İncelemeler

Fujifilm X-H2 ilk incelemesi

Fujifilm X-H2, hem fotoğraf hem de video çekimi için yüksek kaliteli bir 40MP APS-C aynasız kameradır. Yüksek çözünürlüklü durağan görüntüleri ve 8K video yetenekleri, X-H2S kardeş modelinin yüksek hızlı çekim ve hızlı okuma 4K yetenekleriyle tezat oluşturuyor.

Anahtar özellikler

  • 40MP BSI CMOS X-Trans APS-C sensörü
  • Mekanik deklanşör ile 15 fps (e-deklanşör ile 20 fps, 1.29x kırpma)
  • 30p’ye kadar 8K, 6.2K veya 2:1 aşırı örneklenmiş 4K video
  • Pro Res, H.265 veya H.264 video kodlamanın üç versiyonu
  • 7,0 durağa kadar derecelendirilmiş yerleşik görüntü sabitleme
  • 120 fps’ye kadar yenileme kapasitesine sahip 5,76M noktalı EVF
  • 1 CFexpress Tip B, 1 UHS-II SD kart yuvası
  • Tam boyutlu HDMI bağlantı noktası
  • 680 şarj başına pil derecelendirmesi (CIPA)
  • Pil tutacağı veya verici modülü ile uyumluluk

X-H2, Eylül ayının sonundan itibaren 1,999$’lık önerilen bir maliyetle satışa sunulacak.

X-H2, hem iki pil alan ve 399 $’a mal olan VG-XH pil tutacağı hem de 999 $’lık bir maliyetle onunla birlikte başlatılan dosya aktarım tutacağı ile uyumludur. Ayrıca, daha uzun süre yüksek çözünürlüklü video kaydetmek istiyorsanız, 199 dolarlık ek fan ünitesiyle de uyumludur.


Atla:

Yenilikler | Nasıl karşılaştırır | Gövde ve Kullanım | İlk izlenimler | Teknik Özellikler


Yenilikler

40MP BSI X-Trans CMOS sensör

Fujifilm X-H2 ilk incelemesi

X-H2‘nin en büyük yeni özelliği, bir tüketici kamerasında gördüğümüz kendi boyutunda en yüksek çözünürlüklü çip olan yeni 40MP BSI CMOS sensörünün kullanılmasıdır. Bir BSI sensörü, X-H2S’deki Yığılmış CMOS çipinin önemli hız avantajlarını sunmaz, ancak muhtemelen biraz daha düşük okuma gürültüsü sağlarken aynı zamanda kameranın daha ucuz olmasına izin verir.

Önde bir X-Trans renk filtresi dizisine sahip bir APS-C yongasıdır. Bu filtre, kırmızı ve mavi kanallarına daha az düzenli yinelenen bir desene sahip olarak Bayer filtrelerine kıyasla (yüksek çözünürlüklü sensörler ve parlak, keskin lenslerde bile bir risktir) harelenme riskini azaltmak için tasarlanmıştır; ancak bundan en iyi şekilde yararlanacak daha dar bir yazılım seçeneği vardır.

Test stüdyomuza bir üretim versiyonu ekleyebildiğimizde yeni sensöre daha yakından bakacağız, ancak ek ayrıntılarının %100’de görüntülendiğinde gürültüde bir miktar artışla gelmesini bekliyoruz (çünkü her biri bireysel piksel daha az ışık alacaktır). Daha da ilginç olacak olan şey, daha yüksek düzeyde ayrıntı yakalamanın genel bir gürültü maliyeti olup olmadığını görmek için tüm görüntü kalitesine bakmaktır.

8K video

6532012098
Mikrofon, kulaklık ve tam boy HDMI soketi: video, X-H2S için olduğu kadar X-H2 için de merkezidir.

40MP sensöre geçiş, X-H2’ye sensörünün tüm genişliğinden 8K video iletmeye yetecek kadar piksel sağlıyor ve 30p’ye kadar kare hızlarında kameranın sunduğu da bu kadar kesin. Ayrıca, bu 8K çekimden alınan 2:1 aşırı örneklenmiş ‘HQ’ 4K modu veya 60p’ye kadar çekilebilen alt örneklenmiş bir versiyonu da var.

8K aradığınızdan daha fazlaysa, kamera aynı zamanda aşırı örneklenmiş ve 8K çıkışından türetilmiş gibi görünen bir 6.2K modu sunar. İlginç bir şekilde, 6.2K çekim, X-H2S‘de daha uzun 3:2, fotoğraf şeklinde çıktı üreten benzer şekilde adlandırılan modun aksine, videoda yaygın olarak kullanılan 16:9 en boy oranındadır. Değişikliğin, 8K’da çekimin dosya boyutları olmadan kırpma veya çekim sonrası detay işleme için bir dereceye kadar esneklik sağlamak olduğunu varsaymalıyız.

X-H2, 4:2:0 veya 4:2:2 alt örnekleme ve Long-GOP veya All-I kodlama ile H.264 H.265 sıkıştırma seçeneğiyle video yakalama için aynı kapsamlı kodek seçeneklerini sunar. . Ayrıca, ProRes 422 HQ, 422 veya 422LT dosyalarını da yakalayabilirsiniz; bu, seçtiğiniz iş akışına uygun bir seçenek olması gerektiği anlamına gelir.

Kamera, bir Atomos Ninja V+ kaydediciniz varsa ProRes RAW veya bir Blackmagic Video Assist varsa BRAW olarak kodlanabilen bir UHD 8K (7680 x 4320) Raw video akışı verebilir.

Tabii ki daha yavaş bir sensöre geçiş, X-H2’nin X-H2S’nin etkileyici okuma hızlarıyla eşleşemeyeceği anlamına geliyor ve şu ana kadar çektiğimiz görüntülerde önemli bir sarmal kepenk görülüyor. X-H2, bir F-Log2 seçeneği içerir, ancak 14 bit okumasıyla X-H2S’den biraz daha az kullanılabilir dinamik aralık sunması muhtemeldir.

Piksel kaydırma yüksek çözünürlüklü modu

Fujifilm’in GFX orta format kameralarında zaten bir piksel kaydırmalı yüksek çözünürlük modu var, ancak bu, X-Trans renk filtresi desenli bir kameradaki ilk görünümü. Daha az sıklıkta tekrarlama modeli, kameranın her biri arasında tek bir piksel sensör hareketi elde etmek için 20 görüntü çekmesi gerektiği anlamına gelir, ancak sonuçta indirilebilir ‘Pixel Shift Combiner’ kullanılarak 160 MP’lik bir görüntüde birleştirilebilen bir dizi dosya elde edilir. ‘ yazılım.

Otomatik odaklama

X-H2, X-H2S ile aynı konu tanıma otomatik netleme modları yelpazesini sunar. AF bilgisi genellikle daha hızlı, düşük çözünürlüklü bir okumadan gelse de, X-H2 sensörünü ‘S’ modeli kadar hızlı okuyamadığı için AF hızı düşebilir, bu nedenle bu bir faktör olmayabilir.

Subject detection
Yüz/GözHayvanArabaMotosiklet ve bisikletUçakKuşlarTrenler
İnsanlar (gözlük ve maske takmak dahil)Kedi
Köpek
At
Açık tekerlek
Ralli arabaları
Yolcu arabaları
Motosiklet
Bisikletler
Savaş jeti
Yolcu uçağı
Pervaneli uçak
KuşlarTrenler

X-H2S’de olduğu gibi, konu tanıma modları kameranın yüz ve göz izleme modlarından tamamen farklıdır, bu nedenle her ikisine de hızlı erişim istiyorsanız iki özel düğme atamanız gerekir. Yüz/göz veya nesne algılamayı açıp kapatırsanız, fotoğraf makinesi daha önce kullanılan moda dönmez.

Konu izlemeyi devreye sokmak için bir düğme atamak size konu modları arasında geçiş yapmanızı sağlamaz; Bunu yapmak için Q veya ana menüyü kullanmanız gerekir. Konu tanıma modlarının genellikle X-H2S üzerinde iyi çalıştığını gördük ve X-H2 aynı işlemci ve algoritmaları kullanıyor, bu nedenle seçilen hedefi tanımlama açısından benzer bir performans bekliyoruz. Kameranın daha yavaş okumasıyla aynı genel AF performansını sürdürüp sürdüremeyeceği test edeceğimiz bir şey.

CFexpress Tip B / UHS-II SD

8246830994

X-H2, kardeşiyle aynı CFexpress Type B ve UHS-II uyumlu SD kart yuvaları kombinasyonunu kullanır. X-H2S’de olduğu gibi, özellikle veri ağırlıklı ProRes formatlarında video çekerken CFe yuvası gerçekten kendine geliyor. Daha hızlı format aynı zamanda arabellekten bu 40MP görüntülerin patlamalarını hızlı bir şekilde temizlemek için bant genişliği sağlar, ancak birçok fotoğraf çeken kişi muhtemelen hızlı bir SD kartla idare eder.

Deklanşör mekanizması

X-H2’nin üst düzey durumunun bariz olmaması durumunda, Fujifilm deklanşör mekanizmasının yanı sıra 1/8000 saniyede ve sürekli olarak 15 fps’ye kadar çekim yapabilmesinin de bir kullanım ömrü sunacağını vurguluyor. 500.000 atış. Bunlar yalnızca üst düzey profesyonel odaklı kameralarda görmeye alıştığımız ayrıntılar.

Dizine geri dön


Nasıl karşılaştırır

Üst düzey APS-C kamera bugünlerde nadir görülen bir canavar ve gerçekten de çözünürlüğüne uyması sizi oldukça farklı bir görüntü kalitesi, boyut ve maliyet. Orijinal liste fiyatı neredeyse iki katı olan Canon EOS R5‘in bu tarafında şu anda 8K çekim yapmaya çalışan hiçbir şey yok.

Dizine geri dön


Gövde ve Kullanım

7015850412

X-H2’nin gövdesi, yüksek hızlı modelin önündeki model adı ve ‘S’ arması dışında X-H2S’nin gövdesiyle aynıdır. Peyzaj çalışması için anlamlı olabilecek bir gövdeye yakışan bu gövde, Fujifilm’in şimdiye kadar ürettiği en iyi sızdırmaz gövdelerden biridir.

Bu, X-H2S, GFX 100S ve 50S II ile aynı komut çevirmeli kullanıcı arayüzüne sahip olduğu anlamına gelir; bu, size parmaklarınızın ucunda hızlı bir çalışma şekli sağlar (sadece her marka hakkında). Varsayılan olarak ön kadran birincil poz ayarını kontrol eder ve arka kadran poz kompozisyonunu kontrol eder (Otomatik ISO kullanırken Exp Comp almak için bir düğmeyi yapılandırabileceğiniz M modu hariç). Ayar kadranı yerine lensin diyafram halkasını kullanıyor olsanız bile, kadranlara başka işlevler atayamazsınız.

5276407653
X-H2, X-H2S ile aynı 1,62M noktalı tam eklemli dokunmatik LCD’yi kullanır ve isteğe bağlı vidalı fan ünitesiyle de kullanılabilir (açıkta, sağ altta beş bağlantı noktası aracılığıyla).

Vizör ve ekranlar, tamamen eklemli arka 1,62M noktalı dokunmatik ekran ve büyük 0,8x mag, 5,76M noktalı OLED bulucu ile X-H2S ile aynıdır. Nispeten cömert 24 mm’lik bakış açısına rağmen, gözlük takarken tüm ekranı görmenin bazen zor olabileceği noktaya kadar devasa bir vizör.

Gövde, önemli bir ön tutamağa ve on özelleştirilebilir düğmeye sahiptir (dört-yollu düğmenin dört yönünü ve ayrıca arka ekranda dört kaydırma yönünü kullanma seçeneği ile). Önceki birçok X-Serisi kamerada bulunan tıklanabilir kadranlar yerine tek işlevli ayar kadranlarının kullanılması, operasyonlarına daha sağlam, güvenilir bir his verir ve önemli bir anda yanlışlıkla farklı bir moda tıklama riskini ortadan kaldırır. Dezavantajı ise kadranlara ISO gibi ayarları atayamazsınız.

5253874845

Menüler, son Fujifilm modellerinde kullanılanların devamı niteliğindedir ve genellikle iyi organize edilmiştir ve gezinmesi kolaydır. İçlerinde çok şey oluyor ve birçok özellikten hangisini özel bir düğmeye atamak istediğinize karar vermek için kamerayı ilk aldığınızda onları keşfetmeye kesinlikle değer (toplamda 73 atanabilir seçenek vardır).

Diğer yeni Fujifilm fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, fotoğraf makinesinin Q menüsünde hangi işlevlerin görüneceğini de özelleştirebilirsiniz. Q menüsü, hareketsiz görüntüler ve video modu için ayrı menüler ve ‘düğmelerin’ gri veya şeffaf bir arka planda görünüp görünmediği seçimi ile dört ila on altı seçenek içerecek şekilde değiştirilebilir.

1839463930

Ayrıca, daha sonra kameranın mod kadranından erişilebilen yedi adede kadar özel ayar bankası oluşturabilirsiniz. Bu ayar kümeleri, ayarlandığında hemen hemen tüm kamera ayarlarını yakalar, değiştirmek istemeyebileceğiniz parametreleri hariç tutma seçeneği yoktur, bu yüzden onları tanımlarken dikkatli düşünün.

Özelleştirme düzeyi, LCD’de ve EVF’de hangi bilgilerin gösterileceğine, okunması daha kolay ‘Büyük Gösterge’ modunda nelerin görüneceğine ve bunların LCD’de mi, EVF’de mi yoksa hiçbirinde mi görüneceğine karar vermenize kadar uzanır. Fotoğraf ve video için ayrı ayarlarla, kameranın üst panel ekranının hangi bilgileri göstereceğini de özelleştirebilirsiniz.

Pil

7547501130

X-H2, X-H2S, X-T4 ve bazı GFX modelleriyle aynı NP-W235 pili kullanır. Oldukça önemli bir 16Wh kapasite sunar ve kameraya arka LCD’yi kullanarak şarj başına 680 çekimlik bir CIPA pil derecesine güç sağlar. Bu çok etkileyici bir sayı ve kameranın X-H2S’den daha az güce aç olduğunu gösteriyor. Bu kadar yüksek bir derecelendirme, yalnızca en zorlu çekimlerin (düğün gibi) pilin kapasitesini zorlayabileceği anlamına gelir, çünkü nominal çekim sayısının iki katından fazlasını elde etmek yaygın bir durumdur (nasıl çekim yaptığınıza bağlı olarak).

İsteğe bağlı VG-XH dikey tutma yeri, iki ekstra pil için kapasite ekleyerek pil ömrünü 2,4 kat artarak 1.600 çekime çıkarır. Her şey başarısız olursa, kamerayı doğrudan uygun güçlü bir USB-C PD kaynağından da çalıştırabilirsiniz.

Dizine geri dön


İlk İzlenimler

Fujifilm X H2 X H2S

X-H2’nin gelişiyle, sonunda ‘H’nin gerçekten hibrit anlamına geldiğini açıkça görebiliyoruz. Bu, X-H2S’nin “video modeli” ve X-H2’nin “fotoğraf modeli” olduğu bir durum değil, daha çok X-H2S’nin yüksek hızlı seçenek ve X-H2’nin yüksek olduğu bir durum. çözünürlük bir, çünkü her ikisi de fotoğraf ve videoda benzer şekilde usta görünüyor.

BSI sensörü, H2S’nin sağlayabileceği etkileyici derecede düşük sarmal perde hızlarını sağlayamaz, ancak önemli sarmal perde ile bile, X-H2 şu anda 8K çekim yapmak için açık ara en ucuz ILC’dir. Faydalı bir şekilde, çoğu insanın şu anda oynatamayacağı bir çözünürlükte çıktı almayı planlamıyorsanız, 6.2K ve 4K çekimlerinde bu yüksek çözünürlüğün birçok avantajını sunacaktır.

Fujifilm X H2 X H2S top

Fotoğraf makinesiyle geçirdiğimiz kısa süre içinde birkaç küçük rahatsızlık bulduk (konu tanıma modlarının seçimi ve ISO için kadranlardan birini kullanma seçeneğinin verilmemesi gibi), ancak bunlar üretici yazılımı ile değiştirilmeyi umduğumuz şeyler. . Bu arada, X-H2 aynı hızlı kullanımlı, uygun şekilde özelleştirilebilir arayüzü çok rahat, ergonomik bir gövdede sunar.

Tabii ki, bu kameranın kontrol sisteminin tam olarak tekrarlanmasını umut eden X-H1 kullanıcıları muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaklar: X-H2, X-H2S ile aynı GFX’ten türetilmiş komut arama arayüzünü kullanıyor. Hibrit kimlik bilgileri aynı zamanda S ile aynı tam eklemli arka ekrana sahip olduğu anlamına gelir; bu, önceki bazı XT kameralarda (ve orijinal X-H1’de) kullanılan daha hareketsiz odaklı eğimli ekranı umut edenler için bir hayal kırıklığı olabilir. bu mesele).

Fujifilm, X serisinin başka yerlerinde görülen gerileme yerine daha modern, geleneksel çalışma tarzını benimsiyor gibi görünüyorsa, bunun çoğu üst düzey kameranın varsayılan çalışma şekli haline gelmesinin bir nedeni var. Ve Fujifilm’in on yılını yetiştirmek için harcadığı özel çevirmeli hayran kulübünü, sırf hibrit hattı böyle yaptı diye tamamen terk etmeyi planladığına inanmakta güçlük çekiyorum.

3454104739

Şimdiye kadar X-H2 ile geçirdiğimiz zamandan keyif aldık. Bir APS-C kamera için nispeten büyük bir gövde, ancak çok sayıda kontrol noktasına sahip, sağlam hisseden, ele tam oturan ve çok daha küçük, kullanışlı, sağlam bir pil içeren, hava koşullarına dayanıklı bir kamera yapmak zor. Üzerine F2 lenslerinden herhangi birini taktığınızda, ‘neredeyse tam çerçeve bir kamera boyutunda’ olduğuyla ilgili söylentiler boş çıkıyor. Vermeye çalıştığı şey göz önüne alındığında, bize mantıklı geliyor.

En son nesil işlemcilere ve sensörlere yükseltildikten sonra, kararlı arkadaşları tarafından gasp edilip edilmediğini görmek ilginç olacak. Ancak artık Fuji’nin serisinde net bir ‘hibrit’ kamera serisi olduğu için, gelecekteki XT modellerini her şeyden biraz yapma ihtiyacından kurtarabilir. X-T4, XH modellerinin nesilleri arasındaki boşluğu dolduruyor gibi göründüğünde, potansiyel bir X-T5’in belki de kendi kamerası olacak yeri vardır.

Dizine geri dön

1 2Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.