 011

Sony a6100 sokak fotoğrafçılığı için tasarlanmamıştır, ancak gözden yok. Sokak fotoğrafçılarının ihtiyaçlarını oldukça iyi karşılayan küçük, çok yönlü, son derece yetenekli bir fotoğraf makinesi.

Sony a6100, Sony’nin tüm E yuvalı lenslerini kabul eden tam özellikli bir APS-C kameradır ve peşinde olduğunuz görüntüleri yakalamanıza yardımcı olacak bazı etkileyici teknolojilere sahiptir. Uygun bir kameradan bekleyeceğiniz her şey burada: manuel kontroller, parlak bir vizör, harika bir otomatik netleme ve açılır kapanır bir arka ekran. Çevresinde taşınabilecek kadar küçük ama Ricoh GR III veya Sony RX100 VII kadar cepte değil. Bu kamerayı esasen bir Fujifilm X100V’ye dönüştüren 20mm (30mm eşdeğeri) f / 2.8 pancake lens ile eşleştirmenizi tavsiye ederim .

Kesinlikle sokak fotoğrafçılığı açısından, X100V’yi tercih ederim – ancak bazıları a6100’ün sunduğu teknolojiyi ve lensleri değiştirme yeteneğini takdir edebilir.

11. Fujifilm X-E4

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 012
Sokak Fotoğrafçılığı için 2021'in En İyi Kameraları 15

Fujifilm X-E4‘ü mansiyon kategorisinin en altına düşürmek neredeyse hiç adil görünmüyor . Birçok yönden, satın alabileceğiniz sokak fotoğrafçılığı için en iyi kameralardan biri gibi görünüyor! Ancak bu kamera, sokak fotoğrafçılarına hitap eden kapsamlı bir özellik listesine sahip olsa da, onu Fuji X100V yerine tavsiye edemem.

X-E4 ve Fujifilm X100V, sensör boyutundan açılır ekrana, manuel kontrollere ve hatta entegre bir vizöre kadar birçok ortak öğeyi paylaşır. Ancak X-E4 daha yeni ve daha ucuz olsa da, bir lensle birlikte gelmiyor ve sokak fotoğrafçılığına uygun bir tane eklediğinizde fiyatı neredeyse bir X100V ile aynı oluyor.

Ve X100V geniş diyafram açıklığına, daha iyi manuel kontrollere ve birçok sokak fotoğrafçısına hitap edecek hibrit bir optik / elektronik vizöre sahiptir. Küçük, yetenekli, değiştirilebilir lensli bir kamera olarak X-E4 harika. Ancak sokak fotoğrafçılığı için X100V daha iyi bir seçimdir.

Sokak Fotografciligi icin 2021in En Iyi Fotograf Makineleri 016

Sokak fotoğrafçılığı için en iyi kamera: son sözler

Sokak fotoğrafçılığı tamamen çevremizdeki dünyayı oluşturan samimi gündelik anları yakalamakla ilgilidir. Ve neredeyse her kamera bu çekimleri yapabilir – cep telefonları, cep kameraları ve hatta büyük lensli DSLR’ler.

Halihazırda sahip olduğunuz kameranın sokak fotoğrafçılığına pek uygun olmayacağını söyleyen bir kural yok. Ve içsel sınırlarınız, kendiniz için belirlediğiniz sınırlamalardır. Ancak sokak fotoğrafçılığı için en iyi kamerayı arıyorsanız, umarım bu liste yardımcı olmuştur ve size düşünmeniz gereken birkaç şey vermiştir!

Sokak fotoğrafçılığı hakkında SSS

Cep telefonumu sokak fotoğrafçılığı için kullanabilir miyim?

Bol miktarda ışığa sahip olduğunuz sürece cep telefonları sokak fotoğrafçılığı için harikadır. Işıklar söndüğünde, özellikle hareketli nesneleri çekiyorsanız, fotoğraf kalitesi önemli ölçüde düşer. (Cep telefonlarında Gece Modu neredeyse her zaman nesnelerinizin çok hareketsiz olmasını gerektirir.)

Sokak fotoğrafçılığı için en iyi odak aralığı hangisidir?

Bu büyük ölçüde kişisel bir zevk meselesidir, ancak 25 mm ile 35 mm arasındaki herhangi bir şey genellikle sokak fotoğrafçılığı için idealdir. 25 mm’den çok daha geniş ve insanlar biraz bozuk görünmeye başlıyor. 35 mm’den çok daha dar ve her şeyi çerçeveye sığdırmakta zorlanacaksınız.

Sokak fotoğrafçılığı için DSLR kullanabilir miyim?

Geleneksel DSLR’ler kesinlikle sokak fotoğrafçılığında kullanılabilirken, pek çok mükemmel aynasız seçenek mevcut olduğunda bunları önermiyorum. DSLR’ler büyük ve dikkat çekicidir ve Canlı Görünüm çekimi genellikle kontrast algılamalı otomatik netleme kullanır (bu, dinamik sokak fotoğrafçılığı ayarları için oldukça güvenilmezdir).

Kameramda hava sızdırmazlığına ihtiyacım var mı?

Aşırı hava koşullarında çekim yapmıyorsanız, muhtemelen hava sızdırmazlığına ihtiyacınız yoktur. İçinizin rahat olması güzel bir şey ve buna karşı bir tavsiyem yok, ancak kameranızın yağmura ya da tozla kaplı olmasına izin vermemeye dikkat ettiğiniz sürece, muhtemelen iyi olacaksınız.

Sokak fotoğrafları çekerken manuel olarak odaklanmam gerekir mi?

Çoğu sokak fotoğrafçısı, modern aynasız fotoğraf makinelerinde zirveye odaklanma sayesinde çok basit olan manuel çekimden hoşlanır. Bununla birlikte, otomatik netleme mükemmel bir şekilde çalışıyor ve bunu sokak fotoğrafçılığı için kullanmanın yanlış bir yanı yok.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.