Satın Alma Rehberi

En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020

Outdoor bambaşka bir his, öncelikle kendi psikolojik yapınızla ilgili bir kavram, biraz çılgın olmalısınız; sonuçta zorlu yerleri aşmaya programlısınız outdoor sırasında ve buralarda fotoğraf çekmekte önemli bir zihinsel ihtiyaç olabiliyor.

Gördüğünüz manzaraları, bir kayalıktan diğerine atlarken yaşadıklarınızı belgelemek isteyebiliyorsunuz. Peki bu noktada nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi fotoğraf makineleri ile outdoor fotoğraf çekilir? Bu soruların yanıtlarını araştırdık.

Outdoor nedir?

En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 15

Zorlu bir maceranın tam kalbidir outdoor. Dışarıda olmak, havayı içinize çekerken biraz nefes nefese kalmaktır. Çünkü yorucudur da. Dağ, tepe, bayır demeden yeni yerler görmek, sınırları zorlamaktır. Outdoor farklı bir duygudur ve inanın her anında heyecan katsayısını yukarıda tutmak isteyenler için idealdir.

Antalya’da Green Kanyon, Bolu’da Yeşilgöl, Abant, Batı Karadeniz’de Ilgaz Dağları, Doğu Karadeniz’in hemen her yerindeki dağlık noktalar, İç Anadolu’da gizemli Nemrut Dağı, Kapadokya Bölgesi, Doğu Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen hemen her yer outdoor mekanınız olabilir. Bolu il sınırları içindeki Abant, outdoor fotoğrafı için doğal ve kolay bir fotoğraf sahası özelliği taşımaktadır. Sizi pek zorlamayan bir bölgeyle başlayabilirsiniz böylece.

Outdoor fotoğrafçılık nedir?

81778933 l scaled 1
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 16

Dışarıda fotoğraf çekmektir. Ancak dışarısı bu aşamada bir nehrin azgın sularında yüzmeye çalışmak mı olur yoksa 8999 metrelik Everest’in zirvesi mi o size kalmış. Amaç ise outdoor maceranızda çevreyi ve gördüklerinizi fotoğraflamak olarak özetlenebilir.

Ve sıra geldi fotoğraf makinelerine. İşte önerilerimiz…

Olympus Tough TG-6

Olympus Tough TG 6
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 17

Oldukça ergonomik bir tasarıma sahip olan Tough TG-6, 2.1 metreden düşmeye dayanıklı ve su geçirmez özellikte. -10 dereceye kadar donmaya da dayanıklı cihaz, yaz-kış kullanıma uygun. Buğu önleyici bir kaplamaya da sahip. 12 MP çözünürlükte fotoğraf ve 4K video kaydına imkan tanıyor. RAW kayıt imkanı, değişken su altı modları ve uzun pil dayanıklılığı öne çıkan diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Ricoh WG-70

Ricoh WG 70
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 18

Bir süperstar! İzolasyon ve dayanıklılık şampiyonu! 14 metrenin üzerinden düşmesi halinde bile yoluna devam edebilen cihaz, sakar kimseler için olduğu kadar limitleri üstlerde yaşayanlara da hitap ediyor. Suyun altında yaklaşık 2 metre derinlikte kullanıma uygun.  Ayrıca 100 kg basınca dayanıklı bir tank deta. 16 MP fotoğraf, 5x zoom ve Full HD video dikkat çeken özellikleri. 2.7 inçlik ekranla geliyor.

Nikon D3500

Nikon D3500
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 19

Nikon’un karakteristik DSLR tasarımıyla gelen hafif ve kolay bir model. 24.2 MP DX biçimli büyük sensör, düşük ışıkta net sonuçlar, Full HD video gibi özellikleri ile size göz kırpıyor. Basit, kullanışlı ve fonksiyonel bir outdoor fotoğraf seçeneği. Elbette yeni başlayanlar için.

Canon EOS 250D

Canon EOS 250D
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 20

Bu mütevazı fiyatlı DSLR fotoğraf makinesi ile ihtiyaç duyduğunuz tüm manuel ayarları uygulayabilir, kompakt ve hafif gövdesiyle de yüksek seviyede konfor yaşarsınız. 24.1 MP fotoğraf çekebilen makine, 4K video, DIGIC 8 işlemci, seri çekim performansı, düşük ışık performansı, şarj dayanıklılığı, akıllı telefonla uyumluluk gibi özellikleri ile yeni başlayanlar için gelişime yönelik iyi bir seçim.

Panasonic Lumix G95

Panasonic Lumix G95
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 21

Aynasız sistemli fotoğraf makinesi hız ve performans odaklı bir stil ikonu adeta. CSC tipi Four Thids sensörlerle gelen modelde 20.3 MP fotoğraf çekilebiliyor ve 4K video kaydı yapılabiliyor. Vizöre sahip olan G80’de 3 inçlik 1040k hareket edebilen ekran bulunuyor.

Nikon Coolpix W300

Nikon Coolpix W300
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 22

Kendi segmentinde rakipsiz özellikler sunan Coolpix W300, 2.4 metreden düşmeye dayanıklı. 16 MP fotoğraf, 4K video, 3 inç 921k ekran, 200 kareye kadar fotoğraf için şarj süresi öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor. 30 metreye kadar su altında çekime olanak tanıdığı için derin sular ve yaz ikilisi için de ideal.

Fujifilm XP140

Fujifilm XP140
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 23

XP130’un sonraki nesil modeli. Bir fiyat/performans modeli olan Fujifilm XP140, iddialı tasarımı ve başarılı teknik özellikleri ile ön planda. 16 MP fotoğraf, 5x optik zoom, 28mm geniş açı lens, Full HD video, 3 inç ekran gibi özellikler sergiliyor. Düşmeye ve suya dayanıklı. Dış mekan için ekonomik çözümler arasında.

Sony RX100 Mark 7

rqZQXXvxuBedZvgBG4F9gM 970 80
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 24

Minimalist, şık ve güçlü RX100 Mark 7, ilgi çekici bir füzyon adeta. Ortalama değerlerde dayanıklı bir model, bununla birlikte fotoğraf ve video tarafındaki beklentilere yüksek seviyede yanıtlar veriyor. Hem fotoğraflara hem de videolara yönelik profesyonel özellikleri ile profesyonel fotoğrafçıların, içerik oluşturucuların ve vlog sahiplerinin taleplerini karşılıyor. Geniş zum aralığı ile iddialı. Oldukça kompakt bir tasarıma sahip olduğunu tekrar tekrar vurgulayalım.

Leica Q2

Leica Q2
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 25

Bütçeyi oldukça yukarı çekmek isteyen, ‘ben Alman kalitesine cidden inanıyorum’ diyen yarı-profesyoneller için ideal bir alternatif vaat eden Leica Q2, su ve düşmeye dayanıklı gövdesi, APS-C boyutlu performanslı sensörü, 47.3MP sensörü, 4K video kaydı, makro çekim imkanı ve muazzam loş ışıklı ortamlarda fotoğraf sonuçları ile çarpıcı. Herkesin isteyebileceği bir aygıt özetle.

Leica Q2 2
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 26

Ve aksesuarlar…

Timberland Mt. Franklin

Dayanıklı su geçirmez malzemeden üretilen, bol cepli, konforlu bir yağmurluk.

Stanley Hammertone Green Bottle 1.3L

Stanley Hammertone Green Bottle 1.3L
En İyi Outdoor Fotoğraf Makineleri ve Ekipmanlar 2020 27

akum insulasyon ve çift duvar konstrüksiyon sayesinde 20 saati aşkın süre su, çay, kahve her şeyi sıcak tutan 1.3 litrelik rakipsiz bir termos.

Hazırlıklar

1-Güç Unsuru

Outdoor fotoğrafı çekebilmek için öncelikle bazı fiziksel ve kondisyonel motivasyonun üzerinizde hazırda bulunması gerekir. Dikkatli olmak, temel fotoğrafçılık bilgisi gibi gerekli unsurlara ek olarak doğa şartlarında harcanacak fazla eforla paralel şekilde kondisyon da çok önemlidir. Bu nedenle çok zayıf ve dayanıksız kişilerin outdoor fotoğrafı çekmesi bazı fiziksel sorunlar doğurabilir. Yani özetle eğer outdoor çekecekseniz kuvvetli olmalısınız.

2- Doğa Koşulları

Havalar hızla ısınıyor, zorlu maceralar için en formda mevsimlere yaklaşıyoruz. Ancak bizi sıkmayacak bazı zırhlara ihtiyacımız olacak. Termal içlikler, kalın çoraplardan bahsetmiyoruz ama pantolon giyilmesi, kaymanızı önleyecek botlarla yürümek, güneş için şapka takmak, bununla birlikte iklim bazlı sürprizlere önlem olarak sırt çantanızda mutlaka yağmurluk bulundurmak, hava raporlarını takip ederek kendinizi ona göre programlamak önemli.

3- Hangi Fotoğraf makinesi, hangi ekipmanlar?

Ve fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Fotoğraf makinesi gerekli ama hangisi? GPS özellikli fotoğraf makinelerinin önemi bu noktada yüksektir. Dahili ya da harici GPS teknolojisinin yanınızda olması zorlu anlarda yönünüzü bulmanıza yarayabilir. Ayrıca su sıçramalarına dayanıklı fotoğraf makineleri de önem taşır.

Nereleri çekmeli?

Fotoğrafı çektiğiniz alandaki ışık koşullarını gözlemleyip, tecrübenizle yorumlayıp uygun poz değerlerini fotoğraf makinenizde tanımlayıp outdoor fotoğraflar çekebilirsiniz. İlginç yamaçlar, su kaynakları, bulutlarla ahenk içindeki tepeler, farklı şekillerdeki kayalıklar, ürkütücü uçurumlar, çevredeki bitki ve havyan türlerini fotoğraflayabilirsiniz.

Farklı açılar

Fotoğraf çekimlerinizde farklı açılardan birden fazla kadraj yapabilirsiniz.
Eğer DSLR ya da aynasız sistemli modeller kullanıyorsanız odak uzaklığı farklı objektifler, farklı poz değerleri, farklı enstantane ve diyafram değerleri kullanarak gelişmiş makinelerinizin teknik olanaklarını üst seviyede kullanmanızı öneriyoruz.

Tripod konusu

Fotoğraf çekiminde tripod kullanımı elbette bir tercih meselesidir. Bazı kimseler tripod kullanarak daha net fotoğrafa ulaşırken bazıları da fotoğraf makinesini bütünüyle hissetmek istediklerinden bahseder. Bu noktada tripod kullanmanız fotoğraflarınızın daha net olmasını ve kadrajınızı daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.

Batarya Kullanımı

Doğada fotoğraf çekerken bataryanızı şarj etme imkanı olmadığı için yedek batarya almanız, gezi süresince kesintisiz fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

“Outdoor fotoğrafları çekerken farklı kadrajlarda düşünmeniz ve doğadaki objeleri kadrajınızla sadeleştirmeniz daha özgün, daha yalın fotoğraflar çekmenizi sağlar.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.