İncelemeler

Lomography Lomomatic 110 İncelemesi : Kusurlu Fotoğraflar Çağı için Mükemmel Fotoğraf Makinesi

110 film, tek bir şirket tarafından canlı tutulan inanılmaz derecede niş bir format: Lomography. Şirket, 1970’lere dayanan ve lo-fi, kusurlu görüntüler üreten harika bir kit olan 160 dolarlık Lomomatic 110‘u piyasaya sürerek bundan yararlandı.

Kamera, kusursuz, yüksek çözünürlüklü fotoğraflara karşı artan tepkiye ayak uyduruyor; Büyük ölçüde Z kuşağının yönlendirdiği bir trend. Ancak yarım rulo değerinde düzgün fotoğraf elde etmek bile en azından benim için zorlayıcı oldu.

000015040011 jpg
Lomomatic 110’da kadrajımı yanlış yapıyorum.
000005950012

İlk izlenimler

Lomography Lomomatic 110’u kutusundan ilk çıkardığımda çok heyecanlandım: çok havalı görünen bir fotoğraf makinesi. Şekli ve tasarımı bana eski video oyun konsolu havası verdi. Fotoğrafçı arkadaşım bunun “çok Sovyet hissi verdiğini” söyledi. En güzel yönlerinden biri de ne kadar küçük olduğu, herhangi bir cebe kolayca sığması ve kameranın gizli hissini arttırmasıdır.

Lomomatic110 1
Harika bir alet.

Filmi yüklemek için kamera film bölmesini ortaya çıkaracak şekilde uzanır ve bu uzatma mekanizması aynı zamanda film sarıcı görevi de görür. Zaten benim için gerçekten yeni bir kamera çalıştırma yöntemi ve keyifli bir yöntem.

lomomatic 110 silver flatlay vertical jpg

Kartuşlar küçüktür ve video oyunu havasını paylaşır. Flaş çıkarılabilir ancak öğle vakti çekim yapmıyorsanız ihtiyacınız olacağından muhtemelen açık tutmak en iyisidir.

Çalıştırma

Kamerayı kutudan ilk çıkardığınızda hiçbir düğme bulunmuyor. Sadece kamera uzatıldığında deklanşör ve diğer kontroller ortaya çıkıyor. ISO’yu (100, 200 veya 400) ayarlayabilir, gece mi yoksa gündüz mü olacağını ayarlayabilir ve ayrıca dört odak uzaklığı seçeneğiyle odaklamayı kontrol edebilirsiniz.

Deklanşör harika değil. Flaş takılı olmadığı ve patlamadığı sürece gerçekten fotoğraf çektiğimden tam olarak emin değildim. Kartuşları değiştirdikten hemen sonra deklanşör sorunları ortaya çıktığından aynı filmi tuttuğumda kesinlikle daha iyi sonuç verdi; bu utanç verici çünkü renkli ve siyah beyaz film arasında geçiş yapabilme yeteneği 110’un en iyi özelliklerinden biri. Birkaç aksilikten sonra bu durum beni takas etmekten vazgeçirdi.

000005950009 jpg
Enstantane hızını bilmemek zordur ve birkaç bulanık fotoğraftan daha fazlasına yol açar.
000015040005 1 jpg

Lomomatic 110 size enstantane hızınızı göstermiyor ki bu da zor. Doğru pozlamayı elde etmek için film ISO’su en iyi rehberinizdir ve 100 veya 200 çekim yapıyorsanız, aşırı parlak, güneşli bir gün olmadığı veya flaş kullanmadığınız sürece çekim yapmanın gerçekten hiçbir anlamı yoktur.

Ayrıca vizörün merceğin baktığı manzarayla tam olarak aynı olmayan bir sahneye baktığı gerçeği de var; tıpkı telemetre kamerası gibi, ofsettir. Bu, çekiminizi çerçevelerken zihinsel olarak telafi etmeniz gerektiği anlamına gelir.

000015040004 jpg
Vizörün lensten yaklaşık bir inç uzaktaki konumu nedeniyle bu portre için çerçevelemeyi yanlış yaptım.

Fotoğraflar

Filmin büyüsünün bir kısmı da fotoğraf çekmek ve ardından onu birkaç hafta görememektir. Bu nedenle, taramalarımı fotoğraf laboratuvarından geri alacağım için çok heyecanlıydım ama görüntülerin ne kadar lo-fi olduğuna hazırlıklı olmayabilirdim.

000015040015 jpg
Süper keskin değil.
000015040003 jpg
Odak dışı ve şüpheli aydınlatma. Peki gelişigüzel doğa eğlencenin ve tarzın bir parçası mı?

Bu benim ilk 110 çekimimdi ve zaten film meraklısı da değilim. Bu fotoğrafların İngiltere’nin soğuk kışının özellikle sıkıcı ve gri olduğu bir dönemde çekilmiş olmasının pek de faydası olmadı. Görmekten heyecan duyduğum bazı çekimler siyah çıktı ya da tamamen soluk çıktı. İkinci seferde daha iyi bir iş çıkaracağımı düşünüyorum ama ustalaşması zor bir kamera olduğuna şüphe yok.

000005950011 jpg
000005950008 jpg
000015040009 jpg

Sonuçta, geliştirilip kameranın “ucuzluğu” göz önüne alındığında, fotoğrafın neye benzeyeceğini gerçekten bilemezsiniz; bu, şu anda 2024’te tamamen geçerli olan ilginç, kusurlu bir estetik yaratır. Yıllar boyunca giderek daha yüksek çözünürlüklü görüntülerden sonra Filmin yeniden dirilişi, kusurlu fotoğrafçılığa yönelik artan bir eğilimi gösteriyor ve bu fotoğraf makinesi bu hareket için mükemmel.

İnsanların fotoğraflarını çekmeye en uygun kameranın bu olduğunu düşünüyorum. Her yerde bulunan monolit temiz dijital portrelerden öne çıkan sıra dışı portreler yaratır.

Bu Kamera Kimin İçin?

Bu kamera, sosyal medya akışlarını normların dışında görüntülerle doldurmak isteyen biri içindir. Kusurlu estetiği arayan ve filmle çalışacak sabrı olan bir kişi. Bundan son derece net fotoğraflar elde edemeyeceksiniz, ancak bunu yaparken belirli bir havayı yakalayacak ve son derece havalı görüneceksiniz.

Ve sonra cazip fiyat var. Yalnızca 119 dolardan başlayan bu ürün, birisi için dürtüsel bir satın alma olabilir. Ancak iki rulo filmin işlenmesi ve taranması bana ünitenin gerçek fiyatının yarısından fazlasına mal oldu. Yani dikkate alınması gereken bir şey var.

000005950013 jpg
iPhone’da böyle bir köpek fotoğrafı çekilemez.

Tamamen Kusurlu

Bu kamerayı seviyorum. Şimdiye kadar gördüğüm en havalı görünümlü cihazlardan biri. İlginç 110 film formatı çok eğlenceli. İşin kötü tarafı, görüntüler son derece lo-fi ve yeni başlayan biri her çekimi başaramayacak. Bu kamerayı düzenli olarak kullanacaksanız, beraberinde gelen kaosu ve öngörülemezliği kucaklamayı öğrenmeniz gerekecek. Her şey eğlenceyle ilgili.

000005950010 jpg

Alternatifler Var mı?

Kodak, 35 mm’nin kabaca yarısı kadar olan 110 filmi 1970’lerin başında piyasaya sürdü, ancak hem Kodak hem de Fujifilm 110’un üretimini durdurdu. Bu, Lomography’nin dünyada yeni 110 film yapan tek şirket olduğu anlamına geliyor. Yani bu anlamda gerçek bir alternatif yok. Tek kullanımlık bir kamera veya bir Şipşak kamera en çok buna benzerdir ancak Lomomatic 110 gerçekten benzersizdir.

Satın Almalı Mısınız?

Evet kesinlikle. Yaklaşık 130 $ karşılığında bir tane alabilmeniz, bütçenizi zorlamayacağınız anlamına gelirken, size bir parti parçası olan bir kamerayla görüntü yakalamanın alternatif bir yolunu sunar.


Yazar Hakkında: Matt Growcoot, Birleşik Krallık’ta on yıl boyunca haber fotoğrafçısı olarak çalıştı ve Guardian, Daily Mail, Telegraph ve diğer birçok gazetede görevler üstlendi. Son dakika haberlerini ve Premier Lig futbolunu çekmenin yanı sıra, fotoğraf yazılarının yanı sıra imzalar da alarak yazmaya da başladı. Matt, o zamandan beri Penguin Random House için fotoğraf odaklı kitaplar üretti ve BBC, ABC ve NHK’da görülen hikaye odaklı kamera çalışmasıyla videoyla da ilgilendi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.