İncelemeler

Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Apple’ın yıllık yayın programı göz önüne alındığında, iPhone’unuzu her fırsatta yükseltecek olsaydınız, muhtemelen son yıllarda nesilden nesile o kadar etkilenmemişsinizdir. Bence bu iPhone 14 Pro ile değişiyor çünkü ana kamera gerçekten özel bir şey.

Yeni bir yıl, yeni bir iPhone ve bir kez daha muhtemelen bu yıl yükseltmeye değer mi, yoksa biraz daha kalıcı güce sahip bir şey almak için bir veya iki yıl daha beklemeye değer mi diye merak ediyorsunuz. Geçen yıl, yükseltmek için başka bir döngü beklemenizi önermek oldukça kolaydı, ancak bu yıl 48 megapiksel kamera ve çentik yerine yeni bir Dinamik Ada vaadi oldukça cazip.

Peki buna değer mi?

Tasarım ve Yapı

Tahmin edebileceğiniz gibi , iPhone 13 Pro ve iPhone 14 Pro arasında çok az görsel fark var , ancak fiziksel boyutlara, geçen yılki kılıfların bu yılın telefonuna sığmaması için yeterince yapıldı. Bu sıkıntı bir yana, telefonun tasarımının ne kadar benzer olduğunu takdir ediyorum, çünkü buna gerçekten alıştım. Birini diğeriyle değiştirmek oldukça sorunsuz bir geçişti ve bu konuda söylenecek bir şey var.

Apple iPhone 14 Pro İncelemesi
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Apple, geçen yılki modele göre iPhone 14 Pro için daha fazla parlaklığın kilidini açtı ve bunun dikkat çekici olduğunu söyleyeceğim. Apple’ın dediği gibi yeni Super Retina XDR Ekran, HDR içeriğini görüntülerken 1.600 nit’lik devasa bir parlaklığa sahip olan ve oturma odamdaki TV’nin iki katından daha fazla olan ve gülünç bir 2.000 nit olan özel bir OLED’dir. açık havada. Aslında iPhone 13 Pro’mun loş olduğunu hiç düşünmemiştim, ancak 14 Pro’ya geçtiğimden beri ne kadar parlak olabileceğini takdir ediyorum.

Telefonumda izlediklerimin gerçek kalitesi muhtemelen iPhone 14 Pro ile daha iyi, ama dürüst olmak gerekirse ben pek fark etmedim. Birkaç yıldır görsel kalitenin oldukça harika olduğunu hissettim ve bu, bu yılki modelde kesinlikle farklı değil.

Ekran ayrıca, görüntülenen şeye bağlı olarak 10Hz ve 120Hz arasında dinamik olarak ayarlanabiliyor, böylece bu özellik bu yılki modelde yeni olmasa da, daha fazla güç tasarrufu sağlıyor.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 002
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Başka bir değişiklik, iPhone 14 Pro’nun varsayılan olarak etkinleştirilen her zaman açık ekran seçeneğine sahip olmasıdır. Bunu beğenmediğime karar vermeden önce ilk birkaç gün kullandım ve şimdi ekranımın kapalı olmasına izin verdim. Her zaman açık ekrana sahip bir Apple Watch’ım var ve anladım. Bazen saati görmek için hızlıca aşağı bakmanız gerekir ve bileğinizi tam sağa kaydırmak veya ekrana dokunmak gerçekten bir saat deneyimi gibi hissettirmez. Ama bir akıllı telefon? İhtiyacım olmayan bir şey gibi geliyor ve Apple pilinizde büyük bir boşalma olmayacağını söylese de, bunun bir boşalma olmasındaki noktayı görmedim.

Tek büyük, göze çarpan değişiklik, Face ID sensörünü ve ön kamerayı barındıran yeni Dinamik Ada. Apple’ın bunun kullanılabileceğini göstermesini gerçekten beğendim ve dürüst olmak gerekirse, birkaç durumda, işletim sisteminin daha önce nasıl çalıştığına göre büyük bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Örneğin bir Face ID kontrolü yaparken, örneğin artık ekranın tamamına animasyon hakim değildir.

Çoğunlukla, Dinamik Ada’nın günlük kullanımımda rol oynadığını nadiren görüyorum. Apollo üzerinden Reddit’e göz atarken üstünde yürüyen küçük bir köpeğim var, ama hepsi bu. Diğer uygulamalarımdan hiçbiri bu özelliği kullanmanın eğlenceli bir yolunu henüz bulamadı, ancak bunun zaman geçtikçe değişeceğini varsayıyorum.

Söyleyeceğim şu ki, Dinamik Ada olan yumurta şeklindeki delginin üzerine bir ekran şeridi ekleyerek, ekranımın en üstüne dokunmayı ve otomatik olarak sayfanın en üstüne kaydırmayı biraz daha zorlaştırdı. iPhone 13’teki “çentik” ne kadar kötüyse, en azından oldukça büyük bir hedefti. Bu günlerde, dokunduğum yerin orası olduğunu anlamak için kendimi biraz beceriksiz buluyorum. Emin olmak için küçük bir nitpick.

Her şeyden çok, burada kameraları önemsiyoruz. Apple, her yıl şimdiye kadarki en iyi iPhone kamerasını yaptığını söylüyor ve bu yıl bu, ana kamerada daha yüksek çözünürlük, daha fazla çekim seçeneği, daha iyi düşük ışık performansı ve daha fazla yakınlaştırma seçeneği anlamına geliyor.

Kamera Özellikleri

iPhone 14 Pro’nun kamerasındaki en büyük değişiklik, Apple’ın daha iyi fotoğraflar ve toplam dört yakınlaştırma seçeneği için ek 2x telefoto gibi yeni özellikler sağladığını söylediği yeni 48 megapiksel dört piksel ana sensörün eklenmesidir. Ana kamera açıkça gösterinin ana yıldızı olsa da, Apple, yeni bir Fotonik Motor sayesinde tüm kameraların düşük ışık performansında bir artış elde ettiğini söylüyor.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 003
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Flaş ayrıca Apple’ın “uyarlanabilir” davranış olarak adlandırdığı bir dizi dokuz LED ile yeniden tasarlandı. Bunun yardımcı olacağına eminim, ancak yine de flaş ve ana kamera gibi tam açı yönünden gelen herhangi bir tuş ışığının hayranı değilim, bu yüzden kamera flaşı hiçbir zaman benim işim olmadı.

Ana Kamera

Bu incelemeden uzaklaşmanızı istediğim bir paket servis varsa, o da ideal koşullarda olağanüstü fotoğraf kalitesi söz konusu olduğunda Apple’ın kodu kırdığıdır. Parlak, güneşli ışıkta iPhone 14 Pro’nun ana kamerası bir harika. Varsayılan olarak, telefon tüm bu 48 megapiksel verileri kullanır ve bunları 12 megapiksellik bir son görüntüde paketler, bu da bir akıllı telefondan gördüğüm en olağanüstü piksel kalitesinden bazılarına ve şimdiye kadar gördüğüm en güzel görüntülere neden olur. Şimdiye kadar bir iPhone’dan hiç görülmedi.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 004
ProRaw’da çekildi ve Photoshop’ta düzenlendi

12 megapiksel boyutu olmasa bile tam boyutlu bir kameradan çıktığına yemin edebileceğim fotoğraflar üreten ProRaw’a bakıldığında bu kalite daha da şaşırtıcı hale geliyor. Bireysel çim veya saç bıçakları gibi ince ayrıntıların hepsi orada ve bir cep telefonu kamerasından beklediğim “blokluk”ların hiçbiri belirgin değil. Bir şikayetim varsa, o da JPEG veya HEIC‘e çekim yaparken renklerin biraz sessiz çıkması, ancak bunu düzeltmek yeterince kolay.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 005
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Bu 48 megapiksel sensörün bir başka avantajı da, iPhone 13 Pro’dakinden %65 daha büyük olması ve arka plan ve ön plan bulanıklaştırmasını gerçekten oluşturmaya yetecek kadar büyük görünmesi. Geçmişte bir özneye yeterince yaklaştıysanız ve arka plan yeterince uzaktaysa bunu yapmak mümkündü, ama şimdi daha çok fark ediyorum.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 006
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi
Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 0007
ProRaw’da çekildi ve Photoshop’ta düzenlendi

Akıllı telefon yakınlaştırmalarından çok az şey beklemeye başladım, ancak yalnızca dijital bir ürün olan yeni 2x yakınlaştırma seçeneği bile oldukça harika görünüyor. Ayrıntılar burada standart 1x modunda olduğundan biraz daha az kristal netliğindedir, ancak yine de harika görünürler. Normalde böyle bir mahsulde kaybolacak olan ayrıntılar değildir.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 008
Ana Kameradan 2x Yakınlaştırma

ProRaw fotoğraflarının çözünürlüğünü iPhone ayarlarının Kamera kısmından 48 megapiksel olarak ayarlayabilirsiniz ama benim için bu durum görüntülerin çözünürlüğünü değiştirmedi ve DNG olarak kaydedilmesine rağmen 12 megapiksel kaldı. Diğerleri onlar için çalıştığını bildirdi, bu yüzden sorunumun ne olduğundan emin değilim. Bu bir yana, yalnızca 12 megapikselde çekim yapsanız bile bence sorun değil.

Daha fazlasını istiyorsanız, her zaman Halide vardır , ancak bence bir akıllı telefondaki 12 megapikselden daha fazla bir şey zaten aşırıya kaçıyor ve daha büyük fotoğraflar çekecek olan herkes muhtemelen Halide gibi bir uygulamanın sahip olmadığı daha profesyonel kontrolleri istiyor. Apple’ın varsayılan kamera uygulamasında.

Ultra Geniş Kamera

Ultra geniş kamera da geliştirildi ve Apple, yazılım tarafı güçlendirmelere ek olarak, gerçek sensörün iPhone 13 Pro’da bulunandan neredeyse iki kat daha büyük olduğunu söylüyor.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 009
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi
Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 010
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi
Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 011
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Sonuç olarak, geniş kamera ile çekilen fotoğraflar genellikle oldukça iyi görünüyor, ancak hiçbir aydınlatma koşulunda ana kameranın kalitesine bir mum tutmuyor. Elbette, gündüz fotoğrafları tamamen kabul edilebilir görünüyor, ancak geniş kameranın sanatsal bir şey yaratmak yerine tam bir sahneyi göstermek için en uygun olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, böyle bir fayda, önemi bakımından hafife alınmamalıdır.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 012
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Genel olarak, kalite geçen yılki iPhone 13 Pro’ya göre iyileştirildi, ancak ana kamera değişikliklerinin derecesine yakın bir yerde değil.

Telefoto

Telefoto kamera, diğer iki kamerayla aynı güçlendirmeleri almadı ve gösteriyor. Evet, Apple’ın Fotonik Motoru sayesinde fotoğraflar biraz daha iyi görünse de, hala öncekiyle aynı sensör ve bu da seçeneklerin en zayıfı olduğu anlamına geliyor. Yakınlaştıracaksanız, 2x’e 3x’ten daha fazla yaslanın, çünkü en azından 2x Apple’ın daha yeni, daha büyük sensöründen yararlanır.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 013
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Ana kameradan gelen 2x zoom ile karşılaştırıldığında, telefoto lensin 3x’i ancak çalışılacak çok fazla ışık olduğunda buna değer. İşler kararmaya başladığında, kalite önemli ölçüde düşer. Kendimi iPhone 13 Pro’mda en az telefoto lens kullanırken buldum ve bunun iPhone 14 Pro’da değiştiğini görmüyorum.

Gece ve Diğer Modlar

Portre modu fikri güzel ama yine de hayranı değilim. Daha büyük bir sensör görünümü vermek için eklenen dijital bokeh, bana göre piyasaya sürülmesinden bu yana pek gelişmedi veya en azından herhangi bir iyileştirme, olması gerektiği gibi beklentilerimi karşılamadı. Genel olarak konuşursak, Portre modu, odaktaki, el değmemiş bir arka plana göre arka planı bulanıklaştırarak dikkatimi daha fazla dağıtıyor.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 014
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Öte yandan, Gece Modu oldukça etkileyici ve kullanmamaya kıyasla kalite açısından kayda değer bir fark yaratıyor. iPhone, otomatik olarak hesaplanan veya size pozlamayı ne kadar süreyle manuel olarak yapmak istediğinizi belirleme olanağı sağlayan daha uzun pozlar alacaktır. En sabit ellerime sahip değilim, ancak Gece Modunda yakalanan iki saniyelik pozlama süresine sahip, keskin hatlı bir fotoğraf elde edebildim, bu da daha iyi renklere, daha iyi ince ayrıntılara ve daha iyi genel sonuçlara sahip bir fotoğraf üretti.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 015
Ultra Geniş, Gece Modunda Yakalandı
Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 016
Gece Modunda Yakalanan Ana Kamera

Gece Modu elbette çok daha büyük sensör sayesinde ana kamerayla en iyi şekilde çalışır. Ultra geniş açıyla kullanılabilir, ancak telefoto kamerayla çektiğim düşük ışıklı fotoğraflarımdan hiçbirinden memnun kalmadım.

Makro Modu geri dönüyor ve iPhone 13 Pro kameranın yaptığı kadar yakın odaklanmadığına dair raporlar olsa da, geçen yılki gibi çalışıyor. Konulara çok yakınlaşabildiğim ve mükemmel detaylarla işleyebildiğim için fark ettiğimi söyleyemem.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 017
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi
Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 018
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Bu eğlenceli bir mod ve bahçemdeki çiçek ve meyvelerin fotoğraflarını arkadaşlarıma ve aileme gönderme alışkanlığım olduğu için düşündüğünüzden daha fazla kullanıyorum.

Video

Burada video hakkında çok fazla konuşmuyoruz , ancak Apple, iPhone’un film çekme kabiliyetinde, onlardan bahsetmeseydik gözden kaçıracağımız bazı ciddi iyileştirmeler yaptı. Çoğu insanın fark edeceği değişiklik, Eylem Modunun, telefonu itip kakıyor olsanız bile, son derece pürüzsüz bir videoya izin vermesidir. Aksiyon Modu’nu etkinleştirmeden önce bile kameranın hareketi ne kadar iyi dengeleyebildiğine gerçekten şaşırdım, ancak yeni özelliği açtıktan sonra, meşru bir şekilde bir gimbal ile çekilmiş gibi görünüyor.

Bu, bir dezavantaj olmadan olmadığını söyledi. Eylem Modu, çözünürlükte bir düşüşe neden olur ve çekilebilecek maksimum çekim, saniyede 60 karede 2,8K’dır. Eylem Modu açıkken, tam boyutlu bir monitörde görüntülendiğinde piksellerin çok daha az belirgin hale geldiğini fark ettim (bu, çekimleri karşılaştırırken iPhone’da görünmüyordu). Bu görüntü hala “iyi” dediğim görüntüdür, ancak kesinlikle Eylem Modu devre dışı bırakıldığında görüntü kadar net ve keskin değildir. Yine de seçeneklerin olması güzel ve bazen çözünürlükten çok düzgün bir çekime ihtiyacınız var.

iPhone ayrıca nihayet 4K olarak saniyede 24 kare çekim yapabiliyor. Bu, görsel hikaye anlatıcıları tarafından 30’dan daha doğal görünmek için tercih edilen bir kare hızı ve özellikle saniyede 60 kare, titrek veya aşırı pürüzsüz görünebilir.

iPhone 14 Pro’da çekilen görüntüler gerçekten çok iyi görünüyor. İPhone, geçen yıl video için en iyi akıllı telefon seçimimiz oldu ve bunun değiştiğini görmüyorum.

Meşru bir Kamera

Bir akıllı telefonda tam boyutlu kamera kalitesine her geçen gün daha da yaklaşıyoruz ve Canon, Sony, Nikon, Fujifilm ve benzerleri konu çözünürlük ve kalite kombinasyonu söz konusu olduğunda oldukça güvenli olsa da, Apple muhtemelen onları terletmeye başla.

Apple, bir akıllı telefona çok fazla megapiksel sığdırabileceğinizi anlıyor gibi görünüyor, ancak bu mutlaka iyi bir kamera yapmaz. Bu yüzden 200 megapiksellik bir akıllı telefonun duyurusunu gördüğümde etkilenmiyorum, çünkü bu piksellerin kullanımının harika olacağına ikna olmadım. Burada Apple, yalnızca 48 megapiksel ile, daha iyi bilmeseydim tam boyutlu bir kamerada çekildiğine yemin edeceğim 12 megapiksellik bitmiş bir fotoğraf oluşturabildiğini gösteriyor.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 019
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Dürüst olmam gerekirse, paketin geri kalanı o kadar da farklı gelmiyor. Evet, Dinamik Ada havalı ama yeterince kullanılmamış. Ekranın gerçekten harika ve inanılmaz derecede parlak olduğunu düşünüyorum, ancak geçen yılki model yine de fazlasıyla yeterli olacak. Değişikliklerin geri kalanı, yalnızca bu telefondan daha fazla cihazda bulunan bir iOS 16 şeyi gibi hissettiriyor.

Ancak kamera o kadar iyi ki, bir nesil Apple akıllı telefondan diğerine performansta bu tür bir sıçrama görmeye alışık olmadığım için beni gerçekten şaşırttı. Bu sefer uzun bir aradan sonra ilk defa iPhone 13 Pro sahiplerine bir akıllı telefon hakkında en önemli şey kamera ise iPhone 14 Pro’yu çok rahat bir şekilde önerebilirim.

Apple iPhone 14 Pro Incelemesi 020
Apple iPhone 14 Pro İncelemesi

Alternatifler Var mı?

Apple’ın duvarlarla çevrili bir ekosistem bahçesinde yaşayarak mutlu büyüyenlerin çoğu, onu terk etmeyi düşünmek bile istemeyecek, ancak ikna olabilenler için kamera sistemi olarak Vivo X70 Pro+ hakkında sevilecek çok şey var. cidden etkileyici ve Android tabanlı cihazlar için şu anki en iyi seçimimiz. Sony’nin Xperia Pro-I modeli de mavi takıma geçmeye ikna edilebilirseniz oldukça göze çarpıyor. Son olarak, Google Pixel 6 Pro sağlam bir seçimdir, ancak bu noktada Google’ın yeni nesil cihazını kullanmak isteyebilirsiniz .

Satın Almalısınız?

Evet. Geçen yılki iPhone 13 Pro’yu kullanıyor olsanız bile, kamera sizin için gerçekten önemliyse, bu gerçekten yükseltmeye değer. Daha eski bir iPhone modelindeyseniz, bu daha da kolay bir öneri çünkü iPhone 14 Pro‘daki deneyimin kamera geliştirmelerinin ötesinde ne kadar iyi olduğuna daha da çok şaşıracaksınız .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.