İncelemeler

Canon EOS R8 ilk incelemesi

Canon EOS R8, EOS R6 II‘den alınan 24,2 MP CMOS sensöre sahip giriş seviyesi tam çerçeve aynasız bir fotoğraf makinesidir. Mevcut EOS RP ile aynı gövdede Canon’un en son AF özelliklerini ve çok daha iyileştirilmiş videoyu getiriyor.

Anahtar özellikler:

 • 24,2 MP tam çerçeve CMOS sensör
 • E-deklanşörle 40 fps’ye kadar sürekli çekim (mekanik ile 6 fps)
 • 1/2 saniyelik ön arabelleğe alma ile 30 fps Ham Seri Çekim modu
 • 60p’ye kadar 6K çekimden tam genişlikte 4K video
 • 10-bit C-Log3 veya HDR PQ video kaydı
 • 10 bit HDR HEIF seçeneği
 • 2,36M noktalı OLED vizör (0,7x büyütme)
 • Tam mafsallı arka cam
 • İsteğe bağlı XLR adaptörüyle 4 kanallı ses

EOS R8, 2023 İlkbaharından itibaren 1499$ önerilen fiyatla satışa sunulacak. Bu, EOS RP’nin lansman fiyatından 200 $ daha fazla, ancak Canon, RP’nin dizide yaklaşık 1000 $ kalacağını söylüyor. Yine de, EOS R’nin piyasaya sürdüğünden 300 $ daha az ve görünüşe göre EOS R8 bu modelin yerini alacak.

EOS R8 ayrıca yeni geri çekilebilir 24-50mm F4.5-6.3 IS kit zum lensli bir kit olarak 1699$ karşılığında satışa sunulacak.


İçindekiler:

Neler Yeni? | Nasıl karşılaştırılır | Gövde ve Taşıma | Video | İlk izlenimler


Neler Yeni?

Canon EOS R8 ilk incelemesi 003
EOS R8, EOS R6 II’deki mükemmel 24MP sensörü ve Digic X işlemciyi EOS RP’nin daha kompakt gövdesine sığdırır.

EOS R8, temel olarak giriş seviyesi EOS RP’nin gövdesini alır ve 1000 $ daha pahalı bir kamera olan EOS R6 Mark II‘den sensör ve AF sistemi ekler. Uzun vadede orijinal EOS R’nin ve muhtemelen RP’nin yerini alıyor ve Nikon’un Z5 ve Sony’nin hâlâ mevcut olan eski a7 modelleriyle kıyasıya bir rekabeti temsil ediyor.

Canon, EOS R8’deki hem sensörün hem de işlemcinin EOS R6 II ile aynı olduğunu ve görüntü kalitesi, otomatik odaklama performansı ve video kalitesi dahil olmak üzere birçok önemli açıdan ağabeyiyle boy ölçüşebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bunu bütçe modeli olarak belirleyen temel farklılıklar vardır; örneğin, R8’de (Sony’nin karşılaştırılabilir a7C’de yaptığı bir şey) mekanik birinci perde deklanşörü yoktur, bu da yüksek hızlı kimlik bilgilerini önemli ölçüde azaltır. İki kamera arasında donanım ve kullanım açısından kayda değer farklar var, ancak yüksek hızlı fotoğrafçılık, aralarındaki en büyük performans farkı.

Otomatik Odaklama

Canon EOS R8 ilk incelemesi 101
Sincaplar, EOS R8’in tanıması için özel olarak eğitildiği hayvan türlerinden biri değildir, ancak bu küçük dostu çimenlerin üzerinden doğrulup çömelmeden ve etrafta koşuşturmadan önce geçirdiği saliseler içinde almakla iyi bir iş çıkardı. Tekrar.
Canon RF100-500mm F4.5-7.1 L IS USM @ 500mm | ISO 1600 | 1/500 saniye | F7.1

EOS R8’in otomatik odaklama sistemi, temelde R6 II’den toptan ödünç alınmıştır, yani çok çeşitli konu türlerini tanımak üzere eğitilmiştir. Bu, kameraya konu kameraya yaklaşırken nasıl hareket etmesini beklediğinizi anlatmak için EOS 1D tarzı sistemin üzerine inşa edilmiştir.

Arayüzün kendisi çok basittir: İstediğiniz AF alanı boyutunu ve kameranın seçtiğiniz AF noktasının veya alanının altındaki veya hemen çevresindeki nesneleri izlemesini isteyip istemediğinizi seçersiniz. R6 II gibi, R8 de aşağıdaki konuları tanıyacak şekilde eğitilmiştir:

 • İnsanlar (Vücut / Yüz / Göz)
 • Hayvanlar (Köpekler / Kediler / Kuşlar / Atlar)
 • Araçlar (Motor sporları ve motosikletler / Uçak / Trenler)
 • Otomatik (Yukarıdaki gruplardan otomatik seçim yapar)

EOS R8’de bulunmayan özelliklerden biri de AF joystick’tir. Bunun yerine ekrana dokunabilir veya kamera gözünüzdeyken AF noktasını konumlandırmak için dokunulabilen veya kaydırılabilen bir dokunmatik yüzey olarak kullanabilirsiniz. Daha önce olduğu gibi, ‘burun odağını’ önlemek için ekranın dokunmatik yüzey görevi gören alanını sınırlayabilirsiniz.

Canon EOS R8 ilk incelemesi 102
Dokunup sürükleyin veya “tanınan nesneler arasında geçiş yapmak için dokunun” seçenekleri, kamera gözünüze tutulduğunda AF noktasını konumlandırmak için arka ekranı kullanmanızı sağlar.

Artık, kamera gözünüzdayken, tanınan nesneler arasında geçiş yapmak için ekrana dokunma seçeneği de var. Kamera kaç tane konu olduğunu göstermez, bu yüzden esasen dokunmaya devam etmeniz ve kameranın odaklanmak istediğiniz konuyu tanıyacağına güvenmeniz gerekir, ancak bu başka bir seçenek ekler.

Son olarak, dört-yollu kontrol cihazının ana noktalarını AF noktasını dürtecek şekilde yapılandırma seçeneği var. Bu nedenle, bir AF joystick’e sahip olmak kesinlikle güzel olsa da, alternatifleriniz tam olarak yetersiz kalmıyor. Sony a7C‘de olduğu gibi, gövde boyutunu küçük tutmak için ödenen bir bedel.

Tek perde mekanik panjur

Canon EOS R8 ilk incelemesi 010

Sony’nin a7C’sinde olduğu gibi, Canon EOS R8’de de pozlamaları sonlandırmak için mekanik bir deklanşör mekanizması bulunur, ancak pozlamayı başlatmak için ilgili deklanşör bıçakları bulunmaz. Bu, daha hafif, daha ucuz bir deklanşör tertibatıyla sonuçlanır, ancak aynı zamanda bazı küçük ikincil etkilere de sahiptir.

En bariz olanı, fotoğraf makinesinin seri çekim hızındaki azalmadır: EOS R6 II’nin 12 fps’lik mekanik deklanşörüne kıyasla elektronik birinci perde modunda yalnızca 6 fps. Ancak, çok geniş diyafram değerleriyle kullanıldığında çok yüksek deklanşör hızlarında (tipik olarak 1/1000 sn veya daha hızlı) ortaya çıkan potansiyel bir görüntü kalitesi sorunu da vardır.

Canon EOS R8 ilk incelemesi 103
Canon RF50mm F1.2L USM ile çekilmiş iki görüntüden bir bokeh örneği, soldaki örnek elektronik birinci perde modunda, sağdaki tam elektronik modda, Canon EOS R6 Mark II ile çekilmiş, EOS R8 ile aynı sensör. Bunlar ekstrem örneklerdir: çok geniş bir F1.2 diyafram açıklığı ve çok yüksek 1/8000 saniye deklanşör hızı kullanılmıştır.

Bokeh’in alt kısmının kesilmesi şeklini alır (en belirgin şekilde belirgin vurgularla). Bunun nedeni, ışığın düşerken mekanik deklanşör bıçağının arkasına sızabilmesi ve bokeh dairelerinin üst yarısına biraz fazladan poz eklemesidir. Bununla birlikte, pozlama piksel sıralarının açılmasıyla başlatıldığı için, pozlamanın başlangıcında bu fazladan ışığın içeri sızması mümkün değildir. Çoğu çekim için bu küçük fark algılanamaz, ancak çok kısa pozlamalarda, deklanşör kapanırken kazanılan ekstra ışık, genel pozlamanın anlamlı bir oranı haline gelir ve bokeh’in üst ve alt yarısı arasında bir poz farkı görebilirsiniz. .

Bu, yalnızca nadir bir koşul kombinasyonunda meydana gelen bir şeydir, ancak EOS R8’e hızlı kullanıma hazır hale getirmeyi planlıyorsanız bunu bilmenizde fayda var.

Ön ara belleğe sahip ham patlama

EOS R8, EOS R6 II’den elektronik deklanşörü kullanarak 40 fps’ye kadar çekim yapma veya 30 fps’lik seri Ham görüntüler çekme yeteneği kazanır. Raw Burst modu ön ara belleğe alma seçeneği içerir: deklanşöre yarım bastığınızda görüntüleri kameranın belleğinde tutar, ardından tam bastığınızda bu karelerden 15 tanesini karta kaydeder. Bu, deklanşöre tam basmadan önce yarım saniyelik bir hareketi yakaladığınız anlamına gelir ve mükemmel anı yakalamanıza yardımcı olur.

Raw Burst görüntüleri, şu anda yalnızca Canon’un kendi yazılımının ayıklayabildiği standart olmayan bir CR3 Raw dosyasında birleştirilir (veya en iyi çekimlerin JPEG’lerini veya HEIF’lerini oluşturmak için kamera içi Raw dönüştürme sistemini kullanabilirsiniz). Hem bu hem de 40 fps modu, kameranın oldukça hızlı (~ 18 ms) olan ancak siz onu yakalarken sensör boyunca hızla hareket eden her şeyi yatay olarak bozması muhtemel olan tamamen elektronik deklanşörünü kullanır.

Dizine geri dön


Nasıl Karşılaştırılır

1499 $ fiyat noktasına ulaşması, EOS R8’i hâlâ şimdiye kadar piyasaya sürülen en ucuz tam çerçeve dijital fotoğraf makinelerinden biri yapıyor: yalnızca EOS RP ve Nikon Z5 daha ucuza piyasaya sürüldü. Buna rağmen, Sony eski a7 modellerini zaman geçtikçe giderek daha düşük fiyatlarla satmaya devam ettiğinden, rekabetçi bir ortama giriyor.

Bununla birlikte, EOS R8’in Canon’un en son AF sistemini kullanması, onu a7 II benzerlerinden çok daha yetenekli hissettiriyor ve lansman fiyatıyla bile mevcut a7 III etiketinin altını çiziyor, bu yüzden onu karşılaştırmanın en mantıklısı olduğunu düşünüyoruz. Sony’nin a7C modeline: Yükseltici ve gezginler düşünülerek özel olarak tasarlanan tek Alpha serisi kamera.

Ayrıca meraklı odaklı modele göre neyi yapıp neyi alamadığınızı göstermek için burada Canon EOS R6 II ile karşılaştıracağız.

Canon EOS R8Nikon Z5Sony a7CCanon EOS R6II
MSRP1499 dolar1399 dolar1799 dolar2499 dolar
piksel sayısı24MP24MP24MP24MP
Görüntü sabitlemesadece lens içiVücuttaVücuttaVücutta
deklanşör modlarıEFCS
Tam e-deklanşör
Tam mekanik
EFCS
Tam e-deklanşör
EFCS
Tam e-deklanşör
Tam mekanik
EFCS
Tam e-deklanşör
Seri çekim hızı
(e-deklanşör)
6 fps (40 fps * )4.5 fps10 fps **12 fps (40 fps * )
Vizör çözünürlüğü
/ büyütme
2,36 milyon nokta
/ 0,7x
3,69 milyon nokta
/ 0,8x
2,36 milyon nokta /
0,59x
3,68 milyon nokta
/ 0,76x
Arka ekran1,62M noktalı tamamen eklemli
dokunmatik ekran
1,04M noktalı
eğilebilir dokunmatik ekran
0,92M noktalı tamamen eklemli
dokunmatik ekran
1,62M noktalı tamamen eklemli dokunmatik ekran
AF oyun çubuğu?HAYIREvetHAYIREvet
Kart yuvaları1 adet UHS-II2x UHS II1 adet UHS-II2x UHS II
video seçenekleri4K’dan 60p’ye kadar
Kırpma yok
10 bit HDR modu
4K’dan 30p’ye kadar
1,7x kırpma
4K’dan 30p’ye kadar
1,2x kesme (30p)
60p’ye kadar 4K
Kırpma yok
10-bit Günlük veya HDR modları
Ham video çıkışı
Pil ömrü
LCD / EVF
290 / 150470 / 390740 / 680580 / 320
boyutlar133x86x70mm134x101x70mm124x71x59mm138x98x88mm
Ağırlık461g675 gr509g670g

* 12 bit okuma
** 12 bit okuma ve kayıplı sıkıştırma

Yan yana bir karşılaştırma, EOS R8’in video bölümünde benzerlerinden ayrıldığını, ancak gövde içi görüntü sabitleme sistemlerinden yoksun olduğunu açıkça ortaya koymalıdır. Vizörü, yakın rakipleriyle karşılaştırılabilir, ancak EOS R6 II’ye göre geri plana atılan bir alandır.

Şimdiye kadar gördüklerimize göre, EOS R8, e-deklanşör modundaki döner deklanşör açısından EOS R6 II ile eşleşiyor gibi görünüyor; bu, 40 fps seri çekimin (ve ön ara belleğe alma ile 30 fps Ham Burst modunun) oldukça kullanışlı olduğu anlamına geliyor. oldukça hızlı konular için.

Dizine geri dön


Gövde ve taşıma

Canon EOS R8 ilk incelemesi 004

EOS R8’in gövdesi, çekim yapmasını çok basit bulduğumuz bir gövde olan EOS RP’ninkiyle tam olarak eşleşiyor. EOS R6 II kadar çok doğrudan kontrol noktası sunmuyor (bir joystick’in olmaması en dikkat çekici olan), ancak iki kontrol kadranını, oldukça önemli bir ayrıntı olan, terbiyeli boyutta bir tutma yeri ile rahat bir şekilde yerleştiriyor. doğru olmak için

Canon, toz ve su girişinin tasarıma dahil edildiğini, ancak EOS 6D II ile aynı derecede kapatılmadığını veya üretilmediğini, bunun yerine daha fazla plastik kullanımıyla daha hafif yapıyı benimsediğini söylüyor.

Yine de bazı köşeler var: yalnızca tek bir SD kart yuvası var ve belki de çoğu fotoğrafçı için daha da önemlisi, kameranın altındaki pil bölmesine yerleştirilmiş. R8, EOS RP’nin küçük kavrama genişleticisi ile uyumlu olmasına rağmen, kameranın daha büyük ellerde daha iyi oturmasını sağlayan pil tutacağı aksesuarı ekleme seçeneği de yoktur.

Canon EOS R8 ilk incelemesi 006

EOS R8, EOS R6 II ile aynı beş bağlantı noktasına sahiptir: mikro HDMI, USB-C, kulaklık ve mikrofon soketleri ve bir kablolu uzak bağlantı noktası. Daha büyük kamerada olduğu gibi, EOS R8’in USB bağlantı noktası 3.2 Gen 2 (10 Gbit/sn) standardına uygundur.

Pil

Canon EOS R8 ilk incelemesi 007

Daha pahalı olan R6 II’ye göre EOS R8’deki en önemli düşüşlerden biri, LP-E17 pilinin kullanılmasıdır. Bu, maliyeti azaltmak veya ürünler arasında bir miktar farklılaşma sağlamak kadar makul bir şekilde kameranın boyutunu küçültme meselesidir, ancak R8 ile çekim üzerinde kayda değer bir etkisi vardır.

Nispeten küçük 7,5 Wh LP-E17, EOS R8’in özellikle uzun süre çekim yapamayacağı ve vizörü kullanırsanız standart ‘akıcı’ modda şarj başına yalnızca 150 çekim derecesine ulaşacağı anlamına gelir. Bu, güç tasarrufu modunda biraz 220 çekim sağlarken, 370 olan LCD rakamı 440’a atlar. Her zaman olduğu gibi, bu CIPA standart sayıları, elde edeceğiniz çekim sayısını önemli ölçüde hafife alma eğiliminde olabilir, ancak R8’i koruyor uzun süreler boyunca çalıştırılması biraz planlama gerektirecektir.

Yeterince güçlü bir USB-PD güç kaynağınız varsa, kamera USB üzerinden şarj edilebilir veya elektrikle çalıştırılabilir, ancak çok sayıda fotoğraf çeken biriyseniz, kameranın nasıl doldurulacağını veya nasıl doldurulacağını planlamanız gerekir. fazladan pil taşıyın. Bu, video çekenler için daha da acil.

Dizine geri dön


Video Yetenekleri

Canon EOS R8 ilk incelemesi 008

Canon’un daha uygun fiyatlı modellerinden bazı özellikleri geri çekme konusundaki itibarına rağmen, EOS R8, EOS R6 II’nin video özelliklerinden etkileyici bir şekilde yararlanıyor.

EOS R8, 60p’ye kadar tam genişlikte 6K çekimden elde edilen 4K video çekebilir. C-Log3 veya HDR PQ’da 10 bitlik çekim yapabilir, kulaklık ve mikrofon soketlerine sahiptir ve çoğu Canon’da olduğu gibi tamamen eklemli bir ekrana sahiptir. Dört kanallı ses yakalamaya izin veren Tascam’ın XLR adaptörü gibi aksesuarların bağlanmasına izin vermek için flaş yuvasında konektörlere bile sahiptir.

Canon EOS R8 ilk incelemesi 009
Flaş yuvasının önündeki arayüz pimleri, XLR ve TRS girişleri sağlayan ve dört kanallı ses yakalamaya olanak tanıyan Tascam CA-XLR2D-C ses adaptörü dahil olmak üzere çeşitli bağlantıların kullanılmasına izin verir.

Sıcaklık endişeleri, 4K/60p ve 1080/120’nin klip başına 30 dakikalık bir sınırı olduğu anlamına gelir (1080/180 için 20 dakika). 4K veya FullHD 30p, klip başına iki saat çekim yapabilir (yine de kart veya pil kapasitesi, işlemleri o zamandan önce durdurmuş olabilir).

Kameranın 8 bitlik video modlarının tümü, nispeten uygun fiyatlı U3 sınıfı SD kartlarda çekilebilir. 10 bit C-Log3 veya HDR PQ yakalama için daha pahalı, V60 dereceli bir karta ihtiyacınız olacak.

Dizine geri dön


İlk İzlenimler

Canon EOS R8 ilk incelemesi 005
Geri çekilebilir RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM, EOS R8’in kompakt bir paket sunmasına yardımcı olur.

2019’da duyurulduğu zaman, EOS RP’nin küçültülmüş doğasından ve düşük maliyetinden oldukça keyif almıştık. Başlıca çekincelerimiz, sınırlı pil ömrü ve birçok durumda iyi performans gösteren ancak alıştığımız dinamik aralıktan yoksun olan oldukça eski sensörle ilgiliydi. Bütün bunlar, birçok açıdan daha iddialı EOS R’den daha keyifli bir kamera olduğunu söyledi.

EOS R8 biraz daha pahalı bir seçenek ama önemli ölçüde daha pahalı olan EOS R6 II’den gelişmiş görüntü kalitesi, video özellikleri ve AF performansı getirerek sensörle ilgili endişelerimizi gidermekten fazlasını yapıyor. Aslında, R8’in özellikleri, daha pahalı kameranın size getirdiği ekstralara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sormaya değer kılacak kadar etkileyici.

Canon EOS R8 ilk incelemesi 104
EOS R8, kit lensiyle eşleştirildiğinde bile, çalılar arasında uzanacak kadar küçük ve hafif olmasının yanı sıra çekici görüntüler oluşturabilir.

Canon RF24-50mm F4.5-6.3 IS STM @ 45mm | ISO 500 | 1/80 saniye | F6.3

Farklılıklar birleşiyor: EOS R6 II’de gövde içi görüntü sabitleme, daha iyi yapı kalitesi, daha yüksek çözünürlüklü bir vizör, bir AF kumanda kolu ve daha büyük bir pil bulunuyor. Ayrıca mekanik deklanşör modunda EOS R8’in iki katı hızında çekim yapar ve size ikiz kart yuvaları verir (ve bu yuvalar pil bölmesinden ayrıdır). EOS R6 II ile kesinlikle paranızın karşılığı olarak daha fazla kamera alıyorsunuz, ancak bir R6 II gövdesi için ödeyeceğiniz miktara 24-105 mm F4’lü R8’i mi yoksa belki de R8’i almayı tercih edip etmeyeceğinizi düşünmeye değer. 85 mm F2 Makro alın ve hala 500 dolarınız kaldı.

Haliyle EOS R8’den etkilendik. Son birkaç haftadır EOS R6 II ile çekim yapan biri olarak, joystick eksikliğine uyum sağlamak biraz zaman aldı ancak görüntü kalitesi için herhangi bir taviz verilmesi gerekmiyor. R8’in yol tutuşuna uyum sağladığımda, bu kadar cazip bir fiyata tutunmak için R8’den çıkarılmış gibi hissettiren tek şey gerçekten vücut içi stabilizasyondu.

Canon EOS R8 ilk incelemesi 105
500 $’lık 85 mm F2 Makro ve birkaç ışık ekleyin ve R8, her biti üst düzey EOS R6 II’ye eşit görüntüler çekebilir.
Canon RF85mm F2 Makro IS STM | ISO 6400 | 1/125 saniye | F4.0

Belki de R8’in gelişiyle en çok riske giren APS-C EOS R7‘dir. Her iki kamera da aynı liste fiyatını yönetiyor, ancak R7’nin 15 fps’lik çekimi R8’e göre önemli bir avantaj olsa da ve daha küçük sensörü uzun lens erişimini kolaylaştırsa da, iki model arasındaki fark eskisinden daha küçük geliyor. EOS 7D ve EOS 6D DSLR’ler. Tam kare model, APS-C kameranın özellik grubuna daha yakın görünüyor ve eskiden var olan fiyat farkı yok. Canon’un lens gelişiminin öngörülebilir gelecekte tam çerçeve ağırlıklı olacağı göz önüne alındığında, EOS R8 şirketin ürün yelpazesinde önemli bir yer edinmeye hazır görünüyor.

Dizine geri dön

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.