Mobil Fotoğrafçılık

Leica Destekli Xiaomi 14 Ultra Akıllı Telefon ile Uygulamalı Çalışma

Xiaomi, Çin’de piyasaya sürüldükten sonra, Mobil Dünya Kongresi arifesinde Barselona’daki açılış konuşmasında 14 Serisindeki iki cihaz olan Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Ultra’yı dünya çapında satışa sunuyor.

Leica ile devam eden ortaklık, yeni cihazların temelini oluşturuyor; CEO Matthias Harsch sahnede canlı yayında birkaç söz söyledi ve iki marka arasında yeni bir araştırma ve geliştirme projesinin tanıtımını yaptı. Donanım ve kamera tarafında yapılan çeşitli değişiklikler, önceki yinelemelerle karşılaştırıldığında video kaydına daha fazla vurgu yapılmasının yanı sıra mobil fotoğrafçılık kapsamını daha da ileriye taşımaya çalışıyor. Xiaomi, 14 Ultra’yı “eşsiz, profesyonel fotoğraf ve videografi kalitesi sunmak için” bugüne kadar kullanılan en profesyonel kurulumla donattığını söylüyor.

Xiaomi 14 Ultra hero

14 Ultra’daki daha düz 6,7 inç AMOLED ekran ve daha sağlamlaştırılmış vegan deri arka kısım gibi bazı özellikler göze çarpıyor; oysa parlak bir arka kısım ve tanıdık kare kamera modülüne sahip normal 14 çubuk. Xiaomi, tescilli Guardian Structure yekpare alüminyum çerçevesinin ve Shield Glass’ın bunu önceki modellere göre çok daha zorlu bir cihaz haline getirdiğini iddia ediyor.

Yeni Optik ve Sensör

14 ve 14 Pro zaten Çin’de piyasaya sürüldü, ancak yalnızca 14 ve 14 Ultra daha geniş bir satışa sunulacak ve Pro Çin’e özel olacak. 14 Serisi, Xiaomi’nin telefonlarını Leica Summilux lenslerle donattığı ilk seferdir; önceki tüm Leica ortak modellerinde Summicron lensler vardı. Summilux optiklerin daha geniş diyafram açıklıklarıyla daha hızlı olduğu biliniyor ve 14 Ultra’nın birincil lensi, sekiz parçalı lens elemanı ve daha yüksek hassasiyetli görüntü sabitlemeyle birlikte maksimum f/1,63 diyafram açıklığına sahip.

Ayrıca f/1,63 ile f/4,0 arasında değişken bir açıklığa sahiptir ve bu aralıktaki üç farklı arıza boyunca kademesiz ayarlamaya olanak tanır. Xiaomi, içindeki küçük karbon kaplı bıçakların değişen sıcaklıklara dayanıklı olduğunu ve 12 bitlik yüksek hassasiyetli bir motora sahip olduğunu söylüyor. Özellikle tüm manuel kontrollerle Pro modun avantajı, diyafram açıklığını 0,01’lik artışlarla ayarlamanın mümkün olmasıdır, ancak nasıl çalıştığını görmek için bunu deneme şansım olmadı. Daha ayrıntılı olarak belirtilmese de, özellikle normal Xiaomi 14’te lens kaplamasının da daha iyi olması gerekir; bu, bazen 13T ve 13T Pro‘yu rahatsız eden türden gölgelenme ve mercek parlamasını önleyebilir.

Xiaomi 14 Ultra back leather

Optik yükseltmeler, 23 mm ve 46 mm eşdeğerleri, sensör içi kırpma ve her iki odak uzaklığında da önemli ölçüde daha iyi bir dinamik aralık sunan 50 megapiksel LYT-900 Tip 1.0 görüntü sensörü tarafından yürütülüyor. Bununla birlikte Xiaomi, Xiaomi 13 Ultra‘daki Sony IMX989 gibi telefonlarındaki önceki Tip 1 sensörlere göre %43’lük bir güç verimliliği artışı olduğunu da iddia ediyor.

14 Ultra, biri f/1,8’de 3,2x optik yakınlaştırmalı (75 mm eşdeğeri) 50 megapiksel ve 5x optik yakınlaştırmalı (120 mm eşdeğeri) veya 10x hibrit yakınlaştırmalı (240 mm eşdeğeri) 50 megapiksel periskop lens olmak üzere iki telefoto lense sahip olacak. f/2.5’te. Her iki telefoto lens de sırasıyla 10 ve 30 santimetre minimum odaklama mesafelerinde makro çekimi destekler.

Xiaomi 14 Ultra aperture

50 megapiksellik ultra geniş kameranın tamamlayıcısı, 122 derecelik görüş alanına sahip 12 mm’ye eşdeğerdir. Aynı zamanda minimum beş santimetreye kadar makro yeteneği de sunuyor.

Toplamda, 14 Ultra’nın altı farklı odak uzaklığına sahip dört merceği (hepsi 50 megapiksel sensör) var. Şirket ayrıca çeşitli modlara bazı nüanslar da katıyor; Portre modunun dört odak uzaklığı eşdeğerine (23 mm, 35 mm, 50 mm ve 75 mm) sahip olacağı ve bunların tümü video kaydı için de geçerli olacağı gibi. Kamera uygulamasındaki bir izleme modu, bir nesneyi hareket halindeyken takip edebilir, ancak nesneler döndüğünde izlemenin odağı kaybedip kaybetmediği veya yüzlerine olan görüş hattının bir şekilde kesilip kesilmediği belli değildir.

Xiaomi 14 Ultra UltraRAW 50MP

Yazılım ve Yapay Zeka

Xiaomi’nin lansman etkinliği, kamera çıkışı da dahil olmak üzere akıllı telefonlarını da etkileyecek olan yeni birleşik AI odaklı platformu HyperOS’a büyük ölçüde odaklandı. Aynı zamanda yeni donanım ve yazılım arasında dikkate değer bağlantılar kuruyor. Görüntüleme motorunun, Xiaomi’nin “AISP” yapay zeka modelleri grubu telefonun hesaplamalı fotoğrafçılığına katkıda bulunarak “kameranın arkasında bir kontrol merkezi” olarak hizmet etmesi bekleniyor.

Burada, daha kapsamlı uygulamalı zamanla daha belirgin olacak, açıklanacak çok şey var, ancak işin özü burada. Fusion Capture, yapay zekayla geliştirilmiş kararlılığın, 30x hibrit yakınlaştırmalı görüntülerin daha keskin ve odaklanmasını daha kolay hale getirmek için nasıl devreye girdiği gibi, farklı şekillerde yardımcı olacak yapay zeka algoritmalarının bir karışımıdır. UltraRAW, Adobe Labs’ın yardımıyla bunların kalibre edilmesi ve Photoshop ve Lightroom’da sorunsuz bir şekilde uygulanabilir hale getirilmesi için 16 bit renk derinliği ve 16 adımlı dinamik aralık sunabilir. Xiaomi ayrıca, daha sonra işlenmiş bitişi görmek yerine, kamera uygulamasında HDR önizlemelerini görüntünün nasıl görüneceğine daha doğru hale getiriyor.

Xiaomi 14 Ultra Camera app

Belki de daha kaygı verici olanı, 14 Serisi telefonlara gelen bir HyperOS özelliği olan Portrait AI aracılığıyla yoktan portreler yaratma yeteneğidir. Cihazda çalışacak, bir kişinin yüzünün fotoğraflarını (selfie’lerden veya başka bir şekilde) analiz edecek ve kullanıcıların bir metin istemi aracılığıyla tamamen yeni vesikalık fotoğraflar ve portreler oluşturmasına olanak tanıyacak.

Master Portrait, “derinlik ve duygu içeren yeni nesil portre fotoğrafçılığını” sunmak için tasarlandı. Daha iyi renk, mekansal ve ışık derinliği, daha gerçekçi ve tonlu portre çekimleri sağlar. Açılış konuşmasındaki örnekler iyi görünüyordu ancak ortalama bir fotoğrafçının elinde portrelerin nasıl görüneceğini söylemek zor.

Xiaomi 14 Ultra Portrait AI example

Pro tarafında ise açıklaması olmayan bazı tuhaflıklar var. Leica Authentic çekim profilinin, JPEG olsalar bile 50 megapiksel tam çözünürlüklü görüntülerle neden çalışmadığı açık değil. 14 Ultra’da Ultra RAW çekim yapabilirsiniz ancak normal 14’te yapamazsınız, bu şaşırtıcı değil, ancak aynı zamanda Xiaomi’nin Ultra pazarlamasında övündüğü 14 duraklı dinamik aralığı ölçme fırsatı da yoktu.

Peki Normal Xiaomi 14 Hakkında Neler Var?

Bu cihazı SanalSergi’de tam bir incelemede ele alacağız, ancak 6,3 inç ekranı ve genel boyutuyla piyasadaki en iyi küçük telefon kamerası olabilir. Ultra’daki aynı donanım yükseltmelerinin veya özelliklerinin yalnızca bir kısmını alır. Yine de daha iyi lens kaplamasına, daha yüksek dinamik aralığa ve her üç lenste de tam çözünürlükte RAW çekim yapma yeteneği de dahil olmak üzere birçok çalışma seçeneğine sahiptir.

Bu cihazın benzersiz yanı, Xiaomi ve Leica tarafından ortaklaşa geliştirilen ve daha önce ayrıntılı olarak açıkladığımız Light Fusion 900 adlı ana lens için özel bir 50 megapiksel görüntü sensörünü kullanmasıdır.

Leica Ortaklığı Genişliyor

Xiaomi ve Leica ayrıca Xiaomi ve Leica Optik Enstitüsünün açılmasına yönelik ortak bir girişimin duyurusunu yaptı. Hem markalardan hem de ünlü üniversitelerin üyelerinden uzmanların ve sektör uzmanlarının sensörler, optik, mekanik, elektronik, algoritmalar ve daha fazlasını araştırmak için birlikte çalıştığı bir araştırma merkezi olarak çalışacak. Nihai hedef, fotoğrafçılık ve videografide “mobiliteyi daha da ileri taşımaktır”.

Xiaomi Leica Institute

Gerçekten de video özellikleri bu sefer normalden çok daha fazla ilgi gördü. Xiaomi, 14 Ultra’nın Ana Sinema modunun nasıl çalıştığını göstermek için medyayı Barselona dışındaki bir film stüdyosuna ve ses sahnesine götürdü. Sette oyunculardan oluşan bir ekip, 10 bitlik LOG ve Rec 2020 renk gamında kaydedilen kısa, söylenmemiş bir sahneyi kesti. LOG video, ana sensör içindeki daha yüksek dinamik aralıktan faydalanarak kullanıcının aradığı sinematografi türünü üretmeyi kolaylaştırır.

Usta Sinema , tamamı 14 Ultra ile Roma’da bir kısa film çeken, Breaking Bad’le ünlü Akademi Ödüllü yönetmen Adam Bernstein’dan doğrudan katkı aldı. Xiaomi sisteminin Direktör Modu aracılığıyla açık olması, 14 Ultra’nın gördüklerini gerçek zamanlı olarak görmek için diğer uyumlu Xiaomi telefonlarını ve tabletlerini harici monitör olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ne yazık ki, durağan fotoğraflarda hiç işe yaramıyor gibi görünüyor.

Xiaomi 14 Ultra Master Cinema studio

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Xiaomi ayrıca (13 Ultra’da olduğu gibi) kısmen kasa ve kısmen tutma yeri olan bir fotoğraf kiti de yayınlayacak. Ancak bu sefer, fotoğraf veya video oturumlarının uzatılmasına yardımcı olmak için tutma yerinin içinde yerleşik bir 1500mAh pil bulunacak. 67 mm’lik filtreleri takmak için bir adaptör ve farklı lensler arasındaki odak uzaklığını ayarlamak için bir kolla birlikte gelir. Değiştirmek istediğiniz ayarları özelleştirmek için kadranı ayarlayabilirsiniz. Ve son olarak özel bir video kayıt düğmesi var.

14 Serisi telefonlar, Kuzey Amerika’daki herhangi bir doğrudan perakende satış veya operatör kanalı aracılığıyla satışa sunulmayacak ancak Amazon ve oraya gönderim yapan diğer çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla kolayca bulunabilecek. Lansman Asya, Hindistan, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’daki hemen hemen tüm pazarları kapsıyor.

USD cinsinden dönüştürülen Xiaomi 14 Ultra yaklaşık 1.400 dolardan başlayacak, Xiaomi 14 ise kabaca 1.080 dolardan başlayacak ve her ikisini de açıkça amiral gemisi bölgesine yerleştirecek. Şirket, satın alma tarihinden itibaren 12 ay içinde bir adet ücretsiz garanti dışı onarım ve bir adet ekran değişimi sunacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.