Mobil Fotoğrafçılık

Leica LUX, Leica Stili ve Lens Simülasyonlarına Sahip bir iPhone Kamera Uygulamasıdır

Leica Camera AG, yeni iPhone kamera uygulaması Leica LUX’u duyurdu. Leica LUX, Leica’dan ilham alan bir kullanıcı arayüzüne, benzersiz Leica Görünümlerine ve efsanevi Leica lenslerin titizlikle hazırlanmış simülasyonlarına sahiptir.

Şirketin Xiaomi gibi büyük akıllı telefon üreticileri ve kendi cihazları olan Japonya’ya özel Leitz Phone ile olan işbirliği geçmişi göz önüne alındığında, Leica mobil fotoğrafçılık platformlarına yabancı değildir . Ancak kamera şirketi, Leica LUX ile mobil görüntülemede daha güçlü bir yer edinmeyi hedefliyor. Leica, kamera sahiplerinin yaklaşık %80’inin bir iPhone’a sahip olduğunu, dolayısıyla Leica LUX’un akıllı telefonlarına Leica’dan ilham alan bir deneyim getirmenin bir yolu olduğunu söylüyor.

Leica LUX Kamera Uygulaması

Pek çok insanın Leica fotoğraf makinelerini sevmesinin başlıca nedeni, Leica lenslerinin karakteristik görünümüdür. Leica ve Fjorden mühendisleri, LUX için bazı Leica lenslerinin aslına sadık yeniden yaratımlarını yaratmak için çalıştı. Şu an itibariyle Leica Summilux-M 28mm f/1.4 ASPH, Summilux-M 35mm f/1.4 ASPH, Noctilux-M 50mm f/1.2 ASPH ve APO-Telyt-M 135mm f/3.4 seçenekleri mevcuttur, ancak en sonuncusu seçeneği , genişletilmiş telefoto yetenekleri sayesinde iPhone 15 Pro (Max) akıllı telefonlara özeldir. Leica, uygulamaya zamanla ek lenslerin ekleneceğini söylüyor.

leica lux app Leica screenshot rec 6 f5
leica lux app Leica screenshot rec 6. f1webp

Leica, “Leica’nın makine öğrenimi ve bilgisayar destekli fotoğrafçılığa dayanan tescilli görüntü işleme motoru sayesinde, bu lens simülasyonları, karakteristik bokeh efekti de dahil olmak üzere, bu lenslerin meşhur olduğu kusursuz görünümü yeniden üretiyor” diye açıklıyor. “Bu, bir iPhone’un artık fotoğrafları efsanevi Leica M lenslerinin benzersiz estetiğiyle taklit etme fırsatına sahip olduğu anlamına geliyor.”

leica lux app leica lux looks

Leica LUX uygulaması, bu benzersiz bokeh modlarının ötesinde, özel Leica kameralarındaki farklı renk tonlamalarını ve film stillerini taklit eden çok çeşitli ön ayarlar olan Leica Görünümlerine de sahiptir. Seçenekler arasında Leica Standard, Leica Classic, Leica Contemporary ve Leica Black and White bulunur. LUX kamera uygulaması, Standart Görünümde bile farklı renkler ve kontrastla yerel iPhone kamera uygulamasından farklı bir görünüm sunar.

leica lux app Leica screenshot rec 6 f6
leica lux app Leica screenshot rec 6 f7

Leica fotoğrafçıları düşünülerek üretilmiş olmasına rağmen Leica LUX, manuel kamera kontrollerine aşina olmayan yeni başlayanlar için de erişilebilirdir. Uygulama güçlü ve kullanımı kolay bir otomatik mod vaat ediyor.

Daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen kullanıcılar odaklamayı, ISO’yu, enstantane hızını, beyaz dengesini ve poz telafisini ayarlayabilir. Uygulama aynı zamanda bir ızgara, seviye, zamanlayıcı ve RAW, JPEG ve HEIF dahil dosya formatları üzerinde kontrol içerir. Bir fotoğraf çekildikten sonra kullanıcılar, tam çözünürlüklü dosyayı Fotoğraflar’a kaydedebilir veya temel çekim bilgileriyle birlikte özel bir Leica çerçevesiyle dışa aktarabilir.

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Leica LUX uygulaması şu an ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak kullanıcıların, Leica Look’a ve tüm simüle edilmiş lenslere tam erişim de dahil olmak üzere uygulamanın tüm özelliklerinin kilidini açmak için ücretli bir yükseltme satın almaları gerekiyor. Bu uygulama içi satın alma işlemi ayda 6,99 ABD Doları veya yıllık 69,99 ABD Dolarıdır. iOS 17 çalıştıran tüm iPhone cihazlarıyla Leica LUX, ancak Leica en iyi sonuçları elde etmek için iPhone 12 Pro veya daha yenisinin kullanılmasını önerir.

SanalSergi, Leica LUX’u test ediyor ve yakında uygulamalı bir rapor sunacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.