İncelemeler

Xiaomi 13T Pro İncelemesi: Orta Sınıf Yıldızları Hedeflemek

Xiaomi, Leica mobil fotoğrafçılık ortaklığını orta sınıf ve uygun fiyatlı telefonlara taşımanın bir yolu olarak 13T Pro ve 13T’yi piyasaya sürdü. Sonuçlar, markaların bütçeleri kısıtlı olanlar için uygun maliyetli kameralar üretebileceğinin güçlü bir kanıtıdır.

Buna “damlama” veya başka bir şey deyin, ancak Xiaomi’nin amiral gemisi telefonlarında sürekli olarak bulunan özellikler ve çıktılar sonunda Leica’nın varlığının 13T serisinin temel değer teklifine katkıda bulunmak için gözle görülür bir etki yarattığı burada yolunu buldu.

Tasarım ve Yapı

Bu incelemeyi 13T Pro’ya odakladım ancak 13T aynı kamera özelliklerine ve yazılım hesaplamasına sahip olduğundan aynı kalitede görüntüler yakalayabilir. Bütçeniz kısıtlıysa ve görüntü kalitesinden o kadar da ödün vermek istemiyorsanız harika bir haber.

Xiaomi 13T Pro back

Daha önce anlattıklarımı çok fazla tekrarlamadan, 13T Pro, 6,7 inç CrystalRes AMOLED ekrana kadar, yalnızca düz ekranı ve daha hızlı maksimum 144 Hz yenileme hızıyla, 13 Pro’nun bir yan ürünüdür. Mükemmel 2600 nit maksimum parlaklıktan, Dolby Vision ve HDR10+ desteğinden ve Gorilla Glass 5 korumasından bahsetmiyorum bile. MediaTek Dimensity 9200+ yonga seti, işleri 13T’deki 8200 Ultra yongasından daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde yürütmek üzere tasarlandı, ancak özellikle kamera uygulamasında görüntüleri işlerken ne kadar boşluk olduğunu ölçmek zordu.

Üst orta sınıf bir şey için Xiaomi, kutudan çıkan ince silikon kılıfla kaplandığında bile hoş görünen suni deri arka kısmıyla 13T Pro’ya biraz tat kattı. Ancak kablosuz şarj yok çünkü şirket, inanılmaz derecede hızlı olan 120W şarj cihazının rakamlara göre uygun bir alternatif olduğunu düşünüyor. Xiaomi’nin telefonu sadece 19 dakikada şarj edebileceği iddiası, Avrupa’da test ettiğimde sadece bir dakika ile kanıtlandı. Kuzey Amerika’daki bir adaptörle oraya 30 dakikadan kısa sürede ulaşabilirsiniz, bu da etkileyici.

Bağlantı iyi, 4G LTE ağlarında sorun yok, ancak Kanada ve ABD’de 5G bantlarında daha az stabilite Buna rağmen herhangi bir büyük sorun fark etmedim, ancak 13T Pro’ya veya 13T Pro’ya bakıyorsanız dikkate almanız gereken bir şey. Bir seçenek olarak 13T.

Xiaomi 13T Pro photo 3

Kamera Özellikleri

50 megapiksel (24 mm eşdeğeri) geniş kamera, f/1,9 diyafram açıklığına ve hem optik hem de elektronik görüntü sabitlemeye sahip Tip 1,3 inç Sony IMX707 sensörü kullanır. Tam çözünürlükte çekim yapmak için 50MP veya Pro modlarını kullanmadığınız sürece tüm fotoğraflar 12,5 megapiksele piksel gruplanır. Ne yazık ki, RAW’da tam çözünürlükte çekim yapmanın bir yolu yok, yalnızca JPEG’ler var.

50 megapiksel telefoto, Xiaomi’nin portreler veya sokak fotoğrafçılığı için ideal bir seçim olarak öne sürdüğü 50 mm’ye eşdeğer odak uzaklığı göz önüne alındığında, yalnızca ismen bir “telefoto” dur. Mütevazı bir OmniVision OV50D Tip 1/2,88 inç sensör kullanır. 12 megapiksel ultra geniş (15 mm eşdeğeri), OmniVision OV13B Tip 1/3 inç sensör kullanılarak f/2,2 diyafram açıklığına ve 110° görüş alanına sahiptir. Son olarak, 20 megapiksel ön kamera (26 mm eşdeğeri), f/2,2 diyafram açıklığına ve sabit odaklı Sony IMX596 1/2,8 inç kullanıyor.

Tüm bunların anahtarı, Leica’nın Vario-Summicron 1:1.9-2.2/15-50mm ASPH lenslerinin üçünü de kapsayarak camı ve kaplamayı kendi başına bir yükseltme haline getirmesi ve aynı zamanda üç arka kamera arasındaki çıktıda bir miktar tutarlılığı korumasıdır.

Xiaomi 13T Pro virtual dial

Yazılım Özellikleri

Leica’nın çeşitli modları ve özellikleri ilk kez Xiaomi telefonlarında bu seviyede kendine yer buluyor. Daha önce markanın en iyi telefonlarıyla sınırlı olan burada, farklı modlarda kolayca bulunabilen Leica Authentic ve Vibrant çekim profillerinden başlayarak, burada oldukça özgürsünüz. Bu aynı zamanda aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda Leica filtreleri için de geçerli.

Xiaomi 13T Pro custom photo styles

Sonraki modlar ve özellikler de dahil olmak üzere kamera uygulaması, büyük ölçüde Xiaomi’nin daha pahalı telefonlarında sunulanları yansıtıyor. 13T Pro’daki deneyim, işleri sulandırmak yerine bir devamı gibi geliyor. Orta sınıf ve uygun fiyatlı telefonların çoğunun bu kadar derine inmediği ve yerleşik bir kamera markasıyla kritik bir ortaklıktan kaynaklanan araçları getirmediği göz önüne alındığında, bu bir şeyler söylüyor.

Xiaomi’nin, Otantik veya Canlı çizgisinde çekim profilinizi oluşturmanın güzel bir yolu olan “Leica özelleştirilmiş fotoğraf stillerini” tanıtmak için 13T Pro’yu (ve 13T) seçmesinin nedeni de budur. Bu özelliğe yalnızca, işinize yarayacak bir görünüm oluşturmak için ton, tonalite ve doku kaydırıcılarının bulunduğu Pro modunda ulaşabilirsiniz. Garip bulduğum şey, hiçbirini ön ayar olarak kaydedemememdi, bu da beni ya bir kombinasyona bağlı kalmaya ya da daha sonra başka bir kombinasyonla denemeler yaptıktan sonra uygulamayı sevdiğim ayarları yazmaya zorladı.

Xiaomi 13T Pro shooting daytime

Bu özel stiller 13 Ultra’ya da geldi (henüz 13 Pro’ya değil). Muhtemelen bundan sonra arayüzde, vurgu rengi olarak kırmızı ve markanın kameralarını taklit eden sanal kaydırıcılar ve kadranlar da dahil olmak üzere Leica’dan ilham alan estetik değişiklikler gelecek.

Ayrıca 13T Pro’daki tüm düzenleme özelliklerini de bekleyebilirsiniz. Xiaomi henüz tamamen Google seviyesinde değil ama daha iyiye gidiyor ve görüntülerden nesneleri, çizgileri, insanları veya gölgeleri sezgisel bir şekilde kaldırma yeteneğini görmek güzel.

Xiaomi 13T Pro photo Leica black and white
Leica Siyah Beyaz

Görüntü kalitesi

Ana kamera

Bu kamerayla çekim yapmanın en etkileyici yanı, amiral gemilerinden önemli bir geri adım atmıyormuş gibi hissettirmesi. Daha önce Xiaomi’nin en iyi telefonlarıyla çekim yapıp yapmadığınızı fark edeceksiniz, ancak markaya yeniyseniz 13T Pro (veya 13T) hoş bir sürpriz olacaktır. Leica etkisi burada son derece gerçektir ve yalnızca ilgi çekici değil aynı zamanda çok yönlü ve ilgi çekici görüntülerin üretilmesine yardımcı olur. Kullanıcıyı basit bir fotoğraf çekmekten daha fazlasını düşünmeye teşvik edebilecek türden bir telefon.

Ayrıca yerleşik özelliklerin ve ayarların hacmi nedeniyle denemeye de hazırdır. Her zamanki gibi, işleri gerçekleştirmek için, özel stilinizi uygulayabileceğiniz ve histogram, odak zirvesi, pozlama doğrulama ve ölçüm gibi özelliklerden yararlanabileceğiniz Pro modu aracılığıyla 50 megapiksel tam çözünürlüklü fotoğraflar çekmek gibi güzel geçici çözümler vardır. Ayrıca Pro moduyla ilişkili tüm manuel kontrollere sahip olursunuz. RAW veya zamanlı seri çekimle çekim yapmak sizi otomatik olarak piksel gruplu 12,5 megapiksel görüntülere düşürür, ancak en azından bu aralıktaki telefonlarda her zaman bulunmayan, üzerinde çalışabileceğiniz araçlara sahip olursunuz.

Xiaomi 13T Pro photo RAW edit
RAW’dan düzenlendi

Sadece normal Fotoğraf modunu kullanıyor olsanız bile, 13T Pro ile mükemmel sonuçlar elde etmek oldukça mümkündür. Xiaomi yalnızca AI kamerayı etkinleştirdiğinizde renk doygunluğunu zorlar, aksi takdirde Leica Vibrant veya Authentic’in size sunduğu seviyelere sadık kalın. Dinamik aralık, gündüz veya gece sağlamdır ve aşırı keskinleştirme olmadan mükemmel ayrıntılar üretirken, renk üretimi hiçbir zaman öyle ya da böyle uçurumdan aşağı inmiyor gibi görünür. Burada güvenebileceğiniz bir tutarlılık var.

Xiaomi 13T Pro photo low light

Ultra Geniş ve Telefoto Lensler

Belirttiğim gibi, bu lens daha çok 50 mm prime eşdeğeri olduğundan “telefoto” burada göreceli bir terimdir. Xiaomi’nin Portre modunda sunduğu belgesel, girdaplı bokeh ve yumuşak odaklı lens stilleri de dahil olmak üzere portreler için bu iyidir, ancak genel aralığınızı sınırlayacaktır. Amiral gemilerinin aksine, hibrit yakınlaştırma gayet iyi, 5x’e kadar iyi sonuçlar veriyor ve ardından 10x’te fena değil, bunun ötesine geçiyor.

Xiaomi 13T Pro portrait food
Portre

Ultra geniş gayet iyi, ancak Xiaomi’nin mercek parlamasına duyarlılığını gidermenin yollarını bulması gerekiyor. Buradaki örnekte olduğu gibi, ultra geniş, sokak lambasını oldukça uzaktan yakalayarak sonuçta fotoğrafın genel kompozisyonuna zarar verdi. Aynı çekimi diğer üç telefonla da denedim ve aynı sorunla hiç karşılaşmadım, bu yüzden sorunu 13T Pro’ya ayırdım. 13 Ultra veya 13 Pro‘da bu sorunu hiç yaşamadım ve bunun bu telefonu neden etkilediğini anlamıyorum. Durum ne olursa olsun, açılı olmayan bir ışık kaynağının merceğe çarpması, düşük ışıkta veya gece ayarlarında çekim yapmayı sorunlu hale getiriyordu. Aksi takdirde, çözünürlükteki sınırlamalara rağmen oldukça tutarlı olduğu ortaya çıktı ve kenarlarda bir miktar düşüş görüldü.

Xiaomi 13T Pro photo ultra wide lens flare
Ultra geniş

Uzun Pozlama ve Daha Fazlası Uzun Pozlama yeni değil, ancak özellikle elde taşınır cihazın kullanımının ne kadar kolay olduğu göz önüne alındığında, bu aralıktaki telefonlarda genellikle gördüğünüz türden bir özellik değil. Telefonun sınırlarını görmek için bunu farklı koşullarda test ederken eğlendim ve sonuçlardan memnun kaldım. Beklendiği gibi, tüm harekete duyarlıdır ve piksel gözetleme yaptığınızda kompozisyon her zaman en iyi olmayacaktır, ancak ondan elde ettiğiniz esneklik ve yaratıcılığı da beğenmek kolaydır.

Xiaomi 13T Pro photo long exposure traffic

Bu duygu bir bütün olarak telefonun kamerası için geçerlidir. Xiaomi’de veya Leica entegrasyonunda yeniyseniz buraya ne kadar sığdırdıklarına şaşırabilirsiniz. Hepsini öğrenmek için zaman ayırmaya değer çünkü bu, kameranın neler yapabileceğini anlamanın en iyi yoludur.

Xiaomi 13T Pro photo portrait
Xiaomi 13T Pro photo 2

Video Özellikleri

Bu aralıkta, 8K’ya kadar video kaydetmenize olanak tanıyan bir kameraya sahip bir telefon görmek her zaman beklenmez, ancak bu, 24 fps ile sınırlı da olsa bunu yapıyor. Bunun ötesinde, tüm arka kameralarda 24, 30 veya 60 fps’de 4K ile diğer Xiaomi modellerinde mevcut olan seçeneklerin karbon kopyası. Leica’nın filtreleri aynı zamanda normal Video modu için de geçerlidir; Kısa Film ise kullanabileceğiniz bir dizi ön ayarlı LUT sunar. Ağır Çekim, ağır çekim klipler çekerken 1080p/240 fps’ye kadar yüksek hızlara çıkmanıza olanak tanır. Pro modunda ayrıca kompozisyon üzerinde manuel kontrol sağlayan bir video seçeneği bulunur; bu, üç arka lensin ve Leica filtrelerinin tümüne erişmenizi sağlar. Post prodüksiyonda daha fazla kontrol istiyorsanız LOG’da da çekim yapabilirsiniz.

Daha Az Fiyatla Tam Özellikli

Xiaomi, belirli bir fiyatın altına inerken yine de mükemmel, tam özellikli bir kamera dizisi sunmanın bir yolu olduğunu kanıtlıyor. Xiaomi’nin Kuzey Amerika pazarındaki sınırlı varlığı nedeniyle çoğu kişi bunu bilmeyecek bile, ancak cihazlarını çevrimiçi perakendeciler (Amazon dahil) aracılığıyla satın almak daha kolay hale geliyor. Şirket, fotoğraf tacını zirveye taşımak yerine, daha ucuz bir alternatifle çok şey yapılabileceğini gösteriyor.

Xiaomi 13T Pro photo day

Leica ile ortaklık, bu durumu sunmayı çok daha kolay hale getiriyor, ancak Xiaomi’nin MIUI Android arayüzü, bu konuda işler yavaş yavaş gelişse bile, kişisel olarak beni hala görsel bir iyileştirme arayışına sokuyor.

Alternatifler Var mı?

Xiaomi 13T, 13T Pro’ya kıyasla daha giriş seviyesi bir versiyon ancak kamera çıkışı açısından gerçek bir fark yok. Her iki cihazla da aynı görüntüleri yakalayabilirsiniz. Vivo V27 Pro aynı zamanda çeşitli modlara ve özelliklere sahip, sağlam bir orta menzilli nişancı oyunudur.

Xiaomi 13T Pro photo long exposure movement

O kadar özellik dolu değil, ancak Google Pixel 7a , Pixels’i bu kadar etkili kameralar yapan yazılım hesaplamalarının çoğu da dahil olmak üzere, elde ettiğiniz şey için iyi bir değerdir. Xiaomi’nin size verebileceği sonuçlarla eşleşemese de Samsung Galaxy A54’ü de bir seçenek olarak düşünebilirsiniz.

Xiaomi 13T Pro photo movement

Satın Almalı Mısınız?

Evet. 13T Pro ve 13T’yi çevrimiçi olarak 450-750 $ arasında bulmak zor değil ve fiyat düşüşleri zaten gerçekleşti. Fotoğrafçılık sizin için önemliyse, şansınızı denemeye değer.


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar Ted Kritsonis’e ait


Yazar Hakkında: Ted Kritsonis, Ted neredeyse 20 yıldır gazetecilik yapıyor ve düzenli olarak çok sayıda yazı yazıyor olmasının ötesinde, aynı zamanda hevesli bir fotoğrafçı. Her birinin bir sahneyi ne kadar iyi yakaladığını test etmek için yanına birden fazla akıllı telefon alan türden bir adam. Kanada Toronto’daki evinden onlarca yayına katkıda bulundu.

Yoluyla
Ted Kritsonis

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.