İncelemeler

Fujifilm X100VI’nın ilk incelemesi

Fujifilm X100VI, stabilize edilmiş 40 MP APS-C sensörünü 35 mm eşdeğeri F2 lensle birleştiren, fotoğrafçılara yönelik sabit lensli bir fotoğraf makinesidir.

Ana Özellikler:

 • 40 MP BSI CMOS APS-C X-Trans sensörü
 • 35 mm eşdeğeri F2 lens
 • Gövde içi IS, 6EV’ye kadar düzeltme derecesine sahiptir
 • Hibrit optik/elektronik vizör (3,69M noktalı OLED panel)
 • Makine öğrenimi eğitimli konu tanıma AF
 • 14 film simülasyonu
 • 6,2K video çekimi ve 10 bit kayıt
 • Dahili ND filtresi
 • Yukarı/aşağı arka dokunmatik ekranı eğin

X100VI, önceki modellere göre 200$ artışla 1599$ satış fiyatıyla satışa sunulacak. Mart 2024’ün başından itibaren satışa sunulacak.

Dizin:


Neler yeni?

Fujifilm X100VI'nın ilk incelemesi

X100VI’daki en büyük değişiklik, gövde içi görüntü sabitleme özelliğinin eklenmesidir.

İlginç bir şekilde Fujfilm, vizörü optik modda kullanırsanız IS performansının 6,0EV düzeltmeden 5,5EV düzeltmeye düştüğünü söylüyor. Bunun için bize bir neden verilmedi, bu nedenle 6,0EV rakamına, canlı görüntü akışı kullanılmadığında bazı nedenlerden dolayı meydana gelmeyen sarsıntı için görüntülerin bir dereceye kadar analiz edilmesiyle elde edildiğini tahmin edebiliriz. Fujifilm daha fazla açıklama yaparsa bunu düzelteceğiz.

Fujifilm X100VI 004
‘Made in Japan’ ibaresinin ortadan kalkması dışında X100VI’nın arkasında çok az değişiklik olmuş gibi görünüyor.
Geleneksel olarak bu tür konularda bir pozisyon almayız ancak fiyat artışıyla birlikte söz konusu olduğunda bunun belirtilmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

X100VI’da ayrıca X-H2 ve X-T5‘te kullanılan 40MP BSI CMOS sensöre geçiş yapılıyor. Bu, yüksek düzeyde ayrıntı yakalama sağlayan bir sensör ve şu ana kadar çektiklerimize bakılırsa, merceğin bu çözünürlük artışından en iyi şekilde yararlanma yeteneği konusunda pek endişemiz yok.

VI aynı zamanda Fujifilm’in makine öğrenimi ile eğitilmiş nesne tanıma algoritmalarını da beraberinde getiren X İşlemci V’sini de içeriyor. Bu, X100VI’nın hayvanları, kuşları, otomobilleri, motosikletleri ve bisikletleri, uçakları veya trenleri tanıyacak modlara sahip olduğu anlamına gelir. Diğer yeni Fujifilm fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, insan yüzü ve göz algılama ayrı bir moddur; bu nedenle, insanları fotoğraflamak ve farklı bir konu türü arasında geçiş yapmayı planlıyorsanız, Q Menüsünde iki düğmeyi veya konumu yapılandırmanız gerekecektir.

Film simülasyonları

X100VI, ilk kez GFX 100 II‘de görülen Reala ACE film simülasyonunu kazanıyor. Bunun yanı sıra Nostalgic Neg ve Eterna Bleach Bypass simülasyonları da eklenerek toplam sayı 14 simüle edilmiş film stoğuna veya mono modların sahte renk filtreli varyasyonlarını dahil ederseniz 20’ye çıkar.

Bu, kamera içi Raw dönüştürmeyi kullanarak, olaydan sonra onlarla denemeler yapmak için bile aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. Çoğunlukla mevcut seçenekler, gerçekten kullanmayı seçebileceğiniz film tepkilerini temsil ediyor, ancak bazı modlar arasındaki ayrım oldukça incelikli hale geliyor ve kullanışlı seçenekler sunma ile özellik şişkinliği arasında bir denge var.

Buluta kamera

X100VI, Fujifilm’in dahili Wi-Fi özelliğini kullanarak kameradan buluta (c-2-c) sistemini destekleyen ilk kamerası oluyor. Bu, olağan Wi-Fi’den akıllı telefona seçeneklerine ek olarak gelir. Kamerayı bir Wi-Fi ağıyla eşleştirmenize ve ardından kameranın görüntüleri ve videoları doğrudan Adobe’nin Frame.io bulut tabanlı işbirliği platformuna yüklemesine olanak tanır. Bulduğumuz üretim öncesi modelde bile kurulumun kolay olduğunu ve dosyaları oluşturuldukları anda otomatik olarak yükleme veya yüklemek istediklerinizi manuel olarak seçmenize izin verme seçeneği sunduğunu gördük. Tercihinize göre yalnızca video veya JPEG’leri veya yalnızca Raw’ları veya HEIF’leri yüklemesi için belirli dosya türlerini de seçebilirsiniz.

Video

Fujifilm X100VI 008

X100 serisi her zaman bir dereceye kadar video sunmuştur, ancak pek çok kişinin bu özelliği kullandığını duymadık. X100VI, esasen X-T5 ile aynı seçenekleri sunar (kendisi şirketin en video odaklı modeli değildir), böylece 10 bit kayıt, 1,23x (43 mm eşdeğeri) kırpılmış bölgeden 6,2K yakalama veya ‘HQ’ 4K elde edersiniz. bu görüntüden elde edilmiştir. Bu kayda değer bir panjur sergiliyor. Alternatif olarak, sensör doluyken 30p’ye kadar veya 1,14x kırpmayla 60p’ye kadar alt örneklenmiş 4K mevcuttur.

Son zamanlardaki GFX 100 II gibi, X100VI da artık video modunda AF izleme özelliğine sahip ve bu, tanıma eğitimi aldığı nesnelerle sınırlı değil.

X100VI’nın bir mikrofon girişi vardır ve USB-C soketini ses izleme için kullanabilir, ancak X-T5’in aksine USB’den 3,5 mm’ye adaptör sağlanmaz.

Film modu ayarlarının çoğuna artık yalnızca kamera Film sürüş modundayken erişilebildiğini belirtmek ilginçtir. Bu şekilde, fotoğraf çekerken menüde yalnızca tek bir temel video işlevleri sayfası bulunur.


Diğer değişiklikler:

X100VI, kameranın bazı temel özelliklerine ilişkin güncellemelere ek olarak, Fujifilm’in son modelin piyasaya sürülmesinden bu yana geçen dört yıl içinde geliştirdiği birçok küçük iyileştirme ve güncellemeyi de devralıyor. Bunlar şunları içerir:

 • HEIF yakalama
 • Cilt yumuşatma etkisi
 • Beyaz önceliği ve Ortam Önceliği Otomatik WB modları
 • Özel AF bölgesi alanları
 • AF-S veya AF-C çekimi için mevcut AF alanı türlerini sınırlama seçeneği
 • Ön çekim seri çekimleri (E-deklanşör + Devamlı H)
 • Otomatik zamanlayıcı lambası açık/kapalı
 • Harici zamanlayıcıyla aralıklı çekim
 • Aralık öncelik modu (pozlama süresine bakılmaksızın seçilen aralığa öncelik verir)

Gövde ve Kontroller

Fujifilm X100VI 006

X100VI, mevcut X100V‘den 2 mm daha derin ve 43 gram daha ağırdır. Uygulamada bu değişikliklerin hiçbiri özellikle fark edilmez. Kamera hala aşırı ağır hissetmiyor.

Gövde boyutları, mevcut LC-X100V deri kamera çantasına sığacak kadar benzer. Ayrıca mevcut tele ve geniş açılı dönüştürücü lenslerle de uyumludur. Önceki modelle aynı lensi kullanır, böylece filtre halkası adaptörünü ve bir tür filtreyi eklerseniz kamerayı hava koşullarına karşı koruyabilirsiniz.

X100VI’nın arka ekranı, önceki modeldeki eğilebilir dokunmatik ekranın geliştirilmiş halidir. Artık biraz daha aşağı eğiliyor (30° yerine 45°) ve bel seviyesinde çekim için yukarı kaldırıldığında gövdeden ve vizörden biraz uzaklaşıyor. Bu küçük bir değişiklik ama hoş karşılanacak bir değişiklik.

Kontroller

Fujifilm X100VI 011

Kontrol düzeni, diyafram açıklığı, enstantane hızı, pozlama telafisi ve ISO için özel kontrollerle önceki modelle aynıdır (her ne kadar esas olarak dekoratif olma noktasına kadar karmaşık bir ISO kontrolü olsa da). Önceki modellerde ve birçok tarihi film kamerasında olduğu gibi, pozlama modu özel kadranların konumuna göre belirlenir. Kameranın bu değeri kontrol etmesini istiyorsanız esasen kadranı ‘A’ya çevirirsiniz:

ManuelDiyafram ÖnceliğiDeklanşör önceliğiprogramı
Diyafram halkası ayarıF-numarasıF-numarasıAA
Enstantane hızlı arama ayarıDeklanşör hızıADeklanşör hızıA

Otomatik ISO’yu seçtiyseniz, Pozlama telafisi Manuel dahil tüm modlarda kullanılabilir. Ayrıca, deklanşör hızı kadranı yalnızca tam kademeli adımlara sahip olduğundan, kadranda seçilen değerden ±2/3 EV, 1/3’üncü durak hassasiyeti sağlamak için bir ayar kadranı kullanabilirsiniz.

Komut kadranları

Fujifilm X100VI 007

Ek olarak, kameranın önünde ve arkasında, özel kontroller kullanılmıyorsa kendilerine bir dizi işlevin uygulanabileceği iki adet basılabilir ayar kadranı bulunmaktadır.

İşte bu noktada işler biraz karmaşıklaşıyor: Pozlama kompozisyonu ve ISO kadranları, kontrolü ayar kadranlarına aktarmak için özel ‘C’ konumlarına sahiptir. Enstantane hızı kadranının C konumu yoktur, dolayısıyla ‘T’ (Zaman) ayarına çevrilmesi gerekir. Açıklık halkasının bir C konumu yoktur ancak ‘A’ (Otomatik) konumu, menüler aracılığıyla ‘C’ olarak görev yapacak şekilde yeniden yapılandırılabilir. ISO kadranının hem A hem de C konumuna sahip olduğu göz önüne alındığında bu çok açık olmayabilir, ancak X100 serisinin geliştirilmesi bizi buraya getirdi.

Pek çok kişinin ayar kadranlarına üç ayar atadığını ve dolayısıyla işlevlerini değiştirilebilir hale getirmek için basılabilir kadranlara ihtiyaç duyduğunu hayal etmekte zorlanıyoruz, ancak tahmin edebildiğimiz çoğu permütasyon için bunları yalnızca istediğiniz işlevlere göre yapılandırabileceğinizi düşünüyoruz. böylece en azından kazara kadrana basıp beklenmedik bir şeyi ayarlamazsınız.

Hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, ISO’yu ‘A’ olarak ayarlarsanız, yapılandırabileceğiniz üç Otomatik ISO ön ayarı arasında seçim yapmak için ayar kadranını kullanamazsınız. Bunun için ‘C’yi seçmeniz ve ayar kadranını çok fazla kaydırmamaya ve Otomatik ISO’yu tamamen devre dışı bırakmamaya dikkat etmeniz gerekir.

Hibrit vizör

X100VI, önceki modeliyle aynı hibrit optik/elektronik vizöre sahiptir. Bunun üç modu vardır: tamamen elektronik, tamamen optik ve dahili elektronik ekranlı optik.

Mercek ve sensörden uzaktaki tüm vizörlerde olduğu gibi paralakstan etkilenir: sonsuza odaklanıldığında mercek ile vizör arasındaki konum farkı önemsizdir, ancak odak mesafesi azaldıkça giderek daha önemli hale gelir. Yakın netleme mesafelerinde fotoğrafın çerçevesi farklılaşmakla kalmaz, daha yakın nesnelere odaklanırken AF noktalarının konumu da etkili bir şekilde aşağıya ve sağa doğru hareket eder.

X100VI bulucu, X100V için donanım yazılımı 2.0’da yapılan iyileştirmeleri içerir. OVF’de basamaklı bir gösterge görüntüleyen ve kameraya yakın odaklanırsanız AF noktanızın nereye hareket edeceğini gösteren ‘Düzeltilmiş AF noktası’ seçeneği (AF/MF Ayarları sayfa 3). Başka bir menü seçeneği olan ‘Parlak Çerçeve Konumu Belleği’ (Kurulum/Ekran Kurulumu sayfa 1), AF kutusunun her çekimden sonra sonsuza dönmesini mi yoksa son odaklandığınızda doğru konumda kalmasını mı istediğinize karar vermenizi sağlar. Bu iki seçenek arasında OVF’nin en rahat edeceğiniz şekilde çalışmasını sağlayabilmelisiniz.

Pil

Fujifilm X100VI 009

X100VI, önceki birkaç X100 modeliyle aynı NP-W126S pilini kullanır. Bu, kameranın optik vizörü kullanarak değişim başına 450 çekim veya EVF kullanıyorsanız 310 çekim sunacak şekilde derecelendirildiği 8,2Wh’lik bir ünitedir. Her zamanki uyarılar devreye giriyor: Birçok çekim senaryosunda bu sayının iki katına çıkmasını bekleyebilirsiniz.


İlk İzlenimler

Fujifilm X100VI 013

İlk başta X100VI karşısında biraz etkilenmek kolaydır. Önceki modellere o kadar benziyor ki, yeni olanı takdir etmek zor. Nadiren çok yüksek piksel sayılarına ihtiyaç duyarım, bu yüzden özellikle heyecanlanmadan 40MP’ye geçişin tadını çıkarın.

Benzer şekilde, konu tanıma AF’sinin eklenmesi yeterince hoş bir eklentidir, ancak 10 bitlik videonun ve videoda dokunarak parçaya odaklanmanın gelişi gibi, bu tür bir kamera için çok daha anlamlı bir özellik gibi geliyor. sabit 35 mm eşdeğer lensli bir kamera yerine X-H2S olarak. X100 serisinin haykırdığı şeylerden ziyade, Fujifilm’in kendi ürün gamındaki başka yerlerdeki geliştirmelerinin yan ürünü.

Ayrıca, lens X100V ile güncellendiğinde belirttiğimiz gibi, yeni lensin odaklanması özellikle hızlı değil: tasarımı, lensin çoğunu odaklanmaya hareket ettiriyor ve hızdan ziyade keskinliğe öncelik veriyor. Dolayısıyla, 35 mm’ye eşdeğer bir kamerayla kuş gözlemciliği yapmaya karar vermiş olsanız bile, AF algoritmaları ne kadar karmaşık olursa olsun, hızlı hareket eden nesnelere ayak uyduramayacaktır.

Ama sonra biraz daha derine inmeye başladım ve serinin gelişimine dair geriye dönük bir bakış araştırmaya başladım. Orijinal modeli satın alan ve Fujifilm’in bize ilk sunduğunda ofisteki heyecanı hatırlayan ve sonraki tüm versiyonların incelenmesinde en azından bir dereceye kadar yer almış biri olarak, hala bu kadar çok değişiklik yapılmasına biraz hazırlıksız yakalanmıştım. Şirketin her yinelemede yaptığı.

Fujifilm X100VI 012

Yani burada önemli bir özelliğimiz daha var: gövde içi görüntü sabitlemenin yanı sıra bir dizi küçük ayar ve iyileştirme. Ekranın daha da aşağı eğilmesi ve yukarıya doğru döndürüldüğünde vizörden daha da uzaklaşması gibi ince fiziksel ayarlamalar var. Ancak HEIF yakalamanın eklenmesi, harici bir aralık ölçer kullanma seçeneği ve seçtiğinizde kameranın birçok AF alanı modundan hangisinin mevcut olduğunu değiştirme yeteneği gibi küçük güncellemeler de var. Hepsi ayrı ayrı önemsizdir ve muhtemelen her biri yalnızca bir kullanıcı alt kümesiyle ilgilidir, ancak bu küçük ayarlamalar kümülatif olarak bir araya gelerek bir şeyler oluşturur.

Hem iyi hem de kötü, X100VI, X100V’ye çok benziyor: Sonunda Fujifilm’in ‘nasıl istersen onu kullan’ yaklaşımının kameranın orijinal sadeliğini aşma riski taşıdığını hissettiğimiz model. Ancak aynı zamanda geliştirilmiş, daha rafine bir X100V gibi davranır ve kendisi de geliştirilmiş, daha rafine bir X100F gibi davranır ve bu böyle devam eder.

X100 serisinin her sürümünde, mevcut modelin sahiplerinin yükseltme yapması gerekip gerekmediği sorusu genellikle oldukça incelikli bir soru haline geldi. Ancak yeni adaylar için “hangisini almalıyım?” sorusunun cevabı. her zaman “en yenisi” olmuştur.

Plus ça change…

1 2 3Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.