İncelemeler

Panasonic GH7 ilk incelemesi

Panasonic Lumix DC-GH7, Panasonic’in tarihsel olarak video çekim yapanları hedef alan üst düzey kamera serisinin en yenisidir. ‘Tarihsel olarak’ diyoruz çünkü GH7 gerçek bir fotoğraf-video hibriti olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Dahili ProRes RAW kayıt, 32 bit kayan ses ve 4K/120p yakalama gibi amiral gemisi video özelliklerinin yanı sıra Panasonic’in daha yeni G9 II modelinde bulunan tüm fotoğrafçılık özelliklerini içerir.

Temel özellikler

 • Paralel okumalı 25,2 MP BSI CMOS sensör
 • Faz hibrit otomatik odaklama
 • ProRes RAW ve ProRes RAW HQ dahili kayıt
 • 32 bit Float ses yakalama
 • 60p’ye kadar 10 bit 4:2:2 UHD veya DCI 4K
 • 120 fps’ye kadar 10 bit 4:2:0’da Ağır Çekim UHD veya DCI 4K
 • 60p’ye kadar 5,7K tam genişlikte yakalama
 • 5,8K Tam sensörlü ‘açık kapı’/30p’ye kadar anamorfik yakalama
 • AF ve ön yakalama ile 60 fps seri çekim
 • Harici SSD kaydı
 • Fotoğraf ve video için gerçek zamanlı LUT desteği
 • Lumix Lab uygulama entegrasyonu
 • 1 x CFexpress Tip B, 1 x UHS-II SD yuvası
 • Devrilebilir/tam eklemli arka cam
 • Sınırsız kayıt için dahili fan

Panasonic Lumix DC-GH7’nin önerilen perakende fiyatı 2199 $ olup, 2022’de piyasaya sürülecek olan GH6 ile aynıdır. Temmuz 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.Neler Yeni?

Sensör

GH7, GH6’dan farklı bir sensör etrafında inşa edilmiştir. Her ne kadar iki kamera aynı çözünürlüğü paylaşsa da GH7, daha yeni Lumix G9 II’de bulunan aynı 25,2 MP BSI CMOS sensörünü kullanıyor ve bu da ona kameranın güncellenmiş yeteneklerini sağlıyor.

Bunlardan en dikkate değer olanı, Panasonic’in ‘Faz Hibrit’ aşama algılamalı otomatik odaklama sisteminin desteklenmesidir. Bu, kameranın bir sahnedeki mesafeyi ve derinliği yorumlamasını sağladığından ve odağı göreceli olarak statik bir nesne üzerinde tutmaya çalışırken aşırı çekim yapmadan veya bir darbe efekti yaratmadan istenen nesneye odaklanabildiğinden, video çekenler için bir nimet olacağa benziyor.

Sensör ayrıca oldukça hızlıdır ve okuma hızı testlerimiz, performansının GH6 ile neredeyse aynı olduğunu göstermektedir. Panjurun çoğu durumda sorun yaratmasını beklemiyoruz.

29,97, 25, 24, 23,98p59.94, 50p119,88, 100p
5,8K (Tam sensör yüksekliği)20,5 ms
5,7K (1,9:1)13,1 ms13,1 ms
DCI 4K (1,9:1)13,2 ms13,2 ms7,0 ms
UHD 4K (16:9)14,1 ms14,1 ms7,4 ms

Yeni sensörün bir diğer faydası da kameranın çift çıkışlı kazanç sisteminin geliştirilmiş versiyonudur. Özetle, sensör farklı kazanç seviyelerine sahip iki paralel okuma yolu kullanır: parlak noktaları yakalamak için düşük kazançlı bir yol ve daha net gölgeleri yakalamak için yüksek kazançlı bir yol. Her iki yoldan gelen veriler 16 bitlik bir Raw dosyası olarak birleştirilir ve böylece daha geniş dinamik aralığı kodlamak için yeterli alan sağlanır.

GH6’da, yüksek kazanç (gölge) yolu, Dynamic Range Boost modunu kullanırken yalnızca temel ISO’nun üç durak üzerindeki ISO ayarlarında (standart renk modlarında ISO 800 / V-Log’da ISO 2000) kullanıldı. Ancak GH7’de Panasonic, yüksek kazanç yolunun kullandığı en düşük adımı azalttı ve artık temel ISO’dan başlayarak çalışıyor.

Ancak GH6’nın temel ISO’larının standart renk modları için 100 ve V-Log için 250 olduğunu belirtmekte fayda var. GH7’de sırasıyla 100 ve 500’dür. V-Log modunda temel ISO’daki tek duraklı atlama, yüksek kazançlı yolun, temel durumundaki düşük yoldan bir durak daha fazla kazanç uyguladığını gösterir (GH6’da DR Boost için gereken 3 duraklı fark yerine). Bu, Panasonic’in standart gama için aynı ISO 100 derecesini korurken yüksek kazançlı bir bileşen içeren bir modu nasıl sunabildiğini açıklamıyor. 60 fps’yi aştığınızda (Çift Çıkış modunun çalışamadığı durumlarda), V-Log’daki minimum ISO’nun 250’ye düşmesi ilginçtir; bu da bunun hâlâ gerçek ‘temel’ durum olabileceğini düşündürür.

32 bit kayan ses

Panasonic Lumix XLR2 microphone adapter
İsteğe bağlı DMW-XLR2 adaptöründe iki XLR ve bir 3,5 mm mikrofon girişi ve her girişin kazancını kontrol etmek için üç kadran bulunur. 48V fantom gücünü kabul eden mikrofonlara güç verebilir.

Rakiplerin, XLR mikrofonlarını bağlamak için bir modül taktığınızda 4 kanallı ses sunması yaygın hale gelse de, GH7, 32 bit Float ses yakalama sunan masalarımıza giren ilk kamera oluyor.

32-bit Float ses, verilerini doğrudan sayısal değerler olarak kodlamaz, bunun yerine bunları bilimsel gösterim olarak yakalar; bitlerin çoğu değeri kodlar, ancak son birkaçı büyüklüğü tanımlar (yani: değerden sonra kaç tane sıfır olması gerektiği) ). Bu, sayıyı doğrudan kaydetmek için 32 bitin tamamını kullanmaktan çok daha geniş bir değer aralığının kodlanmasına olanak tanır.

Bu ekstra kapasiteden yararlanmak için yeni DMW-XLR2 mikrofon adaptörüne (499 $) ihtiyacınız olacak. Biri sessiz sesleri güçlendirmek için amplifikasyon uygulanan, diğeri ise çok daha yüksek sesleri korumak için kazançsız iki analog-dijital dönüştürücüye (ADC) sahiptir. Mikrofonlarınızın kapasitesini aşarsanız yüksek sesleri kesmek hâlâ mümkündür ancak sistem, kendisine beslenen her şeyi doğru bir şekilde yakalamalıdır.

Bu, yakalama seviyeleri hakkında çok fazla endişelenmenize gerek olmadığı ve düzenleme sırasında bunu oynatma için daha dar bir dinamik aralığa sığdırabileceğiniz anlamına gelir.

4 channel sound screen
4 kanallı ses kaydederken, bu ekran dört kanalın tümünün giriş seviyelerini aynı anda görüntülemenize olanak tanır, ancak yalnızca ikisi canlı olarak izlenebilmektedir. 32 bit kayan ses kaydı sırasında göstergeler her zaman yeşil olacaktır.

DMW-XLR2 ile, tüm sesiniz adaptör üzerinden yönlendirildiği sürece dört adede kadar 32 bit Float ses kanalı kaydedebilirsiniz: kameranın mikrofon girişini kullanırsanız, her şey geleneksel 24 bit yakalamaya düşer.

Dört kanalın tümünün giriş seviyelerini ayarlamak için bir ekran var, ancak kayıt sırasında yalnızca iki tanesi canlı olarak izlenebiliyor. 32-bit Float yakalamadaysanız, VU ölçerler ne kadar yüksek olursa olsun her zaman yeşil görünecektir.

Video

GH7’nin başlık video özelliği, kameranın CFexpress kartını (veya bir USB-C SSD) kullanarak hem ProRes RAW hem de ProRes RAW HQ dahil olmak üzere dahili ProRes RAW kaydını destekler. ProRes RAW, beyaz dengesini ve pozlama ofsetlerini ayarlama yeteneği de dahil olmak üzere, işlem sonrası işlemlerde ekstra esneklik sağlar.

ProRes RAW, sensörün tüm genişliğini kullanarak 17:9 en boy oranında 5,7K çözünürlükte veya 60p’ye kadar standart DCI 4K çözünürlükte (4096 x 2160) yakalanabilir, bu da 1,41x kırpmayla sonuçlanır.

Ham KodlayıcıÇözünürlükKare hızıMahsulVarış noktası
ProRes RAW
veya
ProRes RAW
Genel Merkezi
5,7K (5728×3024)29.97
25
24
23.98
Tam genişlikCFexpress kartı veya harici SSD *
DCI 4K (4096×2160)59.94
50
29.97
25
24
23.98
1,41x
*2 TB kapasiteye kadar SSD’leri destekler

GH7 ayrıca, kamera tarafından çekilen her video klibin daha düşük çözünürlüklü, daha düşük bit hızlı versiyonları olan proxy dosyalarını kaydetme yeteneğini de kazanır. Tam çözünürlüklü çekiminizi derecelendirilmemiş V-Log’a kaydederken, daha tamamlanmış bir görünüm için kaydedilirken isteğe bağlı olarak bir LUT’u proxy dosyalarına uygulayabilirsiniz. Bu, hızlı geri dönüş gerektiren projeler için kullanışlı olabilir.

GH7, 4K/120p, 60p’ye kadar 5,7K, 10 bit modunda 240p’ye kadar 1080, Değişken Kare Hızı modunda 1080’den 300p’ye kadar (AF veya ses olmadan) dahil olmak üzere GH6’da bulunan tüm video modlarını korur. , açık kapı kaydı ve anamorfik lens desteği. En temel MP4 modları hariç, GH7’nin video modlarının tümü 10 bittir ve 60p’ye kadar 4K 4:2:2 ve 120p’ye kadar 4K 4:2:0 çekim yapabilir.

Yıllardır talep ettiğimiz bir iyileştirmeyle artık video kaydederken odağı kontrol etmek için ekrandaki görüntüyü büyütmek mümkün. Sosyal medya kullanıcılarına selam olarak, kameranın jiroskopu aynı zamanda bir videonun dikey formatta çekildiğini de algılayacak.

Konu tanıma AF

GH7, faz algılamalı otomatik netleme kazanmanın yanı sıra, G9 II ve S5II’de (ürün yazılımı 3.0 ile) bulunan nesne tanıma modlarını devralır ve kendine ait bazı yeni özellikler ve özellikler ekler. Bu kameralar gibi insanları, hayvanları, arabaları ve motosikletleri tespit edebiliyor ancak menüye iki yeni konu türü ekliyor: trenler ve uçaklar.

Evet, GH7 gerçek bir ‘tren, uçak ve otomobil’ konu tanıma sistemine sahiptir.

İnsan tespiti gözleri, yüzü ve vücudu (bu sırayla önceliklendirilmiştir) veya yalnızca gözleri ve yüzü tanımlayabilir; Benzer şekilde, hayvan tespiti gözleri ve vücudu ya da sadece bedenleri tanımlayabiliyor. Diğer konu türleri için GH7, tercih ettiğiniz hedefi belirlemenize olanak tanır: trenleri, uçakları ve motorlu araçları çekerken, odaklamayı aracın ön kısmına mı yoksa tüm araca mı öncelik vermek istediğinizi belirleyebilirsiniz; Arabalar ve motosikletler için araç önü önceliğini kullanırken kamera, eğer tanımlayabiliyorsa sürücü/sürücü kaskına odaklanmaya öncelik verecektir.

Konu tanıma hem hareketsiz hem de video modlarında çalışır.

Fotoğraf özellikleri

GH7’ye ilk ilgi muhtemelen videoya odaklanacak olsa da Panasonic, kameranın aynı zamanda bir fotoğrafçılık merkezi olmasını da sağladı. Aslında GH7, kardeşi G9 II’de bulunan tüm fotoğrafçılık özelliklerini içeriyor ve performansını da buna uygun hale getiriyor. Buna mekanik deklanşörle 10 fps seri çekim, elektronik deklanşörle sürekli otomatik odaklamayla 60 fps veya tek AF ile 75 fps dahildir. Aynı kare hızlarında 1,5 saniyeye kadar önceden çekim de yapabilirsiniz.

G9 II’den devralınan diğer özellikler arasında, Raw veya JPEG formatında 50,5 MP veya 100 MP görüntüler yakalayan Panasonic’in elde taşınır yüksek çözünürlüklü modu ve çerçevenin yalnızca değişen alanlarını yakalayan çoklu pozlama modu olan Canlı Kompozit modu yer alıyor. her pozlamada parlaklık.

GH7 ayrıca Panasonic’in gerçek zamanlı LUT sistemine ve yeni Lumix Lab akıllı telefon uygulamasıyla entegrasyona da sahip. Gerçek zamanlı LUT’lar, bir fotoğrafa (veya videoya) çekilirken anında LUT uygulamanıza olanak tanır ve doğrudan kameradan bitmiş bir görünüm sağlar. Lumix Lab uygulamasında indirilebilecek çok sayıda LUT bulunur ve kendi LUT’unuzu oluşturmanız da kolaydır; favori LUT’larınızı kameraya aktararak istediğiniz zaman kullanılabilir olmalarını sağlayabilirsiniz. GH7, özel LUT’lar için 39 bellek bankası içerir.

Panasonic S9 ilk incelememizin bir parçası olarak gerçek zamanlı LUT’ları ve Lumix Lab uygulamasını ayrıntılı olarak inceledik , bu nedenle daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu bölümleri okumanızı öneririz.

Diğer iyileştirmeler

GH7’deki görüntü sabitleme, hem gövde içi sabitleme için hem de daha uzun lenslerle bu performansın korunmasına yardımcı olan Dual IS 2 kullanıldığında CIPA standardı başına 7,5 durak olarak derecelendirilmiştir. Ayrıca, tripod benzeri bir görünüm için tüm hareketleri iptal etmeye çalışan Boost IS ve video çekimi sırasında meydana gelen bozulmayı düzeltmeyi amaçlayan EIS’yi de içeriyor. Kamerada yeni olan, kamerayla birlikte koşmak gibi durumlarda stabilizasyon sağlamayı amaçlayan daha agresif bir stabilizasyon modu olan Panasonic Active IS’dir.

Diğer yeni Lumix kameralar gibi GH7 de video proxy dosyalarını veya görüntülerini otomatik olarak Adobe’nin Frame.io hizmetine yükleyen Frame.io kameradan buluta işlevselliğini içeriyor.


Nasıl karşılaştırılır?

GH7, Micro Four Thirds pazarının en üst noktasında yer alıyor, ancak video alanında en iyi video odaklı APS-C kameralarla oldukça rekabetçi. GH serisi, video mükemmelliği konusunda haklı bir üne sahiptir. Yine de bu kategorideki rekabet kızıştı; rakipler artık kendilerine ait ilgi çekici video odaklı videolar sunuyor.

GH7 kalabalığın arasında öne çıkabilir mi? Bunu Sony FX30, Fujifilm X-H2S ve Lumix ailesinin bir başka üyesi olan G9 II dahil olmak üzere diğer video merkezli modellerle karşılaştırıyoruz.

Panasonic GH7Panasonic GH6Sony FX30Fujifilm X-H2SPanasonic G9 II
Lansman sırasında MSRP2199$2199$1799$2499$1899$
Sensör boyutu/tipiFour Thirds
BSI CMOS
Four Thirds
BSI CMOS
APS-C
BSI CMOS
APS-C
Yığılmış CMOS
Four Thirds
BSI CMOS
SoğutmaDahili fanDahili fanDahili fanİsteğe bağlı vidalı fanHiçbiri
Yüksek çözünürlüklü modlar5,8K (4:3)
5,7K (1,9:1)
5,8K (4:3)
5,7K (1,9:1)
Hiçbiri6,2K (3:2)5,8K (4:3)
5,7K (1,9:1)
Yüksek hız modları4K/120p (tam genişlik)
FHD/300p
4K/120p (tam genişlik)
FHD/300p
4K/60p (1,04x kırpma)
4K/120p (1,56x kırpma)
FHD/240p
4K/60p (tam genişlik)
4K/120p (1,29x kırpma)
FHD/240p
4K/120p (tam genişlik)
FHD/300p
Codec seçenekleriProRes RAW
ProRes RAW HQ
ProRes 422 HQ
ProRes 422
H.265 (Tüm-I / Uzun GOP)
H.264 (Tüm-I / Uzun GOP)
ProRes 422 HQ
ProRes 422
H.265 (Tüm-I / Uzun GOP)
H.264 (Tüm-I / Uzun GOP)
X-AVC HS (H.265 Uzun GOP)
X-AVC I (H.264 All-I)
X-AVC S (H.264 Uzun GOP)
ProRes 422 HQ
ProRes 422
ProRes LT
H.265 (Tüm-I / Uzun GOP)
H.264 (Tüm-I / Uzun GOP)
ProRes 422 HQ
ProRes 422
H.265 (Tüm-I / Uzun GOP)
H.264 (Tüm-I / Uzun GOP)
Yardımcı araçlarZebralar
Zirveye Çıkan
Özel LUT önizlemesi
Dalga Formları
Vectorscope
Zebralar
Zirveye Çıkan
Özel LUT önizlemesi
Dalga Formları
Vectorscope
Zebralar
Zirveye
Odaklanma haritası
Özel LUT önizlemesi
Zebralar
Zirveye Çıkıyor
Sabit LUT önizlemesi
Zebralar
Zirveye Çıkan
Özel LUT önizlemesi
Dalga Formları
Vectorscope
Dönen deklanşör hızları, ms (yaklaşık)4K/120 – 7,0
4K/60 – 13,2
4K/24 – 13,2
4K/120 – 7,4
4K/60 – 13,6
4K/24 – 13,6
4K/120 – 8,1
4K/60 – 16,1
4K/24 – 16,1
4K/120 – 3,9
4K/60 – 5,3
4K/24 – 5,3 *
4K/120 – 7,0
4K/60 – 13,2
4K/24 – 13,2
Profil seçenekleriV-Log
HLG
CinelikeD2
V-Log
HLG
CinelikeD2
S-Log3
HLG
S-Sineton
F-Log
F-Log2
HLG
Eterna
V-Log
HLG
CinelikeD2
Ortam türü1x CFexpress B
1x UHS-II SD
1x CFexpress B
1x UHS-II SD
2x CFexpress A /UHS-II SD1x CFexpress B
1x UHS-II SD
2x UHS-II SD
Ham video çıktı mı?5,8K/30p (4:3)
5,7K/60p (1,9:1)
4,4K/60p (4:3)
DCI 4K/120p
5,8K/30p (4:3)
5,7K/60p (1,9:1)
4,4K/60p (4:3)
DCI 4K/120p
Atomos’a ’16 bit’ 4,7K (16:9) 60p’ye kadar6,2K/30p (3:2)
4,8K/60p (16:9)
Atomos veya Blackmagic’e 1,29x kırpma
5,8K/30p (4:3)
5,7K/60p (1,9:1)
4,4K/60p (4:3)
DCI 4K/120p
Vizör3,86 milyon noktalı OLED
0,8x mag
3,86M noktalı OLED
0,76x mag
Hiçbiri5,76 milyon noktalı OLED
0,8x mag
3,86 milyon noktalı OLED
0,8x mag
HDMITam boyutluTam boyutluTam boyutluTam boyutluTam boyutlu
Sesİsteğe bağlı XLR2 ünitesiyle 4 kanala kadar, 32 bit kayan sesİsteğe bağlı XLR1 ünitesiyle 4 kanala kadarİsteğe bağlı XLR koluyla 4 kanala kadarİsteğe bağlı Tascam XLR ünitesiyle 4 kanala kadarİsteğe bağlı XLR1 ünitesiyle 4 kanala kadar
Pil ömrü (CIPA) LCD380360570580390
Ağırlık
(yüklü)
805g (28,4 ons)823g (29,0 ons)646g (22,8oz)660g (23,3oz)658g (23,2oz)

Teknik özellikler açısından bakıldığında, GH7’nin ana avantajları, her ikisi de önemli özellikler olan ProRes RAW ve 32-bit Float sestir. Ancak X-H2S, yığılmış sensörü sayesinde kepenk yarışında öne çıkıyor. Neyse ki, bu kameraların tümü nispeten hızlı sensörlere sahiptir, bu nedenle aşırı durumlar dışında çok fazla panjur görmeniz pek mümkün değildir.

Bu açıklamaların dışında, kameralar kağıt üzerinde gayet uyumlu ancak kağıt üzerinde bunları kullanmıyoruz; bunları, diğer tasarım hususlarının teknik özellikler kadar kritik olabileceği gerçek dünyada kullanıyoruz. Sony FX30, birden fazla 1/4″-20 montaj noktasıyla tasarlanmış olmasıyla bu açıdan öne çıkıyor, böylece tam olarak istediğiniz donanımı oluşturabilirsiniz. Diğer taraftan, grupta öncelikli olarak videoya odaklanan ve pek de videoya odaklanmayan tek kameradır. Hibrit kamera olarak iyi bir seçim olabilir.

G9 II , GH7’nin video özelliklerinin çoğunu paylaştığı için ilginç bir karşılaştırmadır . Panasonic kameraları seviyorsanız ve GH7’nin en gelişmiş video özelliklerine ihtiyacınız yoksa, özellikle fotoğraflar için kullanmayı planlıyorsanız veya gövde stilini tercih ediyorsanız, bu uygun bir seçim olabilir.


Gövde ve kontroller

GH7’nin gövdesi esasen GH6’dan farklı değildir. Aynı kasa üzerine kuruludur, aynı boyutlara sahiptir ve tüm düğmeler ve bağlantı noktaları aynı konumlardadır. Aslında çok ufak bir değişiklik var ama kameraya bakınca görünmüyor. Birazdan buna ulaşacağız.

Bu yaklaşımın belli bir mantığı var. Ciddi video çekenler, kamera kafesleri, kamera dışı kayıt cihazları, mikrofonlar ve hatta raylar, mat kutular veya takip odağı dahil olmak üzere pek çok aksesuar kullanma eğilimindedir. Bir nesilden diğerine aynı gövdeyi korumak, kullanıcıların mevcut aksesuarlarının çalışmaya devam edeceğini bilerek yükseltme yapmasını kolaylaştırır.

EVF ve arka ekran

Bahsettiğimiz küçük bir değişikliği hatırlıyor musunuz? Onu burada bulacaksınız. GH7’nin elektronik vizörü (EVF) çok küçük bir güncelleme alıyor: hala aynı 3,68M noktalı OLED (1280 x960px) ekranı kullanıyor, ancak vizörün büyütmesi 0,76x’ten 0,8x’e (eşdeğer terimlerle) çıktı. Bu, gövdenin boyutunu veya şeklini etkilemez ancak EVF’nin kullanımını biraz daha güzel hale getirir.

GH7, hibrit eğimli/mafsallı menteşe üzerine monte edilmiş aynı 1,84M noktalı (960 x 640 piksel), 3″ arka dokunmatik ekrana sahiptir. Bu, ekranı kameranın arkasından dışarı doğru uzatmanıza ve yaklaşık 45 derece yukarı eğmenize olanak tanır. yana doğru çevirin veya her ikisini birden yapın. İkincisi, herhangi bir kabloya müdahale etmeyecek şekilde ekranı kameranın bağlantı noktalarından uzak tutma avantajına sahiptir.

Ses düğmesi ve 32 bit Kayan ses

GH7, sık sık video çekenlerin takdir edeceği şekilde, kameranın ses ayarlarına doğrudan erişim sağlayan özel bir düğme içerir. Kutudan çıktığı haliyle kamera, dahili mikrofonlarını kullanarak 48 kHz, 24 bit ses ve kameraya bağlı harici mikrofondan 96 kHz, 24 bit ses yakalıyor.

Yukarıda bahsedildiği gibi GH7 ayrıca 4 kanallı 32 bit Float sesi de yakalayabilir. Bunun için iki XLR girişi ve bir 3,5 mm giriş içeren isteğe bağlı DMW-XLR2 adaptörü gerekir. 32 bit kayan kaydı kullanmak için tüm ses kaynaklarını XLR2 adaptörü üzerinden çalıştırmalısınız.

Dört ses kanalının tümü HDMI üzerinden verilir.

Fan

GH7, video çekerken kamerayı serin tutmak için GH6 ile aynı dahili fanı içerir ve fan kameranın yalıtımının dışında bulunur. Fan, standart ayarlarıyla DCI 4K/60p’ye kadar çözünürlüklerde ve kare hızlarında sınırsız kayıt yapılmasına olanak tanır.

Panasonic, GH7’nin tüm çözünürlüklerde ve kare hızlarında sınırsız kayıt sağlayabildiğini söylüyor. Ancak daha zorlu modların bazılarında Termal Yönetim menüsünü açmak ve ayarı standarttan yükseğe değiştirmek gerekli olabilir.

GH7 tüm çözünürlüklerde ve kare hızlarında
sınırsız kayıt sağlayabilir

Fan, sürekli olarak ayarlanan hızda veya iki otomatik moddan birinde çalışacak şekilde yapılandırılabilir: biri gövdeyi serin tutmaya öncelik verir, diğeri ise yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda devreye girer.

Pil

GH7, diğer yeni Lumix modellerinde bulunan DMW-BLK22 pilin aynısını kullanıyor. SD kartlar ve Panasonic 12-60mm F2.8-4 lensle birlikte kullanıldığında, kameraya 380 çekimlik CIPA derecesine veya 100 dakikalık sürekli videoya güç sağlayabilir; CFexpress kartlarını kullanmak bunu yaklaşık %10 oranında azaltır. Bu aslında GH6 ile aynı performanstır.

Pilin dikkate değer bir sınırlaması vardır: Dosyaları harici bir SSD’ye kaydederken, kullandığınız codec bileşeni veya çözünürlük ne olursa olsun, yalnızca 60p’ye kadar kare hızlarında kayıt yapmak mümkündür. Bunun nedeni SSD’yi çalıştırmak için gereken ekstra güçtür. SSD, kameranın USB-C bağlantı noktasını kullandığından, kamerayı aynı anda doğrudan harici bir güç kaynağına bağlamak bir seçenek değildir.

Panasonic bunu aşmak için harici güce veya pil takımına bağlanabilen USB-C bağlantı noktasına sahip sahte bir pil olan DMW-DCC18’i piyasaya sürdü. Kullanıldığında, 9V, 3A sağlayabilen PD dereceli bir güç kaynağınız olduğu sürece herhangi bir kare hızını kullanarak SSD’lere kayıt yapmanıza olanak tanır.


İlk izlenimler

GH1’den bu yana GH kameraları kullanan biri olarak, yeni bir modelin piyasaya sürüldüğünü görmek beni her zaman heyecanlandırır.

Ve yıllar geçtikçe oldukça ilginç bir evrim yaşandı.

Bana göre GH7’deki asıl yenilik, 32-bit Float sesin eklenmesidir; bunun nedeni yalnızca onu içeren ilk aynasız kamera olması değil, aynı zamanda GH7 gibi bir kamerayı sıklıkla kullanan atıcılar için çok yararlı olmasıdır: küçük bir bütçe üzerinde çalışan ekipler veya bireyler.

Kendi video çalışmalarımın çoğu bu kategoriye giriyor ve deneyimlerimden sesi bozmanın ne kadar kolay olduğunu biliyorum. Tek başına çekim yaparken çok fazla şapka takıyorsun. Burada veya orada bir ayrıntıyı gözden kaçırmak kolaydır, ancak bu ayrıntı sesle ilgili olduğunda etkisi felaket olabilir.

Panasonic Lumix XLR2 microphone adapter
32-bit Float ses, çekim sırasında çok sayıda çoklu görev yapan bireysel veya küçük ekipler için çok yararlı bir araç olabilir.

Tabii ki, 32-bit Float ses yalnızca bazı ses sorunlarını çözer: Kötü konumlandırılmış bir mikrofona sürtünen bir ceketin sesini veya tepemizde uçan bir uçağın gürültüsünü ortadan kaldırmaz. Ancak bu size endişelenecek bir şeyin azalmasını ve daha az hata yapmanızı sağlar.

Dahili ProRes RAW kaydının eklenmesi mantıklıdır, ancak bu, dahili ProRes RAW özelliğine sahip ilk aynasız fotoğraf makinesi değildir (Nikon Z8 ve Z9 bunu zaten desteklemektedir). Bunun gibi yeni özelliklerle GH serisinin ilk sırada yer alacağına güvenebileceğiniz bir zaman vardı, ancak pazarın geri kalanı da yetişiyor.

Ve bu sorun değil. Başarılı olmak için GH serisinin her yeni video özelliğiyle pazara ilk çıkan olması gerektiğini düşünmüyorum . Bunun daha önemli olduğu bir dönem vardı, ancak aynasız kameralar son yıllarda video konusunda o kadar iyi hale geldi ki, yeni özellikler genellikle oyunun kurallarını değiştirmekten çok iyileştirme olarak görülüyor. Bu, olgunlaşan bir pazarın ve olgunlaşan bir GH çizgisinin işaretidir.

Ayrıca GH7’nin Panasonic’in gerçek zamanlı LUT sistemine genişletilmiş erişime sahip olduğunu ve Lumix Lab uygulamasıyla entegrasyona kavuştuğunu görmekten de mutluyum. Bir kamera incelemecisi olarak, kamera deneyiminin temel bir parçası oldukları Lumix S9’da kullanmaya başlayıncaya kadar gerçek zamanlı LUT’ların değerini tam olarak anladığımı sanmıyorum.

GH serisinin başarılı olması için her yeni video
özelliğiyle pazara ilk çıkan olması gerektiğini
düşünmüyorum.

Bunları fotoğrafçılık için kullanmaya başladığımda, deneyimden gerçekten keyif aldım. Bu biraz Fujifilm kamerada film simülasyonları kullanmaya benziyor ancak kendi simülasyonlarımı oluşturabiliyorum ve Lumix Lab uygulaması bunu yapmayı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Çoğunlukla fotoğraflar için LUT’ları kullanmaya odaklanmış olsam da, bunların videografi açısından da çok değeri var; özellikle de LUT’ları oluşturuldukları anda proxy dosyalara uygulama yeteneği.

Biraz önce de belirttiğim gibi, GH serisi yıllar içinde oldukça olgunlaştı, iyileştirmeler devrim niteliğindeki güncellemelerden ziyade iyileştirmeler olarak değerlendirildi ve bu, farkına varılması gereken en önemli şey olabilir. Bana göre GH serisinin yeni bir olgunluk seviyesine ulaştığının gerçek işareti, GH7’nin birçok açıdan önceki modele göre nispeten değişmemiş olmasıdır. Elbette, kaputun altında bazı anlamlı yeni teknolojiler var, ancak bu noktada mesele, gerçekten iyi bir ürünü daha da iyi hale getirmek ve kullanıcıların çalışabileceği tutarlı bir platform yaratmaktır ve form faktörünün ve kullanıcı deneyiminin tutarlılığı, bu hamleyi gerçekleştirir. GH6’dan GH7’ye mümkün olduğunca kesintisiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.