İncelemeler

Canon PowerShot V10 incelemesi

Özet

PowerShot V10, Canon’un bugüne kadarki en iyi özel vlog kamerası haline geliyor ve G7X III’ün kalitesini alıyor, ancak daha da önemlisi, önce film çekmek için tasarlanmış bir gövdeye yeniden paketliyor. Yakınlaştırmayı daha geniş bir sabit lensle değiştirmekten mutlu oldum; daha geniş kapsama alanı onu elde vlog veya yapımcı gösterileri için mükemmel kılıyor. Ve optik IS olmasa da dijital stabilizasyon, bir ürün pahasına da olsa çoğu yalpalamayı gidermede iyi bir iş çıkarıyor. Otomatik ayarlı dahili ND filtresi, enstantane hızlarınızı açık havada hassas tutar, stereo mikrofonlar mükemmel kalitede ses kaydı yapabilir, ancak ihtiyacınız olursa bir mikrofon girişi de vardır ve gövde, kayıt düğmesiyle bir elin içine mükemmel bir şekilde sığar doğrudan başparmağınızın altına düşüyor.

Hepsinden iyisi, yerleşik stand, bir tripod hakkında endişelenmenize gerek kalmadan çok hızlı kurulumlar için kamerayı kolayca yukarı veya aşağı doğru açılandırmanıza olanak tanır. Ancak G7X III’ün sensörünü devralan V10, zaman zaman sallanmaktan kendini alamayan aynı kontrast tabanlı AF sistemini paylaşıyor. V10’un güncellenmiş G7X III AF modunu kullandığına inanıyorum, bu nedenle konu mesafesindeki değişikliklere duyarlı olsa da, beta testi örneğim bazen kişisel olarak sevdiğimden daha fazla ileri geri odaklandı. Bununla birlikte, bu AF yalpalaması, ürün yazılımı güncellenmiş G7X III’ten daha kötü değildi, bu nedenle, bu modelin performansından zaten memnunsanız, burada iyi olacaksınız.

Yine de değilseniz, aşama algılamalı AF’ye sahip bir model arayın. Bunun ötesinde, kullanıcı tarafından değiştirilebilen bir pili ve üçüncü taraf takma halkaları gerektirmeyen rüzgar susturucuları için bir montajı tercih ederdim. Ancak genel olarak, V10 ile çekim yapmak çok olumlu bir deneyimdi. Bu, sizi hibrit bir kameranın ergonomisi etrafında çalışmaya zorlamak yerine, öncelikle vlogger’lar ve video oluşturucular için tasarlanmış bir kameradır. Çekim için onu kesinlikle G7X III’e tercih ettim ve bu modeli öncelikle video çalışması için düşünüyorsanız, onun yerine kesinlikle bunu alırdım.


Canon PowerShot V10, popüler G7X III’ün kalitesini video çekmeyi sevenler için özel olarak hazırlanmış bir dizi özellik ile birleştiren bir vlog kamerasıdır.

Ultra geniş lens, kontrol edin! Ekranı çevir? Anladım. İyi dahili mikrofonlar ve harici bir mikrofon bağlama şansı? Tabi ki. Telefonunuzdan daha büyük bir sensörden 4k video mu? Elbette! Ve hepsi, bir daha nadiren bir tripoda uzanacağınız anlamına gelen kurnaz bir katlanabilir stand ile cep boyutunda bir gövdeye sığdırılmıştır. 

PowerShot V10, Mayıs 2023’te piyasaya sürüldü, bölgeye bağlı olarak çeşitli kitlerde sunuluyor ve Canon, denemem için bana bir üretim öncesi modeli ödünç verdi, bu yüzden bu incelemede size onun neler yapabileceğini göstereceğim! Örnek filmler dahil her şey aşağıdaki videoda, ancak öne çıkanları okumayı tercih ederseniz kaydırmaya devam edin!

V10, esasen 20 Megapiksel fotoğraf ve 4k video içeren popüler G7X III’ün 1 inç tipi sensörünü alıyor ve onu filme almak için çok daha iyi bir biçimde yeniden paketliyor. V10’u G7X III’ün yanına yerleştirin ve V10’un çok yönlü olarak biraz daha küçük olduğunu, ancak daha açık bir şekilde dikey tutulacak şekilde tasarlandığını göreceksiniz. Daha dar şekli, tek elle tutmayı G7X serisinden çok daha rahat hale getiriyor, cepte daha fazla olduğundan bahsetmeye bile gerek yok ve siz sormadan önce, geleneksel yatay videolar çekerken onu böyle tutuyorsunuz. Hem o hem de G7X III, 90 derece döndürürseniz dikey videolar çekebilir.

Canon PowerShot V10 incelemesi
Powershot G7X III: 106x61x41mm, 304g // Powershot V10: 63x90x34mm 211g

Dikey tasarımı ve ön tarafındaki büyük kayıt düğmesi ile V10, kesinlikle G7X’in geleneksel estetiğinden ayrılıyor ve Ring akıllı kapı zilinin daha kısa, daha geniş bir versiyonu gibi görünüyor. Bu nedenle, geleneksel olarak bir G7X kadar çekici olmayabilir, ancak vlog çekmek için kesinlikle çok daha işlevseldir. 

Ancak boyutu ve tarzı size bir aksiyon kamerasını hatırlatsa da V10, örneğin bir GoPro’nun sağlamlığını veya su geçirmezliğini paylaşmaz, bu nedenle onu standart bir kamera gibi kullandığınızdan emin olun.

Ayrıntılara girmeden önce, gövdeye hızlıca bir göz atalım: üstte bir çift düzgün yerleşik stereo mikrofon var. Arka kısımda çeşitli kontrol düğmeleri ve size bakmak için öne doğru dönebilen 2 inçlik bir dokunmatik ekran bulunur.

Bir tarafta dahili pili şarj etmek veya kamerayı web kamerası olarak kullanmak için USB C bağlantı noktası, diğer tarafta 3,5 mm mikrofon girişi ve Mikro HDMI çıkışı. Bu sırada alt kısımda standart bir tripod dişi ve MicroSD hafıza kartları için küçük bir bölme bulunur.

Ayrıca, tripodla uğraşmadan hızlı ve kolay çekim için kamerayı yukarı veya aşağı doğru açılandırmanıza izin veren kurnaz dahili standı da unutmayın.

Aslında V10, vlogger’lar tarafından istenen pek çok kutucuğu işaretlemiş gibi görünüyor, bu yüzden daha fazla ayrıntıya girelim. Yeni başlayanlar için, V10 esasen G7X III ile aynı sensörü paylaşırken, yakınlaştırmayı çok daha geniş bir sabit lensle değiştirdi; kapsama alanı 18 mm’ye veya f2.8 diyafram açıklığına sahip video için 19’a eşdeğer. 

Ancak G7X’in optik yakınlaştırmasını ve lens sabitlemesini kaybederken, daha geniş kapsama alanı, birçok vlog çekimi durumu için nihayetinde daha arzu edilir ve çok sıkı bir şekilde kırpılmış görünmeden dijital sabitlemenin uygulanması için bol miktarda serbestlik sağlar.

Canon ayrıca V10’un lensini, fotoğraf veya video menülerinde açık, kapalı veya otomatik olarak ayarlanabilen dahili üç duraklı bir ND filtresi ile donattı. Etkinleştirildiğinde optik yola tık sesini duyabileceğiniz fiziksel bir filtredir. Üç durak çok büyük olmayabilir, ancak yine de daha parlak koşullarda video için daha fazla hareket dostu deklanşör hızlarına izin verir.

Bir vlog kamerası elbette ileriye dönük bir ekrana ihtiyaç duyar ve V10’un 2 inçlik paneli tam da bunu yapmak için 180 derece yukarı döner. Pek çok kameradaki ekranlardan açıkça daha küçüktür, bu nedenle dokunmatik kontrolleri kullanırken dikkatli bir şekilde dokunmanız gerekir ve 3:2 şekilli bir panelde ayrıca 16:9 videoların üstünde ve altında ince siyah çubuklar olacak ve bu da görüntüyü görüntülenebilir hale getirecektir. daha da küçük. Bu, kaçınılmaz olarak herhangi bir yalpalamayı veya odak sorununu tespit etmeyi zorlaştırır, bu nedenle tekniğinize dikkat edin.

İyi bir vlog kamera aynı zamanda iyi bir sese ihtiyaç duyar ve V10, üstte bir çift düzgün yerleşik stereo mikrofonun yanı sıra yan tarafta harici mikrofon için 3,5 mm’lik bir giriş sağlar. V10 gövdesi rüzgar susturucularını veya harici mikrofonları doğrudan monte edemeyebilir, ancak Canon, ilk günden itibaren bir dizi isteğe bağlı aksesuar sağlamak için Smallrig ile ortaklık kurdu. Bölgenize bağlı olarak bunlar çeşitli kitler halinde gelebilir veya bunları doğrudan satın alabilirsiniz.

V10’un çevresine klipslenen ve ona üç adet daha çeyrek inçlik tripod dişi sağlayan ve aşağıdaki mevcut olanı kopyalayan isteğe bağlı bir mini kafes var. Bu ayrıca, burada görülen Rode Wireless ME gibi mikrofonlar veya kablosuz alıcılar gibi aksesuarları monte etmenize izin veren dişlere vidalanan iki soğuk ayakkabı adaptörüyle birlikte gelir.

V10 lens kapağı olmadan taşınabilirken, Smallrig ayrıca kayan ve sürtünmeyle tutulan küçük bir lastik kapak yaptı.

Dahili mikrofonlarla dışarıda çekim yapmayı planlıyorsanız, en kullanışlı aksesuarlar rüzgar susturucuları olacaktır. Smallrig bunları, önce kameranın üstüne yapıştırdığınız bir çift metal halka ile sağlar, ardından kabarık kısım basitçe manyetik olarak takılır. Güvende olacak kadar güçlü, ancak kullanılmadığında çıkarması kolay.

Kamera gövdesinin takma halkalara hiç ihtiyacı olmasaydı veya Rode Wireless Go susturucuları gibi bir şey için bir süngü bağlantısı ekleseydi elbette daha düzenli olurdu, ama en azından ilk günden itibaren bir çözüm var. . Oh ve aynı anda kullanmak isterseniz kafesi engellemeyecekler.

Şimdi menülere ve modlara hızlı bir göz atmak için. V10’un dört ana modu vardır: Otomatik Film, Pürüzsüz Tenli Film, Film IS Modu ve Manuel Pozlama Modu. 

İlginç bir şekilde, Otomatik modda görüntü sabitleme varsayılan olarak devre dışıdır, ancak isterseniz iki IS modundan birini menülerden etkinleştirebilirsiniz. Tersine, Film IS modu varsayılan olarak en güçlü Gelişmiş sabitleme seçeneğine sahiptir, ancak bunu yine menüden ayarlayabilirsiniz.

Pürüzsüz Cilt modu, beş seviyeli bir dijital yumuşatma efekti uygular. Varsayılan ayar ortada, ancak bana hala biraz doğal görünmedi – kilometreniz değişecektir!

Manuel mod size deklanşör ve diyafram üzerinde kontrol sağlar, ancak her bir değeri ayrı ayrı ayarlamadan önce ayarlar simgesine dokunmanız gerekecektir. Bununla birlikte, genellikle kamerayı deklanşör için 1/50’ye, diyafram için f2.8’e ayarladım ve ISO ve ND için Otomatik’te bıraktım, bu nedenle sürekli ayarlama yapmaya gerek kalmadı.

Sol üstteki simgeye dokunmak veya dalgalı düğmeye basmak, film ve fotoğraf modları arasında geçiş yapar. Evet, V10 öncelikle video için tasarlanmış olsa da 20 Megapiksel fotoğraf da çekebiliyor. İşte beta test örneğimle aldığım küçük bir seçim.

Bu arada, Bilgi’ye basmak, ses seviyesi ölçerli biri de dahil olmak üzere farklı görünümler arasında geçiş yapar ve ayrıca daha kolay çerçeveleme için ızgara çizgilerini etkinleştirebilirsiniz.

Q menüsüne dokunmak, belirli bir mod için en yaygın seçenekleri getirir; bu, Otomatik’te kaliteyi ayarlamanıza, yüz ve tek alanlı AF modları arasında geçiş yapmanıza, dijital yakınlaştırma uygulamanıza ve ayrıca bir renk filtresi ve renk tonu ayarlamanıza olanak tanır. Günlük veya geleneksel profil seçeneği yoktur, ancak yine de gerçekten not vermek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey sessiz bir renk filtresi denemektir.

Daha fazla seçenek için menülere girin. V10, video modunun PAL veya NTSC olarak ayarlanmasına bağlı olarak kare hızlarının ayarlanmasıyla 24 ila 60p veya 4k’de 24 ila 30p arasında 1080’de çekim yapmanızı sağlar.

Ayrıca, varsayılan olarak kullanışlı otomatik seviyeler, ND filtre modu ve Dijital IS seçenekleri dahil olmak üzere ses seçeneklerini de bulacaksınız. Fotoğrafları ve videoları aktarmak için kamerayı telefonunuzla zaten eşleştirmediyseniz, hepsini daha sonra menülerden ayarlayabilirsiniz.

V10 ayrıca UVC ve UAC’yi de destekler, böylece onu bir USB web kamerası olarak kullanabilirsiniz ve ayrıca 1080 30p’ye kadar canlı yayın yapabilir. Canon’un güncellenmiş akıllı telefon uygulaması, görüntülerin ve çekimlerin kameradan çevrimiçi olarak alınmasını kolaylaştırır.

Tamam, burada 1080p’de stabilizasyon olmadan çekilmiş, kapsama alanıyla başlayan bazı görüntülere bir göz atalım. Ultra geniş lens gerçekten muazzam bir görüş alanı kapıyor. Bir adım atmayı ayrıntılı olarak görebileceğiniz 4k için sonraki. Yine bu, herhangi bir sabitleme uygulanmadan çekildi, yani kırpma yok.

Şimdi aynı görünüm için ancak temel Film IS uygulanmış durumda. Bu dijital stabilizasyondur, bu nedenle bazı yalpalamaları düzeltme karşılığında bir ürün alır. Kırpmayı yaklaşık 1,1x olarak hesapladım ve bu 19 mm’lik eşdeğer video kapsamını yaklaşık 21 mm’ye çevirdim.

Şimdi, size birazdan göstereceğim daha etkili telafi karşılığında çok daha önemli bir kesinti alan Gelişmiş Film sabitlemeye geçelim. Bu sefer, kırpma yaklaşık 1,43x’tir ve kapsama alanı 27 mm’ye benzer hale gelir.

Canon PowerShot V10 btea 4k
PowerShot V10 (beta) : 4k (stabilizasyon yok)

Kapsamlarını perspektife oturtmak için, dengelenmemiş çekimin üzerine yeşil ve kırmızı çerçeveler yerleştirdim; burada dış kenarlar, sırasıyla standart ve gelişmiş sabitleme ile yakalayacağınız şeyi temsil ediyor.

Canon PowerShot V10 kararı

PowerShot V10, Canon’un bugüne kadarki en iyi özel vlog kamerası haline geliyor ve G7X III’ün kalitesini alıyor, ancak daha da önemlisi, önce film çekmek için tasarlanmış bir gövdeye yeniden paketliyor. Yakınlaştırmayı daha geniş bir sabit lensle değiştirmekten mutlu oldum; daha geniş kapsama alanı onu elde vlog veya yapımcı gösterileri için mükemmel kılıyor. Ve optik IS olmasa da, dijital stabilizasyon, bir mahsul karşılığında çoğu yalpalamayı gidermede iyi bir iş çıkarıyor.

Otomatik ayarlı dahili ND filtresi, enstantane hızlarınızı açık havada hassas tutar, stereo mikrofonlar mükemmel kalitede ses kaydı yapabilir, ancak ihtiyacınız olursa bir mikrofon girişi de vardır ve gövde, kayıt düğmesiyle bir elin içine mükemmel bir şekilde sığar doğrudan başparmağınızın altına düşüyor.

Hepsinden iyisi, bir tripod hakkında endişelenmeden çok hızlı kurulumlar için kamerayı kolayca yukarı veya aşağı açılandırmanıza izin veren yerleşik standdır. Canon, video oluşturucuların neye ihtiyacı olduğunu gerçekten düşündü ve çoğunu burada sundu.

Yine de mükemmel değil: G7X III’ün sensörünü devralan V10, zaman zaman sallanmaktan kendini alamayan aynı kontrast tabanlı AF sistemini paylaşıyor. V10’un güncellenmiş G7X III AF modunu kullandığına inanıyorum, bu nedenle konu mesafesindeki değişikliklere duyarlı olsa da, beta testi örneğim bazen kişisel olarak sevdiğimden daha fazla ileri geri odaklandı. Bununla birlikte, bu AF yalpalaması, ürün yazılımı güncellenmiş G7X III’ten daha kötü değildi, bu nedenle, bu modelin performansından zaten memnunsanız, burada iyi olacaksınız. Yine de değilseniz, aşama algılamalı AF’ye sahip bir model arayın.

Bataryaya gelince, pratikte belirtilen bir saat kadar toplam çekim için iyiydi ve tek bir klipte 30 dakikadan biraz fazla 4k çekmeyi başardım. Ancak daha küçük gövdeyi elde etmek için pilin kendisi yalnızca dahili olduğundan kullanıcı tarafından değiştirilemez. Adil olmak gerekirse, bu çoğu telefon için eşit derecede geçerlidir.

Smallrig aksesuarlarla iyi bir iş çıkarmış olsa da, Canon’un üçüncü taraf halkaları takmak yerine V10’un gövdesini rüzgar susturucuları için bir yuva ile donatmış olmasını tercih ederdim. 

Ancak genel olarak, V10 ile çekim yapmak çok olumlu bir deneyimdi. Bu, sizi hibrit bir kameranın ergonomisi etrafında çalışmaya zorlamak yerine, öncelikle vlogger‘lar ve video oluşturucular için tasarlanmış bir kameradır. Çekim için onu kesinlikle G7X III‘e tercih ettim ve bu modeli öncelikle video çalışması için düşünüyorsanız, onun yerine kesinlikle bunu alırdım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.