İncelemeler

Sony ZV-1F incelemesi

Sony ZV-1F, Tip 1 (13.2×8.8mm) sensöre ve sabit 20mm eşdeğer lense sahip kompakt bir vlog kamerasıdır. Bu, açıkça vlogger’ları hedefleyen bir kameradır ve kameraya dönük video oluşturmak için üç kapsüllü bir mikrofona ve tam eklemli ekrana sahiptir.

Anahtar özellikler

 • 20MP Tip 1 (13.2×8.8mm) BSI CMOS sensör
 • 20 mm eşdeğeri 7.6 mm F2.0 lens
 • Kontrast algılamalı otomatik odaklama
 • 8 bit 4:2:0 video
 • 30p’ye kadar 4K
 • 1080’den 120p’ye kadar

ZV-1F, Ekim ayının sonundan itibaren önerilen 499 $ fiyatla satışa sunulacak. Bu, mevcut ZV-1 modelinin lansman fiyatından 300 $ daha düşük.


Atla:

O ne? | Nasıl karşılaştırır | İncele | Sonuç | Puanlama | Özellikler | Basın Bülteni


O ne?

Sony ZV-1F incelemesi

ZV-1F, şirketin Tip 1 sensör etrafında oluşturulan ikinci vlog kamerasıdır, ancak ZV-1’deki 24-70 mm eşdeğer yakınlaştırma yerine geniş açılı, 20 mm eşdeğeri bir ana lens kullanır. Önemli ölçüde daha düşük fiyatına rağmen ZV-1F, sensörünün tüm genişliğini kullanarak 30p’ye kadar 4K video çekebilir.

Sony ZV 1F incelemesi 002
Dokunmatik ekran arayüzü, vlog çekerken ürün vitrini AF modu (orta sağ) dahil olmak üzere önemli ayarlara erişmenizi sağlar

Bu geniş lens ve tam genişlik okuma kombinasyonu, dijital görüntü sabitleme devreye girdiğinde bile kullanışlı bir geniş görüş açısı sunmasını sağlar (1.23x kırpma empoze eder ve yaklaşık 25 mm’ye eşdeğer bir görüş alanı sağlar).

Sony ZV 1F incelemesi 003
20 mm eşdeğeri lens, parlak ışıkta bile video dostu deklanşör hızlarının kullanılmasına izin vermek için ND veya değişken ND filtrelerinin takılmasını mümkün kılan 40,5 mm çapında bir filtre ipliği içerir.

Kırpma ve Sony’nin ‘süper çözünürlüklü’ üst örneklemesinin bir kombinasyonu, kameranın sabit merceğe rağmen 2x ‘zoom’ sunmasına olanak tanır. Kameranın 5.5K sensörü, 1,4x yakınlaştırmanın ötesindeki her şeyin 4K’dan daha küçük bir alandan alınması ve büyütülmesi gerektiği anlamına gelir, bu nedenle 4K modunda ‘1.5x yakınlaştırma’ ile sınırlandırılırsınız.

ZV-1F, Sony’nin yüz algılamayı kullanan ancak kameraya yakın tutulan şeylere öncelik veren ‘Ürün Vitrini’ AF modunu içerir. İlginç bir şekilde, ZV-1F’nin sensör üzeri faz algılama özelliği yoktur, dolayısıyla doğal bir mesafe farkındalığı yoktur.

Sony ZV 1F incelemesi 004
Soğuk pabuç, kameranın mikrofonlarının üzerine bir rüzgar perdesi takmak için kullanılabilir.
ZV-1F’ye sert bir esintideki bir pompadour’un rağbet gören görünümünü verir.

Kompakt kameralar oldukça nadir hale geldi, ancak nispeten büyük sensörlü küçük, ultra geniş bir ana kamera fikrinin ilgisini çeken bazı fotoğrafçıların olacağından şüpheleniyoruz.

Bilmeye değer ilk şey, ZV-1F’nin Raw dosyaları çekemeyeceğidir: bu yalnızca JPEG veya filmdir. Ayrıca yerleşik flaş ve flaş takmak için hotshoe yok. Ancak kamera tam PASM çekim modları sunuyor, böylece kontrolü elinize alabilir ve isterseniz fotoğraf çekebilirsiniz.

Sony ZV 1F incelemesi 005
ZV-1F, şarj etmek, güç sağlamak veya kamerayı web kamerası (1080/60p’ye kadar) olarak kullanmak için kullanılabilen bir USB-C soketine sahiptir.
Ayrıca bir mikrofon soketi ve bir mikro HDMI bağlantı noktası vardır.

[dizine geri dön]


Nasıl karşılaştırır

ZV-1F’nin tek gerçek eşi, orijinal, yakınlaştırma lensi ZV-1 ve elbette vlog için popüler bir seçim olan üst düzey akıllı telefonlardır.

Sony ZV-1FSony ZV-1iPhone 14 ProPiksel 7 Pro
TipKompakt KameraKompakt kameraCep telefonuCep telefonu
MSRP$499$699999$ (128GB)899 $
(128 GB)
Sensör boyutuTip 1
(13.2×8.8mm)
Tip 1
(13.2×8.8mm)
Tip 1/3.6 (ön)Tip 1/3.1 (4.6×3.5mm) (ön)
Lens20 mm eşdeğeri24-70 mm eşdeğeri23 mm eşdeğeri21 mm eşdeğeri
Görüntü sabitleme?ElektronikElektronikNumaraNumara
Otomatik odaklama türüKontrast algılamalı AFHızlı Hibrit AF (aşama algılamalı AF / kontrast algılamalı AF)Faz algılama ve LIDAR AFFaz algılama ve LIDAR AF
Video özelliği4K 30p’ye kadar4K 30p’ye kadar4K 60p’ye kadar (Dolby Vision HDR)4K 60p’ye kadar (10 bit HDR)
Ekran3.0″ 0.92M-nokta3.0″ 0.92M-nokta6.1″ (2556x1179px OLED)6,7″ (1440×3120 piksel OLED)
Medya formatıSD (UHS-I)SD (UHS-I)Dahili / Bulut depolamaDahili / Bulut depolama
bağlantıWi-Fi (2.4Ghz) BluetoothWi-Fi (2.4Ghz) Bluetooth5G hücresel internet bağlantısı Kablosuz internet Bluetooth5G hücresel internet bağlantısı Kablosuz internet Bluetooth
Ağırlık256g343 gr206g212g

[dizine geri dön]


İnceleme

ZV-1F bir vlog kamerası olarak tasarlandığından, incelememizin büyük kısmını vlog biçiminde sunmanın daha mantıklı olduğunu düşündük. Bu nedenle DPREVIEW videosunu sizlerle paylaşıyoruz.

[dizine geri dön]


Sonuç

Beğendiklerimiz…

 • son derece kompakt
 • En yeni Sony menüleriyle sezgisel arayüz
 • ‘Ürün Vitrini’ modu iyi çalışıyor
 • Seçeneklerinizi genişletmek için mikrofon jakına sahip iyi yerleşik mikrofonlar
 • Keskin, ultra geniş prime lens
 • ND kullanımı veya yaratıcı filtreler için filtre dizisi

Sevmediklerimiz…

 • Yavaş sensör okuması, ‘jello’ panjur artefaktlarına yol açar
 • Kontrast algılamalı otomatik odaklama, video kaydederken bazen ‘titreyebilir’
 • Fotoğraflar için ham çekim yok
 • Daha fazla manuel ayar kullanırken Fiddly kontroller
 • Kulaklık girişi yok
 • Optik stabilizasyon yok

ZV-1F’nin zor bir dengeleme eylemi gerçekleştirmesi gerekiyor. ZV-1’e daha düşük fiyatlı bir alternatif olarak, bazı özelliklerin feda edilmesi (ND filtresi, Ham fotoğrafçılık) veya geri ölçeklenmesi (odak aralığı, otomatik odaklama performansı) gerekir. Sorun şu ki, her maliyet düşürücü önlemle birlikte, modern bir akıllı telefon yerine özel bir kamera kullanmanın faydaları da azalıyor.

Evet, vlog çekerken ZV-1F video kalitesi akıllı telefonunuzun selfie kamerasından daha üstün olacak, ancak çoğu akıllı telefonun sunduğu 4K/60P, daha hızlı sensör okuma ve optik sabitleme gibi özellikleri de kaybedeceksiniz. ZV-1F’nin sizin için anlamlı olup olmadığı, büyük ölçüde yaratıcı kamera açıları için eklemli ekranı ne kadar kullandığınıza bağlı olacaktır.

ZV-1F’nin sizin için anlamlı olup olmadığı, büyük ölçüde yaratıcı kamera açıları için eklemli ekranı ne kadar kullandığınıza bağlı olacaktır.

ZV-1F’nin sizin için anlamlı olup olmadığı, büyük ölçüde yaratıcı kamera açıları için eklemli ekranı ve akıllı ‘Ürün Vitrini’ modunu ne kadar kullandığınıza bağlı olacaktır. Bu özellikler tek başına birçokları için çok uygun fiyata değecektir. Sony’nin profesyonel resim profillerinin ve günlük video kaydının dahil edilmesi, ZV-1F’nin üst düzey bir Sony kamerayla renk uyumu sağlayacak harika bir ikinci veya tepe kamerası olabileceği anlamına geliyor.

Dolayısıyla, ZV-1F’nin akıllı bir seçim olabileceği bazı durumları kesinlikle görebilsek de, vlog ve video prodüksiyonuyla ilgilenenlerin çoğu için Z-V1 veya Her ikisi de modern bir akıllı telefona göre çok daha fazla avantaj sunan ZV-E10.

Fotoğraflar için ne dersiniz?

Bir fotoğraf makinesi olarak ZV-1F ilginç bir teklif. Özellikle fotoğrafik bir cihaz olarak tasarlanmamıştır, ancak bu, tek olarak kullanılamayacağı anlamına gelmez.

Otomatik odaklama, faz algılama olmadan bile oldukça hızlıdır ve büyük bir sensör (kompakt kamera veya akıllı telefon standartlarına göre) ile nispeten parlak bir lensin birleşimi ilginçtir.

Görüntü kalitesi iyi, ancak ileri teknoloji akıllı telefonlar tarafından kullanılan çoklu çekimlerin otomatik kombinasyonu olmadan, en son iPhone, Pixel veya Galaxy’nin beğenisine göre görüntü kalitesinde önemli bir artış sağlamayabilir. Ve belki de RX100 serisi satışlarını korumak için işleme esnekliği elde etmek için Raw çekme seçeneği yoktur. Dolayısıyla, asıl mesele ZV-1F’nin ayrı bir cihazın kullanımını haklı çıkarmak için uygun şekilde üstün bir fotoğraf çekme deneyimi sunup sunmadığı sorusuna geliyor.

Bu konuda tam olarak ikna olmadık. ZV-1F, kameranın arkasında yer alan tek, zahmetli bir kontrol kadranı ile bir telefondan alacağınız dokunmatik ekran tabanlı deneyimin çok ötesinde bir şey sunmuyor. Sabit lens göz önüne alındığında ön taraftaki zoom düğmesi çok kullanışlı değil, bu nedenle tüm parmaklarınızı ve başparmaklarınızı size sürekli olarak bunun için üretilmediğini hatırlatan bir cihazla bitiriyorsunuz.

Cepte taşınabilir, büyük sensörlü, ultra geniş bir kamera için 500 dolar kulağa hoş gelebilir, ancak 20 mm eşdeğeri Ricoh GR indirimli fiyatı almayacağınızı çok iyi bilin.

[dizine geri dön]


Puanlama

Sony ZV 1F incelemesi puanlama

Çözüm

ZV-1F, vlogger’lara ve kendilerini filme almak isteyenlere yönelik bir kameradır. Geniş, 20 mm eşdeğeri bir lens, çıkarılabilir rüzgar siperliğine sahip iyi bir mikrofon ve kameranın önünde bir nesne tuttuğunuzu otomatik olarak algılayan ve odaklanan Sony’nin ‘ürün vitrin’ modu gibi vlog dostu özelliklere sahiptir. BT. Seyahat veya sokak kullanımı için geniş açılı lensli kompakt bir fotoğraf makinesi fikrinin ilgisini çeken fotoğrafçıların dikkatine: ZV-1F Raw görüntüleri çekmez, bu nedenle başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz.

thumb up için iyi

Vlog, video çekimi ve sosyal medya.

thumb downiçin pek iyi değil

Gelişmiş video özelliklerine ihtiyaç duyan kullanıcılar veya Raw görüntüleri yakalamak isteyen fotoğrafçılar.

genel puan

[dizine geri dön]

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.