Kılavuzlar

TIFF Dosyası Nedir?

TIFF oldukça yaygın bir dosya türüdür ve masaüstü yayıncılık uygulamaları geliştiren bir şirket tarafından baskı düşünülerek yapıldığından genellikle baskı ajansları tarafından istenir. TIFF uzun süredir piyasada ve çok yönlü, siyah ve beyazı, CYMK, RGB gibi çeşitli renk alanlarını ve hatta spot renkleri kolaylıkla işliyor.

Neredeyse her şeyi yapabilen bir dosya biçiminin dezavantajları vardır ve bu şişkinliktir. TIFF dosyası olarak kaydedilen bir görüntü, neredeyse diğer tüm formatlardan daha büyüktür, bu nedenle ne zaman kullanılacağını anlamak, oldukça fazla depolama alanı kazandırabilir.

TIFF Neyi Temsil Ediyor?

Etiket Görüntü Dosyası Formatı (TIFF) 1992’de oluşturulmuştur ve geliştiriciler tarafından çok çeşitli kullanımları kapsayacak şekilde genişletilebilen çok esnek bir dosya türüdür. Biçim, Etiketli Görüntü Dosyası Biçimi olarak da bilinir ve sahibi Adobe, belgelerinde her ikisini de kullanır. Bu, kullanılan sıkıştırma türü, saydamlık ve görüntü bitmap verileri ile renk alanı, çözünürlük, yarı tonlar ve mürekkepler gibi yazıcıya özgü bilgiler hakkında bilgiler içeren etiketlerin kullanılmasıyla yapılır. Kuruluşların TIFF dosyalarını daha fazla özelleştirmesi için özel etiketler de mevcuttur ve Adobe’ye kaydedilebilir.

TIFF Sıkıştırılmamış Görüntü Formatı mı?

TIFF dosyaları, kayıplı bir biçim olarak bilinen JPEG sıkıştırmasını kullanabilirken, TIFF’in birincil kullanımı kayıpsız görüntüler içindir. Daha doğrudan bir temsil olduğu için dosya boyutunun sınırlandırılması gerektiği önceden bilindiğinde JPEG formatı kullanılmalıdır. Kayıpsız her zaman sıkıştırılmamış anlamına gelmez ve TIFF dosyaları, herhangi bir görüntü verisini kaybetmeden basit dizileri kodlayan Lempel-Ziv-Welch (LZW) sıkıştırmasını kullanabilir. Ancak LZW en çok bilgisayar grafikleri için etkilidir.

TIFF Dosyası Nedir?
JPEG görüntülerinden farklı olarak, kayıpsız TIFF dosyaları, tekrar tekrar düzenlenip kaydedildikten sonra kalitelerini korur.
Tracey Truly’nin fotoğrafı.

Fotoğraflar nadiren bu tür bir sıkıştırmadan faydalanabilecek türden kesin tekrarlara sahiptir. Bu, TIFF dosyaları olarak kaydedilen fotoğrafların genellikle sıkıştırılmamış olduğu anlamına gelir. Kayıpsız bir TIFF’i tekrar tekrar açmak, düzenlemeler yapmak ve kaliteyi düşürmeden tekrar TIFF olarak kaydetmek mümkündür.

Tüm Fotoğraflar TIFF Dosyaları Olarak Kaydedilmeli mi?

Bir JPEG görüntüsünü düzenledikten sonra, onu TIFF dosyası olarak kaydetmek, başka bir sıkıştırma yapaylık katmanının eklenmesini engeller. Daha fazla düzenleme yapılacaksa, bu iş akışında kritik bir adım olabilir. Tekrar tekrar düzenlemek ve JPEG olarak kaydetmek, bir fotoğrafı giderek kullanılamaz hale gelecek kadar kötüleştirecektir. TIFF gibi kayıpsız bir biçimde kaydetmek, devam eden düzenlemelerin resme daha fazla zarar vermeden gerçekleşmesini sağlar.

Öte yandan, birçok boyama ve fotoğraf düzenleme uygulaması tescilli kayıpsız bir formatta kaydeder, bu nedenle bu bir endişe olmayabilir. Ayrıca, bazı JPEG işlemleri yeniden sıkıştırma gerektirmeden yapılabilir. Uygulama işlemi doğru şekilde yürütüyorsa, meta verileri kırpma, döndürme, çevirme ve düzenleme bir JPEG’in kalitesine zarar vermemelidir.

Genellikle her fotoğrafı TIFF olarak kaydetmeye gerek yoktur. Bir resim bir anı mükemmel bir şekilde yakalıyorsa veya yalnızca minimum düzenleme gerektiriyorsa, muhtemelen bir TIFF dosyasının gerektirdiği ekstra depolama alanını kullanmaya gerek yoktur. RAW dosyaları zaten orijinal fotoğrafın en saf temsilidir ve bir TIFF dosyasından daha az yer gerektirir.

TIFF Ne Zaman Kullanılır?

TIFF, CMYK ve spot renkler gibi renk alanı seçiminin kullanılmasına izin verir. Bunlar, CYMK’nin camgöbeği, macenta, sarı ve siyah mürekkebi temsil ettiği bazı profesyonel yazıcılar tarafından kullanılan renklerdir. Spot renkler genellikle logolar için ve CYMK’nın izin verdiğinden daha fazla hassasiyet için kullanılır. TIFF, bu baskıya yönelik renk uzaylarını kullanabildiğinden, genellikle sayfa düzeni ve yayınlama için tercih edilir. Kayıpsız bir dosya formatı olarak, sıkıştırma yapıları eklenmeden düzenleme yapılabilir.

TIFF Dosyasi Nedir 002
TIFF, baskı işlerinde kullanılan CMYK renk uzayını destekler.

TIFF, yazdırılacak fotoğraflar için harika olsa da, belgeler için ideal bir format değildir. Bu durumda bir PDF dosyası daha iyidir, çünkü bitmap görüntülerin yanı sıra süper verimli vektör grafikleri ve stilize yazı tiplerini TIFF’den çok daha verimli kullanan metinler içerebilir. Görüntü bir PDF dosyasına sarılmış olsa bile TIFF, fotoğraf yazdırmak için en iyi seçenek olmaya devam ediyor.

Genel olarak TIFF, devam etmekte olan ancak uygulamalar veya konumlar arasında taşınması gereken görüntü dosyaları için iyi bir seçimdir. Bir resim bir sayfa yerleşim programında kullanılacaksa, bir baskı servisine gönderilecekse veya bir belge tarandığında, tercih edilen format TIFF olabilir.

TIFF’i Nerelerde Kullanabilirim?

TIFF görüntüleri çoğu baskıya yönelik uygulamadan kaydedilebilir ve birçok boyama ve fotoğraf uygulaması bir görüntüyü TIFF formatında dışa aktarabilir. Adobe, Affinity, Corel, Pixelmator ve açık kaynaklı uygulama GIMP’den uygulamalar, TIFF görüntülerini desteklemenin ne kadar yaygın olduğuna dair örneklerdir. Neredeyse her masaüstü yayıncılık uygulaması TIFF dosyalarını destekler.

Apple’ın macOS’ta yerleşik olarak bulunan Önizleme uygulaması, TIFF dosyalarını açıp kaydedebilir. Microsoft’un Fotoğraflar uygulaması, Windows kullanırken TIFF görüntülerini açar ve kaydeder. Linux, TIFF görüntülerini açık kaynaklı ImageMagick kitaplığıyla işler. Bu, TIFF dosyalarının çoğu bilgisayarda yaygın olarak desteklendiği anlamına gelir. Ancak bir Chromebook, bir TIFF dosyasını görüntülemek veya kaydetmek için bir uygulamaya ihtiyaç duyar.

TIFF Dosyasi Nedir 003
Bir fotoğrafı TIFF olarak dışa aktaran Apple Önizleme uygulaması.

Apple Fotoğraflar, mobil cihazlarda bile TIFF dosyalarını bir iPhone veya iPad’de açabilir ve bunları Android cihazlarda görüntülemek için Google Fotoğraflar kullanılabilir.

TIFF ve TIF Dosyaları Arasındaki Fark Nedir?

Bir TIFF dosyası .tiff veya .tif uzantısını kullanabilir ve çoğu modern bilgisayar onu Etiket Görüntü Dosyası Formatı olarak doğru bir şekilde tanıyacaktır. İki dosya türü aynı görüntü biçimine atıfta bulunur. .tif’in var olmasının tek nedeni, yalnızca üç karakter uzunluğundaki dosya uzantılarını anlamak için programlanmış eski bilgisayarların sınırlamalarına uymaktır. Windows, macOS ve Linux gibi modern işletim sistemleri, daha uzun uzantıları sorunsuz bir şekilde işleyebilir ve görüntüyü görüntüleyebilen bir uygulama yüklü olduğu sürece .tiff, .tif kadar iyi çalışır.

TIFF’e alternatifler: JPEG, PNG, PDF ve DNG

Yukarıda bahsedildiği gibi, TIFF sıkıştırılabilir, ancak öncelikle sıkıştırılmamış bir görüntü formatı olarak düşünülür, bu nedenle indirme sürelerini ve depolama gereksinimlerini azaltmak için boyutun sınırlandırılması gereken görüntü dosyaları için JPEG tercih edilir. TIFF, bazı bilgisayar grafik türlerini depolarken biraz alan kazandıran kayıpsız bir sıkıştırma kullanabilir. Taşınabilir Ağ Grafikleri (PNG), kayıpsız sıkıştırmaya sahip ve bu durumda daha verimli olan başka bir yaygın görüntü formatıdır.

TIFF, yazdırma kullanımına yönelik olduğundan, PDF, dikkate alınması gereken başka bir dosya türüdür. PDF’ler PNG ve JPEG kodlu görüntüler, vektör grafikleri, metin ve yazı tipleri içerebilir. Bir PDF ayrıca TIFF görüntüleri içerebilir, bu da onu tam belgeler için daha çok yönlü ve çok daha verimli hale getirir.

Dijital Negatif (DNG) ve üreticiye özel eşdeğerler gibi RAW görüntü biçimleri, fotoğrafları daha sonra düzenlemek üzere saklarken TIFF biçiminden daha iyi performans gösterebilir, çünkü bir RAW görüntü, doğrudan görüntü sensöründen alınan kameraya özgü görüntü bilgilerini içerir. Bir RAW görüntüsünü düzenlemek, bir fotoğrafçının fotoğraf makinesiyle orijinal olarak yakaladığı şeye en yakın olduğu şeydir. RAW dosyaları genellikle TIFF olarak kaydedilen aynı görüntüden daha küçüktür.

TIFF’i Kim ve Neden Yaptı?

TIFF, Aldus (daha sonra Adobe tarafından satın alındı) ve Microsoft Corporations tarafından ortaklaşa geliştirildi ve şimdi Adobe’ye ait. Masaüstü yayıncılık 1980’lerin sonu ve 1990’ların başında emekleme dönemindeydi ve Aldus önde gelen çözümlerin birçoğunu geliştirdi. Sektörde önemli bir güç olarak şirket, çok ihtiyaç duyulan bazı standartları getirebilecek bir konumdaydı ve TIFF, baskı ve tarama için sağlam bir görüntü formatı sağladı. Bu kullanım, sayfa numarası, konum, çözünürlük (yatay ve dikey) ve renk uzayını saklama yeteneği ile yansıtılır.

adobe microsoft tiff file format

Sonuç

TIFF çok eski bir görüntü formatıdır ancak hala baskı endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır ve birçok tarayıcının hala TIFF dosyaları olarak kaydetme seçeneği vardır. Bu, formatın bu amaçlar için ne kadar iyi tasarlandığının bir kanıtıdır. RAW formatı veya JPEG, fotoğrafları depolamak için daha iyi bir seçimdir ve PNG veya bilgisayar grafikleri için ölçeklenebilir vektör grafikleri (SVG) gibi bir vektör formatı tercih edilir. TIFF formatına dönüştürme, bir RAW görüntüsünün düzenlenmesi tamamlandıktan ve dosya yazdırmaya hazırlandıktan sonra son adım olarak en iyi şekilde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.