Makaleler

Korku Fotoğrafçılığınızı Nasıl Engeller?

Bir fotoğrafçı olarak, bizi engellediğini düşündüğümüz pek çok şey var. Bazıları için dişli. Birçoğu için boş zaman sınırlı olabilir. Diğerleri için, çekilecek ilginç yerler olmayabilir.

Read More
Makaleler

Düşük Geçiş Filteresi Nedir ve Nasıl Çalışır?

2000’li ve 2010’lu yılların çoğu dijital kamerası, kenar yumuşatma (AA) veya bulanıklık filtresi olarak da bilinen optik düşük geçiş filtresi (low-pass filter) (OLPF) adı verilen bir optik öğeyle donatılmıştır. “Filtre” adından da anlaşılacağı gibi, bu optik eleman görüntülenen sahneden gelen bazı bilgileri filtreler.

Read More
Makaleler

Kışın Yaban Hayatı Fotoğraflamak İçin 9 İpucu

Soğuk kış aylarında vahşi hayvanların etkileyici görüntülerini yakalamak, dikkatli bir planlama ve yaratıcı fotoğrafçılık gerektiriyor ve Leforestier , kariyeri boyunca öğrendiklerini paylaşıyor.

Read More
Makaleler Öne Çıkanlar

Oskar Barnack: 35mm Fotoğrafın Babası

Bugünün kameralarının ve fotoğrafçılığın son yüzyılının olmadığı bir dünya hayal edin. Oskar Barnack sayesinde imkansız.

Read More
Makaleler

NVIDIA RTX 4090 İnanılmaz ve Fotoğrafçılar Satın Almamalı!

NVIDIA , yeni RTX 4090 GPU’yu denemek isteyip istemediğimizi sorduğunda neredeyse “hayır” diyorduk. Okuyucularımızın çoğu fotoğrafçıdır ve çoğu fotoğraf düzenleme, üst düzey bir GPU gerektirmez.

Read More
Makaleler

Kraliçe II. Elizabeth: Yaşam ve Ölümde Dünyanın En Çok Fotoğraflanan Kadınını Yakalamak

Kraliçe II. Elizabeth, tarihin en çok fotoğrafı çekilen figürlerinden biriydi. İngiliz askeri ve siyasi erişiminin azaldığı uzun bir dönemde, Majestelerinin görüntüleri yumuşak güç projeksiyonunun temelini oluşturdu ve halkın monarşiye desteğini güçlendirmede kilit bir rol oynadı.

Read More
Makaleler

Fotoğrafta Tamamlayıcı Renkler

Bu makalede, tamamlayıcı renklerin neler olduğunu ve bir fotoğrafçı olarak izleyicilerinizin dikkatini çeken çekici renkli fotoğraflar çekmek için bu konsepti nasıl kullanabileceğinizi keşfedeceğiz.

Read More
Makaleler

Walter Benjamin’in Bakış Açısından Tarih ve Fotoğraf İlişkisi

Bu makale, Walter Benjamin’in fotoğraf ve tarih analizlerini yaparken kullandığı kavramları incelemektedir. Bu kavramlar Benjamin için, gelenek, yeniden üretim, optik bilinçaltı, diyalektik görüntü, rastlantı kıvılcımı, auranın aktarımı, şimdi ve buradalık, biricikliktir. Benjamin tarih felsefesinde, fotoğrafçılığın metaforik anlatımından etkilenmiştir.

Read More
Makaleler

Ansel Adams’ın Playboy ile Röportajı

Ansel Adams’ı düşündüğümde, güzel manzaraları, zone sistemini ve çevreyi korumayı düşünüyorum. Ansel Adams ve Playboy Magazine’in aynı cümleye koyacağım kelimeler olmadığını söylemeliyim , ama işte buradayız.

Read More
Makaleler

Sanat Fotoğraflarınızı Nasıl Fiyatlandırırsınız

En sık aldığım sorulardan biri, sanat fotoğrafçılığımı nasıl fiyatlandırabilirim. Bu yazıda, sanatsal fotoğraf baskılarınız için ne ücret alacağınızı belirlerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı tavsiye ve ipuçlarını paylaşacağım.

Read More