Satın Alma Rehberi

APS-C Kamera Satın Alma Rehberi 2020

APS-C kameralar, yeni başlayan fotoğrafçılar için yaygın bir seçimdir ve nedenini merak etmeyin. Uygun fiyatlı ancak mükemmel görüntü kalitesi ve çeşitli lenslerle esnek ve erişilebilir bir seçimdir. Ama doğru olanı bulmak biraz araştırma demek. Bu yazı ile işinizi kolaylaştıracağız…

APS-C Kameraları Tanımlama

APS, Gelişmiş Fotoğraf Sistemi’nin kısaltmasıdır. Başlangıçta 1996’da tanıtılan APS ailesi içinde üç biçim var – yüksek çözünürlüklü H, klasik için C ve panorama için P, hepsi orijinal 35 mm boyutundan daha küçük. Bu nedenle “kırpılmış sensör” olarak adlandırılırlar – bir nesnenin 35mm tam kare sensörden daha küçük bir bölümünü yakalarlar. Bu görüntü sensörlerini çok çeşitli aynasız ve DSLR fotoğraf makinelerinde bulabilirsiniz.

Odak Uzaklığı

APS-C kamerayı düşünen herkes için, odak uzaklığı ve görüntü sensörü boyutu arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Herhangi bir lensin odak uzaklığı ölçümü, standart 35 mm tam kare formatı referans alınarak açıklanacaktır. APS-C kameralar, tam kare kameralara kıyasla 1,5 kat kırpma faktörüne sahiptir.

Örnek olarak, tam çerçeve kameradaki 50 mm’lik lens belirli bir görüş alanı sağlar ve bu lensi APS-C kameraya takarsanız aynı görüntüyü göreceğinizi düşünebilirsiniz. Aslında, aynı lensi bir APS-C kameraya takmak daha dar bir görüş alanı gösterecektir. Özellikle, görüş alanı tam çerçeve kamerada 75 mm’ye eşdeğer olacaktır (çünkü 50 mm x 1,5 = 75 mm). Tersine, tam çerçeve kamerada 50 mm lensle karşılaştırılabilir bir görüş alanı elde etmek için, APS-C kamera 35 mm lens kullanmalıdır (çünkü 35 mm x 1,5 = 52,5 mm)

Alan derinliği

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da APS-C kameranın alan derinliğinizi nasıl etkilediğidir. Odak uzaklığına benzer şekilde, tam çerçeve fotoğraf makinesindeki bir lens tarafından sağlanan sığ alan derinliği, bu lens APS-C fotoğraf makinesine takıldığında farklıdır. Burada kesin sayısal hesaplamalar gerekli değildir, ancak bir lensin APS-C sensöründe tam çerçeve kameradan daha az sığ alan derinliği üretecektir.

APS-C sensörleri ile diğer sensör boyutları arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için Sensör Boyutu Açıklaması makalemizi okuyun.

APS-C kameralar, tam kare kameralardan doğal olarak daha az sığ alan derinliği sunabilirken, doğru lens ve ayarlarla hala elde edilebileceğinden emin olabilirsiniz
APS-C kameralar, tam kare kameralardan doğal olarak daha az sığ alan derinliği sunabilirken, doğru lens ve ayarlarla hala elde edilebileceğinden emin olabilirsiniz

APS-C Kameralar Neden Mükemmel Giriş Seviyesi Kameralar

APS-C kameralara bakmaya başladığınızda, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir aralık olduğunu fark edeceksiniz. Hem DSLR hem de aynasız gövdelerle, bu görüntü sensörü ailesinde çok sayıda seçenek var, yani belirli bir çekim yöntemine bağlıysanız, aynı özelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Ek olarak, mevcut lens sayısının artması, becerilerinizi geliştirirken kitinize daha fazlasını eklemenizi kolaylaştırır. Birçok APS-C kamera, birden fazla üreticiden gelen lensleri sorunsuz kullanmanıza izin verir ve bu da maliyet etkinliğine ve esnekliğine katkıda bulunur.

APS-C kameralar da çok uygun bir seçenektir. Tam farme kameralara kıyasla daha düşük bir maliyet sergilerler. Bunun nedeni sensörün daha küçük olması ve sensörün tipik olarak bir kameranın en pahalı kısmı olmasıdır. Fotoğraf malzemeleri pahalı olabileceğinden, bütçeyi sarsmayacak kameraları ve ekipmanları kullanmak harika. Bu kadar yeni başlayan fotoğrafçının APS-C kamera ile başlayıp beceri setlerini geliştirdikten sonra dallanmalarının birçok nedeninden biri.

Boyutları başka bir bonus. Çok küçük, kompakt ve hafif bir tasarımda çok fazla güç toplarlar, çekimler için çeşitli lensleri ve diğer ekipmanları paketlemeyi kolaylaştırırlar. Manzara fotoğrafçıları veya bir çekimde uzun mesafe yürüyen herkes için, vücudunuz azaltılmış gerginliği takdir edecektir. Bu daha küçük ve daha hafif kameraları, daha hantal kurulumları desteklemeniz gereken tüm ağır ekipmanı yanınızda taşımak zorunda kalmadan genişletilmiş fotoğraf çekimleri için kullanabilirsiniz.

thomas schweighofer01
APS-C kameraların daha kompakt boyutu, seyahat etmelerini kolaylaştırır

APS-C Kamera Satın Alma Konuları

Artık bu kameraların neden yeni başlayan kameraları olduğunu ve bunları tam kare kameralardan ayıran şeyleri bildiğinize göre, APS-C kamerada neye ihtiyacınız olduğunu araştırmanın zamanı geldi. Farklı kameralar arasında gezinmeye ve karar vermeye başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli satın alma hususlarını özetleyeceğiz. Bunlar aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

Özellik Seti

APS-C kameraları genel olarak iyi giriş seviyesi seçenekler olarak tanımlasak da, çok gelişmiş APS-C kameralar da alabilirsiniz. Örneğin, Sony a6000, fiyata göre iyi bir performansa sahip harika bir başlangıç APS-C fotoğraf makinesinin mükemmel bir örneğidir. Bunun aksine Sony a6500, APS-C kamera, gövde içi görüntü sabitleme, 4D faz algılamalı otomatik odaklama ve S-Log3 Gamma ile 4K video gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Bu yüzden hala çok sayıda mevcut özellik var ve sizin için neyin önemli olduğunu ve neyin olmadığını bilmeniz gerekecek!

Boyut

Belirtildiği gibi, APS-C kameralar, daha küçük sensör boyutlarından ötürü, tam kare benzerlerinden tipik olarak daha küçük ve daha hafiftir. Bununla birlikte, boyut ve ağırlık hala APS-C kameralar arasında önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle ihtiyacınız olan özellikleri sağlayan birini seçin. Örneğin, Canon EOS 200D II ve EOS 7D II‘nin her ikisi de APS-C kameralardır, ancak aralarında hala önemli bir boyut farkı vardır. Boyut ve ağırlık genellikle dikkate alınmayan bir satın alma metriğidir, bu nedenle kameranızı nasıl kullanacağınızı dikkatlice düşünün.

Fiyat

Fiyat her zaman bir faktör olmakla birlikte, Neyse ki APS-C kameralar, bunları tam çerçeve kameralarla karşılaştırdığınızda biraz daha ucuzdur. Hemen hemen tüm full frame kameralar için 2000 dolardan fazla harcamayı bekleyebilirsiniz, ancak çoğu APS-C kamera 2000 dolardan daha az olacaktır. Ancak 700 dolarlık bir kamera ve 1700 dolarlık bir kamera hala büyük bir fark. İnsanların sıklıkla unuttuğu bir şey, lenslerin maliyetini hesaba katmaktır, bu yüzden bunu karar verme sürecinize dahil ettiğinizden emin olun.

Aynasız veya DSLR

Aynasız ve DSLR arasındaki karar, seçmeye karar verdiğiniz sensör boyutu ne olursa olsun karşılaşacağınız bir karardır. Burada doğru ya da yanlış bir cevap olmasa da, ikisi arasında farklılıklar var. Bunların ne olduğunu ve neyi tercih ettiğinizi bilmelisiniz. Daha fazla bilgi için Aynasız ve DSLR hakkındaki makalemizi okuyun.

P100009001
APS-C kameralar tüm büyük üreticilerden temin edilebilir

11 APS-C Kamerayı İnceleme

Doğru kamerayı bulmanıza yardımcı olmak için, aşağıdaki 11 farklı APS-C kamera üzerinde toplandık ve kısa incelemeler yaptık ve bu belirli modelleri ayırmaya yardımcı olan birkaç önemli nokta seçtik. Bu inceleme kılavuzu, farklı modelleri ve markaları karşılaştırmaya başladığınızda iyi bir bilgi temeli de sağlar.

Canon 80D

Canon 80D ile dayanıklı, zengin özellikli bir gövdeye sarılmış güzel bir fotoğraf ve video özellikleri paketi bulacaksınız. Renk izleme özellikleri, çeşitli cilt tonlarını zenginleştirmenize ve vurgulamanıza izin verirken, titreme önleme işlevi size çeşitli fotoğraflar üzerinde tutarlı pozlama sağlar – tutarlı bir ışık kaynağınız olmayan dış mekan fotoğrafçılığı için idealdir. Mükemmel düşük ışık izleme yetenekleriyle hızlı performans sağlayan 45 noktalı tüm çapraz tip AF sistemine sahiptir. Pürüzsüz ve doğal bir odaklanma hareketli nesneleri etkili bir şekilde kaydetmenizi veya çekmenizi sağlar.

80D01

Canon 7D II

EOS 7D II, Canon’un en gelişmiş APS-C kamerasıdır. Fotoğraf makinelerinde biraz daha fazla güç isteyen yarı profesyonel fotoğrafçılar için uygundur. Zor hareketli hedeflere kolaylıkla kilitlenen hızlı bir otomatik odaklama ile spor performanslarını ve vahşi yaşam fotoğrafçılığını çekmede mükemmeldir. Bu, tüm yüksek hızlı çekim durumlarını kapsayan güçlü seri çekim performansı ile desteklenir. Her şey hava koşullarına dayanıklı bir gövde tasarımıyla sarılmış olarak gelir, bu da duyarlı, sağlam ve dayanıklı bir seçimdir.

7D II01

Canon M50

Giriş seviyesinde harika bir aynasız fotoğraf makinesi olan EOS M50, Canon’un en popüler EOS M kamerasıdır. Selfie ekranla mükemmel 4K videolar çekebilir ve anında geri bildirim alabilirsiniz. Üstelik, hepsi hafif ve ergonomik olarak tasarlanmış ucuz ve kompakt bir pakete sarılmıştır.

M50 01

Fujifilm X-T3

Fujifilm’in amiral gemisi modeli X-T3, her yerde fotoğrafçılar tarafından çok iyi karşılandı. Hızlı, doğru odaklama performansı sağlayan gelişmiş bir otomatik odaklama sistemine sahip yüksek performanslı bir kameradır. Güçlü izleme yetenekleri nedeniyle spor etkinliklerinde veya vahşi yaşamdaki hareketli hedefleri yakalamak için mükemmeldir. Ayrıca, mevcut pazarda çok nadir görülen 4K 60p de dahil olmak üzere 4K video çekimi var. Son olarak, çeşitli aydınlatma ve çevre koşullarında net ve cesur çekimler sağlayan son teknoloji X-Trans 4 sensöre sahiptir.

X T3 01

Fujifilm X100f

Bu eski tasarım, hibrit bir elektronik / optik vizöre sahiptir. Tanımlayan özelliklerinden biri, değiştirilemez bir merceğe sahip olmasıdır. X100F, ellerinize tam oturan ve güvenli bir tutuş sağlayan ergonomik bir tasarıma sahiptir. Kameranın X-İşlemci Pro görüntü işlemcisi size çeşitli farklı aydınlatma senaryolarında zengin ve yüksek çözünürlüklü çekimler sunar. Kompakt boyutu ve ayrık ve retro yapısı, bu kamerayı hem yeni başlayanlar hem de profesyonel fotoğrafçılar için popüler ve kompakt bir sokak atıcısı yapıyor.

X100F 01

Fujifilm X-T100

X-T100‘ün seçilmesi size kaliteli görüntüler sunarken ucuz olan sağlam bir giriş seviyesi kamera sunar. Hızlı otomatik odaklama sistemi ile birleştirdiğinizde parlak ve hassas özçekimleri yakalamanızı sağlayan bir ters çevirme selfie ekranı ile birlikte gelir. Ayrıca, görüntülerinizi düzenleme, görüntüleme ve yazdırma için doğrudan cihazınıza göndermenizi sağlayan ve sosyal medya atıcı için mükemmel hale getiren WiFi’ye sahiptir.

X T100 01

Sony a6000

A6000‘in mükemmel otofokus sistemi, fiyat noktasında en iyiler arasında. Ve 11 fps’ye kadar hızlarda sürekli çekim yaparken, her zaman bu çekimi elde edersiniz. Mevcut en ucuz APS-C kameralardan biridir ve onu her gün mükemmel, taşınabilir bir seçim haline getirir.

a6000 01

Sony a6400

Daha yeni bir model olan a6400, aksiyon çekimleri için mükemmel kılan gerçek zamanlı izleme özellikleriyle birlikte olağanüstü hızlı otomatik odaklama ile birlikte gelir. Ayrıca, bu iki saniyelik çekimleri de yakalayabileceksiniz çünkü işaret edip çekim yaptığınızda nesnenize kilitleniyor. LCD yukarı çevirme ekranı, çekimlerinizi bir bakışta önizlemenizi sağlayarak güzel bir selfie veya vlog işlevi sunar.

a6400 01

Nikon D5600

Bu çok yönlü kamera, giriş seviyesi için iyi bir seçimdir. D5600, çok yönlü kablosuz teknolojiyi 4K’ya kadar multimedya görüntüleme özellikleriyle sorunsuz bir şekilde birleştirir. Fotoğraf veya video çekebilir ve hemen düzenleme veya yazdırma için istediğiniz cihaza gönderebilirsiniz. Harika bir jack-all-trades kamera, hem spor hem de vahşi yaşam fotoğrafçılarının gözdesi.

D5600 01

Nikon D500

Nikon’un yüksek performanslı APS-C kamerası olan D500, 4K video çekimi ile birlikte son derece hızlı otomatik odaklamaya sahiptir. Doğru konu izleme yetenekleriyle çarpıcı, cesur, keskin ve parlak görüntüler elde edersiniz. Ayrıca, hem iç hem de dış mekanlarda çok iyi çalışır, çünkü fotoğraf ve video kalitesinden ödün vermeden ışıktan karanlık çekim alanlarına sorunsuz bir şekilde geçiş yapar.

D500 01

Leica CL

Bu biraz daha pahalı high-end kamera kaliteli arayanlar ve profesyonel fotoğrafçılar için mükemmeldir. Leica CL, modern özelliklerle birleştiğinde klasik bir Leica tasarımıdır. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve UHD 4k video oluşturan 24.2MP APS-C CMOS sensörle birleştirilmiş Maestro II görüntü işlemcisine sahiptir. Ergonomik profil ve ince tasarım hala farklı tipte lenslere bağlanma yeteneğine sahiptir ve bu da bu kameranın esnekliğine katkıda bulunur.

Leica CL 01

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.