Mobil Fotoğrafçılık

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra

iPhone 15 Pro Max oldukça yetenekli bir kamera sistemine sahip. Leica ile işbirliği içinde daha yeni sensörlere sahip bir telefonla karşılaştırıldığında nasıl bir performans sergiliyor?

Temel Çıkarımlar

  • Xiaomi Ultra serisi, gelişmiş donanımı ve değişken diyafram açıklığı özelliğiyle akıllı telefon kamera sahnesinde popülerlik kazanarak meraklılara hitap ediyor.
  • iPhone 15 Pro Max ve Xiaomi 14 Ultra’nın fiyatlandırması ve bulunabilirliği değişiklik gösteriyor; Xiaomi modeli daha gelişmiş kamera donanımı ve daha iyi yakınlaştırma özellikleri sunuyor.
  • iPhone tutarlılık ve selfieler konusunda öne çıkarken, Xiaomi yakınlaştırma lensleriyle parlıyor ve fotoğrafçılık yeteneklerine marka gücünden daha fazla değer verenler için üstün performans sunuyor.

Hepimiz iPhone’un dünyadaki en popüler telefon olduğunu biliyoruz ve çoğu insan için genel olarak en iyi telefondur. Ancak mobil meraklıları sahnesinin niş köşelerinde, her yıl akıllı telefon kamera donanımının olanaklarını zorlamasıyla ün kazanan Xiaomi’nin Ultra serisine yönelik büyüyen bir hayran kitlesi var. Peki, konu giderek bilgisayarlı fotoğrafçılıkla ilgili hale geldiğinde, akıllı telefon sahnesinde büyük rakamlara sahip gösterişli kamera donanımı gerçekten önemli mi? Bunu bu kamera çatışmasında öğrenelim.

Fiyatlandırma ve kullanılabilirlik

iPhone 15 Pro Max neredeyse kelimenin tam anlamıyla dünya çapında satılıyor. Bunu her tüketici elektroniği mağazasında veya operatörde hemen hemen her yerde bulabilmeniz gerekir. Bu en büyük model, 256 GB depolama alanı ve 8 GB RAM ile 1.200 dolardan başlıyor (ikincisi Apple tarafından resmi olarak belirtilmedi, ancak yırtılarak ortaya çıktı).

Xiaomi 14 Ultra‘nın kullanılabilirliği çok daha sınırlıdır. Kuzey Amerika’da resmi olarak satılmıyor. Avrupa’da İngiltere, Almanya ve Fransa gibi yaklaşık yarım düzine ülkede var. Asya, bu telefonun en geniş erişime sahip olduğu yerdir; Çin, Hong Kong, Singapur, Hindistan ve Tayland’da satılmaktadır. Sürümlerin dağınık olması nedeniyle telefon fiyatları büyük farklılıklar gösteriyor. Çin ve Hong Kong’da 512 GB depolama alanı ve 16 GB RAM’e sahip cihazın fiyatı yaklaşık 950 $’a denk geliyor. Ancak Avrupa’da fiyatı 1.499 euro, yani yaklaşık 1.600 dolar. Xiaomi, kârı vergilere ve dağıtım ücretlerine bağlıyor.

Donanıma genel bakış

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 001

iPhone 15 Pro Max, 1/1,3 inç sensörlü 48 MP ana kamera, 12 MP ultra geniş kamera ve “Prism” teknolojisini kullanan yeni 5X (120 mm) telefoto yakınlaştırma lensi ile oldukça yetenekli bir kamera donanımına sahip ( Bu, Android amiral gemilerinde kullanılan Periscope teknolojisine benzer).

Ancak tamamen donanımdan bahsedersek, bu, tamamı Apple’ın telefonundan daha yeni ve daha büyük sensörler kullanan dört adet 50MP kameraya sahip Xiaomi 14 Ultra ile eşleşmiyor. 14 Ultra’nın ana kamerası, değişken diyafram açıklığına sahip 1 inçlik bir Sony LYT-900 sensörüdür. Yani sensör boyutu daha büyük olmakla kalmıyor, aynı zamanda F-stop’u f/1,6’dan f/4’e değiştirebilen fiziksel bir deklanşör de var (iPhone 15 Pro Max f/1,7’ye sabitlenmiştir). 14 Ultra ayrıca 3,2X (75 mm) ve 5X (120 mm) odak uzunluklarını kapsayan iki yakınlaştırma lensine sahiptir. Yani her iki telefon da 120 mm’lik aynı maksimum optik yakınlaştırma aralığına sahipken, Xiaomi telefonunda iPhone’da bulunmayan ikincil bir optik yakınlaştırma uzunluğu bulunuyor.

Ancak Apple, 15 Pro serisiyle kamera yazılımında gözle görülür bir gelişme kaydetti: tam çözünürlüklü 48MP çekim ile gruplanmış 12MP çekimin karışımından oluşan 24MP fotoğraf çıktısı alma yeteneği. Altı ay önce iPhone’u incelediğimde bu işlemenin büyük bir hayranıydım çünkü piksel gruplu çekimler ile tam çözünürlük arasındaki mutlu ortamı buldu. Bu arada Xiaomi, doğası gereği daha fazla gölge ve derinlikle kontrast oluşturan çekimlerle Leica tarafından ince ayar yapıldığı iddia edilen bir yazılıma sahip.

Ana Kamera

Tutarlılık vs yüksek tavan, alçak taban

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 002

Bu kameraların her ikisiyle de çekim yaparken fark ettiğim ilk şey, Xiaomi’nin çekimlerinin varsayılan ayarda neredeyse her zaman daha parlak olmasıdır; her ikisi de ışık alımına yardımcı olan daha büyük sensör ve daha hızlı diyafram açıklığı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildir. (Tüm yan yana örneklerde solda iPhone resmi ve sağda Xiaomi resmi bulunur).

Ancak daha parlak bir çekim her zaman daha iyi değildir ve çoğu zaman 14 Ultra’nın çekimlerini çok parlak buluyorum. Arkadaşımın zencefil kedisinin yukarıdaki setin ilk çekimi gibi. Xiaomi’nin çekimi o kadar “parlak” ki kürkü normalden daha açık bir tonda görünüyor. Ancak iPhone çekimi mükemmel olmaktan çok uzak. iPhone 14 serisinden başlayarak kontrastı önemli ölçüde artıran Apple çekimleri buldum (neredeyse birkaç yıl önceki Samsung görüntüleri gibi). Xiaomi’nin çekimi kedi kürkünün çok hafif görünmesine neden olurken, iPhone çekimi ise çok turuncu. Gerçek renk arada bir yerdedir.

Ana kamerayla düşük ışıkta, herhangi bir ayar yapılmadan otomatik modda çekilen çekimlerde, aslında iPhone’un görüntülerini Xiaomi’nin görüntülerine tercih ediyorum, çünkü yine 14 Ultra, babamın ayakta kameraya bakarken çekilmiş fotoğrafı gibi çok parlak görüntüler üretti. Xiaomi’nin ana kamerası da aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi ara sıra öne çıkan noktaların patlamasına eğilimlidir.

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 009
iPhone 15 Pro Max (solda); Xiaomi 14 Ultra (sağda)

Ancak piksel gözetlemeyi önemsiyorsanız, daha büyük sensörlere sahip olması nedeniyle genellikle Xiaomi görüntüsü daha az gürültüyle biraz daha ayrıntılıdır.

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 010
iPhone 15 Pro Max (solda); Xiaomi 14 Ultra (sağda)

Ancak Xiaomi 14 Ultra’nın bir hilesi var: Ana kameranın aydınlatmayı sınırlamak veya daha derin alan derinliğine sahip çekimler yapmak için f/4’e kadar durmasını sağlayan değişken diyafram açıklığı. Sensörler f/4’te bile bol miktarda ışık alacağından aydınlatma kısmının çoğunlukla tartışmalı olduğunu düşünüyorum. Ancak alan derinliği manipülasyonu gerçektir. Her ikisi de 14 Ultra ile çekilen aşağıdaki çekimlerde, soldaki çekimin daha güçlü bokeh’e sahip olduğunu ve çekimin sol tarafının daha arka planda odak dışı olduğunu fark ediyorsunuz. Doğru görüntüde çerçevenin tamamı odaktadır. Bunun nedeni, soldaki görüntünün f/1,6’da çekilmiş olması, sağdaki görüntünün ise f/4’te çekilmiş olmasıdır. iPhone 15 Pro Max bunu yapamaz: Odak derinliği ne olursa olsun aynı kalır.

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 011
Xiaomi 14 Ultra, f/1,6 (sol) ve f/4,0 (sağ)

Loş ortamlarda, içeriye ne kadar ışık gireceğini kontrol etmek için diyafram açıklığını da ayarlayabiliyorum. Aşağıdaki sette, f/1,6 ile f/4,0 arasındaki ışık alımındaki önemli farkı görebilirsiniz. Her iki çekim de arka arkaya yapıldı.

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 012
Xiaomi 14 Ultra, f/1,6 diyafram açıklığı (solda); ve f/4,0 diyafram açıklığı (sağ)

Değişken diyafram açıklığı bir akıllı telefon kamerasını önemli kılan veya bozan çok önemli bir özellik midir? Tam olarak değil. Çoğu sıradan kullanıcının diyaframları ne zaman değiştirmeyi bilemeyeceğini ve hatta umursamayacağını düşünüyorum. Ancak fotoğrafçılığında daha fazla kontrol sahibi olmak isteyenler için değişken diyafram açıklığı biraz daha fazla aralık sağlıyor.

Yani Xiaomi’nin ana kamerası kesinlikle üstün bir donanıma sahip ve ne yaptığını bilen ve ayarlarla oynamak isteyenler için daha yüksek bir tavana sahip olsa da, iPhone’un ana kamerası temel bas-çek senaryolarında daha güvenilir.

Yakınlaştırma Lensleri

Tek taraflı bir olay

Yakınlaştırma lensleri için iPhone, Xiaomi’nin 75 mm ve 120 mm’ye sahip olmasına kıyasla yalnızca tek bir 120 mm yakınlaştırma lensine sahiptir. 120 mm’lik kafa kafaya hesaplaşmayla başlayalım. Gün ışığında iPhone oldukça iyi dayanıyor. Aşağıdaki örneklerde, iPhone 5X’in gürültü ve keskinleşme belirtileriyle açıkça daha “işlenmiş” olduğunu görebiliyoruz, ancak çok da kötü değil.

Ancak düşük ışık koşullarına geçersek, daha büyük sensör ve daha hızlı diyafram açıklığı iPhone’un üstesinden gelemeyeceği kadar büyük bir engeldir. Arkadaşımın gece çekilen aşağıdaki çekiminde, Xiaomi 14 Ultra 5X çekiminin önemli ölçüde daha az gürültüye ve kafasını arkasındaki sandalye ve masadan ayıran daha fazla derinliğe sahip olduğunu görebiliyoruz.

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 016

İşte başka bir düşük ışıkta 5X yakınlaştırma. Görüntü kalitesindeki farklar açıktır.

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 017
5X, iPhone 15 Pro Max (solda); Xiaomi 14 Ultra (sağda)

Apple’ın en büyük ve en iyi iPhone’u 5X yakınlaştırmaya taşımasıyla ilgili bir sorun, 120 mm’nin normal günlük kullanım için biraz fazla uzun bir lens olarak görülmesi ve 75-85 mm’nin daha ideal olmasıdır. Telefonlarda 3-4X aralığında olan bu odak uzaklığı, standart iPhone 15 Pro veya özel 3X telefoto lense sahip geçen yılki Pro iPhone’lar tarafından kapsanıyor.

Dolayısıyla, 75 mm odak uzaklığı etrafında çekilen portreler için iPhone, ana kameranın dijital yakınlaştırmasına başvururken, Xiaomi’nin bu görevi yerine getirmek için özel bir kamerası var. Ve dijital yakınlaştırma, iş için özel optiklere sahip olmanın hızına yetişemez.

Dolayısıyla yakınlaştırma fotoğrafçılığına gelince, Xiaomi 14 Ultra bunu oldukça kolay bir şekilde alıyor.

Daha parlak bir çekim her zaman daha iyi değildir

Ultra geniş

Ultra geniş için buna kravat demek istiyorum. Bir tarafta, Xiaomi’nin ultra geniş sensörü açıkça daha iyi, daha keskin görüntüler üretiyor, ancak Xiaomi’nin ultra geniş sensörü önemli noktaları çok kolay bir şekilde ortaya çıkarma eğilimindeyken, Apple’ın ultra geniş sensörü tutarlı. Yani bu gerçekten ne istediğinize bağlı; ayrıntı ve keskinlik istiyorsanız 14 Ultra daha iyidir, pozlamada tutarlılığı önemsiyorsanız iPhone daha iyidir.

Videolar ve Selfie’ler

iPhone bir süredir akıllı telefon video kralı unvanını elinde tutuyor ancak aradaki fark o kadar yakın ki artık tartışılabilir. Ben hala iPhone’un çekimlerinin pozlama açısından biraz ileride olduğunu düşünsem de, Xiaomi 14 Ultra bana göre daha hızlı odaklanma ve daha iyi ses ile çok yakın bir performans sergiliyor.

Selfie çekmeyi gerçekten sevmiyorum ama bence iPhone bunu çekiyor çünkü ön kamerası daha doğal görünen selfieler üretiyor. İkinci sete bakın, Xiaomi selfie’ye benim istemediğim bazı güzelleştirici efektleri açıkça uygulamış.

Bir süredir en iyi iPhone kamerası, ancak Xiaomi’nin Ultra’sı kamera kralı

iPhone 15 Pro Max vs Xiaomi 14 Ultra 025

Skoru evde tutanlar için, iPhone’un ana kamerayı az da olsa kazanmasına (Xiaomi ana kamerası daha yüksek tavanla daha yetenekli, ancak iPhone ana kamerası daha tutarlı), Xiaomi 14 Ultra’nın yakınlaştırma lenslerini bir farkla kazanmasına sahibim. toprak kayması, ultra geniş açı ve iPhone’un selfie’leri kazanması. Video performansı da çok ama çok yakın. Bence Xiaomi’nin yakınlaştırma kategorisini kazandığı fark, genel galibiyeti sağlıyor.

Yakınlaştırmalı kameralara değer vermemle alay edenler için, telefonların ana kamerasının aslında 23 mm gibi alışılmadık bir genişlikte olduğunu bilin. Çoğu fotoğrafçı 50 mm veya 75 mm’de çekim yapmayı tercih ediyor ve Xiaomi’nin 75 mm’si Apple’ınkinden çok daha iyi.

Elbette bir telefonda kamera performansından çok daha fazlası var ve Apple’ın daha güçlü marka gücü, üstün uygulama ekosistemi ve daha geniş kullanılabilirliği arasında iPhone 15 Pro Max hala Xiaomi 14 Ultra’yı 300:1 gibi bir oranla geride bırakacak. . Ancak gerçekten en iyi kameralı telefonu isteyenler için Xiaomi 14 Ultra şu anki şampiyon.


Yazar Hakkında: Ben Sin, çoğunlukla mobil donanımla ilgilenen kıdemli bir editör. Sekiz yıldır mobil sahnesini takip ediyor ve bu süre zarfında Cupertino’daki Apple lansman etkinliklerine katılmaktan, Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’ni takip etmekten, Shenzhen ve Seul’deki akıllı telefon üretim hatlarını ziyaret etmeye kadar her şeyi yaptı.

Teknoloji haberlerini yapmadan önce, basılı gazetelerde yazılar yazan “geleneksel” bir gazeteciydi; bunları hatırladınız mı? – ve diğerlerinin yanı sıra New York Times, Sports Illustrated, Wall Street Journal, South China Morning Post gibi yayın organlarının dergileri.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.