Kılavuzlar

DNG Dosyası: Bir .dng Resmi Nedir ve Nasıl Açılır

Bir DNG dosyası, onlarca yıl daha eski olan TIFF formatı gibi bazı dosya türlerine kıyasla nispeten yeni olmasına rağmen oldukça yaygın olan yüksek kaliteli bir görüntü formatıdır (sırasıyla 2004’e karşı 1986).

Çok sayıda uygulama ve çoğu işletim sistemi DNG dosyalarını destekler ve bazı kamera üreticileri fotoğrafların doğrudan kameradan DNG formatında kaydedilmesine izin verir. Değilse, fotoğrafları daha sonra bu biçime dönüştürmek nispeten kolaydır. Bu biçime aşina olmayanlar için şu sorular kalır: DNG dosyası nedir ve nasıl açılır?

DNG dosyası nedir?

DNG, Adobe’nin 2004’te oluşturduğu bir görüntü formatı olan Dijital Negatif’in kısa adıdır. RAW görüntü olarak bilinen şeydir, ancak çoğu durumda doğrudan kamera tarafından yakalanmaz, yani yerel değildir Çoğu kamera için RAW formatı. Canon, CR3 kullanıyor ve Nikon’da NEF var ve bu formatların her biri, kameraları tarafından yakalanan verileri mükemmel bir şekilde temsil ediyor. Birçok üreticinin tescilli formatları olsa da, DNG’ye kaydeden birkaç tane var.

DNG formatı da dahil olmak üzere tüm RAW resim dosyaları arasında ortak olan bir şey, JPEG veya HEIC formatında kaydedilen dosyalardan çok daha yüksek bir resim kalitesidir. Bu sıkıştırılmış görüntü türleri, bir miktar görüntü bozulmasını kabul ederken depolama alanından tasarruf etmek için özel olarak tasarlanmıştır. DNG’nin birincil odak noktası, kamera tarafından çekilen orijinal resimle eşleşen yüksek kaliteli bir dosya depolamaktır. DNG ve JPEG veya HEIC arasındaki fark, saklanan görüntüye bakıldığında her zaman fark edilmez, ancak genellikle düzenlemeleri uyguladıktan veya daha ince ayrıntıları görmek için yakınlaştırdıktan sonra belirginleşir.

DNG Dosyası: Bir .dng Resmi Nedir ve Nasıl Açılır
Canon ve Nikon, tescilli RAW formatlarını kullanır.

DNG Dosyası Nasıl Açılır

Çoğu işletim sistemi, dosya tarayıcısında küçük resimler göstererek ve yerleşik fotoğraf uygulamasını kullanarak görüntülemek için açabilen DNG dosyalarını destekler. Örneğin, bir Mac bilgisayar, Finder’ı kullanırken boşluk çubuğuna bir dokunuşla küçük resimleri ve büyük Hızlı Bakış önizlemelerini gösterebilir. Geri dönüş tuşu, Önizleme uygulamasında veya DNG’yi destekleyen bir üçüncü taraf fotoğraf düzenleme uygulamasında açılabilir.

Windows’ta benzer bir deneyim, küçük resimlerin Dosya Gezgini’nde gösterilmesi ve PC’de Adobe Lightroom, Capture One, DxO Photolab, ON1 Photo RAW veya diğer RAW düzenleyiciler gibi bir düzenleme uygulaması yüklü olmadığı sürece Fotoğraflar uygulamasıyla açılması.

DNG Dosyası: Bir .dng Resmi Nedir ve Nasıl Açılır
Adobe Lightroom Classic, en popüler RAW editörleri arasındadır.

Birkaç fotoğraf düzenleme ve boyama uygulaması, RAW düzenleme konusunda uzman olmasalar bile DNG dosyalarını açıp düzenleyebilir. Neredeyse her Adobe uygulaması DNG’yi açabilir ve Corel Paint, Affinity Photo, Paint Shop Pro ve Pixelmator gibi sık kullanılanlar da dahil olmak üzere diğer birçok görüntü türü gibi diğerleri de DNG’yi destekler. DNG dosyalarını açıp düzenleyebilen çoğu bilgisayarda yüklü bir uygulama olma ihtimali yüksektir.

DNG Formatını Kim ve Neden Oluşturdu?

Adobe, çok sayıda kamera için yazılım desteğini basitleştiren evrensel bir RAW formatı sunmak için 2004 yılında DNG formatını yarattı. Bir standarda duyulan ihtiyacı fark eden Adobe, fotoğraflar için halka açık bir RAW arşiv formatı olarak DNG’yi geliştirdi. Bu formatın patenti Adobe’ye aittir, ancak kaynakta ve belgelerde Adobe’ye atıf yapıldığı sürece ücretsiz kullanıma izin verir. Bu, endüstri standartlarını kullanmayı tercih eden kuruluşlar ve devlet daireleri için davetkar bir çözüm haline getirir.

dng official logo
DNG formatının resmi logosu.

DNG’nin kolay erişilebilirliği, yeni gelenler için yazılım ve donanım desteği geliştirmek için büyük bir teşvik sağladı. Google, Apple ve Samsung gibi akıllı telefon üreticileri, 2014 yılı civarında RAW görüntüleri desteklemeye başladı ve üçü de DNG formatında hızlı ve kolay kaydetme seçeneğini kullanmayı tercih etti. İlk günlerde DNG dosyalarını yakalamak, görüntülemek ve düzenlemek için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç vardı, ancak bu artık Android ve iOS’ta yerleşik uygulamalar kullanılarak mümkün.

DNG Kayıpsız Bir Fotoğraf Formatı mı?

DNG genellikle kayıpsız bir format olarak düşünülür, ancak dosyayı normal ağırlığının yaklaşık üçte biri kadar önemli ölçüde kesmek için sıkıştırma kullanma seçeneği vardır. Algoritma, JPEG sıkıştırmasına dayanır, ancak benzer boyutta bir JPEG dosyası oluşturmaya kıyasla sonucu iyileştirmek için bazı kritik ayarlamalar içerir.

Çoğu fotoğrafçı en iyi çalışmalarını kayıpsız DNG formatında kaydetmeyi veya orijinali korumayı tercih etse de, daha verimli bir alternatife sahip olmak güzel. Dosya boyutunda böyle bir azalma ile, her ham dosya, bankayı bozmadan, daha fazla sürücü satın almadan veya bir bulut depolama aboneliği için büyük bir aylık fatura ödemeden DNG formatında saklanabilir .

DNG Kullanırken Herhangi Bir Dezavantajı Var mı?

Bir RAW görüntüsünü bir DNG dosyasına dönüştürmenin mümkün olmadığı durumlar olabilir. En önemlisi, bir üretici yeni bir RAW dosyası türü başlattığında, DNG formatına dönüştürmeyi mümkün kılmak için uygulamaların güncellenmesi aylar alabilir.

DNG spesifikasyonunun kendisi de dijital görüntülemenin değişen ihtiyaçlarını hesaba katmak için periyodik olarak güncellenir. Bunun yeterince hızlı olup olmadığı özneldir. Son zamanlarda, eski JPEG sıkıştırması yerine HEIC gibi kayıplı DNG dosyaları için yeni bir sıkıştırma türünün düşünülmesi gerekip gerekmediği konusunda bazı tartışmalar oldu.

DNG’ye alternatifler: JPEG, HEIC, TIFF ve RAW

Bir kameranın fotoğraflarını DNG formatına dönüştürmek yerine, bir kameranın doğal olarak desteklediği RAW formatındaki dosyaları depolamak daha kolaydır. Canon’un CR3’ü, Nikon’un NEF’i, Sony’nin ARW’si veya başka bir RAW dosya türü olsun, bu, üreticinin yazılımıyla tam kaliteyi ve kolaylığı garanti eder. Ancak, üçüncü taraf yazılımlarla uyumluluk, bir DNG dosyasıyla daha iyi olabilir.

Yerel RAW formatı genellikle kayıpsız bir DNG’den biraz daha fazla yer kaplar ve nadiren kayıplı DNG gibi yüksek kaliteli, sıkıştırılmış bir seçeneğe sahiptir. Daha küçük bir üretici kendi tescilli biçimini durdurabilirken, Adobe öngörülebilir gelecekte DNG dosyalarını desteklemeye devam edecek ve biçim, diğer uygulamalar ve işletim sistemleri tarafından yaygın bir şekilde benimsendi.

TIFF, fotoğraflar için kullanılan başka bir kayıpsız formattır ancak DNG kadar verimli değildir. Hem DNG hem de TIFF, 1980’lerde masaüstü yayıncılık için geliştirilen Adobe’ye aittir. DNG, Adobe’nin daha yeni formatı olduğundan ve fotoğrafçılık düşünülerek oluşturulduğundan, fotoğrafları depolamak için daha iyi bir seçim olması muhtemeldir.

JPEG ve HEIC , görsel doğruluğu korurken dosya boyutunu küçültmek için tasarlanmış sıkıştırılmış biçimlerdir. Her ikisi de yüksek kaliteli nihai görüntüler üretebilse de, bu dosyaları yakınlaştırmak veya düzenlemek, depolama alanını boşaltmak için yapılan ödünleri ortaya çıkaracaktır. Gelecekte düzeltilebilecek veya düzenlenebilecek fotoğrafları arşivleme ihtiyacı varsa, Kayıplı DNG muhtemelen daha iyi bir seçimdir.

Hangi Kamera Markaları DNG Formatında Yakalayabilir?

Google’ın Android işletim sistemi, bir akıllı telefonla çekilen RAW fotoğraflar için DNG’yi destekler ve birçok Android kamera uygulaması bu özelliği destekler. Hem Samsung hem de Apple, AI işlemeyi içeren benzersiz RAW görüntü varyasyonlarına sahiptir. Samsung’un Expert RAW’ı ve Apple’ın iPhone ProRAW’ı akıllı telefon fotoğrafçılığının sınırlarını zorluyor ve DNG formatında tasarruf sağlıyor.

Leica, Hasselblad ve Pentax, fotoğraf çekebilen ve bunları doğrudan DNG formatında kaydedebilen kameralar yapan tam teşekküllü DSLR üreticileridir. Bu, bu kameralardan gelen RAW dosyalarının herhangi bir özel işlem gerektirmediği ve tercih edilen arşiv formatı buysa, DNG’ye fazladan dönüştürme adımından kaçınıldığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, RAW görüntüleri DNG dosyalarına dönüştürmek çok hızlıdır ve ücretsiz olan Adobe Digital Negative Converter uygulamasıyla tek tek veya toplu işlemde yapılabilir.

adobe dng converter screenshot
Adobe’nin ücretsiz Dijital Negatif Dönüştürücüsü, RAW’ı DNG dosyalarına dönüştürür.

Sonuç

DNG formatının uzun yıllar burada kalacağı ve RAW fotoğrafları en iyi kalitede saklamanın ve gelecekteki düzenlemeye açık kapı bırakmanın güvenilir bir yolu olduğu açıktır. En iyi görüntüleri kaynak materyale mümkün olduğunca yakın tutmak, düzenleme için daha fazla esneklik sağlar.

Hesaplamalı fotoğrafçılıktaki inanılmaz gelişmelerle, henüz gelmeyecek yapay zeka geliştirme teknolojisiyle, bazı kusurları olan, hayatta bir kez çekilebilecek fotoğrafları kurtarmak mümkün olabilir. DNG’ler, uyumluluğu genişletirken ve depolama alanından tasarruf ederken görüntü doğruluğunu korur ve gelecekte düzenlemeye olanak tanır. Bu yüzden bu kadar popüler ve yaygın olarak kullanılan bir dosya formatıdır.

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.