İncelemeler

Sony A7R IV Aynasız Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Sony A7R IV: Geçtiğimiz yıllarda aynasız fotoğraf makineleri konusunda ciddi bir yükselişe geçen Sony, rakip markaların bu yarışta önüne geçmesini engellemeye niyetli gibi. Son dönemde Nikon Z6/Z7 modellerini, Canon ise EOS R ile kendini gösterirken Sony de A7R IV’ü satışa çıkardı.

Bu kamera dünyanın ilk 61.1-megapiksel full-frame fotoğraf ve video çekebilen, tüm bunları oldukça ufak bir gövdeyle başaran ve 10 fps’e kadar seri çekim yapabilen bir kamera; kendisi hız ve donanımın mükemmel bir birleşimi. Sahip olduğu benzersiz oto-focus sistemi ise tüm diğer markaların kat ve kat üstünde bir performans sergiliyor. Video veya fotoğraf çekerken de 4K/30p ve 4K/24p çekimlerini tam boyutta AF takibiyle yapabiliyorsunuz, S-LOG 2/3 ve HDR desteğine sahip. Batarya olarak Sony NP-FZ100 kullanılıyor. Daha uzun süreli çekim için, bunu iki adede kadar NP-FZ100 pil taşıyan ve A7R IV ile çektiğinizin iki katı fotoğraf çekmenizi sağlayan, isteğe bağlı VG-C4EM Dikey Kol ile birleştirebilirsiniz.

Sony A7R IV Aynasız Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Sony A7R4 Aynasız Fotoğraf Makinesi Gövde Tasarımı

Barındırdığı özellikler göz önüne alındığında Sony A7R IV Aynasız Fotoğraf Makinesi oldukça ufak ve önceki modellerinden 8gr kadar ağır olsa bile gene de hafif sayılabilecek bir kamera. Ağırlığındaki bu artış ise beraberinde gelen yeniliklere bakıldığı zaman önemli bir farklılık arz etmiyor.

Bu modelin gövdesi önceki modellere göre çok daha derin bir kavrama kabiliyetine sahip, önceki modellerde bu kısım biraz daha ufak olduğu için bazı lenslerin kullanımı sıkıntıya giriyordu ve kamerayı kavrayıp tutuş sağladığınız alan lens yuvasına fazla yakındı, A7R IV ile Sony bu probleme el atmış bulunmakta. Gövdede bulunan başka bir farklılık ise pozlama ayarının yapıldığı kısımda yeni bir kilit yerinin bulunması, böylelikle kazara değiştirilen değerlerin önüne geçilmiş; bunun haricinde zor hava koşullarına daha dayanıklı bir kaplamaya sahip ve üzerinde bulunan düğmeler biraz daha büyük ve geniş boyutlarda.

Bir başka önem arz eden gelişme de EVF ile ilgili olmuş, bu yeni modelle birlikte 5.76 milyon pikselden oluşan bir OLED ekran bizi karşılıyor. Bu gelişme manuel odaklamada kolaylık sağlıyor, aynı zamanda çekiminize uygun olarak yüksek çözünürlüklü ekran ile 120/100fps yüksek kare hızı arasında seçim yapabiliyorsunuz.  120/100 fps kare hızlı daha pürüzsüz görüntü, hareketli nesne takibini kolaylaştırır.

Profesyonel seviyede olan bir kameradan beklendiği gibi Sony A7R IV iki adet kart girişine sahip ve ikisi de UHS II hızındaki kartları destekliyor -yani iki kartın da aynı anda kullanılması durumunda yedekleme işlemi çok daha kolay ve hızlı yapılmakta, bu düğün fotoğrafçılığı ya da herhangi bir reklam çekimi için hayat kurtarıcı bir özellik.

Sony A7R IV Aynasız Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Başka bir özelliği ise yeni eklenmiş olan çoklu arayüze sahip flaş ünitesi, bu kısım ECM-B1M denen dijital mikrofon ile de çalışabilmekte. 

Klasik shotgun mikrofonlardakinden farklı olarak kendi “analogue-to-digital” çeviricisi bulunuyor, bu da ses görüntü ile birlikte kaydedilirken geçirdiği bu aşama sayesinde gürültü veya cızırtı gibi engellerden sıyrılarak bir bütüne ulaşacağını gösteriyor. Bu durum dışarıdan bir ses kayıt cihazı kullanıp da oluşan arka seslerini post-prodüksiyon aşamasında temizlemekten kurtulduğumuzu gösteriyor. 

Gövdeyle alakalı negatif denebilecek iki şey bulunmakta, bir tanesi ekranın yeteri kadar hareket kabiliyetinin olmaması (ekran yukarı doğru 107 derece ve aşağı doğru 41 derece oynayabiliyor), bir diğeri ise kafa karıştıran menüsü. Eğer hızlı menüde değiştiremeyeceğiniz bir ayar varsa onu düzeltmek yahut o ayarı kamerada bulabilmek biraz zaman alıyor. 

Sony A7R4 Aynasız Fotoğraf Makinesi Özellikleri

Olağanüstü görüntü çözünürlüğü sayesinde, Full-Frame bir görüntüyü APS-C boyutuna kırptıktan sonra dahi, yaklaşık 26,2 megapiksel düzeyinde oldukça yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etmenize yarıyor. Yani A7R IV, örneğin çekilen görüntüyü büyütmek için kırpma ile düzenleme gerektiren kuş fotoğrafçılığında, proaktif olarak 61,0 megapiksel Full Frame çekimi kullanmanızı sağlayabilir.

Peki buna neden ihtiyacım olabilir diye düşünebilirsiniz lakin hobi veya iş olarak ürün fotoğrafçılığı, stüdyo çekimleri, manzara fotoğrafçılığı veya mimari fotoğraflarla ilgileniyorsanız kameranın sahip olduğu çözünürlük bu tarz alanlar için ekstrem derecede iyi. Ayrıca fotoğrafları kırpsanız bile baskı aldığınızda hala yüksek kalitede fotoğraflara sahip olmuş olacaksınız. Super 35mm modunda bile, ki bu mod net bir şekilde APS-C kameralardaki görüntüye kadar kırpıyor, 26-megapiksel fotoğraflar çekiyor ve bu da size kadrajdaki 325 AF noktasının %99 oranında kaybolmadan elinize ulaşmasını sağlıyor. 

Bir başka sahip olduğu özellik ise beş-yönlü resim sabitleyiciye sahip olması, elde yapılacak olan çekimlerde kişiye oldukça avantaj sağlayan bir durum.

A7R IV, iyileştirilmiş algoritma sayesinde artık insan gözünün yanı sıra hayvan gözü takibini de destekliyor! 12 ve hızlı, hassas, otomatik algılama ve takip sağlamakta. Bu hayvan gözü desteği, bir engel çıktığında veya makinenin yatay/dikey yönü sık sık değiştiğinde, doğada yaban hayvanlarının veya evde evcil hayvanlarınızın fotoğrafını çekerken başarı oranınızı büyük ölçüde artırmakta. 

Yeni görüntü sensörü sahip olduğu 567 aşama algılamalı AF noktası (yaklaşık %99,7 yükseklik ve %74,0 genişlik) ile geniş ve yüksek yoğunluk sağlıyor.

Barındırdığı Gerçek Zamanlı Eye AF, portre çekiminde adeta bir devrim niteliğinde. Bu AI yardımlı teknoloji, fotoğraf seansında hızlı hareket eden bir modeli çekerken bile, nesnenin yüzünün net ve temiz olarak netlenmesi için anında ve doğru göz algılaması ve takibi sağlar.

Esnek Ayar İçin Kablosuz Cihaza Bağlı Çekim

PC Remote kullanarak A7R IV’ü kontrol edebiliyorsunuz veya verileri Imaging Edge “Remote” yazılım uygulaması (sürüm 2.0 veya üstü) ile PC’ye aktarabiliyorsunuz. Daha fazla çekim esnekliği için daha hızlı 5 GHz14 Wi-Fi seçeneğine de sahip.

USB kablolu bağlantı ile daha da hızlı PC Remote

Kablolu PC Remote çekimi için yeni algoritmayla daha hızlı aktarım için USB 3.2 Gen 1 uyumlu USB Type-C™ bağlantı noktasını kullanabiliyorsunuz. Bu; büyük, sıkıştırılmamış RAW görüntüleri iş akışında kesinti olmadan sorunsuzca aktarmanıza yarıyor.

ISO HASSASİYETİ (ÖNERİLEN POZLAMA İNDEKSİ)

Fotoğraflar: ISO 100-32000 (ISO 50 ile ISO 102400 arasında değişen ISO sayısı genişletilmiş ISO aralığına ayarlanabilir), OTOMATİK (ISO 100-12800, seçilebilir alt ve üst limit), 

Videolar: ISO 00-32000 eşdeğeri, OTOMATİK (ISO 100-12800, alt sınır ve üst sınır seçilebilir)

Sonuç: Toparlayacak olursak, tüm bunların toplamında Sony A7R IV oldukça özel bir kamera, vahşi doğada yahut aksiyon içeren; hareketli anlarda çekim yapmak için oldukça elverişli ve rahat bir kullanımı olmasının yanı sıra 61-megapiksel fotoğraflar çekebilmekte. Bazı insanlar için çok “kamera kamera” denebilecek düzeyde ama afişlere asılan fotoğraflar kadar iyi detaylar alabileceğiniz ya da reklam için çekimler yapabileceğiniz bir kamera arayışındaysanız istediğiniz kamera kendisi olabilir; stüdyoda yapacağınız iç çekimler de dahil olmak üzere! Videographer olanlar tercihini başka bir yönde kullanabilir gibi dursa da olabilecek en iyi oto-fokus sistemi, 10fps’e kadar yüksek hızda çekim yapabilme ve ergonomik yapısıyla Sony A7R IV ufak tefek eksilerin dışında alınabilecek en iyi kamera olarak gösterilebilir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.