İncelemeler

Apple MacBook Pro M3 Max: Bu Kadar Uzağa, Bu Kadar Hızlı Gelmemiz Çılgınlık

Apple uzun süredir kendi silikonunu üretiyormuş gibi görünebilir, ancak gerçekte yalnızca birkaç yıl oldu. M1 Ultra’yı aldığımızdan bu yana iki yıldan az bir süre geçti ve yeni M3 Max ile taşınabilir form faktöründe onun gücünü çoktan aştık.

Evet, bu bir spoiler ama M3 Max son derece etkileyici ve test ettiğimiz hemen hemen her ölçümde Mac Studio masaüstü makinesindeki M1 Ultra’nın performansını geride bırakıyor. İlk çıktığında hepimiz M1 Ultra’dan o kadar etkilenmiştik ki, sonraki çipler aynı etkiyi yaratmadı çünkü bu büyüklüğü o kadar da geliştirmediler.

Ancak bağlamı ele aldığımızda, Apple’ın son birkaç yılda başardıklarını gerçekten takdir edebilmek için onlara üstünkörü bir bakıştan daha fazlasını vermemiz gerekiyor, çünkü bu çok etkileyici.

Bu incelememde 48 GB belleğe ve 1 TB dahili SSD depolamaya sahip yeni 16 inç M3 Max MacBook Pro‘yu değerlendirdim . Test edilen M3 Max yongası, 16 çekirdekli bir CPU’ya, 16 çekirdekli sinir motoruna ve 40 çekirdekli GPU’ya sahiptir, ancak destekleyebileceği en fazla bellek olan M3 Max yongası ile 128 GB’lık donanıma sahip değildir. Dolayısıyla bu dizüstü bilgisayar hızlıdır ancak Apple’ın ürettiği en hızlı bilgisayar değildir. Yapılandırıldığı gibi maliyeti 3.999 ABD dolarıdır. En yüksek özelliklerine (maksimum bellek ve 8 TB SSD depolama) yükseltme maliyeti önemli ölçüde 7.199 dolara kadar çıkıyor.

M3 Max ile Apple MacBook Pro: Tasarlayın ve Oluşturun

Yeni rengin dışında MacBook Pro’nun tasarımı ve yapım kalitesi, Apple’ın kendi silikonuna geçmesinden bu yana pek değişmedi. Yan yana, bağlantı noktalarının düzeni, klavyenin tasarımı ve ekran, piyasaya sürüldüğünden beri taşınabilir iş istasyonum olarak kullandığım M1 Max dizüstü bilgisayarla işlevsel olarak aynı olmasa da gözle görülür şekilde aynı.

Apple MacBook Pro M3 Max
M1 Max MacBook Pro (solda) yeni M3 Max MacBook Pro’nun (sağda) yanında

Bu yılın en büyük görsel farkı, MacBook Pro’nun klasik gümüş rengine ek olarak yeni bir “Uzay Siyahı” renk seçeneğiyle sunulması ve güzel görünmesi . Her zaman daha koyu donanımların hayranı olmuşumdur ve en sevdiğim renkler siyah ve kırmızıdır, dolayısıyla doğal olarak bu yeni seçeneği tercih ettim.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 002 1
M1 Max MacBook Pro (solda) yeni M3 Max MacBook Pro’nun (sağda) yanında

Aynı zamanda siyah, kordonla sarılmış bir MagSafe kablosuyla birlikte gelir; bu da aynı derecede gösterişlidir, ancak tuhaf bir şekilde, birlikte verilen şarj tuğlası tüm Apple fişleriyle aynı beyazdır. Bunun kaçırılmış büyük bir fırsat olduğunu hissediyorum ve güzel siyah kablomun beyaz tuğlaya takılı olduğunu görmek yüzümde gözle görülür pis bir yüz ortaya çıkarıyor. En azından MacBook’u çok hızlı şarj eden 140W’lık bir şarj cihazıdır.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 003
Yeni siyah metalik kaplamayı ve siyah MagSafe kablosunu sevdiniz ama beyaz şarj tuğlasını mı beğendiniz?

Koyu rengi ne kadar sevsem de geçmiş uzay grisi ya da şimdiki gümüş renklerine göre parmak izlerini çok daha kolay gösterdiğini söyleyeceğim. Önceki MacBook Pro’da bunu hiç fark etmemekle karşılaştırıldığında, bu bilgisayarı düzenli olarak mikrofiber bir bezle sileceğim.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 004
Hiç heyecan verici değil!

Ekran hala muhteşem ve geçen yılın M2 Max modeliyle aynı ( ekranla ilgili daha fazla ayrıntı için bu incelemeye göz atın ). Apple’ın Liquid Retina XDR’sidir ve 1.600 nit HDR zirve parlaklığı ve 1.000 nit sürekli HDR parlaklığı sunar (600 nit SDR parlaklığı, öncekinden 100 nit daha yüksektir ve Studio Display maksimum parlaklığıyla eşleşir ) Ayrıca 120Hz’e kadar yenileme hızı için Apple’ın ProMotion teknolojisini kullanır.

1.000.000:1 kontrast oranı için 2.554 yerel karartma bölgesinde düzenlenmiş 10.216 mini LED’li iki boyutlu bir arka ışığa sahiptir. Bu rakamlar tanıdık geliyorsa bunun nedeni, Ocak ayında incelediğimiz M2 Max MacBook Pro‘da bulunanlarla aynı olmalarıdır. Ben OLED panellere taraf olsam da kusursuz değiller. OLED’ler halk dilinde yanma olarak adlandırılan durumdan zarar görebilir ve parlaklıkları arttıkça LED teknolojisi kadar parlak olamazlar. Mini LED hala zengin siyahlar sağlama konusunda oldukça yeteneklidir ve yanma riski olmadan daha iyi parlaklık sunabilir. Apple’ın ekranını çok beğeniyorum ve geri döndüğünü görmekten mutluyum.

Ayrıca ekranın üst kısmındaki çentikte bulunan küçük bir sensörden bekleyeceğiniz kadar iyi olan 1080p FaceTime kamera da geri dönüş yapıyor. Evet, çentik kalıyor ve bu makinenin son iki yinelemesinde bundan rahatsız olmadığım gibi, onunla da bir sorun yaşamıyorum. Bazı insanların bundan gerçekten hoşlanmadığını anlıyorum, ancak daha kalın bir çerçevenin gerekliliği veya ekranın alt kısmına, klavyenin hemen üstüne yerleştirmenin özellikle korkunç seçeneği nedeniyle, daha küçük bir ekran alternatifinden daha üstün buluyorum ( bu iğrenç bir bakış açısı ve bunun Cenevre Konvansiyonları tarafından yasaklanmadığına inanamıyorum).

Apple’ın altı hoparlör ve dört adet zorla iptal eden woofer kullanması sayesinde ses kalitesi yüksek kalıyor. “İyi” dizüstü bilgisayar sesinin nasıl olması gerektiğine dair standardım olmaya devam ediyor ve yalnızca düşük, orta ve yüksek seviyelerde şaşırtıcı derecede iyi bir aralığa sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda oldukça gürültülü oluyor.

Bağlantı Noktaları ve Bağlantı

Performanslarında bazı iyileştirmeler olmasına rağmen bağlantı noktalarının sayısı ve düzeni yine tanıdıktır. Dizüstü bilgisayarın sol tarafında MagSafe konektörünü, iki Thunderbolt 4 bağlantı noktasını ve bir kulaklık jakını bulacaksınız. Karşı tarafta HDMI 2.1 bağlantı noktası, başka bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve SDXC kart okuyucu bulunur.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 005

Bu düzenleme yeni olmasa da mümkün olan şey biraz arttı. Artık dört adede kadar harici ekrana sahip olmanıza izin veriyorlar: Thunderbolt üzerinden 60 Hz’de 6K çözünürlüğe sahip üç adede kadar harici ekran ve HDMI üzerinden 144 Hz’de 4K çözünürlüğe kadar bir harici ekran. Üç harici ekran kullanırken, Thunderbolt üzerinden 60 Hz’de 6K çözünürlüğe sahip en fazla iki harici ekrana ve 60 Hz’de 8K’ya kadar çözünürlüğe sahip bir harici ekrana veya HDMI üzerinden 240 Hz’de 4K çözünürlüğe sahip bir harici ekrana sahip olabilirsiniz.

Gerçek HDMI 2.1’e sahip olmak harika ve Apple’ın bunu buraya dahil etmesi aynı zamanda MacBook Pro’nun da HDMI değişken yenileme hızı (VRR) desteği alacağı anlamına geliyor.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 006

Keşke Thunderbolt’un 4K (ve daha yüksek) çözünürlükte daha yüksek kare hızına sahip olmasını diliyorum ve sonuç olarak kendimi tam boyutlu bir DisplayPort isterken buluyorum, ancak burada sahip olduğum araçların muhtemelen çoğu insan için fazlasıyla yeterli olduğunun farkındayım. . Bununla birlikte, eğer Apple gerçekten göründüğü gibi oyun sektörüne daha fazla baskı yapmak istiyorsa, gelecekte tam boyutlu DisplayPort’u desteklemeyi düşünmesi çok muhtemel.

Not: (önceki modellerden farklı olmasa da) MacBook Pro’yu iki yoldan biriyle şarj edebilirsiniz. Bunlardan ilki, şarj gücü sağlayan USB-4/Thunderbolt 4 bağlantı noktaları aracılığıyladır (ve güce bağlı aygıtları 15W’a kadar veri yolu ile çalıştırır). Diğeri ise yukarıda bahsedilen MagSafe’te ve 140W hızlı şarj kapasitesine sahip. Apple, 16 inç MacBook Pro ile birlikte gelen 140W şarj bloğunun, bilgisayarı 30 dakikada boş durumdan %50 şarjlı duruma getirebildiğini söylüyor.

Bu esneklik hoşuma gidiyor ve seyahat ederken MagSafe’i kullandığımı ancak evdeyken “tek kablolu” bir çözüm kullanma eğiliminde olduğumu fark ettim: beni ikinci bir ekrana bağlayan ve görüntüyü koruyan bir Stüdyo Ekranına bir Thunderbolt 4 kablosu. dizüstü bilgisayarın suyu doldu.

Klavye ve Trackpad

Bu kısa ve hoş olacak çünkü bana göre yine son iki MacBook Pro modeliyle karşılaştırıldığında yeni bir şey yok. Klavye, bağımsız Magic Keyboard’u temel alır ve düşük profilli tuşların hayranıysanız kullanımı harika bir his verir. Ben kişisel olarak tam boyutlu, “tıklanabilir” mekanik klavyelerden hoşlanmıyorum ama birçok insanın sevdiğini biliyorum. Eğer ikinci taraftaysanız, muhtemelen Apple’ın klavyesinin mekanik bir klavyeden çok daha “duygusal” olduğunu göreceksiniz, ancak hiçbir yerde Kelebek klavyede olduğu kadar kötü değil.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 007

Benim gibi olanlar için bu, diğer tüm düşük profilli klavyelerin değerlendirildiği standarttır. Ayrıca Logitech düşük profilli bir klavyem var ve bu “iyi” olsa da, Apple’ın klavyesini kullanmanın ne kadar iyi bir his olduğunu anlatamaz.

Daha önce de söylediğim gibi, Apple’ın trackpad’inin neredeyse mükemmel boyutta olduğunu düşünüyorum. İstemediğiniz halde kazara çarpacağınız kadar büyük değil, ancak herhangi bir görevi yerine getirmek için yeterli alana sahip olmak için mücadele ettiğiniz kadar da küçük değil. Elbette Force Touch özelliklidir ve genel olarak çok duyarlıdır. Son incelememde de aynen bunu söyledim ve hiçbir şey değişmediği için bu fikrimi sürdürüyorum.

M3 Max ile Apple MacBook Pro: Performans

En çok değişen şey elbette bu son 2023 MacBook Pro’daki M3 Max çipi. Bu nedenle, Apple’ın belirsiz grafikleri aracılığıyla bize oldukça etkileyici bazı performans artışları sözü verildi; bu yüzden bunlara güvenmek yerine, devam ettik ve film yapımcılarının ve fotoğrafçıların gerçekten önemsediği görevlerde nasıl performans gösterdiğini görmek için onu gerçekten test ettik.

Testlerimizin bir parçası olarak üç kıyaslama gerçekleştiriyoruz: Lightroom Classic, Photoshop ve Premiere Pro.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 008

Lightroom classic için 110 adet 61 megapiksel Sony Alpha 7R IV ve 150 adet 100 megapiksel Phase One XF RAW dosyasını içe aktarıyoruz, 1:1 önizlemeler oluşturuyoruz, yoğun global düzenlemelerle özel yapım bir ön ayar uyguluyoruz ve ardından aynı dosyaları 100 megapiksel olarak dışa aktarıyoruz % JPEG’ler ve 16 bit TIFF’ler. Tüm bu görevleri ortalama üç çalıştırma anlamına gelen zamana göre takip ediyoruz.

Photoshop ve Premiere için Puget Systems’in endüstri standardı PugetBench karşılaştırmasına güveniyoruz. Photoshop için özellikle fotoğrafçılar için değerli olduğunu düşündüğümüz bir özellik olan Fotoğraf Birleştirme testini içeren son sürüm olduğundan hala 0.8 sürümünü kullanıyoruz. Premiere için, bilgisayarların LongGOP ve intraframe’de yüksek çözünürlüklü (4K ve 8K) dışa aktarma işlemlerini ne kadar iyi gerçekleştirdiğinin yanı sıra bir RAW video ve GPU efekt puanı sağlayan en son karşılaştırmayı kullanıyoruz.

Yüksek Güç Ayarı

M1 Max ve M2 Max çipleri gibi M3 Max de Apple’ın ” Yüksek Güç ” modunu kullanabilir. Bilgisayar ayarlarının Pil bölümünde, varsayılan “Otomatik” veya isteğe bağlı “Düşük Güç” modları yerine “Yüksek Güç”ü seçebilirsiniz.

Yüksek Güç modu yoğun, sürekli grafik iş yüklerinde performansı en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır. Varsayılan olarak, dizüstü bilgisayarın pille mi yoksa fişe takılı mı çalıştığına bakılmaksızın bilgisayar Otomatik olarak ayarlanmıştır. Ancak kullanıcılar bunu her iki senaryo için ayrı ayrı değiştirebilirler.

Bilgisayar Yüksek Güç modundayken, soğutma kapasitesini artırmak için fanların daha yüksek hızlarda çalışmasına izin verilir ve teorik olarak çok yoğun iş yüklerinde daha iyi performans göstermesine olanak tanıyabilir.

Bu yüzden, doğal olarak, fanların kilidini açarak ve fanların maksimuma dönmesine izin vererek daha iyi puanlar elde edip edemeyeceğimi görmek için kıyaslamalarımızı hem Yüksek Güç hem de Otomatik modlarda çalıştırdım. Verilere baktıktan sonra en azından yaratıcı uygulamalarda gözle görülür bir fark olmadığını gördüm. Aslında, bilgisayarın Otomatik olarak ayarlandığı zamana göre daha fazla güç kullandığını bile fark etmedim.

Bunun bana söylediği şey, Yüksek Güç modunun çalışmadığı değil, karşılaştırmamız için ona atadığımız görevlerin, bilgisayarı daha fazla soğutmayı garanti edecek kadar zorlamadığıdır. Bu bana mantıklı geliyor çünkü en zahmetli kıyaslamalarda bile fan sadece bir kısmı için devreye girdi ve çok uzun sürmedi.

Bunun yerine, yoğun 3D modelleme veya oyun oynayan kişilerin takdir edeceği bir şey olacağını düşünüyorum, ancak bu, şu anda özellikle bir kıyaslamada test ettiğimiz bir şey değil.

Bununla birlikte, kıyaslama sonuçlarına geçelim.

Işık odası

Bahsedildiği gibi, Lightroom’daki (GPU hızlandırma özelliğine sahip) performansı iki yüksek çözünürlüklü kamera dosyasıyla üç ölçüm üzerinden izliyoruz:

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 009 Lightroom Classic Import 1 1 Previews
Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 010 Lightroom Classic Export
Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 011 Lightroom Classic Export 16 bit TIFF

M3 Max MacBook Pro, test ettiğimiz en hızlı taşınabilir bilgisayardır ve hatta masaüstü bilgisayarları bile geride bırakmaktadır. M2 Max, M1 Ultra’nın performansını aşmaya yaklaştı ancak özellikle Phase One dosyalarında geride kaldı. M3 Max’te artık durum böyle değil.

Photoshop

PugetBench, büyük bir .psd dosyasını yükleme, kaydetme ve yeniden boyutlandırma gibi temel işlemlerden, Akıllı Keskinleştirme ve Alan Bulanıklaştırma gibi GPU hızlandırmalı filtrelere ve RAM’e büyük ölçüde bağımlı görevlere kadar çok çeşitli görevleri zamanladıktan sonra bir Genel ve dört Kategori puanı atar. Fotoğraf Birleştirme.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 012 Pugetbench Photoshop Overall Scores
Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 013 Pugetbench Photoshop Category Scores

Bu kıyaslamada kayda değer bir artış görmeyeli uzun zaman oldu ama sonunda bunu M3 Max’te görüyoruz. Geçmişte durağanlaşmaya başladığımız noktada Apple, en son çipiyle başka bir vitese geçmenin bir yolunu buldu. Testin GPU kısmı dışında M3 Max, M2 Ultra Mac Studio’yu bile geride bırakıyor. Bu aynı zamanda test ettiğimiz ve 1.500’ün üzerinde Genel Puan alan ilk bilgisayardır.

Premier Pro

Puget Systems’in Premiere Pro değerlendirmesinde M2 ​​Ultra liderliği yeniden ele geçirdi (olması gerektiği gibi). Ancak M3 Max hala son derece iyi performans gösteriyor: M1 Ultra Mac Studio ve Intel NUC 13 Extreme‘deki diğer iki masaüstü makineyi geride bırakarak bu kıyaslamada test ettiğimiz en iyi ikinci bilgisayardır.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 014 Pugetbench Premiere Overall Scores
Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 015 PugetBench Premiere Pro Category Scores

M3 Max ile Apple MacBook Pro: Performans Çıkarımları

Evet, M3 Max’in çok ama çok güçlü olduğu bariz gerçeğini aştıktan sonra bu sonuçlarla ilgili gündeme getirmemiz gereken birkaç önemli ayrıntı var.

Öncelikle, duvardan elektrikle veya elektriksiz olarak bu seviyede bir performans bekleyebilirsiniz. Bunu yalnızca Apple bunu vaat ettiği için değil, aynı zamanda test ettiğim için de biliyorum. Ana sonuçlar için kıyaslamalarımızı duvar gücüyle çalıştırdım, ancak doğrulamak için bunları yalnızca pil gücüyle de tekrar çalıştırdım. Ben de aynı sonuçları aldım. Bu, Apple’ın en büyük avantajı olmaya devam ediyor: mükemmel güç ve termal yönetim ve duvar gücü ile pil gücü arasında performanstan ödün verilmemesi.

Apple’ın ürettiği en güçlü M3 Max bilgisayarını kullanmadığımı da dikkate almakta fayda var. Bu makinedeki bellek 48 GB ile nispeten düşük ancak yine de 64 çekirdekli GPU, 32 çekirdekli sinir motoru, 20 çekirdekli CPU ve 128 GB birleşik belleğe sahip M1 Ultra Mac Studio’dan daha iyi performans gösteriyor. Apple’ın M3 ile 3 nanometre teknolojisini kullanması açıkça büyük bir fark yaratıyor çünkü hem çekirdek sayısı hem de bellek M1 Ultra’ya kıyasla önemli ölçüde daha düşük olmasına rağmen performans hemen hemen her ölçümde belirgin şekilde daha iyi. M3 ayrıca Apple’ın yeni nesil CPU çekirdekleri olarak tanımladığı çekirdekleri kullanıyor ve daha hızlı performans çekirdekleri ile verimlilik çekirdekleri içeriyor.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 016

Bence M3’ün neden bu kadar etkileyici olduğunu gerçekten “anlamanın” en iyi yolu bu. Elbette M2 Max ile karşılaştırıldığında bu kadar büyük bir sıçrama değil. Ancak M1 Ultra henüz iki yaşında bile değil ve bir masaüstü makinede bir araya getirilen iki çipin performansını zaten sıkıştırıp tek çipli bir dizüstü bilgisayarda geride bıraktık. Ah, bir de en çok kandırılan M1 Ultra donanımlı bilgisayarı, o zamanlar mevcut olanların en iyisini, en üst seviye M3 Max’i bile geride bırakıyoruz. Ne gibi!? Hatta bu yeni çiple M2 Ultra’nın performansına bile yaklaşıyoruz.

Evet, M3 Max, M2 Max’ten daha hızlıdır ve bu da M1 Max’ten daha hızlıdır, ancak yalnızca en son nesildeki gelişmelere bakarsanız, Apple’ın bu kadar kısa bir sürede ne kadar büyük bir sıçrama yaptığını gerçekten anlamazsınız. zaman. Gerçekten çok çok çok hızlı bir şekilde inanılmaz derecede uzun bir yol kat ettik.

M3 Max ile Apple MacBook Pro: Pil Ömrü

Apple, M3 yonga ailesinin 22 saate kadar pil ömrü sağlayabileceğini söylüyor; bu ölçüm, parlaklık alttan sekiz tıklamaya ayarlanmış olarak Apple TV izlerken pilin ne kadar dayandığını ölçerek belirleniyor. Şirket, parlaklık alttan sekiz tıklamaya ayarlandığında “25 popüler web sitesinde” gezinirken bu sürenin 16 saat süreceğini söylüyor. Bu parlaklık seviyesi düşük görünebilir, ancak diğer pil testlerinin de ekran parlaklığı oldukça düşük olduğunda ölçüm yaptığını gördüğüm için bu kesinlikle duyulmamış bir şey değil.

Ancak bu tamamen gerçekçi değil. Pek çok kullanıcı, özellikle de fotoğraf ve video düzenleyiciler, ekranın parlaklığını %75 ve üstüne çıkaracak. Ayrıca bu profesyonel bir makinedir ve bu nedenle, en azından biraz zorlu bir görevi yerine getirirken ne kadar dayandığını bilmek daha faydalıdır.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 017

Bunu elde etmek için Premiere Pro’da pil ömrünü hem Yüksek Güç hem de Otomatik modlarda test ettim; burada 1080p zaman çizelgesi düzenlemesini tam çözünürlükte ve %75 parlaklıkta oynattım. Bu parametrelerle dizüstü bilgisayar altı buçuk saatten biraz fazla dayandı. Saatte pil gücünün yaklaşık %15’ini yaktı ve Yüksek Güç ve Otomatik modlarda aynı performansı gösterdi; yani Yüksek Güç’e ayarlandığında daha fazla güç kullanmadı.

Apple’ın pil rakamlarını analiz eden şirket, belirtilen 22 saatlik kullanım ömrüne ulaşmak için saat başına kullanılan pil ömrünün yaklaşık %4,5’ini belirtiyor. Yani, Premiere düzenlemesi yapmak gibi yoğun kaynak kullanan bir şey yaparken bu rakamın yaklaşık üç katı aslında çok da kötü değil ve 6,5 saatten son derece memnunum. Bu, elde edebileceğim herhangi bir dizüstü bilgisayardan çok daha iyi.

M3 Max ile Apple MacBook Pro: Oyun Performansı

Ee, oyun mu oynuyorsun? Buranın bir fotoğraf sitesi olduğunu sanıyordum. Ben bunu yazarken, bilgisayarımı bir video oyunuyla bile kirleteceğime dair şikayetlerinizi duyabiliyorum, ancak Apple’ın artık oyunlara çok fazla önem verdiği göz önüne alındığında, bunu denemenin yalnızca sizin yararınıza olacağına karar verdim. bunu kendim için çıkaracağım ve size bunun nasıl olduğunu bildireceğim.

Özellikle yeni AAA sürümlerine baktığınızda, Mac’te çalışmak üzere tasarlanmış çok fazla oyun yok, ancak hem kaynak yoğun hem de temelde yepyeni bir oyun var: Baldur’s Gate III. Tüm ayarları maksimuma çıkarabildiğimi bildirmekten mutluyum (4K 60hz ile sınırlıydım, ancak grafiksel olarak her şeyi gidebildiği kadar yükseğe çıkardım) ve oyunda sadece birkaç saat içinde toplam iki hata gördüm: Bunlardan biri, önceden oluşturulmuş bir ara sahnede ekran yırtılmasının tek bir karesiydi ve diğeri, tek bir konuşma sahnesinde, aydınlatmanın yaklaşık 10 saniye boyunca garip görünmesine neden olan tuhaf bir grafik aksaklığıydı. Oyun sürem boyunca birkaç kez ortaya çıkan ikinci sorun için kimin suçlanacağından emin değilim, ancak her iki sorun da tüylerimi diken diken etmeye ya da deneyimimi ciddi şekilde kesintiye uğratmaya yetmedi.

Bakın, oyunları karşılaştırmaya hazır değiliz çünkü burada yaptığımız bu değil, ancak karelerin oyunu kesintiye uğratacak derecede düştüğünü hiç fark etmediğimi ve herhangi bir büyük hata veya çökme yaşamadığımı söylemeliyim. Fan dönmeye başladı ama hiçbir zaman maksimumda olmadı ve kolayca göz ardı edildi. Size şunu söyleyeyim, NUC 13 Extreme’den veya Chris Niccolls’un Gigabyte Aero’sundan çok daha sessizdi. Ayrıca Yüksek Güç etkinken oynamadığımı da belirtmek isterim çünkü herhangi bir noktada onsuz boğulmuş hissedip hissetmeyeceğimi görmek istedim. En azından Baldur’s Gate’te bu asla gerçekleşmedi.

Söyleyebileceğim tek şey, eğer bir oyun Mac’te çalışacak şekilde ayarlanmışsa ve işletim sistemi için optimize edilmişse, M3 Max bunu çok güzel bir şekilde halledebilir. Bu sadece geliştiricileri bu zamanı ve çabayı harcamaya ikna etme meselesi. Şimdi kusura bakmayın, yarı elf korucum ve benim kurtarmamız gereken bir bölge var.

M3 Max ile Apple MacBook Pro: Daha da İyileşiyor

Apple’ın Mac satışları şu anda pek güçlü değil ve bunun iki ana faktörden kaynaklandığına bahse girerim: birincisi, önceki çipler çok iyi ve Apple Silicon’u satın alanların çoğu yükseltmeye gerçek bir ihtiyaç görmüyor. İkincisi, oyun oynamak şu anda büyük bir mesele ve Apple’ın geçmişte buna verdiği zayıf destek, birçok insanı PC tarafına yönlendirdi. Bu ilk sorunun çözülmesine gerçekten yardımcı olamıyorum çünkü bunun harika olduğunu düşünüyorum. Apple silikonu o kadar iyi ki yıllarca dayanıyor ve muhtemelen Apple’ın Intel’i kullandığı zamana göre çok daha fazla dayanma gücüne sahip olacak.

Ancak Baldur’s Gate III’ün M3 Max üzerindeki performansının ikinci meseleyi ele alma konusunda son derece iyiye işaret olduğunu söyleyeceğim. Hırslı bir oyuncu olarak, seyahat ederken nihayet yanımda iyi bir video oyunu taşıyabildiğim için ne kadar heyecanlandığımı anlatamam. En iyi oyun dizüstü bilgisayarlarımın çok büyük olduğundan, çok büyük güç adaptörlerine sahip olduğundan ve onları çalıştırdığımda helikopter gibi ses çıkardığından yakınıyordum.

Tüm bunlar, Apple Silicon’da her yıl, özellikle de M3’te gördüğümüz son derece etkileyici performans sıçramalarına ek olarak geliyor. Apple’ın, M1 Ultra’nın performansını piyasaya çıktıktan iki yıldan daha kısa bir süre sonra bir dizüstü bilgisayarda aşmasına hayret ediyorum. Bu çok saçma .

Açıkçası bu bilgisayarı beğendim ve yükseltmeye değer olup olmadığına karar vermeniz gerekecek, ancak hala bir şekilde Intel tabanlı MacBook Pro veya masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bunun açık olması gerektiğini düşünüyorum: M3 Max kesinlikle denemeye değer güncelleme.

Apple MacBook Pro M3 Max inceleme 018

Alternatifler Var mı?

Bence bir alternatif için en iyi seçenek ya M2 Max MacBook Pro, hatta M3 Pro MacBook Pro’dur, çünkü her ikisi de çoğu fotoğrafçıyı ve bağımsız film yapımcısını tatmin edecek yeterli performansı ortaya koyacaktır. Bir PC ile daha çok ilgileniyorsanız ancak benzer performans istiyorsanız, Razer Blade 16‘yı veya şu anda sunulan en iyi Intel ve NVIDIA’ya sahip olan diğer Razer Blade dizüstü bilgisayar boyutlarını tavsiye ederim. İki yıldır Razer Blade kullanıyorum ve hala mükemmel performans gösteriyor, bu yüzden en azından kalıcı güçlerini kanıtlayabilirim. Ancak şunu unutmayın: pil ömrü ve şebekeden güç alma performansı o kadar iyi olmayacak.

Satın Almalı Mısınız?

Evet, ancak en çok hala Intel tabanlı MacBook Pro veya orijinal M1 serisi dizüstü bilgisayarlar (ilki ikincisinden daha fazla) kullananların ilgisini çekecektir. M3 Max’li 2023 MacBook Pro harika bir makine.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.