İncelemeler

Canon 80D İncelemesi

Canon orta segmentteki temsilcisi Canon 80D ’yi dünyaya duyurdu. Canon 80D saniyede 7 kare hızı, Gelişmiş Netleme Sistemi ve üstün video özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Canon 70D hali hazırda 2013’ten beri segmentinde gayet güzel işler yapmaya devam ediyor fakat artık rakipler daha çetin ve teknoloji her zaman olduğu gibi hızlı bir şekilde ilerliyor.

Canon 80D’nin kalbinde Digic 6 işlemci bulunuyor, bu işlemci sayesinde saniyede 7 kare fotoğraf çekebiliyor. Canon 80D bizlere 24 megapiksellik fotoğraflar üretirken  maksimum ISO değeri olarak 25.600’a kadar yükselebiliyor.

Canon 80D

Canon 80D özellikle yüksek hızlı seri çekim yapmak isteyen ve aynı zamanda video çeken kullanıcılar için kusursuz bir fotoğraf makinesi. Canon ailesine bakıldığı zaman 80D, 750D ve 760D’nin üstü 7D Mark II’nin altında konumlandırılıyor. Fotoğrafa yeni başlamış ve hızlı çekim yapmak isteyen kullanıcıları yada hali hazırdan giriş seviyesi bir fotoğraf makinesinden bir adım ilerisine gitmek istenildiği zaman tercih edilebilecek bir ürün olmuş.

Canon 70D’nin üstünden geçen bu 3 senede  Canon 80D bizlere ne özellikler sunuyor gelin yeni özelliklerine göz atalım;

Özellikler

 • 24 megapiksel 1.6x APS-C CMOS Sensör
 • Digic 6 işlemci ve 14 bit RAW
 • ISO 100-16.000 H:25.600
 • Saniyede 7 kare çekim hızlı
 • Saniyede 3 kare Sürekli Sessiz Çekim modu
 • Canlı izleme modunda Odak Takibi yaparak saniyede 5 kare çekim hızı
 • Dual Pixel CMOS netleme sistemi sayesinde, Canlı İzleme ve Full HD video çekimde hızlı ve tutarlı netleme
 • 45 adet Çapraz Tipte Netleme Noktası / f/8’de 27 adet Seçilebilir Netleme noktası
 • Genişletilmiş AF Alanı
 • 3.0” Hareketli ve Dokunmatik LCD ekran (1040K) noktalı ekran
 • Akıllı Vizör ve %100 Vizör Görüş açısı
 • 7,560 Piksel RGB+IR Ölçüm Sistemi sayesinde Renk Takibi
 • 1080p 60fps Video Çekimi
 • Dahili Stereo Mikrofon
 • Harici Mikrofon ve Kulaklık Girişleri
 • Timelapse & HDR Video (1080p 60fps)
 • Geliştirilmiş Wi-Fi & NFC
 • Video ve Fotoğrafta Kullanılabilir Filtreler
 • HDR Modu
 • Flaş Tetikleme

Gövde & Tasarım

canon 80d

Canon 80D’nin gövdesine baktığımız zaman, 70D’ye oranla biraz daha köşeli bir tasarım görüyoruz. Gerek ön tarafına, gerekse arka taraftaki keskin hatlar sayesinde makinemizin egonomisinin arttığını, makineyi elinize aldığınız zaman anlayabiliyorsunuz. Bu sayede eli küçük olan kullanıcılar artık Canon 80D seviyesindeki makinelere çok daha rahat bir şekilde kullanabiliyor. Gövdeye bakar bakmaz flaşın bulunduğu alanın büyüdüğünü görüyor ve değişmiş Canon 80D yazısını görüyoruz.

70vs80dfront

Canon 80D, 3.0 inc 1.040.000 noktalı LCD ekranla geliyor. Bu ekran hareketli ve dokunmatik bir LCD ekran. Bu sayede akıllı cihazlarımızdaki pinch hareketlerini kullanarak fotoğraflar arasında geçiş ve menüler arasında dokunarak işlem yapabiliyoruz. Aynı zamanda Live View modunda çekim yaparken dokunduğumuz yere netleme yapıp fotoğrafı çekebiliyoruz. Bu sayede minimum titreşimle çekimlerimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Canon 80D‘yi elinize aldığınız zaman gerçekten kaliteli bir gövde tuttuğunuzu hissediyorsunuz. Gövdenin magnezyum alaşımlı yapısı ve özel yalıtımları sayesinde toza ve neme olan dayanıklılığı arttırılmış. Özellikle pil ve kart girişlerindeki yalıtım malzemesi değiştirilmiş.

DART LCD Open BCK

Ürünün arkasına baktığımızda bazı tuşlarda tasarımsal değişiklikler olduğunu ve tuttuğumuz alanların biraz daha derinleştiğini görüyoruz. Canon 80D’nin video çekimler için bulunan dahili stereo mikrofonu makinenin ön tarafında sağ ve sol tarafına, hoparlör ise hemen vizörün üstüne konumlandırılmış.

DART Body Open Controls RIGHT

Makinenin girişlerine bakacak olursak video özellikleriyle ön plana çıkan 80D ’de kulaklık ve mikrofon girişinin bizlere sunulduğunu görüyoruz. Bakıldığı zamanda her grup için ayrı plastik kullandığı da dikkat çekiyor. Aktarım ve gösterim için HDMI kısmı, Video çekimleri için Kulaklık ve Mikrofon kısmı ve kulaklık için ayrı bir bölüm bulunuyor.

Canon 80D ‘de aynı zamanda USB, HDMI ve Uzaktan Kumanda girişleri mevcut. Makinemiz 70D de olduğu gibi SD Kartlarla uyumlu ve LP-E6N piliyle çalışıyor.

DART EF S 18 55 IS STM TOP

Canon 80D ‘nin üstüne baktığımı zaman 70D’ye yakın bir tasarım görüyoruz. Burada mod tekerleğinde 2 farklı mod dikkatimizi çekiyor. Burada  Yaratıcı Filtreler ve C2 modu 70D’de olmayan yeni modlar olarak bizlere sunuluyor.Bunun dışında Üst bilgi LCD’sinin diziliminde değişiklikler mevcut.

Netleme Sistemi

Canon 80D gelişmiş Netleme sistemi ile bizlere sunuldu. Canon 70D’de 19 adet çapraz netleme noktası varken, Canon 80D tam 45 adet seçilebilir çapraz netleme noktası ile geliyor.  Fotoğrafçılar olarak en çok talep ettiğimiz özelliklerden biri ise bu netlik noktalarının vizöre daha fazla yayılması. Canon 80D’de netleme noktalarının vizörde kapsadığı alanda 70D’ye oranla genişledi.

DART AF Sensor2 Black

1DX Mark II modeliyle ön plana çıkan f/8 diyafram’da netleme yapabilme özelliği artık Canon 80D’de bizlere sunuluyor. Canon netleme konusunda gerçekten büyük bir atılım yapıyor. Burada yine Canon netleme nokta sayısını arttırmaktansa, çok daha spesifik bir alana doğru ilerlediğini görüyoruz. Canon 70D’ye baktığım zaman f/8 diyaframdaki bir lensle netleme yapmak olanaksızken, Canon 80D ile birlikte seçilebilir 27 adet netleme noktasını kullanabiliyoruz ve bu noktaların 9 tanesi de çapraz tip.

Netlik Sistemindeki yenilikler sadece yukardakilerle de kalmıyor. Canon 80D ile birlikte artık Netleme sistemlerinde de çok ince ayarlar yapabiliyoruz. Aşağıda da gördüğünüz üzere Canon 80D’de tam 16 adet ayar yapabildiğiniz bir otomatik netleme menüsü var.

batch IMG 9099
Canon 80D İncelemesi 34
 • Takip Hassasiyeti Ayarlama
 • Takibin Hızını Azaltma veya Arttırma
 • Netlik Noktasını Otomatik olarak değiştirme
 • 1. / 2. karelerden AI Servo Netlik Yapma önceliği
 • AI Servo AF II
 • Renk Takibi yapabilen 7.560 RGB-IR Ölçüm Sistemi
 • 45 Noktalı Netleme Modunda AI Servo modunu kullanabilme
 • 70D  orta noktadan –0.5 EV’de netlik yapabiliyorken, 80D bunu -3 EV’ye kadar yükseltiyor
80dafnemu

Efsanevi Dual Pixel CMOS AF teknolojisi Canon  80D’de bizlere sunuluyor. Hali hazırda Canon kullanıcıları Dual Pixel CMOS’un netleme tutarlığını ve hızını çok yakından biliyorlar. Bu netleme sistemi sayesinde,  Canlı İzleme modunda  hızlı çekim yaparken SERVO AF çalışıyor ,Video çekimindeki dijital zoom sırasında ve Extender’la yapılan çekimlerde netlik yapabilmemizi sağlıyor.

Dual Pixel AF sistemi artık sürekli netlemeyi destekliyor. Buradaki en büyük değişiklik Canon ilk defa bir fotoğraf makinesinde Canlı izleme Modunda  Sürekli Otomatik Netleme yapabilen (AI Servo) bir netleme sistemini bizlere sunuyor.

Netleme ve netlik takibi konusunda Canon 80D gerçekten çok tutarlı. Netlediğiniz alanı kadraj içerisinde tutarken en uç kenarlara bile götürseniz halen takibi bırakmıyor. Aynı şekilde makine sabitken hareket eden bir cisime netlediğiniz zaman da takip sistemi çok tutarlı.

Neler Yeni?

Motorlu Perde Sistemi;

DART Shutter

Canon 5DS Serisiyle beraber ön plana çıkan motorlu perde sistemi teknolojisi Canon 80D de bizlere sunuldu. Saniyede 7 kare fotoğraf çekerken perdenin açılıp kapanması buradaki en büyük etken. Motorlu perde sistemi sayesinde perde kapanırken motorlar tarafından otomatik frenlenme yapıyor ve böylelikle makinenin içinde oluşabilecek titreşimler minimize edilmiş oluyor.

Akıllı Vizör II;

DART Viewfinder Plate Black

Canon 80D, yenilenmiş  Akıllı Vizör Teknolojisi ile geliyor bunun sayesinde, Vizörde fotoğrafımızı çekerken, gözümüzü vizörden kaldırmadan çeşitli ayarları görebiliyor hale geliyoruz. Yeni Pentaprizma Vizör sayesinde %100 görünüm elde ediyoruz.

Kişileştirilebilir Menü ve Tuşlar;

kisisel

Kişileştirmeden bahsetmişken, makinemizin üstündeki 9 adet tuşun işlevi değiştirilebiliyor. Böylelikle  makinenizi istediğiniz gibi kişileştirebiliyorsunuz. Canon 80D ile birlikte artık Canlı İzleme Ekranımızı da kişileştirebiliyor ve istediğimiz özellikleri ekleyip kaldırabiliyoruz.

Yaratıcı Filtreler

yaraticifiltre
Canon 80D İncelemesi 35

Canon 80D ile birlikte fotoğraflarımızı çektikten sonra hemen dijital müdahalelerde bulunabiliyoruz. Çektiğimiz fotoğraflara Yaratıcı Filtreler sayesinde farklı tonlamalar yapabiliyor, Boyutlarını makine üstünden croplayabiliyor ve RAW’dan Jpeg formatına dönüştürebiliyoruz. Aynı zamanda buradaki ekranda direk olarak fotoğrafları akıllı cihazlarımıza aktarabiliyoruz.

fotoisle 1

Artık Canon 80D ile birlikte Video çekim sırasında da Yaratıcı Filtreleri kullanabiliyoruz. Video için 5 adet farklı video filtresi bulunuyor. Bunlar;

 • Anı
 • Rüya
 • Eski Filmler
 • Dinamik S&B ve Minyatur Efektli Videolar

Diğer Özellikler:

hdr

Bunların dışında Canon 80D’de bizlere olarak sunulan diğer özelliklere bakacaksak, makinede HDR Çekim Modu, Timelapse Çekim Modu, Çoklu Pozlama Çekim Modu, Bulb Çekim Modu, Anti Flicker özelliği, Detaylı Beyaz Ayarı Menüsü  İnce Ayrıntı Canon Picture style, beraber bizlere sunuluyor.  Burada Canon 80D’nin abileri Canon 7D Mark II ve Canon 5DS Serisinin yolundan ilerlediğini görüyoruz. Canon 80D bütün bu özellikleri üstünde toplayarak kendisini ön plana çıkarıyor.

Ölçüm Sistemi:

Canon 7560 piksel RGB+IR ölçün sistemini daha önce 750D ve 760D’de bizlere sunulmuştu. Canon 70D’de 63 alandan çift katmanlı ölçüm sisteminden sonra gerçekten çok büyük bir gelişme olduğunu belirtebilirim. Gelişmiş ölçüm sistemleri sayesinde makine artık ten tonlarını çok daha tutarlı takip edebiliyor. Makinemiz aynı zamanda obje ve insan farkını anlayıp netleme önceliğini insandan yapabiliyor.

ISO Testi

80d 1

Test ortamımı anlatacak olursam, aşağıdaki gibi basit bir setup ile testi gerçekleştirdim. Fotoğrafları RAW formatta çekip, hiç bir işlem uygulamadım buna gürültü giderme işlemleri de dahildir.

80d800crop
Canon 80D İncelemesi 36

Video

Canon 80D’nin video özelliklerine gelecek olursak, 80D Full HD  60fps video kaydı yapabiliyor. Video kaydı yaparken herhangi bir crop olmadığını belirtmek isterim. Canon 80D bir çok yeni özel ayarlarla geliyor. Video çekim sırasında AF hızını 10 farklı kademe de değiştirebilirken, video çekimi sırasında  netliği ister kilitleyebiliyor, istersek de arkadaki objelere geçiş hızını belirleyebiliyoruz. Movie Servo AF sistemi Full HD 60p’de kullanılabiliyor.Videoları ister MP4 istersek MOV uzantısıyla çekebiliyoruz. Video çekimine başlamadan önce videolarımızı filtreli olarak çekebiliyoruz. Canon bizlere burada 5 adet farklı filtre sunuyor. Bunların dışında HDR video çekimi de Canon 80D’de mevcut.  Burada 80D çekimi 60p yapıyor ama bizlere 30p veriyor bunun sebebi ise, çektiği karelerin yarısını normal pozluyor, diğer yarısını ise eksik pozluyor ve bu kareleri birleştirerek bizlere HDR video veriyor.

video 3

Fotoğraf makinemizde aynı zamanda Timelapse video yapma imkanın da bizlere sunulmuş. Menülerden ara zamanlayıcıya geldiğinizde detaylı bir  menü sizleri karşılıyor.

Wi-Fi & NFC

wifi

Canon 80D Wi-Fi ve NFC desteği ile geliyor. Wi-Fi kullanımı Canon 80D’de gerçekten çok kolay hale getirilmiş. Camera Connect aplikasyonu fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabilir, fotoğraf makinenizi akıllı cihazlar üzerinden kontrol edebilirsiniz.DLNA & NFC uyumluğu olan cihazlara herhangi bir bağlantı kablosu kullanmadan 2 ürünü birbirine gösterek fotoğraf aktarımı yapabilir ve Wi-Fi baskı cihazlarıyla kablosuz baskı alabilirsiniz.

80d
Canon 80D İncelemesi 37

Canon 18-135mm F3.5-5.6 IS USM Lens

Bunlara ek olarak Canon bugün video çeken kullanıcılar için 2 farklı ürün daha tanıttı. Bunlar Canon Zum Adaptörü ve Canon 18-135mm F3.5-5.6 IS USM Lens.

Bunlara ek olarak Canon bugün video çeken kullanıcılar için 2 farklı ürün daha tanıttı. Bunlar Canon Zum Adaptörü ve Canon 18-135mm F3.5-5.6 IS USM Lens. Bu modeldeki USM teknolojisi Nano USM olarak bizlere tanıtıldı. Nano USM teknolojisi sayesinde netleme hızımız bir önceki modele göre tam 4 kat daha hızlı hale geldi. Bunların dışında artık video sırasında STM lenslerden bile sessiz bir şekilde netleme yapabiliyoruz.

Nano USM’yi özetlemek gerekirse; Çok daha kompakt, güncel USM sistemine benzer fakat, ultrasonik dalgaların ürettiği titreşimsel enerjiyle çalışan NANO Motor çok daha sessiz ve tutarlı çalışıyor. Nano USM’nin yapısı Elastik Metal Gövde ve Seramik Voltaj elementlerinden oluşuyor.

Canon Zum Adaptörü

Picture1

Canon PZ-E1 Power Zoom adaptör sayesinde video çekimi sırasında kusursuz bir zum yapma imkanınız oluyor. Ürün 4 adet kalem pil ile çalışıyor. Lens olarak şuanda sadece Canon Canon 18-135mm F3.5-5.6 IS USM’nin yeni versiyonu ile çalışıyor. Bu adaptör sayesinde aynı zamanda Wi-Fi üzerinden de zum yapabiliyorsunuz. Fakat bunun için makineninizin gövdesinin Canon 80D olması gerekiyor.

Ürünün üstünde 2 farklı hız modu bulunuyor. Bunlar hızı ve yavaş modlar. Hızlı modda 2.4 ila 14 saniye arasında zoom yaparken, yavaş modda ise 9.5 – 14 saniye arasında en geçiş açıdan en dar açıya yolculuğunu tamamlayabiliyor.

Sonuç

Canon 80D uzun bekleyişten sonra dolu dolu bizlere sunuldu. Açıkcası full artı full bir fotoğraf makinesi diyebilirim. Benim için makinenin tek eksiği bulunuyor; o da GPS.

Video meraklıların 4K dediğin duyar gibiyim. 4K bence halen çok gelişmesi gereken bir konu. 4K Videoyu çektikten sonra nasıl bir bilgisayarda işleyip, izleyeceğimiz hala soru işareti. Bugün Adobe Premiere’de 10dk’lık Full HD video renderini yaklaşık bir saate yakın sürede alıyorsak, 4K Video’da bu rakam nerelere çıkar hiç bilmiyorum. Bunun dışında depolama ve web sitelerine yüklemesi de Türkiye şartlarında büyük bir problem.

Toplamak gerekirse, özellikle bütçesi Canon 7D Mark II’ye yetmeyen ve 760D gibi giriş seviyesi makine almak istemeyen fotoğraf severler için gerçekten süper bir makine olmuş diyebilirim.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.