İncelemeler

OnePlus Open İncelemesi : Burada Kameralarda Kayma Yok

OnePlus Open, yalnızca yavaş yavaş büyüyen akıllı telefon kategorisine yeni bir giriş olmakla kalmıyor, aynı zamanda kameranın merkezi bir rol oynadığı süreçte diğer markalara da göz atıyor.

OnePlus kendisini halihazırda Kuzey Amerika pazarında olduğu benzersiz bir durumda buluyor, ancak en yeni akıllı telefon için Apple, Samsung ve Google gibi kitlelere hitap etmek için atılım yapması gerekiyor. Katlanabilirler dışında oyun alanı bile oldukça fazla çünkü hiç kimse gerçek bir hegemonya iddiasında bulunamaz ve Open, OnePlus’ın kapılarını açmaya çalıştığı yer burası.

Bunu yapmak için marka, katlanabilir bir cihaz satın almanın özellikle kamera performansı söz konusu olduğunda çok fazla fedakarlık anlamına gelmemesi gerektiği yönündeki pozisyonunu netleştirmek için birkaç önemli tasarım ve işlevsellik noktasını hedef aldı. OnePlus bunu söylemekten bile çekinmiyor ancak güven, çıktıyla eşleşiyor mu? Bu konuyu açalım ve görelim.OnePlus Open İncelemesi

Tasarım ve Yapı

Açık’ı ilk kez düzenlediğimde, ne kadar ince olduğu dikkatimi çekti. Katlandığında 0,46 inç boyutuyla Galaxy Z Fold 5’ten fark edilir derecede daha şıktır ve kot pantolon cebime sığmasını çok daha kolay hale getirir. Telefon, arka tarafta koruyucu bir kılıf ve ön tarafta tamponla birlikte geliyor, ancak bunlar açıkken bile, ona ilk dokunduğumdan haftalar sonra bile hantal bir cihaz taşıyormuşum gibi hissetmedim. Ayrıca hem Fold 5 hem de Pixel Fold’dan 40 gram daha hafif olması da, tek bir levhayla hemen hemen aynı ağırlığa sahip bir telefon tuttuğum izlenimini artırıyor.

Bu, katlandığında 6,31 inç AMOLED kapak ekranı ve ana ekranı 7,82 inç AMOLED olan katlanabilir bir telefon için harika bir başlangıç. Her ikisiyle de, belirli fotoğrafçılık durumları için paha biçilemez olan 2.800 nit en yüksek parlaklığın yanı sıra 120Hz yenileme hızları da elde edersiniz. Menteşe pürüzsüzdür ve her açıldığında veya kapandığında tatmin edici derecede sezgisel bir his verir. Aynı zamanda sağlamdır ve fotoğraf çekerken açılarla denemeler yaparken güvenilir ve esnek hissetmesine yardımcı olur.

oneplus open folded pshot cropped

OnePlus , bazı potansiyel kullanıcılar için can sıkıcı olabilecek bir veya iki ihmal de dahil olmak üzere, yağları azaltmak ve ağırlığı azaltmak için bir dizi tasarım seçeneği yaptı. Şirketin Open’ın içerdiği 67W şarj cihazının hızından dolayı bu boşluğu doldurabileceği yönündeki iddialarına rağmen kablosuz şarjın olmaması dikkat çekicidir. Katılmıyorum ve araçlar da dahil olmak üzere kullanabileceğim kablosuz şarj cihazlarından herhangi birine baktığımda telefonun işe yaramaz olduğunu her fark ettiğimde bu gerçek bana hatırlatıldı.

Fiyatı 1.700 dolar olan bir telefon için, OnePlus’ın bellek (16 GB RAM) ve depolama (512 GB) ile ucuz yolu seçmediğini takdir ediyorum. Dahili özellikler , Snapdragon 8 Gen 2 işlemci ve OxygenOS yazılımı da dahil olmak üzere OnePlus 11’in özelliklerini büyük ölçüde yansıtıyor, ancak kameralar gibi diğer ayrıntılar farklı bileşenler kullanıyor.

DSCF2306 1
Kredi bilgileri: Jeremy Gray

Kamera Özellikleri

48 megapiksel ana kameranın (24 mm eşdeğeri) görüntü sensörünün, daha önce bir OnePlus cihazında hiç görülmemiş bir “Piksel Yığılmış” sensör olan Sony’nin LYT-T808’i olduğunu düşünürseniz, Açık bir kobay gibidir. Fotodiyotları ve piksel transistörlerini bir arada düzenlemek yerine, bir yığın halinde iki ayrı katmana ayrılırlar; bu da daha geniş dinamik aralık ve daha iyi renklerle çok daha iyi görüntü kalitesi sağlar. Bunu ölçmek için şirket, OnePlus 11’deki Sony IMX890 görüntü sensörüne göre %242’lik bir gelişme olduğunu iddia ediyor. Yani, Tip 1/1,43 inç bir sensör olmasına rağmen, çıktı olarak daha büyük Tip 1 sensörlere daha yakın görüntüler yakalaması gerekiyor.

DSCF2314 1
Kredi bilgileri: Jeremy Gray

64 megapiksel telefoto kamera, 0,7 µm pikselli bir OmniVision OV64B sensör ve f/2,6 diyafram açıklığına ve optik görüntü sabitlemeye sahip bir periskop lens (70 mm eşdeğeri) kullanıyor. Bu, 3x optik yakınlaştırmanın yanı sıra temel olarak kırpma faktörü olan 6x hibrit yakınlaştırma anlamına gelir.

48 megapiksel ultra geniş (14 mm eşdeğeri) için f/2,2 diyafram açıklığına sahip bir Sony IMX581 Tip 1/2,0 inç sensörün yanı sıra 114° görüş alanına sahip bir lens bulunur. Lens, yaklaşık üç santimetre mesafeye yaklaşmanız koşuluyla makro çekim işlevi de görür. Katlanabilir tasarım, selfie’ler için arka kameraların kullanımını çok daha kolay hale getirirken, kapak ekranında 32 megapiksel ön kamera bulunurken, ana ekranda 20 megapiksel kamera yer alıyor ve her ikisinde de sabit odaklı ultra geniş lensler kullanılıyor.

OnePlus Open tilt stationary photo

Kağıt üzerinde bu özellikler, başka yerlerde sonradan akla gelen bir düşünce olarak kabul edilen selfie kameraları da dahil olmak üzere rakiplerin katlanabilir cihazlarının sunduğu özelliklerden gözle görülür derecede daha iyi. Daha ince bir gövdeye bu kadar sığdırmak etkileyici ve en azından benim için Samsung ve Google’ın bu konuda çok daha muhafazakar davrandığını gösteriyor.

Yazılım Özellikleri

OnePlus, Hasselblad’ın renk üretimi, filtreler (parlaklık, dinginlik ve zümrüt) ve XPan modu konusundaki girdileri ve işbirliği de dahil olmak üzere yazılım ve kamera düzenini büyük ölçüde 11’den devraldı. Aksi takdirde Open’a özel benzersiz veya özel modlar yoktur. Bu telefonda işe yarayacağını düşündüğüm Tilt-Shift modunun devre dışı bırakılması dışında, buradaki menü oldukça tanıdık görünecek.

OnePlus Open photo XPan color
XPan modu, OnePlus Open’da burada görülen renkli mod ve siyah beyaz mod şeklinde mevcuttur.

Benzersiz olan, kamerayı ana ekranda kullanırken ortaya çıkan özelliklerdir. Sol üstte, görüntüleri çektikten hemen sonra bir tarafta görünürken, diğer tarafta kamerayı çekime hazır halde tutmak için ekranı bölmeyi seçebilirsiniz. Veya çekimin konunun istediği şekilde çerçevelenmesine yardımcı olmak için hem ana hem de kapak ekranlarında canlı bir önizleme görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Yalnız selfie çekenler için önizlemeyi yalnızca kapak ekranında görünecek şekilde değiştirebilirsiniz. Bunlar, Açık’ın tamamen düz olduğu seçeneklerdir, ancak onu eğdiğinizde, önizlemeyi bir taraftan diğerine değiştirmek için sol altta başka bir seçenek görünür. Aynı şeyi yapan diğer katlanabilirler gibi, farklı açılardan fotoğraf çekerken son derece kullanışlıdır.

OnePlus Open hand angle

Aralık, ayarlarda bir şekilde gizlenmiştir, ancak bazı modlarda isteğe bağlıdır; bu, telefonu bir şekilde yukarı kaldırırken belirli sahneleri çekmenin güzel bir yolu olabilir. Ayarların derinliklerine indiğinizde OnePlus, temel olarak kırpma faktörleri olan 28 mm ve 35 mm eşdeğerlerini sağlayarak varsayılan geniş açılı odak uzaklığı için bir aralık sunar. Ancak bunlar yalnızca Fotoğraf modu için de geçerlidir; yani tüm ekstra pikseller için Yüksek Çözünürlük modunda odak uzaklığından yararlanmak istiyorsanız bunu yapamazsınız. Doğal olarak, Yüksek Çözünürlükte standart 24 mm’de çekim yapabilir ve ardından kırpabilirsiniz, ancak yine de aynı görüntü sensörü olduğu göz önüne alındığında, bunu diğer şekilde yapmak mantıklı bir kısayol olurdu.

OnePlus Open photo Long Exposure
OnePlus Open, uzun pozlamalı bir fotoğraf modu içerir.

Ayrıca, bazı tuhaf nedenlerden dolayı OnePlus, ana çekim modu menüsüne XPan ekleme seçeneğini geçersiz kılmaya devam ediyor ve 11’i piyasaya sürdüğünden beri bunu neden yaptığını hiçbir zaman açıklamadı. Telefonun neden tam çözünürlüklü JPEG’ler çektiği, ancak RAW çekmediği de açık değil. Her ikisini de yapabilme yeteneğine rağmen dosyalar.

Görüntü kalitesi

Ana kamera

Farklı görüntü sensörlerine rağmen Open, 11’e çok benzer çekimler yapıyor ve bunun büyük olasılıkla OnePlus ve Hasselblad’ın görüntüleri anında işleme şekliyle ilgisi var. Bu sadece ana kamera değil, çünkü tüm kameralar daha sıcak tonları tercih etme eğiliminde ve ne veya ne zaman çekim yaparsanız yapın beyaz dengesini sürekli olarak bu şekilde zorluyor. Evrensel değil ama çoğu zaman bu şekilde çarpık oluyor.

OnePlus Open reflection Hi Res Lightroom
OnePlus Open’ın Yüksek Çözünürlük Modu muhteşem ayrıntılar sunar.

OnePlus’ın Pixel Stacked LYT-T808 sensörünün amaçlanan bir sonucu olarak lanse edilen ek ışık toplama özelliği, Gece modunda Fotoğraf’tan daha fazla uygulanıyor gibi görünüyor. Sahne ne kadar karanlık olursa, farklar da o kadar dramatik olur, ancak Samsung ve Google’ın kendi cihazlarıyla yaptıklarıyla karşılaştırıldığında OnePlus gerçekten karanlık sahneleri yakalıyor. Bir de, iyi aydınlatılmış bir mimari gibi, düşük ışıklı veya yeterli ortam ışığına sahip bir gece ortamı varsa, daha parlak vurguları telafi etmek için pozlamayı azaltmak zorunda kaldığım diğer bir uç nokta vardı. İyi olan şey, bunu yapmanın harika bir çekim için mükemmel kontrast sağlamasıdır; OnePlus’ın yaklaşan yazılım güncellemeleriyle dengesizliği giderdiğini söylemesinden bahsetmiyorum bile.

OnePlus Open photo no edit

Dinamik aralık, özellikle Yüksek Çözünürlük modunda oldukça etkileyici ayrıntılarla her yönüyle oldukça iyi, oysa Uzun Pozlama’da çekimin bir kısmını kaybedersiniz. Open ayrıca fotoğraflara daha özgün bir görünüm kazandıran Galaxy Z Fold 5 veya Pixel Fold kadar renk ağırlıklı değildir.

Bu katlanabilirler gibi, bu da onu nereye koyacağım konusunda denemeye hazır, tıpkı benim onu ​​birçok kez yere koyduğumda yaptığım gibi. Bir sahneyi veya önemli noktaları yakalamanın farklı yollarını denemekten keyif aldım ve çoğu durumda sonuçlar hoşuma gitti. Genel olarak konuşursak, Open ile Fold 5 ile elde ettiğimden daha iyi görüntüler elde ettim ve daha yüksek çözünürlük bana daha sonra düzenleme yapmak için ekstra hareket alanı sağladı.

Ultra Geniş ve Telefoto

Ultra geniş açı pek çok fırsat yakalıyor çünkü özellikle yerden yukarı doğru daha dar açılar daha geniş bir görüş alanı gerektiriyor. Biraz daha geniş bir şeyle çalışmayı tercih etsem de çoğu çekimin sonucunu yine de beğendim. Ekran parlaklığı nedeniyle, yoğun güneş ışığında bile, yatırıldığında arayüzü görmek kolaydı. Kenarlarda bir miktar bozulma görülüyor, ancak tam çözünürlükte çekim yaparken çok fazla değil, bu da bir seçenek olarak güzel.

OnePlus Open photo RAW edit

Ayrıca 6x hibrit zoom da dahil olmak üzere telefoto lensten de etkilendim.

OnePlus Open photo 6x zoom
6x Yakınlaştırma (3x artı sensör üzerinde kırpma)

Bu lensin ve görüntü sensörünün harika görüntüler oluşturacağından emin değildim, ancak yakaladığım şey OnePlus’ın çok saygın bir tetikçiyi bir araya getirdiğini gösterdi. Benim için asıl test, bir atışın ne kadar kabul edilebilir olduğunu ve dahası, başkalarının onları görünce ne gibi sonuçlar çıkardığını ölçmekti. Bir kişi bana iPhone 15 Pro’nun 5x’te bu kadar iyi çekim yapmasını dilediğini söyledi, ancak elbette bunların hepsi anekdot, ancak Open’ın her iki yakınlaştırma uzunluğunda da Fold 5’i ezdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

OnePlus Open photo portrait
Portre Modu (3x)

3x yakınlaştırma sağlam ve çok güvenilirdir. Tek zorluk aksiyon çekimlerini yakalamak ve dondurmaktır. OnePlus’ın enstantane hızlarını daha iyi yönetmenin bir yolunu bulması gerekiyor çünkü dahil edilen Aksiyon modu henüz tam olarak cilalanmadı.

OnePlus Open photo Action
Eylem Modu devam eden bir çalışma olmaya devam ediyor.

Video Özellikleri

Video, Open ile elde ettiğiniz sonuç için fena değil ve katlanabilir olduğundan, bir sahneyi nasıl yakalayacağınız konusunda yaratıcı bir esnekliğe sahipsiniz. Her üç arka kamerada da 4K’da 60 fps’ye kadar çekim yapabilir, selfie kameralarında ise maksimum 30 fps’ye çıkabilirsiniz. Sonuçlar şaşırtıcı derecede iyi olmayabilir ancak kötü olmaktan da uzaktır. Görüntü kalitesi, aşırı gürültü veya renk sorunları gibi çeşitli tuzakları önler; bu nedenle, iyi bir yaşam kesiti videosu sunan Open’a güvenmek istiyorsanız hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

OnePlus Open photo 3x zoom
3x yakınlaştırma

Open İsyan mı, Açıklama mı?

OnePlus, görünüşte mantıksız olmayan bir şekilde katlanabilir statükoya (gördüğü gibi) açıkça meydan okuduğu için Open ile asi bir ton yakalıyor. Samsung, kategorinin lideri olarak kabul edilebilir, ancak tüketicileri fiyata uygun kamera performansıyla tam olarak ödüllendirmedi; bu, bu cihazın gösterdiği bir nokta.

OnePlus Open photo XPan black white
XPan Modu

Buradaki zorluk, OnePlus’ın ya da Google’ın soruna baskı yapacak kadar fiyatını radikal bir şekilde düşürmemesidir. Üst segmentte ilerlemeye çalışan bir marka için Open, gerçekte yapabilecekleri açısından daha az, daha iyi bilinen diğer rakiplere göre maliyeti açısından daha fazla öne çıkabilir. Kağıt üzerinde Galaxy Z Fold 5 ve Pixel Fold’dan 100 dolar daha ucuz, ancak Open’ın 512 GB içeren tek bir konfigürasyonda geldiğini düşünürseniz, diğer cihazlardan birine yükselttiğinizde aradaki fark aslında 200 doların üzerine çıkıyor.

OnePlus Open photo regular

OnePlus aynı zamanda herhangi bir telefon markası için mevcut olan en açık (kelime oyunu olmayan) takas programlarından biriyle potu tatlandırmaya çalışıyor; burada bozuk bir telefon bile fiyattan 200 $ kesebilir. Ve 200 dolar tabandır, tavan değil. En iyi yanı, OnePlus’ın bu anlaşmayı sınırlı bir süre yerine uzun bir süre devam ettirmeyi planlamasıdır.

OnePlus Open photo low angle

Alternatifler Var mı?

Buraya kadar okuduysanız, şimdiye kadar olağan şüphelileri hemen hemen tanımışsınızdır. Galaxy Z Fold 5 en bariz olanı çünkü Samsung bunu yıllardır yapıyor. Telefon, orta menzilli kamera dizilimine rağmen incelememde de belirttiğim gibi iyi fotoğraflar çekebiliyor. Sadece kameralar o telefonun fiyatıyla aynı seviyede değil. Aynı şey Pixel Fold için de söylenebilir , ancak kamera çıkışı konusunda daha fazla kesinlik elde edersiniz çünkü sonuçlar Google’dan beklediğinizle daha uyumludur.

OnePlus Open photo above

Satın Almalı Mısınız?

Evet ama pahalı. Satın almak için katlanabilir bir cihaz seçecek olsaydım, bu Açık olurdu, çünkü tutması ve taşıması harika bir duygu ve kesinlikle daha da iyi olacak bir yazılıma sahip.


Yazar Hakkında: Ted Kritsonis has been a journalist for almost 20 years and beyond writing copious amounts of words on the regular, is also an avid photographer. He’s the type of guy who takes multiple smartphones with him to test out how well each of them captures a scene. He has contributed to dozens of publications from his home in Toronto, Canada.

Görsel katkıları: Aksi belirtilmediği sürece tüm görseller Ted Kritsonis’e aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.