panasonic lumix 50mm f1.8 inceleme
İncelemeler

Panasonic Lumix S 50mm F1.8 İncelemesi

f/1.4 kardeşinden çok daha ucuz ama bu Panasonic Lumix S 50mm f/1.8 elli elli profesyonel standartlarda mı?

SANAL SERGİ KARARI

★★★

Basit tasarım, bu 50 mm lense ulaşılabilir bir kullanıcı deneyimi sunar – karmaşık olmayan ve işlevseldir, hedef kullanıcıların çoğu satın alırken arayacaktır. Sert bir his verir, profesyonel LUMIX kameralarda mükemmel şekilde dengelenir ve mükemmel görüntü kalitesi sunar – en seçici profesyonelleri mutlu etmeye yetecek kadar. S – line yapısı olmadan gidebilirseniz, ancak biraz pahalı görünmeye başlar, çünkü diğer 50mm f/1.8 lensler 200$’dan daha ucuza bulunabilir.

Artıları

  • Hava direnci
  • Otomatik odaklama hızı
  • Basit tasarım
  • Görüntü kalitesi

Eksileri

  • Bokeh daha iyi olabilirdi
  • Oldukça pahalı
  • Entegre optik stabilizasyon yok

Atla: Özellikler | Yapı ve kullanım | Verim | Örnek fotoğraflar | Karar


50 mm’lik bir lens hala evrensel bir “standart” odak uzaklığı optiği olarak görülmektedir, yani tam çerçeve bir kamerada kullanıldığında insan gözüne benzer bir görüş alanı sunar ve bu nedenle geniş bir aralık veya pratik günlük işlevler için kullanışlıdır. Optik sistemin genellikle (nispeten) basit tasarımı nedeniyle, bu lensler, lensler söz konusu olduğunda şaşırtıcı derecede düşük bir fiyata bulunabilir. 

Bu kategorideki en yaygın lensler, çoğu yeni fotoğrafçının çantasındaki temel öğeler olarak kabul edilen 50mm f/1.8 modelleridir. Geniş diyafram, ana kameranın sensörüne daha fazla ışık hacminin ulaşmasını sağlayarak, düşük ışık koşullarında daha sabit, daha düşük parazitli görüntülere olanak tanır. Düşük f/durağı, aynı zamanda, portre çekimleri ve samimi etkinlik fotoğrafçılığı için ideal bir eşleşme olan sığ bir alan derinliği görüntüleme dünyasının kapılarını da açar. 

Bu odak uzaklığına sahip lensler f/1.4, f/1.2 ve hatta f/1.0 gibi geniş diyafram açıklıklarında bile bulunabilse de, bunlar daha büyük, daha ağır ve çok daha pahalıdır. Önde gelen kamera ve lens markalarının çoğu 50mm f/1.8’e sahiptir ve Panasonic de bir istisna değildir. Bununla birlikte, 440$/400£ üzerinde bir fiyat etiketi ile bu, hiçbir şekilde önemsiz bir yatırım değildir. Peki bu para size ne kazandırıyor?

ÖZELLİKLER

  • 8TAEgWaasqPudVPxpf4ZmW 970 80.jpg
  • 9SkzqznuwcN25MGkDrnEuW 970 80.jpg
  • Q7kdmL4oHCM9BNTZjCJueW 970 80.jpg

Lens montajı: L montajı
Tam çerçeve: Evet
Otomatik odaklama : Evet
Görüntü sabitleme : Hayır
Öğeler/yapı: 8 Grupta 9 Öğe
Görüş açısı: 47°
Maks. diyafram: f/1.8
Min diyafram : f/22  
Min. odak mesafesi : 0.45m 
Filtre boyut : 67mm
Uzunluk : 82mm
Çap : 73,6mm
Ağırlık : 300g 

YAPI VE KULLANIM

Panasonic Lumix S 50mm F1.8 İncelemesi

Genellikle, yukarıda kullanma fırsatını kaçırmadığımız şık elli terimi sayesinde, 50mm f/1.8 lensler genellikle ucuz ve neşeli giriş seviyesi optikler olarak görülme eğilimindedir. Bu, düşük kalite anlamına gelmemelidir – bu optiklerle ilgili harika şeylerden biri, fiyat-netlik oranının mükemmel olmasıdır. 

Panasonic’in S serisinden bu lens, Canon EF 50mm f/1.8 STM gibi diğer üreticilerin birçok rakibinden çok daha sağlam hissettiriyor . S-adının önerdiği gibi, profesyonel düzeyde bir yol tutuş deneyimi sunar. Metal lens yuvası ve sağlam çerçeve yapısı, onu benzer lenslerden ayırır ve profesyonel odaklı f/1.4 ve f/1.2 türleriyle daha uyumludur. Namluda plastik kullanılmasına rağmen, ne çürük hissi veriyor ne de basınç uygulandığında çöküyor. Bu, Lumix S1H gibi kamera gövdelerine monte edildiğinde dengeli hissettirir(yeni sekmede açılır). 

Ağırlık, yukarıda bahsedilen DSLR eşdeğerlerinden kesinlikle daha büyük olsa da, dezavantajdan çok bir avantajdır – bir güven duygusu verir. Bununla bir Pro Lumix gövdesi üzerinde çekim yapacaksanız, bu temel kamera sistemi tarafından sağlanan hava sızdırmazlığı ve darbe direnci için bir eşleşmeden daha fazlasını hissetmesi gerekir. İyi haber Lumix S 50mm f/1.8 bu kutuyu işaretliyor. Yapı, toz, nem ve donma direncini içerir, bu da onu yağmurda kullanırken evde hissettiğimiz anlamına gelir.

Tam zamanlı manuel odak halkası da Panasonic’in ürünün çalışan profesyoneller tarafından kullanılmasını amaçladığı bir hediye. Güzel bir dirençle çalışması pürüzsüz. 

Verim

50 mm prime’dan beklediğiniz gibi, netlik ortalamanın üzerindedir ve çekilen görüntülere yakınlaştırma bir ton ince ayrıntıyı ortaya çıkarır. Bu, çerçeve boyunca, kenarlara kadar oldukça iyi korunur. Ne mutlu ki bu, f/1.8’de geniş açık çekilmiş görüntüler için geçerlidir – bu optiği satın alacak birçok fotoğrafçının çekim yapmak için çok zaman harcamak isteyeceği bir ayar. Durmak, çerçevenin merkezindeki etki minimum olsa da, işleri daha da iyileştirir. Avantajların çoğu şut köşelerinde görülüyor. 

Bozulma gibi sapmalar da minimumda tutulur. Yüksek kontrastlı kenarlarda renk sapmaları neredeyse hiç yoktur ve piksel gözetleme ile bulunabilenler RAW işlemede anında ve zarar vermeden giderilebilir. Renk sunumu doğru ve kontrast seviyeleri de çekici bir şekilde yüksek, bu da camı hem portreler hem de manzaralar için ideal hale getiriyor. 

Bokeh, portreler için çok kullanılan bir optik olacağı için bu türden bir lens için bir satış noktası olacak. Dairesel, 9 kanatlı diyafram sayesinde odak dışı vurgular genellikle yuvarlaktır. Bu, dağınık alanlara genellikle bu tür görüntüleme için ideal kabul edilen yumuşatılmış, kremsi bir görünüm verir – lens bu açıdan bir puan kazanır. Çerçevenin kenarlarına doğru, belirgin bir ‘kedi gözü’ sıkıştırması var, ancak yuvarlak vurguların ezilmiş, eliptik bir form aldığı yerlerde. Bu bir anlaşma kırıcı değil ama dikkat edilmesi gereken bir şey çünkü bu fiyat noktasında bir optik için biraz daha iyi bir performans beklediğimiz söylenebilir.    

AF, odaklama sırasında oldukça hızlı ve sessizdir. Öğeler, küçük bir tereddüt veya odak arama ile yakındaki nesnelerden uzak nesnelere sorunsuz bir şekilde taşınır. Bu, elbette, LUMIX sistem kullanıcıları arasında çok sayıda bulunan video çekenler için memnuniyetle karşılanacaktır. Odak solunumu da oldukça iyi kontrol edilir.

Örnek FOTOĞRAFLAR

Karar

CkwjdnF2jkEBBoAqziMHSW 970 80

Basit tasarım, bu 50 mm lense ulaşılabilir bir kullanıcı deneyimi sunar – karmaşık olmayan ve işlevseldir, hedef kullanıcıların çoğu satın alırken arayacaktır. Sert bir his verir, profesyonel LUMIX kameralarda mükemmel şekilde dengelenir ve en seçici profesyonelleri mutlu etmeye yetecek kadar övgüye değer bir görüntü kalitesi sunar. S-line yapısı olmadan gidebilirseniz, ancak diğer 50mm f/1.8 lensler daha ucuza bulunabileceğinden biraz pahalı görünmeye başlar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.