Kılavuzlar

Sanatınızı NFT’ye Nasıl Dönüştürürsünüz?

Bu, Rarible ve OpenSea’da bir Non-Fungible Token’ı (NFT) nasıl oluşturduğuma ve listelediğime ve bunu nasıl yapabileceğinize dair kısa bir kılavuzdur.

Daha çok Beeple olarak bilinen Mike Winkelmann, 69,3 milyon dolara dijital bir eser sattıktan sonra resmi olarak dünyanın en yüksek ücretli sanatçılarından biri. 5.000 günde oluşturulan 5.000 dijital görüntüden oluşan bir kolaj olan “Her Gün: İlk 5000 Gün“, bugün NFT patlamasının ortasında yaşayan bir sanatçının üçüncü en değerli satışı oldu.

Bekle… NFT nedir?

Değiştirilemez bir jeton (NFT) , tek bir varlığı temsil eden bir blok zincirindeki bir tür kriptografik belirteçtir. Bunlar tamamen dijital varlıklar veya gerçek dünya varlıklarının belirteçli sürümleri olabilir. NFT’ler birbirlerinin yerine geçemedikleri için, dijital alem içinde özgünlük ve sahiplik kanıtı olarak işlev görebilirler.

Değiştirilebilirlik, bir varlığın münferit birimlerinin birbirinin yerine geçebilir olması ve esasen birbirinden ayırt edilemez olması anlamına gelir. Örneğin, itibari para birimleri değiştirilebilir, çünkü her birim diğer eşdeğer bireysel birimlerle değiştirilebilir. On dolarlık bir banknot, gerçek olan diğer herhangi bir on dolarlık banknotla değiştirilebilir. Bu, bir değişim aracı olarak hareket ettiğini iddia eden herhangi bir varlık için zorunlu bir özelliktir.

Fungibilite, para için arzu edilen bir özelliktir çünkü serbest değiş tokuşlara izin verir ve teorik olarak, her bir birimin tarihini bilmenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, bu koleksiyon için faydalı bir özellik değildir.

Peki ya Bitcoin’e benzer dijital varlıklar oluşturabilirsek, ancak her birime benzersiz bir tanımlayıcı ekleseydik? Bu, birimlerin her birini diğerlerinden farklı kılar (yani harcanamaz). Temel olarak, bu bir NFT’dir.

NFT Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle, bir sanat eserini bir NFT’ye dönüştürmek istiyorsanız, eserin yaratıcısı ve sahibi olmanız çok önemlidir. Kendi NFT resminizi oluşturmak nispeten basit bir süreçtir ve kripto endüstrisi hakkında karmaşık bilgi gerektirmez.

Başlamadan önce, NFT‘lerinizi hangi blok zincirine vermek istediğinize karar vermeniz gerekecektir . Ethereum şu anda NFT ihracı için lider blok zinciri hizmetidir.

NFT Pazaryeri

Topluluğun sahip olduğu ilk NFT pazarı olan Rarible’da süreç şu şekilde işliyor.

Sanatinizi NFTye Nasil Donusturursunuz 001

Öncelikle, oturum açmak için Rarible’a gitmeniz ve cüzdanınızı bağlamanız gerekir. Yukarıda vurgulanan düğmeyi tıklayarak cüzdanınızı bağlamanız yeterlidir.

Ardından, aralarından seçim yapabilecekleri dört farklı seçenek gösterilecektir. Bu örnekte Coinbase Wallet ile gideceğiz.

Cüzdanınızı Bağlayın

Sanatınızı NFT'ye Nasıl Dönüştürürsünüz?

Coinbase Cüzdan’ın ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin, size açıklarım. Yani… Coinbase Wallet, krom ve safari tarayıcısı için bir uygulama olarak mevcut olan bir değişim cüzdanıdır ve bunu Ether ile şarj edebilirsiniz.

Ether, Ethereum Blockchain üzerinde çalışan bir kripto para birimidir. Ether satın almanın iki yolu var. Kredi kartınızı veya banka kartınızı kullanabilir ve kripto para birimini doğrudan Coinbase Cüzdanınıza yatırabilir veya Meta Mask veya BigPanda kullanarak Ether yatırabilirsiniz. Her iki durumda da, daha sonra sanatınızı bir NFT’ye dönüştürdüğümüzde ortaya çıkacak işlem ücretlerini bulmak için cüzdanınızda bir miktar Ether bulundurmanız gerekir.

Öyleyse… hadi bunu yapalım.

Koleksiyon Oluşturun

Sanatinizi NFTye Nasil Donusturursunuz 003

Giriş yaptıktan sonra, NFT’nizi oluşturmaya başlama zamanı. Sağ üst taraftaki “Oluştur” a basın; tek bir sürüm veya birden çok sürüm arasında seçim yapabilirsiniz. İkincisi, bir ve aynı sanat eserinin birkaç farklı parçasından oluşan bir baskı oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Öyleyse… şimdilik bırakalım. İlkine odaklanacağız. “Single” a tıklayalım.

Dosyamızı yükleyebiliriz ve burada bir png, bir gif, bir web resmi, bir mp4 veya bir mp3 dosyası arasından seçim yapabiliriz. Ayrıca bir jpeg dosyası da seçebilirsiniz. Şahsen bir png dosyası kullanmanızı öneririm.

Sanatinizi NFTye Nasil Donusturursunuz 004

Bir görüntüyü bir NFT’ye dönüştürdüğünüzde, yapıtın kendisinin Ethereum Blockchain’de saklanmadığını bilmelisiniz. Bu ne anlama geliyor? Bu, akıllı sözleşmelerin yardımıyla oluşturulan blok zincirindeki girişin yalnızca birkaç satır koddan oluştuğu anlamına gelir ve bu kodda, görüntünün adını kısa bir açıklama ve bir bağlantı kadar basit bir şey içeren meta verilerimiz var. Bu, görüntünün depolandığı web’deki bir yeri ifade eder ve bir değişken olması durumunda, bu depolamayı yaparlar ve muhtemelen görüntüyü sıkıştırırlar ve benim zevkime göre bu yeterince ileri gitmez.

Bir sanat eseri sattığımda, alıcının da resmin daha yüksek çözünürlüklü bir versiyonunu almasını istiyorum ve bunun için “Satın alındıktan sonra kilidi aç” seçeneğini işaretleme seçeneğimiz var ve bunu yaparsanız ek bir bağlantı veya dijital bir yerde sakladığınız bir dosyanın anahtarını ve ardından kendi sunucunuzda veya örneğin Google Drive gibi bir bulut hizmetinde barındırabilirsiniz ve bu yeterince güvenli ve uzun ömürlü olmadığı için genellikle dosyanın yüksek çözünürlüklü sürümünü kaydederim. gezegenler arası dosya sistemindeki görüntü – ne kadar süslü bir isim, sence de öyle değil mi? – Ama… bunun ne olduğunu açıklamama izin verin.

Gezegenler Arası Dosya Hizmeti

Sanatinizi NFTye Nasil Donusturursunuz 005

Piñata web sitesini açalım. Açıklamada gördüğünüz gibi, “Gezegenler Arası Dosya Sistemini Kullanmanın En Kolay Yolu” nu sunuyorlar. Başka bir deyişle, bir IPFS, dağıtılmış bir dosya sisteminde veri depolamak ve paylaşmak için bir protokol ve eşler arası ağdır ve dosya sistemi dağıtılmış olsa bile, bu bir blok zinciri değildir, ancak olabilecek kriptografik karmalara dayanır. bir blok zincirinde kolayca saklanır.

IPFS ağı, içeriğin kendisine bağlı olarak içeriği ele almanıza izin verir. Bu, içeriğe bir ad veya karma atandığı ve bir görüntünün değişmesi durumunda karmanın da değiştiği anlamına gelir.

Yani … bir klasiğe sahip olmak gibi değil. Bir görüntünün depolandığı yeri gösteren URL. Dolayısıyla, resmi değiştirirseniz veya resmi silerseniz, URL her zaman aynı kalır ve IPFS ağının tam tersi olur.

Sanatinizi NFTye Nasil Donusturursunuz 006

Piñata yüklemesine gidelim ve ardından TIFF dosyasına göz atalım ve ardından “yükle” düğmesine basalım. Şimdi “Pin Gezgini” ne gidelim. Bu, ağda oluşturulan benzersiz IPFS karmasıdır. Bu, ne olursa olsun her zaman dosyaya işaret ettiği anlamına gelir. Şimdi, isme sağ tıklayın, bağlantı adresini kopyalayın, Rarible web sitesine geri dönün. “Satın Alındığında Kilidini Aç” seçeneğini işaretleyin ve piñata bağlantısını yapıştırın. Daha sonra bir “Anında satış fiyatı” oluşturabilirsiniz. Ürününüzü satmak istediğiniz fiyatı yazın. Rarible gibi bu tür hizmetler, yaklaşık yüzde 2’lik bir hizmet ücreti almaktadır.

Kendi jetonunuzu oluşturun

Aşağı kaydırdığınızda bir koleksiyon seçebilirsiniz. Rarible jetonunda saklıyorum. ERC-271 standardına göre kendi token’ınızı oluşturabilirsiniz. Bu, yalnızca benzer sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyon yayınlamayı planlıyorsanız mantıklıdır. Ardından kendi simge adınızı, simge simgenizi, açıklamanızı ve kısa URL’nizi girebilirsiniz.

Sanatinizi NFTye Nasil Donusturursunuz 007

Daha önce bahsettiğim gibi, Rarible Token kullanıyorum. Yani… Eserin adını kısa bir açıklama ile kopyalayıp yapıştırdım. “The Artist” ve “The Edition” gibi bazı özellikleri de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca “Telif Hakları” da vardır. Bunlar, resminiz her yeniden satıldığında aldığınız miktarı tanımlayan yüzde değeridir.

Bu, ilk alıcıya bir kez sattığınız ve ardından% 100 eksi hizmet ücretinin yüzdesini alacağınız anlamına gelir ve bu noktadan itibaren gelecekteki her satışın% 10’unu alırsınız. Yüzde on standarttır.

Darphaneye Başlayın

Şimdi yapmanız gereken tek şey, cüzdanınızın hala bağlı olduğundan emin olmak ve ardından öğeyi oluştur’a tıklayabilirsiniz. Bu, dosyanızı yükler ve onları basım için hazırlar. Dosyaların yüklenmesi tamamlandıktan sonra, bir belirteç basmaya başlayabilirsiniz.

Artık giyilebilir cihazla ilk kez etkileşim kurduğunuzda, uygulama ile etkileşimi onaylamanız gerekiyor. Bu, aynı zamanda blok zinciri ile etkileşime girdiğiniz anlamına gelir ve blok zincirinde her bir şey yaptığınızda, gaz ücretlerine mal olur. Bu nedenle bu durumda giyilebilir cihaz, onay için herhangi bir ücret talep etmez.

Sanatinizi NFTye Nasil Donusturursunuz 008

Etkileşim sözleşmesi onaylandığında nihayet para basmaya başlayabilirsiniz, böylece bu metamask cüzdanını veya Coinbase cüzdanını getirir. Gördüğünüz gibi “Sözleşme Etkileşimi” sıfır Ether’e mal oluyor çünkü değişken darphane jetonuna herhangi bir ücret talep etmiyor, ancak görebileceğiniz gibi burada gerçekten yüksek gaz ücretlerimiz var.

Gaz Ücreti

Gaz ücretini düşürmek için birkaç seçenek var. İlki “Düzenle” altında bulunabilir. Hızlı veya ortalama yerine yavaş olarak ayarlayabilirsiniz, bu da işlemin oldukça yavaş gerçekleştiği anlamına gelir. Birkaç dakika, hatta bir saat kadar sürer, bu yüzden burada “Yavaş” ı seçebilirsiniz. Gaz fiyatını kendiniz de ayarlayabilirsiniz, böylece 60 gibi düşük bir değer girerseniz, fiyat oldukça düşer. Ancak bu değer çok düşükse, işlem muhtemelen gerçekleşmez, bu değerlere dikkat edin.

Bu işlem tamamlandığında, NFT zaten cüzdanınızda olacak ve aynı zamanda “Satışta” olacaktır.

OpenSea’de NFT’nizi Kontrol Edin

NFT'ye Nasıl Dönüştürürsünüz?

Buradan simgeye tıklayarak doğrudan OpenSea’ye geçebiliriz. Daha önce Rarible’da yaptığımız gibi, OpenSea’yı cüzdanımıza bağlamalıyız. Sanat eserinizi yalnızca giyilebilir cihazlarda değil, aynı zamanda OpenSea’da da listelediğinizde, onay sürecinden geçmeniz gerekir. Bu, bazı kurulum ücretleri olduğu anlamına gelir, ücretsizdir. Ancak, blok zinciri ile etkileşime girdiğinizde her zaman gaz ücretlerine mal olduğunu unutmayın.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.