İncelemeler

Panasonic Lumix S9 ilk incelemesi

Panasonic Lumix S9, Panasonic’in tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleri serisinin en yeni üyesi olmasına rağmen önceki modellerden oldukça farklı. Seride geleneksel DSLR form faktöründen ayrılan ilk modeldir. Daha da önemlisi, doğrudan sosyal medya içerik oluşturucularını hedefleyen ilk tam çerçeve Lumix kameradır.

S9’un temel dayanağı, sosyal medya iş akışını basitleştirmek ve hızlandırmak için tasarlanmış olmasıdır. Amaç, içerik oluşturucuların, diğer uygulamalarda ek düzenleme yapmadan, doğrudan kameradan yayınlanmaya hazır fotoğraflar veya videolar oluşturmasına olanak sağlamaktır.

Temel özellikler

  • Sensör üzerinde faz algılamalı 24 MP BSI CMOS sensör
  • Yeni ‘MP4 (Lite)’ kodlayıcıyla 25 veya 30p’de (4:2:0 10 bit) 4K 3:2 açık kapılı video
  • 30p’ye kadar 6K 3:2 açık kapılı video (4:2:0 10 bit)
  • 30p’ye kadar tam sensör genişliğinden 6K veya DCI/UHD 4K
  • DCI/UHD 4K, 60p’ye kadar (APS-C kırpmayla)
  • LUT’ları gerçek zamanlı olarak uygulamak için özel LUT düğmesi (fotoğraf ve video)
  • Yeni LumixLab akıllı telefon uygulamasıyla sıkı entegrasyon
  • Açık ‘Çift Yerel ISO’ kazanç seçimine sahip çift dönüşüm kazanç sensörü
  • UHS-II kart yuvası
  • 1,84 milyon noktalı tam eklemli LCD

Lumix S9, Mayıs 2024’ün sonundan itibaren 1499 $ önerilen perakende fiyatıyla satışa sunulacak. Dört renk seçeneği mevcuttur: gece mavisi, koyu zeytin, kızıl kırmızı ve simsiyah.

Panasonic, S9’un yanı sıra, kamerayla eşleşecek şekilde tasarlanmış yeni bir L yuvalı lensi de duyurdu. Lumix S 26mm F8, sabit diyafram açıklığına sahip, manuel odaklamalı ‘yassı’ tarzı bir lenstir ve önerilen perakende fiyatı 199 $’dır.Neler Yeni?

Panasonic Lumix S9 ilk incelemesi

Panasonic S9’un kaportası büyük ölçüde Panasonic S5II ile aynı kamera. Bununla birlikte, bir EVF, ikinci bir ana ayar kadranı, bir joystick, ikinci bir kart yuvası ve entegre bir fan dahil olmak üzere, boyut açısından bu kameranın bazı donanım özelliklerini zorunlu olarak atlar. Her iki kamera da ortak bir teknoloji platformunu paylaşıyor olsa da S9’un, S5II’nin daha kompakt bir versiyonu olması amaçlanmıyor: kameralar çok farklı tasarım felsefelerine sahip ve farklı türdeki kullanıcıları hedefliyor.

Sosyal medya odaklı iş akışı

S9, özellikle sosyal medya iş akışı göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bu, sosyal medya yaratıcılarına, herhangi bir düzenleme becerisine ihtiyaç duymadan, fotoğraf ve videolarına doğrudan kameradan benzersiz, imza niteliğinde bir görünüm oluşturmak için gerekli araçları sağlamak anlamına gelir. Panasonic bunu “30 saniyede çekim yapma, düzenleme ve paylaşma” yeteneği olarak tanımlıyor. 30 saniye biraz iyimser olsa da, bu sosyal medya iş akışının kameranın özelliklerinin ve tasarım tercihlerinin temelini oluşturduğunu anlamak önemlidir.

Temel olarak S9, sosyal medya yaratıcılarına, bir bilgisayara veya herhangi bir üçüncü taraf yazılımına ihtiyaç duymadan, nerede olurlarsa olsunlar hızlı ve kolay bir şekilde yürütülebilecek kameradan sosyal medyaya iş akışı sağlamayı amaçlıyor. Fotoğraf makinesi meraklı bir fotoğrafçının iş akışını destekleyebilse de, S5II gibi bir fotoğraf makinesiyle aynı şekilde bu kullanım durumu etrafında optimize edilmemiştir ve özel fotoğrafçıların muhtemelen değer vereceği özel bir vizör, ikinci bir ayar kadranı ve doğrudan yönlendirme gibi özelliklerden yoksundur. AF modu ve alanı gibi özellikler için kontroller.

‘Gerçek Zamanlı’ LUT’ların genişletilmiş kullanımı

panasonic s9 lut button

S9’un sosyal medya iş akışının temel özelliklerinden biri, ilk olarak S5II’de tanıtılan Panasonic’in ‘Gerçek Zamanlı’ LUT sistemidir. Bu, aşağı yukarı kulağa nasıl geliyorsa onu yapar: normalde elde etmek için ek düzenleme gerektirecek özel bir görünüm sağlamak için, bir fotoğraf veya video çekilirken anında bir arama tablosu (LUT) renk dönüşümü uygulamanıza olanak tanır.

LUT’lar yıllardır video dünyasında renk dönüşümlerini uygulamanın standart bir yöntemi olmuştur, ancak Panasonic bunların kullanımını hem fotoğraflara hem de videoya geniş çapta uygulanacak şekilde genişletmiştir. Bu LUT tabanlı iş akışının, düzenleme adımını tamamen atlamanıza izin vereceğini vaat ediyor çünkü LUT’ları kullanarak doğrudan kameradan istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

LUT’lar S9’un kimliğinin o kadar önemli bir parçası ki, kameranın arkasındaki AF-Açık düğmesinin yanında özel bir LUT düğmesi bulunuyor. Bu düğmeye dokunmak, elde etmek istediğiniz görünümü seçmek için kameraya yüklenen tüm LUT’lar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlar.

Panasonic S9 LUT comparison 1 scaled
S9’un Gerçek Zamanlı LUT özelliği, doğrudan kameradan özel görünümler oluşturmanıza olanak tanır.

Özel bir LUT düğmesine ek olarak kamera, S5II’de bulunan sistemi çeşitli şekillerde geliştirir. S9, hafızasında 39’a kadar LUT saklayabilir; S5II’de bu rakam on adettir ve LUT’lar artık kameranın herhangi bir fotoğraf stiline uygulanabilir; önceden LUT’lar yalnızca V-Log stiline uygulanabiliyordu. Kullanıcılar artık LUT opaklığını %10-100 aralığında kontrol etme olanağına sahip ve hatta bir temel fotoğraf stili seçmenize ve bir veya iki LUT uygulamanıza olanak tanıyan bir ‘Fotoğraf Stilim’ oluşturarak iki LUT’u aynı anda uygulamak bile mümkün. üstünde.

Sonuç, tek bir düğmeye dokunarak hızlı erişim için fotoğraf makinesinde oluşturulabilen ve saklanabilen, neredeyse sınırsız bir görünüm kombinasyonudur.

Yeni LUT’lar, eşlik eden bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak kameraya hızlı ve kolay bir şekilde eklenebilir, ancak istenirse bir SD karttan .cube veya .vlt formatında bir LUT eklemek de mümkündür.

LumixLab uygulaması

Panasonic, S9’un yanı sıra, özellikle S9’un sosyal medya iş akışını desteklemeyi amaçlayan LumixLab adında yeni bir akıllı telefon uygulamasını da piyasaya sürüyor. İsteğe bağlı bir araç olarak hizmet veren kameralara yönelik çoğu akıllı telefon uygulamasının aksine, LumixLab, S9 kullanıcı deneyimi açısından temel bir öneme sahip; öyle ki, kameranın gerçek zamanlı LUT’ları kullanma ana özelliği buna bağlı.

lumix lab luts
LumixLab uygulaması, kameranızda LUT’lar oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır.

LumixLab, LUT’ları fotoğraflara uygulamanıza ve kameranızda yüklü olan LUT’ları yönetmenize olanak tanır. Ancak LumixLab’ın gerçek gücü, kendi özel görünümlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde oluşturma ve bu görünümlere dayalı özel LUT’lar oluşturma yeteneğidir. Uygulama, pozlama, renk, HSL, ton eğrisi, bölünmüş tonlama, keskinleştirme, gürültü azaltma, keskinlik ve hatta simüle edilmiş film greni dahil olmak üzere çeşitli düzenleme araçlarını içerir. Bir görüntüyü veya video klibi düzenlerseniz ve gelecekte yeniden oluşturmak istediğiniz bir görünüm elde ederseniz, düzenlemelerinize göre anında özel bir LUT kaydedebilir ve bunu kameranın 39 bellek bankasından birine yükleyebilirsiniz.

Buradaki fikir, kameranın LUT düğmesini kullanarak özel LUT’unuzu seçerek gelecekte yakalayacağınız herhangi bir ortama otomatik olarak uygulayabileceğiniz özel bir görünüm oluşturmanıza olanak sağlamaktır.

LumixLab ayrıca Panasonic tarafından oluşturulan LUT’lar ve diğer sosyal medya içerik oluşturucuları tarafından paylaşılan LUT’lar dahil olmak üzere kullanıma hazır LUT’lardan oluşan bir kütüphane içerir. Bu, LUT’ları kendiniz oluşturmak zorunda kalmadan bile, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok yaratıcı seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

LumixLab’ın, kameranızı uzaktan kontrol etme yeteneği gibi Panasonic’in mevcut Image App uygulamasının tüm özelliklerini kopyalamadığını belirtmekte fayda var. Panasonic bize iki uygulamanın bir süreliğine bir arada bulunacağını ancak sonunda bunları birleştirmeyi planladığını söyledi. LumixLab, 29 Mayıs’ta Apple App Store ve Google Play Store’dan indirilebilecek.

4K açık kapı kaydı ve MP4 (Lite) codec bileşeni

S9’un varsayılan video modu, çoğu kameranın yaptığı gibi 16:9 bölgesi yerine kamera sensörünün tüm alanını kullanan, 6K’dan alt örneklenen 4K açık kapı videosudur. Bu, aynı ana klipten, tam çözünürlüklü 6K açık kapılı videoya göre akıllı telefona daha hızlı aktarılan daha küçük dosya boyutlarına sahip yatay ve dikey video oluşturmayı kolaylaştırır. İlginçtir ki, bu varsayılan mod 25p ve 30p kaydı destekler ancak 24p’yi desteklemez.

Bu varsayılan video modu, Panasonic’in ‘MP4 (Lite)’ olarak adlandırdığı ve 50 Mbps hızında kayıt yapan yeni bir codec bileşeni kullanır. Bu, son yıllarda alıştığımız yüksek bit hızlarıyla karşılaştırıldığında düşük görünebilir, ancak kamera ile akıllı telefon arasındaki aktarımları önemli ölçüde hızlandırır ve videonun akış için yoğun şekilde sıkıştırıldığı çoğu sosyal medya için muhtemelen yeterlidir.

En-boy oranlarıKare hızlarıBit derinliğiRenkMaksimum bit hızı
6K Açık kapı
3:2, tam genişlik
3:229,97, 25, 24, 23,9810 bit4:2:0200
4K Açık kapı
3:2, tam genişlik *
25, 3050
6K tam genişlik16:9, 1.89:129,97, 25, 24, 23,98200
4K tam genişlikte4:2:2150
4K APS-C59,94, 50, 29,97, 25, 24, 23,98
(48, 47,95)
200
*Açık kapı 4K kayıt, kamera için varsayılan video modudur

Varsayılan video modunun, diğer tüm video ayarlarından ayrı olarak, kameranın Q menüsünde kendi yuvası bile vardır. 6K açık kapı videosuna kadar Panasonic’in diğer video ayarlarının çoğuna hâlâ erişebiliyorsunuz, ancak bunları kullanmak için varsayılan video modundan çıkmanız gerekecek.

Benzer şekilde, Panasonic’in dalga biçimi monitörü, deklanşör açısı, zebralar, Günlük görüntüleme yardımı, kayıt çerçevesi göstergesi ve diğer olağan şüpheliler gibi mükemmel video özelliklerine erişebilirsiniz. Ancak kameranın 15 dakikalık kayıt sınırı bulunmaktadır.


Nasıl karşılaştırılır?

Panasonic bu kamerayı doğrudan çoğunlukla telefonlarıyla çekim yapan içerik oluşturuculara sunuyor. S9’un onları etkilemesini istiyorsa iki şey yapması gerekiyor: Taşıması ve çekim yapması neredeyse bir telefon kadar kolay olmalı ve çok daha yüksek kalitede görüntüler üretilmeli. Yenilenen uygulamayla birlikte kameranın kompakt boyutu, onu kullanışlı hale getirmeye yönelik bir oyundur; tam çerçeve sensörü ise, akıllı telefon görüntüleri kalabalığında öne çıkmaya yetecek kadar ham fotoğraf ve video kalitesi sağlamalıdır.

Elbette S9, özel bir kameraya geçmek isteyen yaratıcılar için tek seçenek değil. Sony’nin ZV-E1’i, içerik oluşturucuların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan doğrudan bir rakiptir. Ayrıca şirketin benzer donanımlarla desteklenen fotoğrafçı dostu modeli Panasonic DC-S5II’yi de dahil ettik.

Son olarak, Sigma fp biraz sol alan karşılaştırması olsa da vizör eksikliği, elektronik deklanşöre güvenmesi ve aynı sensörün kullanılması onu ilginç bir karşılaştırma noktası haline getiriyor.

Panasonic S9Sony ZV-E1Panasonic S5IISigma fp
MSRP1499$2200$1999$1899$
Piksel sayısı24 MP12MP24 MP25MP
Vizör
(Res/Mag)
YokYok3,69 milyon noktalı OLED,
0,76x
İsteğe bağlı
Arka Ekran3,0″ 1,84 milyon nokta, tamamen eklemli3,0″ 1,04 milyon nokta, tam eklemli,3,0″ 1,62 milyon nokta, tam eklemli3,2″ 2,1 milyon nokta, sabit
Görüntü sabitlemeGövde: 5EVlens ile: 6,5EVGövde: 5EVGövde: 8EVlensli: 8EVYok
Devam atış hızı30 fps e-deklanşör10 fps e-deklanşör30 fps e-deklanşör
7 fps mekanik (AF-C)
18 fps e-deklanşör
Mekanik deklanşörHAYIRHAYIREvetHAYIR
Video çözünürlüğü6K 3:2 <30p 6K/5,9K <30p 4K 60p (APS-C) 4K <30p (tam genişlik)4K <60p 1080 <120p (4K <120p, 1080 <240p f/w ile * )6K 3:2 <30p 6K/5,9K <30p DCI/UHD <30p DCI/UHD <60p (1,5x kırpma)4K <30p 1080P <120p
Video bit derinliğiHLG ve Log ile 10 bitHLG ve Log ile 10 bitHLG ve Log ile 10 bit12 bit Sinema DNG
Mikrofon/Kulaklık soketleriEvet HayırEvet evetEvet evetEvet evet
Kart yuvaları1 adet UHS-II1 adet UHS-II2x UHS-II1 adet UHS-II
Pil ömrü (CIPA) LCD / EVF470570370 / 370280
Ağırlık486g (17,1 ons)483g (17oz)740g (26,1oz)422 gr (14,89 ons)
Boyutlar126x74x47 mm121x72x54 mm134x102x90 mm113x70x45 mm
* ZV-E1’de 4K/120 çekime erişmek için ücretsiz donanım yazılımı yükseltmesi gereklidir.

Fiyatı ve boyutuna göre S9, büyük ölçüde yüksek çözünürlüklü, tam çerçeve sensörü ve geniş video özellikleri sayesinde orta seviye bir kamera için oldukça etkileyici bir teknik özellik sayfasına sahip. Şirketin stabilizasyon teknolojisi ve otofokus özellikleri de rekabetçi, ancak Sony hala daha sonraki kategoride birinciliği elinde tutuyor.

Bu da Sony ZV-E1 ile karşılaştırmayı ilginç kılıyor. O da yaratıcıların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor, ancak farklı yollarla. S9’un güçlü yanı, görüntülerinizi bulmanızı veya bir görünüm oluşturmanızı kolaylaştırırken ZV-E1, kendinizi filme çekmeyi kolaylaştıracak şekilde ayarlanmıştır. “Otomatik Çerçeveleme” özelliği, videonuzu otomatik olarak nesnenizi takip edecek şekilde kırpacaktır ve özellikle kameraya tuttuğunuz öğelere odaklanan bir “ürün sergileme” modu içerir, her ikisi de onu tekli çekimlere uygun hale getirir. kişi operasyonu. Sensörü video için de daha iyi eşleştiğinden, herhangi bir kırpma olmadan 60 fps’de 4K veya hafif bir kırpmayla 120p kaydedebilir.

Bu sensörün düşük megapiksel sayısı, fotoğraf çekimi söz konusu olduğunda ZV-E1’i dezavantajlı konuma getiriyor ve kendi özel LUT özelliğine sahip olmasına rağmen çoğunlukla fotoğraf yerine videoya odaklanıyor. MSRP ayrıca S9’lardan önemli ölçüde daha yüksektir.

S9’un yaratıcılara odaklanması, meraklıları ve fotoğraf odaklı alıcıları S5II gibi daha pahalı kameralara yönlendirebilecek birçok özelliğin olduğu anlamına geliyor. S9’un büyük kuzeninin ikinci bir SD kart yuvası ve elbette bir EVF’si var. Ayrıca, hassas mikro olana karşı tam boyutlu bir HDMI bağlantı noktası ve özel bir kulaklık soketi (daha pahalı S5II X modelinde bir SSD’ye kayıt yapma yeteneği ile) ile video için daha iyi donanıma sahiptir. S5II’nin ekstra özelliklerinin hem mecazi hem de gerçek anlamda bir bedeli vardır; S9’dan %50 daha ağır ve MSRP’si 500 $ daha yüksek; her iki faktör de hareket halindeki içerik oluşturucular veya yeni başlayan kişiler için anlaşmayı bozan faktörler olabilir.


Gövde ve kullanım

Panasonic S9 ilk incelemesi 013 1

S9, eski telemetre filmli kameraları anımsatan çok şık bir tasarıma sahip. Yüzü çoğunlukla düz bir yüzeydir ve dört renkte suni deri bir örtüdür. (Gerçek olanlar da var; Panasonic’in günümüzde pek çok gadget üreticisinin yaptığı gibi doygunluktan ödün vermemiş olması güzel.) Panasonic’in üst düzey ürünlerinden farklı olarak S9’un ön kısmında programlanabilir herhangi bir düğme bulunmuyor.

Kamera, tam çerçeve sensörü barındırmak için nispeten kompakttır; Panasonic’in üçte dördü donanımlı G9II’den daha küçük ve daha hafiftir. Ancak S9 hala küçük bir nesne değil ve kalınlığının, yuvarlatılmış kenarlarının ve ergonomik olanaklardan yoksunluğunun, S5II veya GH5II gibi kameralarda olduğu gibi tek elle güvenle çekim yapmayı zorlaştırdığını hissettik. Yüzey kaplamaları nispeten kaygandır ve konuşulacak herhangi bir ön tutuşu yoktur. (Deri kaplı bir başparmak dayanağı vardır, ancak ancak bu kadarını yapabilir.)

Panasonic S9 ilk incelemesi 006

Kameranın üst kısmında mod kadranı ve deklanşör düğmesinin etrafında çalışan programlanabilir bir ayar kadranı bulunur. Ayrıca, sınırlı çözünürlük ve kare hızlarında olsa bile, fotoğraf modunda olsanız bile varsayılan olarak video kaydetmeye başlayacak programlanabilir bir kırmızı düğme de bulunmaktadır. (MP4 Lite, standart MP4 veya MOV formatında kaydetmeye başlayacaktır, ancak 4K’nın üzerinde çekim yapmak için video moduna geçmeniz gerekecektir.) Son olarak, vlog mikrofonları veya vlog mikrofonları gibi aksesuarlar için yararlı olabilecek bir soğuk ayakkabı montajı bulunmaktadır. Kendi güçlerini sağladıkları sürece kamera üzerindeki ışıklar.

Kameranın arkasına bakıldığında S9’un tek ekranı olan açılır dokunmatik ekran bulunuyor. Mevcut Lumix S veya G serisindeki diğer çoğu kameranın aksine EVF bulunmuyor. Ekran aynı zamanda odak noktalarınızı seçmenin ana yoludur çünkü joystick veya yön tuşları yoktur. 3,0″ ve 1,84 milyon noktayla (960 x 640 piksel) duyarlı, canlı ve nettir, ancak nispeten bulutlu günlerde bile parlamaya karşı hassastır.

Panasonic S9 ilk incelemesi 003

Ekranın üstünde, her ikisi de programlanabilen ve çekim sırasında kolayca erişilebilen LUT ve AF Açık düğmelerini bulacaksınız. Sağ tarafta kontrol tekerleği ve kameranın diğer düğmeleri bulunur. Kadranı oldukça hassas bulduk, bu da işlevini seçerken seçeneklerimizi sınırladı; Kameranıza bakıp yanlışlıkla siyah beyaz fotoğraf stiline geçtiğinizi veya beyaz dengesini ayarladığınızı keşfetmek hiç de eğlenceli değil.

Bu hassasiyet, menüler arasında gezinmenize yardımcı olur, ancak kamerayı tek elle kullanırken tekerleği kullanmayı daha kolay hale getirmez. Ayarlamalar yapmak için başparmağınızı başparmak desteğinden çıkarmanız gerekecek şekilde yerleştirilmiştir; bu, ikinci bir el ile desteklemediğiniz sürece kameranın dengesini neredeyse kesinlikle bozacaktır.

Zamanlarının çoğunu manuel modda geçiren veya poz telafisine erişimin yanı sıra birincil parametrelerini de kontrol etmek isteyen fotoğrafçılar muhtemelen ekstra bir ayar kadranı isteyecektir ve menülere dalmaktan nefret edenler muhtemelen ekstra programlanabilir bir ayar kadranı isteyecektir. bir veya iki düğme. Ancak, özellikle Q menüsünü ve “Menüm” sistemlerini özelleştirmek için zaman ayırırsanız, S9’da bulunan kontrollerle idare etmek kesinlikle mümkün. Kameranın ana menülerinde gezinmek de oldukça kolaydır ve bunları kadranla veya dokunmatik ekranı kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Pil

Panasonic S9 ilk incelemesi 009

S9, Panasonic’in S5II, G9II ve GH5II’de bulunan 16 Wh DMW-BLK22 pilini kullanıyor. Şarj başına yaklaşık 470 atış sağlayacak şekilde derecelendirilmiştir, ancak her zaman olduğu gibi bu sayı muhtemelen gerçek dünya kullanımı sırasında alacağınızın oldukça altındadır. Bu oldukça iyi bir gösterim, özellikle de bu boyuttaki bir kamera için; Bu, çok fazla video çekmeyi planlamıyorsanız, çoğu fotoğrafçının ikinci bir pil getirme endişesi duymadan bir hafta sonu çekime çıkabileceği kadar güçtür.

S9, bir güç adaptörü veya pil şarj cihazıyla birlikte gelmiyor ancak standart şarj tuğlalarıyla kullanabileceğiniz bir USB-C bağlantı noktasına sahip. Panasonic’e göre, USB kablonuzun 3A’da 9V çıkışını desteklemesi koşuluyla, bir pil bankasıyla dolu tutabilmelisiniz.


İlk izlenimler

Panasonic S9 ilk incelemesi 011

Lumix S9, yalnızca fiziksel tasarımı açısından değil, aynı zamanda kameranın arkasındaki tasarım felsefesi açısından da Panasonic’in önceki tam çerçeve aynasız fotoğraf makinelerinden önemli bir farklılık gösteriyor. Bir hafta kullandıktan sonra, kameranın yalnızca ne olduğu değil, ne olmadığı konusunda da oldukça iyi bir fikir edindiğimi hissediyorum. Ve bu önemli bir ayrım.

Fotoğrafçılığı özel bir kamerada öğrendiyseniz büyük ihtimalle S9 sizin için tasarlanmamıştır… Fotoğrafçılığı telefon görüşmeleri de yapabilen bir kamerada öğrendiyseniz, bu tamamen mümkün

S9’a bakıp S5II’nin daha kompakt bir versiyonunu görmek cazip geliyor. (Ya da muhtemelen on yıl öncesine ait küçük bir Micro Four Thirds fotoğraf makinesi olan Lumix GM1‘in süper büyük bir versiyonu .) Bu şık bir fotoğraf makinesi ve her iki modeli de destekleyen teknoloji aslında aynı. Ancak telemetre benzeri stili ve biraz retro görünümü sizi yanıltmasın: S9, S5II’den çok farklı bir kameradır ve farklı önceliklere sahip kişiler için tasarlanmıştır.

Aslında, fotoğrafçılığı özel bir kamerayla (hatta muhtemelen S9’a geçici olarak benzeyen bir kamerayla) öğrendiyseniz, S9’un sizin için tasarlanmamış olma ihtimali oldukça yüksektir. Keşke öyle olsaydı ama muhtemelen değil. Öte yandan, fotoğrafçılığı, telefon görüşmeleri de yapabilen, düz bir cam levhaya benzeyen bir kamerada öğrendiyseniz, bu kameranın sizin için yapılmış olması tamamen mümkündür.

Panasonic S9 ilk incelemesi 014 1
S9’un LUT tabanlı iş akışının oldukça iyi çalıştığını ve kullanımının genel olarak hızlı ve kolay olduğunu gördüm. İlk LUT’umu oluşturmak ve hızlı erişim için onu kameranın bellek bankalarından birine yüklemek yalnızca beş dakika kadar sürdü.

Panasonic, insanların bunu video için olduğu kadar fotoğraflar için de kullanmasını beklediğini söylüyor. Ancak geleneksel bir fotoğraf çekimi deneyimi arıyorsanız, kameranın tasarımını muhtemelen sinir bozucu bulacaksınız.

Saf fotoğrafçıların kesinlikle özleyeceği bir EVF yok ve LCD’yi dış mekanda parlak ışıkta kullanmak gerçekten zor olabilir. İkinci bir ayar kadranı yoktur ve birkaç özel düğmeye sahiptir, bu nedenle ayarları değiştirmek için menüye dalmanız gerekir ve mekanik bir deklanşörün olmaması, flaş kullanma yeteneğini sınırlar ve panjur eserlerine neden olabilir. Kamera ne kadar çekici olsa da, onu bir fotoğraf makinesi gibi uzun süre yanınızda taşımak yorucudur. Panasonic’in Osaka’daki lansman etkinliğinde medya mensuplarına SmallRig tarafından yapılmış ve kameranın tripod yuvasına vidalanan bir aksesuar tutucusu sağladığı söyleniyor.

Her ne kadar meraklı fotoğrafçılar için tasarlanmış gibi görünse de süper güçleri başka yerlerde yatıyor.

Hikaye, sosyal medya oluşturma aracı olarak farklıdır. Panasonic’in kendisi de dahil olmak üzere , sosyal medya kullanıcıları için üretildiğini iddia eden çok sayıda kamera gördük , ancak bu kameraların bir içerik oluşturucunun iş akışına ne gibi bir değer kattığı genellikle tamamen açık değil.

Panasonic’in S9’a yaklaşımında takdir ettiğim şey, sadece selfie ekranlı yeni bir kamera yaratıp onu mükemmel bir sosyal medya kamerası olarak ilan etmemesi; çoğunlukla “Çünkü biz öyle dedik.” Bunun yerine Panasonic, sosyal medya yaratıcılarının işleri için özel bir kamera benimsemesini zorlaştıran gerçek bir iş akışı sorununu anlamak için oldukça iyi bir girişimde bulunmuş gibi görünüyor.

dale test lut
Bu fotoğrafı S9’un Standart renk stilini kullanarak çektim, biraz nostaljik bir görünüm yaratmak için LumixLab’da bazı ayarlamalar yaptım ve ayarlarımı kameraya LUT olarak aktardım. Bunu yaptıktan sonra, kamerada özel LUT’umu seçerek aynı görünüme sahip ek görüntüler yakalayabildim.

Çoğu sosyal medya içerik oluşturucusu, meraklı veya profesyonel fotoğrafçılarla aynı şeylerden endişe duymuyor. Çözünürlük ve dinamik aralıktan çok, kameradan benzersiz bir görünüme sahip bir şey yaratabilmek ve nerede olursa olsun bunu hızlı bir şekilde çevrimiçi hale getirebilmekle ilgileniyorlar. Herhangi bir ek düzenleme yapmak zorunda kalmadan bunu yapmalarına olanak tanıyan bir iş akışı sağlamak, bu sorunu çözmede uzun bir yol kat eder.

S9’un fiyatı 1499 dolar, yani S5II’den yaklaşık 500 dolar daha ucuz ve teknoloji açısından çok benzer olsalar da aralarındaki seçim fiyattan ziyade çözmeye çalıştığınız sorunla ilgili. Geleneksel bir kamera deneyimi ve iş akışı arayan sade bir fotoğrafçıysanız, S5II aradığınızı bulur. Ancak öncelikleri sosyal medya için mümkün olduğunca az post prodüksiyonla verimli bir iş akışını içeren biriyseniz, S9 sizin için iyi bir seçim olabilir.

Dizine geri dön

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.