İncelemeler

Panasonic Lumix DC-S5 II / DC-S5 IIX ilk incelemesi

Panasonic Lumix DC-S5 II, şirketin orta sınıf tam çerçeve fotoğraflarının ve aynasız video kameralarının en son sürümüdür. 24 MP CMOS sensörüne faz algılamalı otofokus ekler ve Leica ve Sigma ile paylaşılan L montajını kullanır.

Panasonic ayrıca, daha kapsamlı bir video özellik setine sahip olan ve yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya sürülecek olan DC-S5 IIX modelini de duyurdu.

Anahtar özellikler

 • Sensör üzerinde faz algılamalı 24 MP BSI CMOS sensör
 • C-AF ve Ham çekim ile 30 fps’ye kadar e-deklanşör çekimi
 • 96MP çoklu çekim yüksek çözünürlüklü mod
 • 30p’ye (4:2:0 10 bit) kadar 6K 3:2 açık kapılı video çekimi
 • 30p’ye kadar tam sensör genişliğinden 6K veya DCI/UHD 4K
 • 60p’ye kadar DCI/UHD 4K (S35), sınırsız kayıt süreleri
 • Belirgin ‘Dual Native ISO’ kazanç seçimi ile çift dönüştürme kazanç sensörü
 • Soğutucu fan
 • İkiz UHS-II kart yuvaları
 • Ham video çıkışı için isteğe bağlı ücretli yükseltme

S5 IIX’teki ek özellikler

 • Ham video çıkışı
 • USB üzerinden SSD’ye video kaydı
 • All-I sıkıştırma modları
 • Dahili ProRes yakalama
 • Kablolu/kablosuz IP akışı

S5 II, Ocak ayının son haftasından itibaren 1999 $ (2199 €) önerilen fiyatla satışa sunulacak ve S5 IIX, Mayıs ayının sonuna kadar raflarda olmayacak. S5 IIX, daha az video merkezli sürüme göre 200 $ (veya 300 €) prim talep edecek.

S5 II için isteğe bağlı bir ücretli yükseltme, Ham video çıkışı ekleyecek ve 200$/200€’ya mal olacak.


Atla:

Neler Yeni? | Nasıl Karşılaştırılır | Gövde ve Kontroller | İlk izlenimler | Özellikler


Neler Yeni?

Faz algılamalı AF

En büyük haber, sensör üzeri faz algılamanın dahil edilmesi: Panasonic’in daha önce kullanmadığı bir teknoloji. Faz algılama esas olarak sahnenin biraz farklı perspektiflerden iki görüntüsünü oluşturarak (tipik olarak merceğin sol ve sağ taraflarından ‘bakan’ ayrı görüntüler oluşturarak) ve bunları karşılaştırarak çalışır. Tıpkı birbirinden ayrı iki gözü kullanan insan görüşünde olduğu gibi, bu da kameranın sahnede mesafe ve derinlik anlayışı oluşturmasını sağlar.

İki görüntünün karşılaştırılması, kameranın iki perspektifi hizaya getirmek için odağı ne kadar uzağa yönlendirmesi gerektiğini hesaplamasını sağlar; bu noktada hizalanan nesne odakta olur. Bu özellikle video modunda değerlidir, çünkü kameranın aşırı çekim yapmadan farklı bir mesafeye yeniden odaklanmasına izin verir ve ayrıca kameranın merceği hareket ettirmeden hala odakta olup olmadığını kontrol edebilmesi anlamına gelir. Bu, faz algılamanın, odaklanmayı sürdürmesi gereken durumlarda güvenle orada kalabileceği için belirleyici olabileceği anlamına gelir.

Panasonic, izleme yeteneğinin, düşük ışık seviyelerinde ve arkadan aydınlatmalı koşullarda ve birden çok özneyle uğraşırken performansın iyileştirilmesine yardımcı olduğunu söylüyor (sahnede hangisinin olduğunu bildiği için seçtiğiniz özneye daha iyi kilitlenmek).

Konu tanıma AF

Panasonic, S5 II’de yeni keşfettiği derinlik farkındalığını, hem insanları hem de hayvanları tanımak üzere eğitilmiş mevcut özne tanıma izleme sisteminin geliştirilmiş bir versiyonuyla birleştirdi.

Başarı oranınızı en üst düzeye çıkarmak için hedeflediğiniz konu türünü daraltan üç farklı tanıma modu vardır. İnsan + Hayvan izleme modu en geniş olanıdır ve tanıması için eğitildiği tüm konuları izleyecektir ve bize hayvanlara öncelik vereceği söylendi. İnsan modu, algılayabildiği bir konu hiyerarşisine sahiptir; en yüksek öncelik gözler, sonra yüzler, sonra kafalar ve ardından vücutlardır; bulabildiği en önemlilerine odaklanacaktır. Son olarak, Yüz/Göz algılama yalnızca sahnedeki gözlere ve yüzlere odaklanır.

Her üç modda da, kamera seçtiğiniz AF noktasından ve hemen çevresindeki alandan aramaya başlayacaktır, yani AF noktanızın altında bulunursa belirtilen konu tipine odaklanacaktır. Bu sistem, bir gruptaki tek bir konuyu belirtmek için AF noktasının kullanılmasını mümkün kılar (ayrıca ekrana dokunarak veya tanınan yüzler arasında geçiş yapmak için joystick’i kullanarak fikrini değiştirebilirsiniz). Ayrıca, kamera karedeki herhangi bir kişiye otomatik olarak öncelik vermeden, insan olmayan bir konuyu belirtmek için Yüz/Göz algılamayı açık bırakabileceğiniz anlamına gelir. AF alanınız tüm ekran olduğunda, Yüz/Göz modunun yalnızca algılayabildiğiniz en yakın insana değil, kameraya bakan birine odaklanmayı seçeceğini unutmayın.

Güncellenmiş gövde içi görüntü sabitleme

Panasonic, görüntü sabitleme sistemini de iyileştirerek S5‘tekinden iki kat daha etkili bir performans vaat ediyor. Gözden geçirilmiş sistemi için ‘Aktif IS’ markasını benimsedi, ancak bu iyileştirmelerin nasıl elde edildiği konusunda çok spesifik olmadı.

Şirketin söylediği şey, algoritmalarının yeniden çalıştığı ve kameranın kamera hareketini daha hassas bir şekilde değerlendirdiği. Hem fotoğrafları sabit tutma hem de video klipleri akıcı tutma açısından S5 II’den şimdiye kadar gördüklerimizden etkilendik. Tripod benzeri bir video görünümü için tüm hareketi iptal etmeye çalışan Boost IS modu özellikle etkileyici.

Dengeleme sistemi ayrıca sekiz çekimli 96MP Yüksek Çözünürlük modunun temelini oluşturur. S5 II, GH6’daki elde tutulan yüksek çözünürlüklü moda sahip değildir ve bu nedenle bir tripod veya başka bir sabit kamera gerektirir, ancak yine de sahnedeki nesnelerin hareket etmesinden kaynaklanan bozulmaları önlemek için bir hareket düzeltme modu sunar.

Yeni İşlemci

S5 II’nin kalbinde, Panasonic’in Leica ile birlikte yürüttüğü L² ortak geliştirme projesinin ilk ürünü olan yeni bir işleme motoru bulunuyor. İki şirket, gelecekteki Leica modellerinde de görmeyi beklediğimiz yeni işlemciyi geliştirmek için teknik bilgi ve kaynakları paylaştı.

Panasonic, S5 II’deki sensörün de yeni olduğunu söylese de, gördüklerimize göre performansı, faz algılamasız selefine benzer görünüyor; mod, daha çok bu hız ile başa çıkabilecek bir işlemciye sahip olmakla ilgilidir.

Dahili Fan

S5 II, uzun süre video çekimine izin veren bir fan mekanizması içerir. Fan, ön kenarın altında ve vizör tümseğinin yanlarında bulunan havalandırma delikleri ile kameranın üst kısmındadır ve ısıyı yukarıya ve kameranın dışına çeker. Her zamanki gibi fan, gövdenin kapalı alanının dışında yer alır, bu nedenle havalandırma delikleri toza ve su sıçramasına dayanıklı tasarımı için zayıf bir nokta değildir.

Fan, Panasonic tarafından 40°C (104°F) sıcaklıklarda test edildiği gibi, S5 II’nin çoğu video modunda sınırsız süre boyunca kayıt yapabileceği anlamına gelir. Panasonic, rakiplerinin çoğunun yalnızca 22–25°C (72–77°F) için rakamlar verdiğine dikkat çekiyor; bu, ABD’nin çoğu yerinde önemli ölçüde daha az talepkar ve ortalama sıcaklıkları daha az temsil ediyor.

Video

S5 II, 16:9 çekimi için benzer ’21ms okuma sürelerine sahip bir çip kullanmasına rağmen, S5’in video özelliklerini geliştiriyor.

Kameranın yeteneklerine yapılan en belirgin ekleme, tam sensör yüksekliğinde 3:2 ‘açık kapı’ videosu çekebilmesidir. Bu, 30p’ye kadar mevcuttur ve çeşitli en boy oranlarında kırpmak veya gönderide çerçeve etrafında kaydırmak için kapsam sağlar. Alternatif olarak, UHD tarzı 16:9 en boy oranında veya DCI benzeri 18.9:1 formatında 6K seçenekleri vardır.

Bunun ötesinde, 6K yakalamadan alınan tam genişlikte 4K modları (hem DCI hem de UHD) vardır. Bunlar 30p’ye kadar ve 10 bit 4:2:2’ye kadar kodlamada sunulur.

panasonic lumix dc s5II tablo1

Panasonic’in rakipleri bu sınıfa giderek artan bir şekilde 10-bitlik yakalama yeteneği eklediler, ancak S5 II şimdiye kadar rakipler arasında yaygın olmayan bir dizi destek aracı ve özellikle bunların ötesine geçiyor.

Panasonic, S5 II’ye bir dalga formu ekranı ve vektörskoplar sağlayarak pazarın bu bölümünde hala benzersizdir. Bunlar, görüntüdeki ton ve renk dağılımını anlamanın video endüstrisinde standart yöntemlerdir ve pozlama ile beyaz dengesini ayarlarken son derece değerli olabilir. Aynı şekilde S5 II, pozlama süresini deklanşör açısı cinsinden ifade edebilir, bu da yakalama kare hızları arasında geçiş yaparken mantıklı bir pozlamayı korumayı kolaylaştırır.

Eşzamanlı tarama (titreyen ışık kaynaklarıyla daha iyi eşzamanlamak için pozlama süresinin ince ayarı), dört kanallı ses yakalama seçeneği ve daha fazla video odaklı ekran ayarları gibi daha yaygın hale geliyor. S5 II’nin Panasonic’in Varicam serisinden ödünç alınan Arri benzeri ekranı özellikle temiz ve net. Aynı şekilde, 4 kanallı sesi yakalama yeteneği (isteğe bağlı bir XLR adaptörüyle) daha yaygın hale geliyor, ancak S5 II, mikrofon girişlerinde rakiplerinin sahip olmadığı hat seviyesi girişi ve çift giriş kazanç ayarları gibi seçenekler içeriyor.

S5 II, “Tam aralıklı HLG” çekim de dahil olmak üzere birkaç ek işlev kazanır. Bu, HLG standardının dayattığı üst ve alt parlaklık sınırlarını göz ardı eder, yani düzenlemede biraz daha fazla esnekliği korursunuz. Bu, hem nihai amaçlanan çıktınız olarak HLG’ye sahipseniz hem de onu Log benzeri bir ara adım olarak kullanıyorsanız kullanışlıdır.

Anamorfik Destek

S5 II’nin açık kapı ve 4:3 APS-C görüntüleri yakalama yeteneğiyle bağlantı kurmak, anamorfik lenslerle çekimi desteklemek için iyi bir araç seçimidir. Önceki Panasonic modellerinde olduğu gibi, S5 II, çok çeşitli sıkma faktörleri için gerçek zamanlı ‘sıkışıklığı giderilmiş’ bir ön izleme sağlamak üzere çekimi yatay olarak uzatabilir. Kamera daha sonra bu görünümün üst kısmında çeşitli çıktı en boy oranları için güvenli bölge işaretleyicileri çizebilir, böylece aksiyonu karenin son çekiminizde kullanılacak bir bölümünde yakaladığınızı bilirsiniz.

Kameraya lensinizin sıkma oranını söylemek, S5 II’nin görüntü sabitleme sistemini dikey ve yatay çekimlerinizin farklı etkili odak uzaklıklarına uyum sağlayacak şekilde ayarlamasına olanak tanıyarak sabitleme performansını artırır.

LUT uygulamalı çekim

S5 II, LUT’ları endüstri standardı .CUBE formatında içe aktarma yeteneği kazanır (Panasonic’in kendi .VLT tipine ek olarak). En fazla 10 LUT saklayabilir ve çekim yaparken LUT’u metrajınıza uygulama yeteneği ekler. Bunu yapmak, işlem sonrası esnekliği kaybetmeniz, doğrudan kamera içinde pozlama ve beyaz dengesine daha fazla önem vermeniz anlamına gelir, ancak bu, istediğiniz görünümü doğrudan kameradan elde etmenizi sağlar.

S5 IIX özellikleri

S5 II ve S5 IIX arasındaki tüm farklar, ikincisinin video yetenekleriyle ilgilidir. X’in gövdesi, karartılmış ‘Lumix’ markasıyla oldukça hoş bir tamamen mono tasarıma sahip ve kontrol kadranlarında kırmızı vurgu yok, ancak hemen hemen her açıdan ikisi aynı görünüyor.

Kaputunun altında S5 IIX, kapsamlı post prodüksiyon çalışmaları için daha uygun olan gelişmiş video modları sunar.

 • Ham video çıkışı
 • Dahili ProRes yakalama (422 ve 422 HQ)
 • All-I codec’leri
 • USB-SSD çıkışı
 • Doğrudan kablolu ve kablosuz akış (GH5 II başına)

S5 II sahipleri, kameralarına Raw video çıkışı eklemek için bir yükseltme satın alabilir, ancak bu, S5 IIX’in diğer geliştirmeleriyle birlikte sunulmaz. En azından ABD’de, ücretli yükseltmenin maliyeti iki model arasındaki maliyet farkıyla aynı, yani bir çekimde S5 II’ye acilen ihtiyacınız yoksa, X için Mayıs’a kadar beklemek daha mantıklı görünüyor. göndermeye başlamak için.

Dizine geri dön


Nasıl karşılaştırılır?

Kendisinden önceki S5 gibi, S5 II de açıkça aynı 2000-2500 $’lık orta sınıf full frame izleyiciyi hedefliyor. Hem fotoğraf hem de video çekiminde usta olan yetenekli kameralarla dolu, belki de pazarın en rekabetçi segmentidir. Bu, öne çıkmayı zorlaştırır ve gerçek dünyadaki AF performansı ve kullanılabilirliğin, etkileyici bir özellik listesi ile harika bir kamera arasındaki fark haline geldiği anlamına gelir.

panasonic lumix dc s5II tablo2
Dört kanallı ses yakalama, isteğe bağlı XLR adaptörü gerektirir

Dört kameranın tümü, modelleri birbirinden ayırmaya yardımcı olan yalnızca birkaç özellik dışında, açıkça iyi bir şekilde belirlenmiştir. Hem Canon hem de Panasonic, hızlı seri çekim hızları sunarken, EOS R6 II daha az panjur ve seri çekim modu ile daha yüksek hıza ulaşıyor. Canon, görüntü sabitleme derecesi açısından liderdir, ancak bu, videoda en yumuşak sabitlemeyi sunduğu anlamına gelmez.

Görüntü kalitesi, düşük ISO‘da biraz daha iyi ayrıntı yakalama sunan ancak düşük ışık koşullarında biraz geride kalan Sony ile genel olarak karşılaştırılabilir. Sony, videoda en etkileyici pil ömrünü ve aynı zamanda en zayıf döner deklanşör performansını sunarak dört kamera arasında seçim yapmayı her zamankinden daha zor hale getiriyor.

S5 IIX, Sony veya Canon tekliflerinden daha düşük bir tanıtım fiyatıyla, diğer mevcut modellerin herhangi birinden daha geniş bir video kapasitesi yelpazesi sunacak.

Dizine geri dön


Gövde ve Kontroller

S5 II’nin stili, orijinal modelin stiliyle büyük ölçüde uyumludur: Orta büyüklükte, oldukça köşeli bir tasarım ve çok farklı bir SLR benzeri şekle sahiptir (örneğin, Nikon’un Z serisi fotoğraf makineleriyle karşılaştırıldığında) ). Şirketin L montajlı ürün yelpazesindeki daha küçük model olmasına rağmen, bu seviyede sıra dışı olan özel bir AF modu anahtarı gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere kapsamlı harici kontrol noktalarına sahiptir.

Tanıdık görünüme rağmen, birçok şey yeniden tasarlandı veya elden geçirildi. En önemli değişiklik, kameranın vizör tümseğine fan eklenmesidir. Bu, kameranın video dayanıklılığı vaatlerinin merkezinde yer alır, ancak gövdenin hava sızdırmazlığını zayıflatmak için tasarlanmamıştır.

Bunun ötesinde S5 II, daha yüksek çözünürlüklü 3,68M noktalı OLED vizör, sekiz yönlü AF joystick (orijinal S5’teki dört yönlü olan yerine) ve tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktası kazanır.

S5 II ayrıca ikinci kart yuvasını UHS-II standardına yükselterek her iki yuvada da daha hızlı SD kartların kullanılmasına olanak tanır. Özellikle, en hızlı V90 dereceli kartlarla bile UHS-II, S5 IIX’in tüm video modlarını kaydedecek kadar hızlı değil; harici bir SSD kullanımı. Panasonic, popüler SSD’leri kameraya takmanın yararlı yollarını sağlamak için üçüncü taraf aksesuar üreticileriyle birlikte çalıştığını söylüyor.

S5 ve Mark II arasında, yeni kameranın mevcut DMW-BGS5 pil yuvasını kullanmaya devam ederek ikinci bir pil için yer sağlamasına yetecek kadar ortak nokta var.

Pil

S5 II, önceki sürümdeki DMW-BLK22 pilini kullanmaya devam ediyor; bu, aynı zamanda Mark I ile aynı AC adaptörü, DC bağlayıcı ve özel pil şarj cihazlarıyla tamamen uyumlu olduğu anlamına geliyor.

S5 II, kendi şarj cihazıyla birlikte gelmez ve bunun yerine, yüksek akımlı güç kaynaklarına bağlandığında kamera içi şarja, çalıştırmaya veya çalıştırmaya ve şarj etmeye izin vermek için USB-PD standardını kullanır.

Kameranın pil ömrü, CIPA standart test yöntemlerine göre şarj başına 370 çekim gibi oldukça hayal kırıklığı yaratıyor. Her zaman olduğu gibi, bu rakamlar tipik olarak kaç çekim bekleyebileceğinizi önemli ölçüde hafife alma eğilimindedir (çekim tarzınız çok enerji yoğun değilse). Şarj başına 370 atış derecesi, genellikle size bir günlük çekim için bol miktarda şarj sağlar, ancak yoğun çekimler için elinizin altında bir USB güç kaynağı bulundurmak isteyeceksiniz. Güç tasarrufu modu, vizörlü çekim için şarj başına 1.250 çekimlik bir derece verir.

Dizine geri dön


İlk izlenimler

Lumix DC-S5 II bana müze hediyelik eşya dükkanlarında satılan ve onlara baktığınız açıdan farklı bir görüntü gösteren lenticular baskıları hatırlatıyor. Bir açıdan bakıldığında, faz algılama eklenmiş iki yaşındaki S5 gibi görünüyor, ancak farklı bir açıdan bakıldığında, teknik özellikleri, Canon’un yakın tarihli EOS R6 II’sine (bizim en iyisi olduğunu düşündüğümüz) karşı güvenilir bir rakip gibi görünmesini sağlıyor. mevcut meraklı tam çerçeve demetinin).

Özellikle önceki AF sistemi bazı görevler için çok iyi çalıştığında, faz algılamanın (ve hızlı bir e-deklanşör seri çekim modunun) eklenmesinin bu kadar fark yaratması garip gelebilir. Ancak bu, hem bu sınıftaki en iyi ile en kötü arasındaki farkların ne kadar sıkı olduğu ve yetenekli bir fotoğraf ve video AF sisteminin eklenmesinin ne kadar önemli olabileceği konusunda bir izlenim veriyor.

Geçen yıl konuştuğumuz hemen hemen her üreticide olduğu gibi Panasonic, S5 II’nin sosyal medya “içerik oluşturucularını” hedeflediğini söylüyor, ancak bunu sağlamak için denenen bir kamera yapmanın ötesinde ne yapıldığı tam olarak net değil. hem fotoğraf hem de video çekmek için. Ancak S5 II’nin video kadar fotoğraf için de tasarlandığını söylediğinde biraz daha ikna oldum.

Video kesinlikle Panasonic’in bilinen güçlü yönlerinden biridir, ancak bu yetenekleri destekleme girişimlerini yalnızca video odaklı olmakla karıştırmamak önemlidir. 30 fps seri çekim hızı, piksel kaydırmalı yüksek çözünürlüklü modu ve canlı görüntü bileşik seçenekleri gibi fotoğrafa özgü özelliklerin dahil edilmesi, onu gerçek bir hibrit kamera yapmak için uzun bir yol kat ediyor, fotoğraf çekmekte video çekmek kadar mutlu ve yetenekli. Ve mevcut DFD AF sistemi, tek fotoğraflar için iyi çalışırken, yenilenen bir AF takip sistemi, S5 II’nin çekiciliğini yalnızca fotoğraf çekenlere genişletebilir.

S5 II, Canon’un EOS R6 II’si ve hatta Nikon’un Z6 II’si gibi ciddi bir rakip olarak görülmek için yeterince şey yapıyor mu? Leica, Panasonic ve Sigma’nın L-montaj etrafında bir sistem kurma konusunda iyi bir iş çıkarması, Canon veya Nikon’un aynasız sistemlerinden çok daha fazla yerel lens olduğu anlamına geliyor.

Nihayetinde, S5 II’nin AF performansına bağlı olarak başarılı veya başarısız olması muhtemel görünüyor. Yetenekli bir video kamera olacağından şüphe etmek için çok az neden var, ancak revize edilmiş AF sisteminin etkinliği, hem fotoğraf hem de video için çekim yapmanın ne kadar kolay olduğunu belirlemeye yardımcı olacak ve bu bölümde çok yetenekli bazı rakiplerle mücadele ediyor.

Peki ya S5 IIX?

İyileştirilmiş AF’nin S5 II’nin rekabet gücünü önemli ölçüde değiştirmesi gibi, nispeten az sayıda özellik eklemesi, S5 IIX’in beklediğiniz 200$/300€ fiyat farkından çok daha fazla öne çıkmasını sağlıyor. S5 II’nin hayranları zaten rakiplerinden daha güvenilir video yakalama cihazı vaat ediyor, ancak S5 IIX’in çeşitli yakalama seçenekleri onu rekabetin ötesine taşıyor. All-I yakalamada Ham çıktı sunan tek kişi değil, ancak bu sınıftaki başka hiçbir tam çerçeveleyici ProRes yakalama veya SSD çıkışı seçeneği sunmuyor. Bu yeteneklerin her biri, rekabetçi fiyatına rağmen S5 IIX’in çok daha esnek bir üretim aracı gibi görünmesini sağlar.

İlk izlenimlerimiz, fotoğraf modundaki AF takibinin Nikon Z6 II’den daha sağlam olduğu, ancak Canon ve Sony rakiplerinin biraz gerisinde olduğu, video için ise Sony dışında hepsinden daha iyi davrandığı yönünde.

Potansiyel bir tuzak, temel fotoğraf özelliklerinden biri olan 30 fps Ham yakalamanın en doğrudan rakibinden önemli ölçüde daha fazla panjur sergilemesidir. Canon EOS R6 II, ~18 ms okuma süresiyle 40 fps’de çekim yapabilir: S5 II’nin deklanşörünü kapatmak için harcadığı yaklaşık 25 ms’den yaklaşık %30 daha hızlı.

Bunlar ön düşünceler; kesin sonuçlara varmadan önce S5 II’yi daha fazla çekim koşulunda daha fazla lensle kontrol etmek isteyeceğiz. Kritik olarak, stabilizasyon ve AF’nin çalıştır-ve-gun video ve fotoğraf çekiminde birlikte ne kadar iyi çalıştığı sorusu olacaktır. Şimdiye kadarki kullanımımıza göre, S5 II inandırıcı bir şekilde avda gibi görünüyor. Bu temelde, hangi açıdan bakarsanız bakın Panasonic için ileriye doğru atılmış büyük bir adımı temsil ediyor.

Dizine geri dön

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.