İncelemeler

Nikon Z5 incelemesi

Yeni Nikon Z5 ‘giriş seviyesi’ tam çerçeve fotoğraf makinesi sizi aynasıza geçiş yapmaya ikna etmeye yetecek mi?

Z5 çok iyi bir giriş seviyesi tam kare kamera, ancak nispeten yüksek piyasaya çıkış fiyatı, bazı potansiyel alıcıları Z6 için nispeten az ekstra ödemeye değer olduğuna ikna edebilir. Diğer markalarla karşılaştırıldığında Z5 ne ucuz ne de pahalı. Canon EOS RP’yi satın almak çok daha ucuz, ancak Z5’in 4K videosundan yoksun, Sony A7 III ve Panasonic S1 ise biraz daha gelişmiş kameralar ve tam olarak doğrudan rakipler değil. Z5 yetenekli, çekici ve uygun fiyatlı, ancak fiyatı onu tamamen aynı şeyle övünebilecek bir dizi kamerayla karşılaştırıyor.


Artıları

+ Sağlam, sağlam duygu yapısı

+ İyi EVF ve eğilebilir arka ekran

+ İkiz hafıza kartı yuvaları

Eskileri

-Yalnızca 4,5 fps sürekli çekim

-4K video kırpılmış

-24-50 mm kit lensi sınırlı

-Nikon Z6 daha iyi değer


‘Giriş seviyesi’ tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi olması gereken şey için, Nikon Z5 şaşırtıcı derecede iyi özelliklere sahip. Beş kademeli gövde içi görüntü sabitleme, yerel ayarlarda ISO51.200’e kadar çıkan 24,3Mp sensör ve sınıfında lider bir elektronik vizör içeren, tamamen hava koşullarına dayanıklı. Görünüşe göre, tüm önemli yerlerde özellik için daha lüks Nikon Z6 özelliğiyle eşleşiyor. 

Gerçekten de, kontrol düzeni neredeyse tamamen aynıdır ve dokunmatik ekranlı arka LCD, parmak ve başparmakla çalıştırılan kontrol ile birlikte bir kontrol çubuğu, D-Pad ve arkadaki hayati kontrollere erişmek için bir dizi düğme ile neredeyse aynı bir kullanım deneyimi sunar. kolay erişilebilen kadranlar ve ön tarafta iyi konumlandırılmış bir çift programlanabilir İşlev düğmesi.

Bir DSLR’den geçiş yapanlar için, doğrudan erişim düğmelerinin olmamasına alışmak biraz zaman alabilir. Nikon DSLR’ler tipik olarak bir kadranı çevirerek tekli, sürekli ve otomatik zamanlamalı çekim modları arasında veya özel bir düğmeyle AF-S, AF-C ve Manuel odaklama arasında geçiş yapmanıza izin verirken, burada bu seçenekleri aşağıdaki seçeneklerden seçmeniz gerekir. ekran menüleri. Benzer şekilde, ölçüm, beyaz dengesi veya ham ve JPEG görüntü kalitesi arasında seçim yapma gibi sık kullanılan işlevler için özel düğmeler yoktur. 

Nikon Z5 incelemesi
Nikon Z5, daha pahalı olan Z6’nın çözünürlüğüyle eşleşen 24 megapiksel tam kare sensöre sahip.

Ancak işler Nikon Z6 ve Z7 ile tamamen aynı değil. Tüm hayati ayarlar hakkında bir bakışta bilgi vermek için üst plaka ekranı yoktur. Bunun yerine, pozlama modu kadranı yerine kaydırıldı ve bu aynı Otomatik, P, A, S, M modlarına ve kullanıcı tarafından tanımlanabilen üç ön ayara sahip olsa da, artık kilitleme çeşidi değil, yani modlar olabilir. önce merkezi bir düğmeye basmak zorunda kalmadan değiştirilir. Belki küçük bir eksiklik, ancak bu, pozlama modunun yanlışlıkla değiştirilmesini önlemek için faydalıydı ve bu düşük maliyetli kameranın, genel işlevsellik ve kaliteyi korurken daha az önemli alanlarda tasarruf sağladığını gösteren bir işaret.

Nikon Z5 top
Z5 ve diğer tam kare Z kameralar arasındaki en belirgin dış fark, üst ekran panelinin gitmiş olması ve konumunun kameranın mod kadranı tarafından alınmış olmasıdır.

Özellikler

Sensör: 24,3 MP tam kare CMOS sensör
Görüntü işlemcisi: EXPEED 6
AF noktası: 273 noktalı hibrit faz/kontrast AF
ISO aralığı: 100-52.200, exp 50-102.400
Ölçüm modları: Matris, merkez ağırlıklı, nokta, vurgu ağırlıklı
Video : 4K UHD, 30/25/24p
Vizör: EVF, 3.690k nokta, %100 kapsama, 0,8x büyütme
Bellek kartı: 2x SD/SDHC/SDXC, UHS-II
LCD: 3,2 inç eğilebilir dokunmatik ekran, 1,040 bin nokta
Maks . : 4,5 fps
Bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth
Boyut: 134 x 100.5 x 69,5 mm
Ağırlık: 675 g (pil ve hafıza kartı dahil yalnızca gövde)


Nikon Z5 Adjustable Monitor
Eğilebilir arka dokunmatik ekran parlak ve net ancak Nikon Z6 ve Z7’dekinden daha düşük çözünürlüğe sahip.

Ana Özellikler

24,3 MP sensörü, Z6’nın 24.5 MP bileşeniyle hemen hemen aynı boyutta olsa da, tam olarak aynı değil. 0,2 MP fark, Z5’te 6016 x 4016 çözünürlüğe karşılık Z6’da 6048 x 4024 piksel sayısına karşılık gelir. Bu avuç dolusu piksel uykuyu kaçırmak için kesinlikle yeterli değildir ve her ikisinden gelen görüntüler de aynı çözünürlükte yazdırılabilir veya fark edilir bir fark olmaksızın aynı derecede kırpılabilir – ancak bu, sensörde bazı farklılıklar olduğunu gösterir.

Z6’da daha pahalı bir BSI (arkadan aydınlatmalı) sensör bulunurken, Z5’ler daha yerleşik (ve dolayısıyla daha ucuz) CMOS teknolojisine dayanmaktadır. Buradaki ana ayrım, BSI sensörlerinin tüm kabloları arkaya koyması, CMOS ile ise bu ön tarafta, bireysel fotodiyotlar arasında oturması ve potansiyel olarak bir miktar ışığın onlara ulaşmasını engellemesidir. Özetle, BSI sensörleri daha iyi düşük ışık performansına sahiptir. Bununla birlikte, her iki kameranın da ISO 100-51,200 ISO aralığı var, ancak Z6’nın genişletilmiş aralığı bir adım daha iyi gidiyor ve ISO 102,400 yerine ISO 204,800’de çıkıyor. 

Nikon Z5 mods
Z5’te üst durum paneli yoktur ve ana mod kadranı yer kaplar.
Ancak yine de magnezyum alaşımlı bir gövdeye ve hava sızdırmazlığına sahiptir.

Diğer bir fiziksel farklılık ise hafıza kartı yuvalarının bulunduğu kapının daha derin olması; bunun nedeni, menzilin üstündeki kameraların tek yuvası yerine iki bellek kartı yuvasını barındıran Z 5’tir. Bu, başlangıçta Z 5’e, özellikle kart arızası olasılığı konusunda endişe duyanlara üstünlük sağlıyor gibi görünebilir, ancak dikkate alınması gereken önemli hususlar vardır.

Nikon, Z6 ve Z7 için XQD bellek kartı formatını benimsediğinde (ve o zamandan beri daha da üstün CFexpress ile uyumluluğu etkinleştirdi), bunun, mevcut en hızlı, en güvenilir ve geleceğe yönelik format olmasından kaynaklandığını düşündü. Ancak bu, Sony’nin sahip olduğu tescilli formatın aynı kapasiteli SD kartlara kıyasla göz kamaştırıcı derecede pahalı olduğu bir fiyata geldi. En hızlı UHS-II SD kartlar bile XQD/CFexpress’in okuma/yazma hızlarına kıyasla toz içinde kalıyor ve SD kartlarımız kesinlikle bozuk olsa da, XQD/CFexpress kartlarının genellikle bir arıza oranı olduğu söyleniyor. bu “sıfıra yakın”. 

Z5’in çift kartlı tasarımı, görüntülerinizi anında yedeklemeye ek olarak, ham dosyaları bir karta ve JPEG’leri diğerine kaydetme seçeneği sunar; diğerinde daha kapsamlı bir şekilde çalışmak isteyebilecekleriniz – ya da kartları fiziksel olarak değiştirmeden yapabileceğiniz çekim sayısını artırın. Z5 aslında Z6 ve Z7’den biraz daha ağır (beş gram) ve 2 mm daha derin, şüphesiz ek kart yuvasının bir sonucu olarak.

nikon z5 with 24 50mm
Nikon Z5’in en önemli özelliklerinden biri yeni (ve muhtemelen tartışmalı) 24-50 mm geri çekilebilir kit lensidir.

24-50 mm kit lensi

Her giriş seviyesi kameranın bir kit lensine ihtiyacı vardır ve Z 24-50mm f/4-6.3, Z5’lerdir. Aslında, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bazı pazarlarda, kamera lensle birlikte bir paket halinde bulunurken, ABD gibi diğer bölgelerde sadece gövde olarak satın alınabilir. 

Objektif oldukça kompakt, ancak APS-C sensör Z50’ye eşlik eden Z 16-50mm’nin yassı tasarımı kadar kompakt değil. Diğer birçok Nikon Z zoom’da olduğu gibi, geri çekilebilir bir tasarıma sahiptir ve bu nedenle lens, kullanımdayken toplanmış konuma göre biraz daha uzundur. 

Laboratuar testlerimizin gösterdiği gibi, lens sınırlı odak uzaklığı aralığına rağmen çok keskin olduğunu kanıtladı. Z 6 ve Z 7’ye eşlik eden S-line 24-70mm f/4 kit lensi kadar keskin değil, ancak yine de yarı fiyatına bir kit lens için çok etkileyici, distorsiyon ve saçak gibi optik kusurlar tam bir sorun olmayacak kadar minimaldir. Otomatik odaklamalı adım motoru, kaykaycılarımız gibi hareketli nesnelere sessiz ve hızlı bir şekilde kilitlendi ve yüksek isabet oranlı aksiyon çekimleri sağladı. 

Ancak, bu odak uzaklığı aralığı gerçekten çok büyük değil, ancak 2x’in üzerine çıkıyor. 24 mm genişlik beklediğinizden oldukça fazla olsa da, telefoto erişim söz konusu olduğunda 50 mm’de tam anlamıyla kısa kalıyor (Z50’nin Z 16-50 mm’si karşılaştırma yoluyla 3.1x yakınlaştırma aralığına sahip, 24 -75mm etkili odak uzaklığı). 

Diyafram, yakınlaştırıldığında geniş uçta f/4’ten f/6,3’e daralır – bu, özellikle sınırlı zoom aralığı göz önüne alındığında oldukça yavaştır ve bununla birlikte, portreler ve benzerleri için sığ alan derinliği efektlerini sınırlar. 

Her şey düşünüldüğünde, Z 24-50mm f/4-6.3’ün görüntü kalitesi giriş seviyesi bir kit lens için gerçekten çok iyi, ancak birçok fotoğrafçının sınırlı aralığını oldukça hızlı bir şekilde aşacağını düşünüyoruz. 

24 50mm nikon
Z5 ile ilgili en büyük endişemiz kit lensi.
Bizi rahatsız eden plastik arka yuva değil, sınırlı 2x zoom aralığı ve yavaş f/4-6,3 maksimum diyafram açıklığı.

Yakınlaştırma halkasına ek olarak, normalde manuel odaklama için kullanılan ancak otomatik odaklama devreye girdiğinde poz telafisi gibi başka işlevlere atanabilen bir kontrol halkası da vardır. Manuel odaklamadan bahsetmişken, göze çarpan bir eksiklik, otomatik odaklamayı açıp kapatmak için namlu üzerinde bir anahtarın olmamasıdır. Z kameralarda da manuel AF/M anahtarı olmadığından, bu, otomatik netlemeyi devre dışı bırakmak için menülere dalmak anlamına gelir. Lens, Z5’in gövde içi stabilizasyonuna dayandığından ve yerleşik VR’ye sahip olmadığı için VR anahtarı da yoktur. 

Nikon, böylesine kompakt bir kit lensi üretmek için hem zoom aralığından hem de maksimum diyafram açıklığından ödün verdi ve çoğu kişi için bu çok fazla bir uzlaşma olacak. Z6 ve Z7 için kit lens seçeneği olan Z 24-70mm f/4 lensi tercih ediyoruz. Sadece bu endişeleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda bir ‘S-line’ lens olduğu için bu lensin görüntü kalitesi tek kelimeyle mükemmel. 

Nikon Z5 memory
İlginç bir şekilde Nikon Z5, Z6 ve Z7’deki tek XQD/CFexpress kart yuvasını çift SD kart yuvasıyla değiştiriyor.

Yapı ve kullanım

Fotoğraf makinesi, “uygun” bir optik vizöre olabildiğince yakın, kristal netliğinde, neredeyse gecikmesiz bir görüntü için 3,69 milyon noktalı ekrana sahip Z6 ve Z7 ile aynı çarpıcı elektronik vizörü kullanır. Ekranda en yüksek kalitede Nikon optiklerinin kullanılması sayesinde, hala piyasadaki en iyi EVF’lerden biridir. Bir kez alıştığınızda, onu optik bir vizöre tercih ettiğinizi görebilirsiniz. Pozlama ayarları yalnızca ‘gördüğünüz şeyi elde edersiniz’ ekranına yakın bir şey için görüntüye uygulanmakla kalmaz, örneğin, çektiğiniz nesneleri neredeyse karanlıkta görmenizi sağlar, aynı zamanda bir baş üstü ekran, Kolayca yerleştirilmiş Disp düğmesine basarak bir ekran histogramı ve kamera seviye göstergesi arasında geçiş yapın; Bir daha hiç beklenmedik bir çekim yapmak için hiçbir bahaneniz olmayacak! Ek olarak, 

Öte yandan arka LCD, menzilin üstündeki 2,1 milyon kamera yerine 1,04 milyon noktada çözünürlüğün yalnızca yarısına sahip. Ekranları yan yana görüntülerken farkı hemen hemen görebilseniz de, izolasyonda çoğu kullanıcı daha düşük piksel sayısını fark etmeyecek – ancak görüntü ayrıntısını %100’de görmek için yakınlaştırma düğmesine ek bir basış gerektirse de. 

Z6 ve Z7 gibi, ekran düşük ve yüksek seviyeli çekimler için yukarı ve aşağı eğilir, ancak APC-S sensör Z50’nin aksine özçekimler için tam olarak dönmez. Ayrıca, aynı anda odaklamak ve çekim yapmak için ekrana dokunabilirsiniz; bu, odak noktasını istenen alana getirmek için parmak çubuğunu kullanmaktan çok daha hızlı olabilir. 

Diğer farklılıklar içeride. Öncelikle, maksimum çekim hızı, Z6’nın açıkçası çılgın makineli tüfek benzeri 12 fps’nin aksine, nispeten yayalara göre saniyede 4.5 karedir. Artı tarafta, bu çekim oranını hafıza kartı dolana kadar (oldukça hızlı olduğu sürece) tutabilirsiniz, 6’lı ise tampon tıkanmaya başlamadan önce yaklaşık üç saniyelik çekimi yönetebilir. Her iki kameranın da kaputun altında bir EXPEED 6 işlemciye sahip olduğu göz önüne alındığında, kare hızının çok daha yavaş olması bizi şaşırttı, ancak Nikon bize bunun görüntü sensörü tasarımındaki farklılığa ve bilginin okunabileceği daha yavaş hıza bağlı olduğunu söyledi. Z5’in CMOS sensörü. 

performans

Nikon Z5’i doğrudan bir Z6 ile birlikte test ettik ve çoğu normal çekim koşulunda, her iki kamerada da çekilen çekimler arasındaki farkı anlamakta zorlanacaksınız. Kamerayı ve kit lensini adım adım ilerletmek için Bath şehri çevresinde bir geziye çıkardık. Aynı sahneyi hem Z5 hem de Z6 ile aynı ayarlarla ve 24-50 mm kit lensi aralarında değiştirerek bir tripod üzerinde yapabildiğimiz kadar özdeş çekimler yaptık ve hizalanmış görüntüleri Photoshop’ta katmanlara ayırdık. birinden diğerine çevirin. %100 piksel gözetleme düzeyinde bakıldığında, Z6 çekimleri gölgelerde belki bir dokunuş daha fazla kontrast ve derinlik gösterdi, ancak içinde gerçekten çok az şey vardı. 

nikon z5 inceleme 001
Nikon Z5, kutusundan çıktığı anda Animal AF özelliğine sahip ilk Nikon’dur, ancak en iyi sonucu, tüylü nesneleriniz nispeten statik olduğunda gösterir.
nikon z5 inceleme 002
Sürekli odak ve Alan AF modunu kullanan Nikon Z5, bu kaykaycılara ayak uydurmakta hiç sorun yaşamadı.
nikon z5 inceleme 003
Yakınlaştırıldığında mevcut en geniş f/6,3 diyafram açıklığı sığ alan derinliğini sınırlar, ancak renk üretimi harikadır.

Bu yeni bir sensör olmasına rağmen, hala aynı sayıda 273 dahili AF noktasını barındırıyor. Otomatik netleme, Z6’da kullanılan sistemdeki kadar duyarlı görünüyor ve 21×13’lük bir dizide düzenlenmiş çerçevenin yüzde 90’ını kapsayan noktalarla, Nikon’un DSLR’lerinde yerleşik, kümelenmiş özel otomatik netleme modüllerinden çok daha büyük bir alanı kaplıyor. çerçevenin orta kısmı etrafında. Ancak hareketli olmasına rağmen, Nikon’un en gelişmiş DSLR sistemlerinin yapabileceği otomatik netleme hızı ve doğruluğu ile tam olarak uyuşmuyor. 

Çok sayıda AF noktası mevcut olduğundan, bunlar DSLR kullanıcılarının alışık olduğundan farklı bir şekilde seçilir. AF noktaları Tek Nokta Modunda, ardından giderek artan sayıda AF noktası kullanan Küçük ve Geniş Geniş Alan modlarında, 273’ün tamamını kullanan Otomatik Alan AF’de ayrı ayrı seçilebilir. Bunun üzerine, bir Pin-AF modu elde edersiniz. Sensör üzerindeki noktalar arasında seçim yapmanızı sağlayan ancak odak elde etmeniz daha uzun süren AF-S (Tek Otomatik Netlemeli çekim) ile ve seçilen noktanın ötesine geçen AF-C (Sürekli Otomatik Netleme) kullanıldığında Dinamik Alan AF modu konunuz kısaca ondan uzaklaşın. 

nikon z5 inceleme 004
Bu geniş açılı sahneyi sadece ¼ saniyede elde çekim yapabildik, Nikon Z5’in IBIS sistemi çekimimizi kaya gibi sabit tutuyor.
nikon z5 inceleme 005
Kit lensin 24-50 mm aralığı manzaralar için harikadır, ancak portreler veya diğer telefoto nesneleri çekmek için o kadar kullanışlı değildir.

Otomatik Alan AF, insan yüzlerine, gözlerine veya kameraya en yakın olan her şeye öncelik vermek için daha da iyileştirilebilir ve kaykay parkında bir zevk olarak çalıştı ve bizler kaykay kasesinin etrafında hareket ederken sürekli AF ile çekim yaparken yatılıları keskin tuttu. Bu moda ek olarak, kediler ve köpekler gibi hayvan yüzlerine/gözlerine odaklanma yeteneği de vardır – diğer aynasız fotoğraf makineleri bir donanım yazılımı yükseltmesi yoluyla bu özelliği güncelleyebilse de, kutudan çıktığı haliyle bu özelliğe sahip ilk Nikon’dur. 

Harekete ayak uydurmak için mücadele eden hızlı hareket eden hayvanlara göre, bunun sabit hayvanlar üzerinde çok daha iyi çalıştığını gördük. Burada, Dinamik veya Küçük Alan AF modlarına bağlı kalmanız ve seçilen odak noktalarını hedefinizde tutmanız daha iyi olur. 

nikon z5 inceleme 006
24-50 mm kit lensi keskin görüntüler üretir, ancak bunun gibi portreler için oldukça yakınlaşmanız gerekir.
nikon z5 inceleme 007
Kamera, çok iyi bir dinamik aralık sunuyor ve tünelin tuğla işçiliği ile ilerideki güneşli sahneye kadar detay üretebiliyor.

Video

Z5, 30 fps’de 4K video çekebilirken, Z6 gibi tam sensör genişliğini kullanmak yerine 1,7x faktörü ile kırpılır. Bu, 24-50 mm kit merceğin geniş ucundan çekim yapmanın 41 mm’lik etkili bir odak uzaklığı sağlayacağı anlamına gelir, yani gerçekten geniş açı değil. Öte yandan, standart 50 mm uç, orta telefoto 85 mm olur. Kısacası, video çekme konusunda mükemmel bir beceriye sahiptir, ancak lensleriniz beklediğiniz gibi davranmıyor. Kaykaylarımızı çekerken, hareketi takip ederken kaydırma yaparak video işlevini de denedik. Kamera AF’si ayak uydurmada sorun yaşamadı ve dahili sabitleme, kamera hareketini azalttı, böylece oynatma sırasında güzel bir şekilde pürüzsüzdü. 

Full HD’de çekim yapmak 60 fps’de zirveye ulaşırken, Z6 120 fps’yi yönetebilir. Yine, Z5’teki işleme motoru Z6’daki ile aynı olsa da, ciddi kırpma ve daha yavaş Full HD kare hızı, Z5’in CMOS sensörünün tasarımına bağlıdır,

Z 5’in sahip olduğu video avantajlarından biri, fotoğraf makinesinin yalnızca şarj etmek yerine USB-C ile çalıştırılabilmesidir; çok güç tüketen film çekimleri veya pilinizin bittiği hızlandırılmış fotoğrafçılık gibi durumlar için çok kullanışlıdır. orta çekim felaket olabilir. Bununla birlikte, pil ömrü 470 çekim olarak derecelendirildi – Z6’nın 380 çekimine göre çok iyi bir %25 iyileştirme. 

Laboratuvar testleri

Nikon Z5 üzerinde düzenli laboratuvar testlerimizi gerçekleştirdik ve sonuçları üç ana rakibin sonuçlarıyla karşılaştırdık: Canon EOS RP, Sony A7 III ve Panasonic Lumix S1.

nikon z5 inceleme 008

Çözünürlük

Z5’in çözünürlüğü, rakiplerininkinden biraz daha düşüktü, ancak gerçek dünya çekimlerinde gerçekten belirgin olmayacak küçük bir farkla. Rakipleri biraz daha yüksek kalitede bir kit lens ile gelme eğiliminde olduğundan, geri çekilebilir 25-50 mm kit lensin bununla bir ilgisi olabileceğinden şüpheleniyoruz.

Çözünürlük, sensör boyutundan bağımsız standart bir çözünürlük ölçümü olan çizgi genişlikleri/resim yüksekliği olarak ölçülür.

nikon z5 inceleme 009

Sinyal gürültü oranı

Z5’in sinyal-gürültü oranı, gürültünün zaten daha az belirgin olduğu, ancak yüksek ISO ayarlarında hemen hemen aynı olduğu düşük ISO ayarlarında seçtiğimiz rakip kameralardan daha kötü olduğunu kanıtladı.

Sinyal-gürültü oranı desibel cinsinden belirtilir ve gerçek görüntü detayı ile rastgele arka plan gürültüsü arasındaki farktır. Daha yüksek sayı daha iyidir.

nikon z5 inceleme 010

Dinamik aralık

Z5’in dinamik aralığı, düşük ila orta ISO ayarlarında iyidir ancak daha yüksek ISO’larda Sony A7 III ve Panasonic S1’den uzaklaşmaktadır. Yine de, ISO aralığında çok daha ucuz olan Canon EOS RP’yi rahatça yener.

Dinamik aralık, kameranın resmin en parlak ve en karanlık bölümlerindeki ayrıntıları tutma yeteneğinin bir ölçüsüdür. EV (maruz kalma değerleri veya ‘durur’) cinsinden ölçülür ve sayı ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Sonuç

Nikon Z5’in serideki bir sonraki model olan Nikon Z6 ile pek çok ortak noktası olduğu için, diğer önemli fark – ve ‘giriş seviyesi’ model olarak hedeflenen bir fotoğraf makinesi için temel olan – fiyattır. Z 5, Birleşik Krallık’ta yalnızca 24-50 mm kit lensi ile mevcuttur; bu herkesin tercihi olmayabilir, ancak ABD’de yalnızca gövde versiyonu mevcuttur. Tabii ki, kamera fiyatları zamanla düşüyor ve yazının yazıldığı sırada Nikon Z6 yapılandırmaya bağlı olarak sadece 300-400 $ daha fazla alınabilir. Z5’in en büyük sorunu da bu; seçenekleri değerlendirdikten sonra paramız karşılığında üstün kamera ve çok daha üstün 24-70mm f/4 kit lens ile ekstraları dağıtırdık. 

Tabii hikayenin tamamı bu değil. DSLR’lerinden aynasıza geçiş yapanlar, muhtemelen hazır bir SD kart zulasına sahip olurken, en ucuz XQD veya CFexpress hafıza kartı bile ilk yatırıma çok şey katacaktır. 

Nikon Z5 final
Z5 ve geri çekilebilir 24-50 mm lens, kompakt, taşınabilir bir eşleştirme sağlar, ancak kullanıcılar yakında daha iyi bir lens için can atabilir.

Çoğumuz için Z5, Z6’nın temel özelliklerini daha düşük bir fiyat etiketiyle sunar. Aynı (lanet gibi) çözünürlük, aynı en iyi hava koşullarına dayanıklı yapı kalitesi ve aynı arzu edilen üst düzey özelliklerin çoğu. Ve kaybettiği şey, çoğumuz gerçekten /bundan/ rahatsız olmayacağız: Eksik üst plaka LCD, yalnızca vizörde veya arka ekranda bulunan bilgileri yineler; CMOS sensör hala 24.3Mp’lik çarpıcı fotoğraflar çekebiliyor ve Z6’nın BSI bileşeninin yerel ISO51.200’üyle eşleşiyor; hevesli bir spor atıcı değilseniz, 4.5 fps yeterli; ve kameraman değilseniz, 1,7x mahsul kimin umurunda? Ve eğer SD kartlar daha az güvenilirse, iki tanesine bağlı kalın… 

Asıl soru, düşük fiyatının yeterince düşük olup olmadığıdır. Z5’in fiyatı elbette zaman içinde düşecek, ancak bu arada, nispeten yüksek lansman fiyatı, bazı potansiyel alıcıları Z6 için nispeten az ekstra ödemeye değer olduğuna ikna edebilir. 

Diğer markalarla karşılaştırıldığında Z5 ne ucuz ne de pahalı. Canon EOS RP‘si satın almak çok daha ucuzdur, ancak Z5’in 4K videosundan yoksundur, Sony A7 III ise ve Panasonic S1 biraz daha gelişmiş kameralar ve tam olarak doğrudan rakip değiller. Z5 yetenekli, çekici ve uygun fiyatlı, ancak fiyatı onu tamamen aynı şeyle övünebilecek bir dizi kamerayla karşılaştırıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.