İncelemelerMobil Fotoğrafçılık

Leica Leitz Phone 2 İncelemesi

Leica başka pazarlarda kendi markalı telefonlarını piyasaya sürerse, akıllı telefon fotoğrafçılığının sadece bir sayı oyunundan daha fazlası olduğunu yerleşik oyunculara bildirir.

Leica Leitz Phone 1 ile uygulamalı zaman geçirdiğimde durumun böyle olduğunu hissettim , ancak halefi beni eskisi kadar kelepçelemedi ve deneyim onun için çok daha iyiydi. Bu model gibi , Leitz Phone 2 de yalnızca Japonya’da mevcuttur çünkü Sharp, esasen yeniden markalanmış bir Aquos R7 olan cihazı üretmektedir.

Bu, 13,1 x 9,8 mm ile aynı boyutu korumasına rağmen, önceki modelin iki katı çözünürlüğe sahip Tip 1, 47,2 megapiksel CMOS sensör anlamına gelir. Bu cihazı ve kamerasını benzersiz kılan bazı yazılım öğelerinin ve modların sağlanmasına yardımcı olmak için Snapdragon 8 Gen 1 işlemciyle birlikte çalışır. Hepsinin aslında kaputun altında nasıl çalıştığı tam olarak net olmasa da, sonuçların kendileri için konuşması gerekiyor.

Biçilmiş Kaftan

Odağım tamamen kameraydı, ancak Leitz Phone 2 birkaç nedenden dolayı öne çıkıyor. Leica, Phone 1’in mat siyahı yerine daha parlak beyaz kullanmayı seçti. Arka dizi için bir lens kapağı içeriyor, ancak inceleme ünitem herhangi bir aksesuar olmadan geldi, bu yüzden ona sahip olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında hiçbir şey aktaramıyorum. Kulaklık jakı, alttaki USB-C bağlantı noktasıyla birlikte geri döndü.

12 GB RAM ve 512 GB depolama alanı ve ayrıca 1 TB’a kadar kart alabilen microSD kart yuvası aracılığıyla bunu genişletme seçeneği ile birlikte gelir. 6,6 inç OLED (2,730 x 1,260 piksel), önceki telefonda olduğu gibi parlak ve canlıdır.

2023 standartlarına göre, arka kamera dizisi sınırlı görünüyor. F/1.9 diyafram açıklığına sahip birincil 47,2 megapiksel geniş lens, 19 mm odak uzaklığı (35 mm eşdeğeri) ve özellikle Leitz Look moduna yardımcı olan 2 megapiksel derinlik kamerası vardır. Burada telefoto lens yok, 2x dijital yakınlaştırma kısayolu ve 6 kata kadar yakınlaştırma özelliği dışında. Ultra geniş lens de yok, ancak muhtemelen bunu zaten 19 mm odak uzunluğundan alıyorsunuz. 0,7x’i seçin ve çerçeveye daha fazla sıkıştırmak için biraz daha geri çekin.

Bununla birlikte, Wetzlar’da elime aldığım üretim öncesi Phone 1 ünitesine kıyasla bu telefonu kullanmak bir zevkti. Hatalı yazılım yok ve neyse ki eksik renk veya piksel yok. Tüm modlar çalıştı ve cihazın neler yapabileceğini gerçekten görmeme izin verdi. Leica, kamera yazılımının tamamını geliştirmemiş olabilir, ancak çekim sırasında şirketin her yerinde şirketin parmak izleri varmış gibi hissetti.

Gerekli Olan Her Şey

Leica, Leitz Phone 2’nin içindeki Tip 1 sensöre “tüm akıllı telefonlardaki en büyük sensör” diyor ancak bu yanıltıcı çünkü diğer telefonlar zaten bu boyutta bir sensör kullanıyor. Ve burada daha fazla piksel varken, biraz çalışmadan tam çözünürlükte çekim yapmıyorsunuz. Bunun için, Leica’nın Manuel’den ayrı olarak ele aldığı Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf modunu seçmeniz gerekir. Az pozlanmış gölgeleri veya fazla pozlanmış parlak noktaları gösteren bir histogram da dahil olmak üzere her ikisi de RAW‘da çekim yapmanızı sağlar. Ayrıca deklanşör hızı, ISO, beyaz dengesi, pozlama ve odaklama için aynı manuel kontrollere sahip olursunuz. Farklı çözünürlükler dışında aralarında gerçek bir fark yoktur.

Aksi takdirde, Manuel, daha fazla ışık toplayan 11,8 megapiksel görüntüler üretmek için piksel gruplama kullanır. Diğer modlar da aynı şeyi yapar ve hesaplama yazılımı, Gece modunda daha karanlık sahnelerin yakalanmasına yardımcı olma rolünü oynar. Fotoğraf ve Portre modu da oldukça basittir.

Ne kadar iyi olursa olsun, asıl yeteneğin Leica’nın Summilux 28, Summilux 35 ve Noctilux 50 gibi klasik M serisi lenslerinden bazılarını taklit ettiği Lietz Look’tan gelmesi gerekiyor. yine Leica’nın kameralarından ve lenslerinden aldığı çeşitli tonlara dayalı olarak mevcut dört filtreden biri: Orijinal, Tek Renkli, Sinema Klasik ve Çağdaş Sinema.

Bu, diğer telefonlarda bulamayacağınız benzersiz bir kombinasyon sağlar. Xiaomi 12S Ultra , Tip 1 sensörle uyumlu iki farklı Leica filtre moduna sahiptir, ancak bunlar bunlarla aynı değildir. Yazı tipleri, simgeler, klasik vizör çerçevesi ve deklanşör tıklaması gibi görsel ve işitsel işlemler deneyime katkıda bulunur.

Görüntü Kalitesi

Gördüklerini duysunlar diye telefondaki fotoğrafları başkalarına göstermek geldi aklıma. Benim mantığım iki yönlüydü: Bir yandan, Leica hakkında hiçbir şey bilmeyebilirler veya şirketin kendi görsel stilini tanımayabilirler. Öte yandan, onu yalnızca şu anda kullandıklarıyla, çoğunlukla iPhone ve Samsung cep telefonlarıyla karşılaştırabiliyorlardı. Özetle, bazıları bu telefonun ortaya çıkan fotoğraflarını basit enstantane yerine daha sanatsal bir bakış açısıyla inceledi. Kabul ediyorum, fotoğrafları kimin çektiği önemli, ancak en üst düzeyde bir amatör bile Phone 2’den iyi bir şeyler çıkarabilir.

Beni etkileyen şey, çok az manuel girdiye sahip olsam da, çekimimi daha doğru bir şekilde planlasam da harika sonuçlar alabilmemdi. Elbette, diğer telefonlar da aynı şeyi yapabilir, ancak Leica’nın filtreleri sosyal medyada çok yaygın olan yaya dolandırıcılıklarına benzemiyor veya hissettirmiyor. Benzer özgünlük ve cesaret nedenleriyle Leica’nın kameralarını seven sokak fotoğrafçılarıyla tanıştım ve bir arkadaşım Phone 2’nin fotoğraflarının “farklı göründüğünü” belirttiğinde, çıktının sürekli olarak ne kadar “ilginç” göründüğünden bahsetti. Başka bir arkadaş, daha fazla seçenek ve kontrol için Apple’ınkinden başka bir uygulamanın kullanılmasını gerektirecek bir iPhone 12’de buna benzer görüntüleri nasıl yakalayabileceğini sordu.

Bu bir tür paradoks yaratır. Apple, Samsung, Google ve diğerleri birden fazla lens sunar ve yazılım tarafında gelişmeye devam eder. Leitz Phone 2, yalnızca bir lensle kaliteli çekimler yapıyor ve dijital yakınlaştırması, 2x’te düşündüğümden çok daha iyi çıktı. Parçalı kontrolü manuel modlarla karşılaştırılabilirken, diğer markalar aslında daha otomatik olanlarda daha fazlasını yapmanıza izin verir.

Dikkat edin, buraya bir göz atmak için daldığınızda her şey güllük gülistanlık olmuyor. Manuel veya Yüksek Çözünürlük Modundan düşük ışıkta yapılan çekimler işlenirken gürültü sorun olabilir. Bazıları üzerinde Lightroom’da çalıştım ve arka planları öznelerden ayırmanın daha kolay olması için değilse, onu temizlemek daha fazla iş gerektirecekti. HDR varsayılan olarak açıktır ve değişen koşullarda çok iyi çalıştığını gördüm.

Ayarlar ayrıca denemek için ilginç seçeneklere sahiptir. Çerçevedeki bir ekranla eşleştirmek için 50Hz veya 60Hz’i seçme seçeneğiyle, otomatik olarak başlatılan bir titreşim önleme ayarı vardır. Kullanmak istiyorsanız Leica’nın kendi kadrajı size kalmış ve istemezseniz kolayca kapatabilirsiniz. Merkezden sapmış görüntülerin düzeltilmesine yardımcı olacak bir “akıllı çerçeveleme” seçeneği bile vardır. Çok çeşitli görüntü kompozisyonlarını çerçevelemeye ve sıralamaya yardımcı olacak en az 14 farklı kılavuz çizgisi seçeneği vardır.

Leica’ya benziyor

Leica’nın hesaplama yazılımının birkaç özelliği vardır. En az gürültüyle en dinamik aralığı elde etmek için farklı pozlamalarda çekimleri bir araya getirmek için çoklu çerçeve füzyonu kullandığını biliyoruz. Telefon 1 bunu yedi kareyle yaptı, ancak Telefon 2’nin tam olarak aynı şekilde yapıp yapmadığından emin değilim.

Açık olan, odaklanmanın hızlı olduğu ve pozlama telafisinin genellikle diğer telefonlardan daha ince hissedilebildiğidir. Beklediğim gibi, Leica aynı şeyi mütevazı keskinleştirme ile yapmaya çalışıyor ve Portre modunun hem bokeh hem de ten yumuşaklığı için kaydırıcılara sahip olması şaşırtıcı değil, çünkü ikincisi Asya pazarlarında popüler bir özellik. Gece modu bile çok çalışıyormuş gibi hissettirmiyor.

Bu, mevcut fiziksel araçlar belirli durumlarda çekimi engellese bile güzel bir denge sağlar. Sharp’ın Phone 2’nin kamerasının ne yapması gerektiğine veya yapabileceğine dair kendi yorumunu dayatıp dayatmadığı bilinmiyor, ancak bu özel bir ortaklık değil, bu nedenle Leica’nın ileride diğer markalarla neler sakladığını görebiliriz.

Alternatifler Var mı?

En yakın alternatif muhtemelen yalnızca Çin’de bulunan Xiaomi 12S Ultra olacaktır, bu nedenle pek uygun bir seçenek değildir. Telefon, eksiksiz bir yazılım paketi yerine, çekim yapmak için Leica Vibrant ve Authentic modları sunuyor. Parmak izleri muhtemelen telefonun kamera yazılımının geri kalanında bir şekilde, örneğin Portre içindeki 35 mm tek renkli mod gibi.

O “Leica görünümünü” elde etmek, bir telefondan çok bir uygulamayla ilgili olabilir. Varlens , şu anda iOS ile sınırlı olsa da, çekim için Leica’nın M10 ve monokrom öykünmelerini sunan bir seçenektir. RNI Films , aynı görünümü yakalamanızı sağlayabilecek çok sayıda analog film emülasyonuna sahip başka bir iOS uygulamasıdır. Android için VSCO ve Fimo başlamak için iyi yerler olabilir — bu uygulamaları iyi telefon kameralarıyla eşleştirmek iyi sonuçlar verebilir.

Satın Almalı Mısın?

Belki – eğer elinize alabilirseniz. Dönüşümü yapın ve yaklaşık 1.590 $’a bakıyorsunuz, bu nedenle yapılması pahalı bir seçim ve uzun vadeli yükseltme döngüsünü okumak zor.

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.