İncelemeler

Fujifilm X-H2S İlk İzlenimler: APS-C için Yeni Bir Standart

Fujifilm X-H2S , tümü geleneksel kontrol kadranlı XT kamera serisinden farklı bir pakette birçok yeni ve büyük ölçüde geliştirilmiş özellik ve yeteneğe sahiptir. Fujifilm X-H2S ile birkaç gün geçirdim ve işte onların yeni amiral gemisi APS-C kamerasıyla ilgili deneyimim.

Fujifilm X-H2S İlk İzlenimler: APS-C için Yeni Bir Standart

Fujifilm X-H2S İlk İzlenimler

Bir kamerayı yükseltme veya satın alma kararı çok kişiseldir ve her kişinin yükseltme veya satın alma zamanının ne zaman doğru olduğuna karar vermek için kendi öncelikleri vardır. Düşüncelerimi ve Fujifilm X-T3’ümü yeni X-H2S’ye yükseltmeye karar vermeme neden olan yolculuğu paylaşmak istiyorum.

Fujifilm X-H2S 31 Mayıs 2022’de duyuruldu ve çok fazla önizleme videosu izledikten sonra, 2 Haziran’da Kenmore Camera’da uygulamalı bir fırsatta bir tane için sipariş vermeye niyetlendim. Bir saatten fazla harcadım. inanılmaz sabırlı olan ve sorularımın çoğuna cevap verebilen Fujifilm teknik temsilcisine birçok soru sordu. Ama kamera siparişi vermedim.

O gün çeşitli nedenlerle X-H2S sipariş etmedim. Birincisi, bu şimdiye kadar satın aldığım en pahalı kamera olurdu ve buna “ihtiyacım” olduğuna ikna olmadım. X-H2S’nin (hem CF-Express tip B hem de daha hızlı SD kart) tüm yeni özelliklerinden yararlanmak için kameranın maliyetine ek olarak yeni ve daha hızlı bellek kartlarına da yatırım yapmam gerekecekti. yeni piller olarak.

İkincisi, odak iyileştirmeleri üretim öncesi ünitede bile çok fark edilirken, yine, kullanımımın çoğunda, mevcut otomatik odaklama, çoğu zaman istediğim fotoğrafları yaratmanın önüne geçmedi.

Üçüncüsü, XT’de en çok ilgilendiğim değişiklikler beni şaşırtmadı – daha geniş tutuş (çok daha iyi hissettiriyor ama elime pek iyi oturmadı), yeni EVF (kesinlikle şikayet yok) , ancak X-T3’ten çok daha iyi görünmüyordu ve daha az pil taşımak güzel olurdu, X-T3‘ümle gittiğim her yerde dört küçük, hafif pil taşımaya alıştım.

Son bir tereddüt noktası, ISO ve Deklanşör Hızı için ayrı kadranlara karşı PSAM kadranının revize edilmiş kontrol düzeni ve klasik XT kontrol düzeniyle sekiz yıllık kas hafızasının üstesinden gelme ihtiyacıydı.

Ve sonra fikrimi değiştirdim. İşte nedeni: Bir Apple Watch’a nasıl “ihtiyacım” olmadığını hatırladım, ancak iki yıl sonra bir Apple Watch’a sahip olduğum için çok mutluyum. Böylece, X-H2S’deki iyileştirmelere “ihtiyacım” olmasa da, X-T3’ün bazı kişisel küçük “acı noktalarını” (otomatik odaklama, pil ömrü, küçük tutuş) azaltabileceğimi fark ettim. ayrıca düğün fotoğrafçılığı için büyük ölçüde geliştirilmiş otomatik odaklama, video için 4K 120 ve yaratıcı yeteneklerimi genişletmek için kullanabileceğim diğer tüm iyileştirmeler gibi yeni yeteneklere sahip.

X-H2S ile devam etmeye karar vermemdeki bir diğer faktör, X-T5’in 2023’ün sonunda muhtemelen en az bir yıl uzakta olacağı söylentileriydi ve çok daha büyük dosya nedeniyle Eylül 2022 için söylenen 40MP X-H2 ile pek ilgilenmedim. boyutlar ve bir endişem var, daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip bir sensörde yüksek ISO performansına sahibim, çünkü daha yüksek piksel yoğunluğu genellikle yüksek ISO ayarlarının gürültüyü artırdığı anlamına gelir. Ve son olarak, büyük ölçüde geliştirilmiş işlem gücüyle X-H2S’nin büyütülecek çok yeri olan bir kamera olacağına inandım.

Bu yüzden, X-H2S’yi Kenmore Camera’daki iyi insanlardan ön sipariş verdim ve benimkini piyasaya sürüldüğü gün 7 Temmuz 2022’de aldım. Daha sonra günün büyük bir bölümünü menüleri tanıyarak ve kamerayı benim için yapılandırarak geçirdim. tercihler.

Mükemmel kamera olmadığı gibi, mükemmel kamera incelemesi de yoktur. Muhtemelen fotoğrafçılık iş akışımın bir parçası olmayan ve sizin için önemli olan özellikler, işlevler ve yetenekler olacak ve bu ilk izlenimde eksik olacak. Bu ilk izlenim için bir veya iki takip oluşturacağım, bu yüzden özel sorularınız varsa lütfen bana bildirin.

Tam açıklama: Kamerayı üç gün boyunca kullandım ve Bellevue şehir merkezinde, Bellevue Botanik Bahçesi ve karımın çiçek bahçesinde yaklaşık 3 saatlik fotoğrafçılık süresi boyunca yaklaşık 500 fotoğraf oluşturdum. Çoğunlukla kameranın fotoğrafçılık yönlerine odaklandım (püf noktayı bağışlayın!), ancak hızlandırılmış çekime ek olarak 4K 120 video kaydettim.

Fujifilm X-H2S ile ilgili harika bir teknik genel bakış için Gerald Undone’un yayın öncesi videosuna bakın.

Bak ve Hisset ve Kontroller

X-H2S ve XT kamera serisi arasında iki büyük fiziksel fark vardır. İlk olarak, X-H2S’nin çok daha büyük bir tutma yeri var. İkincisi, X-H2S, geleneksel kamera gövdesi kontrol kadranlarını PSAM mod kadranı ile değiştirir ve ardından kameranın üstünde özel bir ISO alt kısmı ile birlikte ikincil pozlama kontrol ayarları için ön ve arka kontrol tekerleklerini kullanır.

Daha büyük tutuşu gerçekten seviyorum. Elime oldukça iyi uyuyor ve birkaç günlük kullanımdan sonra son derece doğal ve uzun süre tutması kolay hissettiriyor.

Fujifilm X H2S Ilk Izlenimler APS C icin Yeni Bir Standart 002

XT serisinin geleneksel kontrol kadranlarını sekiz yıl kullandıktan sonra, pozlama modu işlem değişikliğine alışmak biraz daha zaman alacaktır. Öncelikli olarak manuel modda fotoğraf çekiyorum ve daha şimdiden, deklanşör hızını istenen değere değiştirmek için hangi kontrol tekerleğini ve hangi yöne döneceğimi hatırlamak için yavaşlamam gerektiğini fark ettim.

Ayrıca, özel bir tahrik tekerleğinin olmaması nedeniyle bazı ayarlamalar gerekecektir. Bunu, teknik olarak zorlu maruz kalma durumları için parantez modunun yanı sıra olaylar için sürekli düşük seviyeye geçmek için sık sık kullanıyorum. Kameranın sol üst kısmındaki özel Sürüş düğmesi kullanışlı olsa da, istenen sürüş modunu seçmek için arka kontrol tekerleğinin kullanılmasını gerektirir.

Kamerayla biraz daha zaman geçirerek bu değişikliklere nispeten hızlı bir şekilde uyum sağlayacağımdan eminim.

Takdir ettiğim bir diğer tasarım değişikliği, EVF mercekinin kameradan XT kameralara göre daha uzağa uzanmasıdır. Bir sol gözle fotoğrafçı olarak, bu ekstra derinlik, burnumun ekranda daha az olduğu ve odak seçiciyi (d-pad’e atadığım) baş parmağımı derslerime sokmadan hareket ettirmek için daha fazla alana sahip olduğum anlamına geliyor.

X-H2S’de değişmeyen tek şey, yüksek yapı, malzeme, uyum ve bitiş kalitesidir. Kamera sağlam ve dayanıklı hissediyor.

Ebat ve ağırlık

X-H2S, X-T3/4’e çok benzer genişliktedir, ancak çok daha geniş kavrama alanı ve daha fazla giriş/çıkış seçeneği, daha büyük pil ve daha büyük CFExpress B Tipi kartı barındırması nedeniyle daha derindir. X-H2S, X-T3 için 550g’ye kıyasla 680g’de pil ve hafıza kartlarıyla daha ağırdır. Ancak, X-T3’ümü her zaman SmallRig L-Bracket/Grip ile kullandım ve bu durumda X-H2S, bu konfigürasyonda 688g’de X-T3’ten biraz daha hafiftir. SmallRig L-Bracket/Grip ayrıca X-T3’ü X-H2S’den (yaklaşık 10,3 cm) biraz daha uzun (yaklaşık 10,6 cm) yapar.

Fujifilm X H2S Ilk Izlenimler APS C icin Yeni Bir Standart 003

Kontrol Kadranları ve Klasik Kadranlar

X-T3’ten X-H2S’ye yükseltmedeki büyük değişikliklerden biri, kontrollerin ve pozlama kadranlarının konfigürasyonudur. X-H2S, geleneksel DSLR yapılandırmalarına benzer, ancak XT serisi kameralardaki geleneksel kontrol kadranı yapılandırmasından çok farklı olan, tutma yerinin yakınında bir mod kadranı ve kontrol tekerlekleri kullanır. Zaten, üstesinden gelmek için XT serisi kontrol düzenini kullanan sekiz yıllık kas hafızam olduğunu fark ettim ve bu yeni konfigürasyona uyum sağlamak için biraz yavaşlamam gerekiyor. X-H2S’deki kontroller mantıklı ve erişimi kolay, alıştığımdan farklı.

Fujifilm X H2S Ilk Izlenimler APS C icin Yeni Bir Standart 004

Otomatik odaklama

Fujifilm X-Serisi kameranın şikayetlerinden biri, özellikle Sony ve Canon’un son zamanlarda otomatik odaklama sistemlerinde kaydettiği ilerlemeyle karşılaştırıldığında, otomatik odaklama sisteminin her zaman nispeten düşük hız ve doğruluğu olmuştur. Yeni sensör ve işlemci kombinasyonu ile X-H2S bu şikayetleri dindirdi. Otomatik odaklama sistemi hızlı, doğru ve nesne hareketine başka hiçbir X-Serisi kameranın erişemeyeceği şekilde duyarlıdır.

İki istisna dışında yeni otomatik odaklama sistemini stres testi yapma şansım pek olmadı. İlk olarak, kamerayla ilk günümde Bellevue şehir merkezindeyken, birkaç bina arasında dönen bir balıkkartalı fark ettim. Hızlıca 300 mm’de Fujinon XF 70-300mm f/4-5.6’ya geçtim ve balık balıklarının birkaç hızlı fotoğrafını çektim. X-H2S, kamera tek nokta odak moduna ve nesne algılama moduna değil, yüze ayarlanmış olmasına rağmen, biri (ilk) fotoğraf dışında tümünde balık gözüne doğru bir şekilde odaklandı.

İkincisi, ikinci gün kamerayla Bellevue Botanik Bahçesi’ndeyken, çiçekler üzerinde çok sayıda arı vardı ve bir kez daha otomatik odaklama hızlı ve doğru bir şekilde arılara odaklandı ve çiçeklerin etrafında hareket ederken onlarla birlikte kaldı.

Fujifilm X H2S Ilk Izlenimler APS C icin Yeni Bir Standart 005

Önceki X-Serisi kameraları kullandığımda, otomatik odaklama performansı çok fazla sorun olmadı. Bir istisna, önceki otomatik odaklama sistemlerinin genellikle yüksek bir kaçırılmış odak oranına sahip olduğu, özne hareketi olan olaylardı. Yakın gelecekte iki düğünü fotoğraflayacağım, bu nedenle sonbaharda hareketli nesnelerle sürekli odak doğruluğu raporu için bizi izlemeye devam edin.

Vücut İçi Görüntü Sabitleme (IBIS)

Şu ana kadar kamerayla geçirdiğim kısa süre boyunca yalnızca optik görüntü sabitlemeli lensler kullandım, bu nedenle gövde içi görüntü sabitleme hakkında söyleyecek pek bir şeyim yok, bunun dışında: 300mm çiçeğime daha fazla stabilite kattığını hissediyorum. bahçedeki fotoğraflar, o lenste zaten görüntü sabitleme olmasına rağmen. IBIS artı gelişmiş otomatik odaklama, odaklama veya kasıtsız kamera hareketi nedeniyle neredeyse hiç fotoğrafın kaybolmaması anlamına geliyordu.

Fujifilm X H2S Ilk Izlenimler APS C icin Yeni Bir Standart 006

Genel Görüntü Kalitesi

Görüntü kalitesi, önceki nesil X-Trans sensörlü kameralarla benzer, hatta belki aynı. Başka bir deyişle, harikadır ve önceki kameralardaki aynı resim kişiliğinden yararlanır.

Yüksek ISO

Genel görüntü kalitesinde olduğu gibi, yüksek ISO görüntü kalitesi de önceki X-Trans sensörleriyle hemen hemen aynı görünüyor. Bunu sadece gölgeli bir yerde, ISO 12.800’de bazı çiçek fotoğrafları ve ofisimde mevcut ışığı olan bir ürün fotoğrafı ile test ettim. Bana göre ISO miktarı ve davranışı, X-T3 ile neredeyse tamamen aynı görünüyor.

Fujifilm X H2S Ilk Izlenimler APS C icin Yeni Bir Standart 007

Video

Şu anda, video işimin çoğunun odak noktası değil (yine kelime oyunu için özür dilerim). Ancak, X-H2S’ye yükseltmeye karar vermemin nedenlerinden biri, videodaki çalışmamı genişletmek için alanım olması için önemli ölçüde genişletilmiş ve geliştirilmiş video yetenekleriydi. X-H2S’deki X-T3’teki basit değişikliklerden biri, fotoğraf modundan video moduna geçerken ayarların ayrılmasıdır. Bu, iki mod arasında sürekli olarak pozlama ve diğer ayarları değiştirmem gerekmeyeceğinden, fotoğraf oluştururken X-H2S’yi video modunda kullanma sürtünmesini azaltacaktır.

Şimdiye kadar X-H2S ile geçirdiğim kısa süre boyunca, arıların çiçeklerin üzerindeki bazı ağır çekim videoları için çoğunlukla 4K 120p videoyu kullandım ve videonun kalitesinden ve kliplerin stabilitesinden çok etkilendim. IBIS’e, 300 mm elde taşınırken bile.

Pil ömrü

XT serisi kameraların bir diğer yaygın şikayeti, küçük pil ve nispeten kısa pil ömrüydü. X-H2S, X-T4 ve GFX kameralar ile aynı daha büyük pil olan NP-W235’i kullanır. Şimdiye kadar X-H2S’deki pil ömrüyle ilgili deneyimim, pilleri değiştirme konusunda X-T3’te olduğundan çok daha az endişelenmem gerektiğiydi.

İşte şimdiye kadarki pil ömrü sonuçlarım: Bellevue şehir merkezindeki fotoğrafların ilk gününde, yaklaşık 2 saat içinde yaklaşık 200 fotoğraf ve yaklaşık on 4K 120p video klip oluşturdum. Daha sonra, her biri 450 görüntüden oluşan iki hızlandırılmış dizi oluşturdum (her biri yaklaşık 8 dakikalık yakalama süresi). İkinci hızlandırılmış sırasında, kırmızı düşük pil uyarı ışığı yandı, ancak hızlandırılmış dizi tamamlanabildi. Düşük pili şarj cihazına yerleştirdiğimde, %20 şarj kaldığını gösteriyordu. X-T3 ile aynı senaryoda, en az iki pili tam olarak kullanırdım.

Sonuç ve öneri

Kısacası Fujifilm X-H2S , kendisinden önceki tüm X serisi kameralara göre çarpıcı bir gelişme. Otomatik odaklamanın performansı, hattaki önceki kameralardan çok daha üstündür ve zorlu odak durumlarında fotoğraf çekme konusunda daha fazla güven sağlamalıdır. Video yeteneklerindeki muazzam genişleme, çoğu ölümlü için hemen hemen tüm video ihtiyaçları için iyi hizmet edecektir.

Bu artık Fujifilm X-System’in yeni amiral gemisi kamerası ve bu nedenle en pahalı APS-C kamerası. Çok daha güçlü bir işlemcinin dahil edilmesi, bu kameranın uzun bir ömre sahip olması ve ihtiyaçlarınızla birlikte büyüyebilmesi gerektiği anlamına gelir. X-T3 ilk piyasaya çıktığında olduğu gibi, Fujifilm bir kez daha en yetenekli APS-C kameralardan birini ve fotoğrafçılıktaki en iyi değerlerden birini yaratmış gibi görünüyor.

Bu kameradan gerçekten keyif alıyorum ve yeteneklerini keşfetmeyi ve onunla uzun yıllar fotoğraf ve videolar oluşturmayı sabırsızlıkla bekliyorum.


Yazar hakkında: Michael Sladek, Seattle, Washington yakınlarındaki Highline College’da dijital fotoğrafçılık dersleri veriyor. Baba şakalarından, çöreklerden ve diğerlerinin sevdikleri fotoğrafları oluşturmanın eğlencesini keşfetmelerine yardımcı olmaktan hoşlanıyor. Michael ile web sitesinde , YouTube kanalında ve Instagram‘da bağlantıda kalın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu