İncelemeler

Fujifilm X-S20 ilk incelemesi

Fujifilm, gelişmiş orta seviye APS-C aynasız modeli olan 26MP Fujifilm X-S20’yi piyasaya sürdü. Bu değiştirilebilir lensli kamera, geliştirilmiş video özelliklerine ve yeni bir vlog moduna sahiptir, ancak orijinalinden çok fazla sapmaz. X-S20, X-S10‘un derin tutuşunu, ulaşılabilir tasarımını, çok sayıda bağlantı noktasını ve gövde içi görüntü sabitleme özelliğini korur (gerçi tutma yeri daha büyük bir pili gizler), bu da hem yeni başlayanlar hem de orta düzey atıcılar için çok yönlü yeni bir kamera sağlar.

Anahtar özellikler

 • 26MP X-Trans BSI-CMOS sensörü
 • 5 eksenli gövde içi görüntü sabitleme (7 durağa kadar CIPA dereceli)
 • Sensör üzerinde faz algılama
 • 3″, 1,84M-noktalı tamamen eklemli dokunmatik ekran
 • 2,36M noktalı OLED elektronik vizör
 • 20 fps seri çekim (kırpma ile 30 fps’ye kadar)
 • 10 bit F-Log ve F-Log2 desteği ile 30p’ye kadar DCI ve UHD 4K
 • Harici mikrofon ve 3,5 mm kulaklık soketi
 • LCD kullanarak şarj başına 750 çekim
 • USB güç dağıtım desteği
 • Tek UHS-II kart yuvası
 • Wi-Fi + Bluetooth
 • FAN-001 ile uyumluluk

Fujifilm X-S20, 29 Haziran’dan itibaren yalnızca gövde için önerilen 1299$ fiyatla satışa sunulacak. Biri 1399$’a XC15-45 ve 1599$’a XF18-55 olmak üzere iki kit seçeneği sunulacak. Bu, selefi X-S10’dan 300 dolarlık bir fiyat artışı.


Atla:

Yenilikler | Nasıl karşılaştırılır | Gövde ve Taşıma | İlk izlenimler | Özellikler | Basın Bülteni


Yenilikler

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 008
Daha büyük bir mod kadranı, bir Vlog modu için yer açar.
Daha büyük düğmelere de bakmadan basmak daha kolay olmalıdır.

Spesifikasyon sayfasına hızlı bir bakış, bize Fujifilm X-S20’nin selefine çok benzediğini söylüyor. Aynı 26MP X-Trans sensörüne, biraz geliştirilmiş gövde içi sabitleme sistemine ve çok benzer bir genel tasarıma sahiptir. Ancak daha yakından bakın ve ince değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Birçok düğme ve kadran, basılmasını kolaylaştırmak için yeniden konumlandırılmış veya büyütülmüştür. Kavrama, daha büyük bir pili sığdırmak için biraz daha büyüdü. Avuç içi dayanağının altında kulaklık jakı için bir kapak bulunur. Menülere girip mod kadranını çevirdiğinizde daha fazla fark görünmeye başlar.

Video yükseltmeleri

Yükseltilmiş bir X İşlemci 5, video yeteneklerinde yeni modele en büyük desteği sağlıyor. Bu, gövde içi 4K/60 4:2:2 10 bit dahili ve açık kapılı (3:2 en boy oranı) 6,2K’nın artık masada olduğu anlamına gelir. Fujifilm ayrıca F-Log2 renk profilini de dahil ederek, kullanıcılara Fujifilm dereceli 1250 temel ISO’sunda ek bir derecelendirme durdurma potansiyeli sağlıyor. Harici bir HDMI kaydedici kullanmak istiyorsanız, kamera artık ProRes RAW veya Blackmagic’e çıkış yapabilir İstenirse ham.

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 005
Doğru aksesuarlarla, X-S20 tam özellikli bir video çekim makinesine dönüşür.

Bunun mini bir X-H2 gibi görünmeye başladığını düşünüyorsanız, doğru yoldasınız. X-S20, X-S20’nin arkasına kolayca vidalanan kameranın soğutma fanı FAN-001 ile uyumluluk sağlar. Bu modelde ayrıca bir yenilik, USB-C – 3,5 mm adaptör ihtiyacını ortadan kaldıran bir kulaklık girişidir.

Fujifilm tarafından 25°C’de (77°F) test edildiğinde zorlu 6.2K modunda yalnızca 36 dakika süren sürekli kayıt süresi, kamera için tek başına biraz sorun teşkil ediyor. FAN-001 takılıyken, çalışma süresi iki kattan fazla artarak 78 dakikaya çıkar.

Kamerada uzun süreli kaydı kolaylaştırmak için yeni bir ‘1080/60P LP’ modu tasarlanmıştır. 1,29x’lik bir kırpma ve dolayısıyla görüntü sensörünün daha küçük bir bölümünü kullanan işlemci, gruplamaya veya satır atlamaya ara verebilir; bu mod size 40°C (104°F) sıcaklıkta 32 dakika veya FAN-001 ile 78 dakika kayıt sağlar.

Vlog modu ve UAC web kamerası

Mod kadranında uygun bir şekilde bulunan Vlog modu, Fujifilm sistemine yeni bir video çekim arabirimi getiriyor. Bu, tipik içerik oluşturucu türlerinin kolay ve erişilebilir çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Dokunmatik ekrandaki Vlog düğmesine dokunduğunuzda, sabitleme, zamanlayıcı, göz/yüz algılama, ürün öncelik modu (otomatik netlemenin merceğe doğru tutulan nesnelere yapışmasını sağlayan) gibi ortak özellikler için altı hızlı erişim düğmesi elde edersiniz. yüksek hızlı kayıt geçişi ve arka plan bulanıklaştırma modu (lensi mümkün olduğunca açar). X-S20 ayrıca kullanıcıya, LCD ön izleme çevresinde kırmızı bir kutuyla veya yüksek hızlı çekim yapılıyorsa yeşil bir kutuyla filme çektiğini gösterir.

Gelecek vadeden bir YouTuber’dan çok bir Twitch yayıncısıysanız, X-S20 etkileyici bir web kamerası olarak kullanılabilir. USB-C bağlantı noktasını kullanarak kameradan 4K/60p canlı akış çıkışı alabilirsiniz. Ve eski Fujifilm modellerinin aksine, X-S20 UAC standardına bağlı olduğundan XWebcam yazılımı gerekli değildir.

Otomatik odaklama ve konu algılama iyileştirmeleri

X-S20’nin içindeki daha hızlı X İşlemci 5 sayesinde fotoğraf çekenler de ekstra yardım alıyor. Fujifilm, orijinal olarak üst düzey X-H2S modeli için geliştirilmiş gelişmiş bir otomatik odaklama algoritması eklediğini iddia ediyor, bu nedenle hareketli nesneler ve özellikle daha küçük nesneler daha yüksek güvenilirlikle yakalanmalıdır.

X-S20 ayrıca X-H2 ailesinin özne algılama modlarını da devralır. PASM veya özel modlarda bunlar ayrı ayrı seçilebilir. Hayvan, Kuş, Otomobil, Motosiklet ve Bisiklet, Uçak ve Tren modlarından birini seçebilirsiniz. Tam Otomatik modda çekim yaparsanız, kamera çerçevedeki konuyu temel alarak doğru modu tanımaya ve uygulamaya çalışacaktır.

[İndekse dön]


nasıl karşılaştırır

Vlog dostu kamera pazarı gelişirken, hibrit atıcılar, şaşırtıcı bir fiyat aralığında seçebilecekleri geniş bir model yelpazesine sahip. Burada Fujifilm X-S20’yi APS-C rakiplerinin bir kısmıyla karşılaştırdık. X-S20, fiyat açısından en üst seviyede yer alsa da, orantılı miktarda özellikle geliyor ve genel olarak iyi bir değer gibi görünüyor.

Fujifilm X-S20Nikon Z30Sony a6600Canon EOS R10
MSRP1299 dolar710 dolar1399 dolar979 dolar
Piksel sayısı26MP20.2MP24MP24MP
Sensör boyutuAPS-CAPS-CAPS-CAPS-C
Görüntü sabitlemeGövde içi + lens içiYalnızca lens (+ videoda dijital)VücuttaYalnızca lens (+ videoda dijital)
Maksimum patlama hızı8 fps (mekanik deklanşör)
20 fps (elektronik deklanşör)
11 fps (mekanik deklanşör)11 fps (mekanik deklanşör)15 fps (mekanik deklanşör)
23 fps (elektronik deklanşör)
Vizör res / mag2,36 milyon nokta
/ 0,62x
HAYIR2,36 milyon nokta / 0,71x2,36 milyon nokta
/ 0,71x
Arka ekran3,0″, 1,84M noktalı eklemli dokunmatik ekran3,0″, 1,04M noktalı eklemli dokunmatik ekran3,0″, 921K noktalı eğilebilir dokunmatik ekran3,2″, 1,04M noktalı eklemli dokunmatik ekran
Video yetenekleri6,2K/30p 3:2’ye kadar (açık kapı), UHD/DCI/60p 4:2:2 10 bitUHD/30pUHD/30p
(1,23x kırpma)
1,56x kırpmadan UHD/30p tam genişlikte UHD/60p
Video kaydıF-Günlüğü, F-Günlüğü2HAYIRS-Log (yalnızca 8 bit)HDR Güç Kalitesi
Mikrofon/Kulaklık soketleri?Evet evetEvet HayırEvet evetEvet Hayır
Pil ömrü
(LCD)
750330810350
Kart yuvası1 adet UHS II SD1x UHS I SD1x UHS I SD1 adet UHS II SD
Ağırlık491g (17.3oz)405 gr (14,3 ons)503 gr (17,8 ons)426 gr (15 ons)

Birkaç küçük özellikte en iyisi olmasına rağmen, göze çarpan bir alan olduğunu görebiliyoruz: video yetenekleri, güçlü piliyle birleştiğinde iki kat etkili hale gelen aynasız rakiplerinin sunduklarının çok ötesinde. Örneğin, Canon EOS R10 sürekli çekimde liderliğini koruyor ancak CIPA dereceli pil ömrü X-S20’nin yarısından daha az. Ucuz vlog merkezli Nikon Z30, 1080p video ihtiyacı olanlar için iyi olabilir, ancak Fujifilm’in seçeneği tamamen farklı bir sınıfta.

[İndekse dön]


Gövde ve Taşıma

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 003
X-S20, X-S10 için ölü bir zil gibi görünse de, orijinal tasarımı ince şekillerde geliştirir.

Fujifilm X-S20, görsel çekicilikten çok işlevselliğe odaklanan bastırılmış bir tarz seçen, pek de gösterişli bir kamera değil. Kompakt boyutu, DSLR tarzı tutuşu ve çift kontrol kadranı ile yaklaşılabilir; ortalama bir kamera gibi görünür. Buna uygun olarak, vücut üzerinde ayarlanan fonksiyonel dokunuşlardır. Selefi ile karşılaştırıldığında, kontrollerin çoğu daha büyük kadranlar ve daha belirgin düğmelerle genişletilirken, tatmin edici derecede tıkırtılı arka joystick korunmuştur. Eklemli dokunmatik ekran çözünürlükte küçük bir artış alırken, küçük OLED panelli elektronik vizör X-S10’daki ile aynıdır.

Aranızdaki keskin gözlüler, arka LCD’nin arkasındaki iki delik ve küçük fişi tanıyacaklardır. X-H2 modellerinden gelen X-S20, Fujifilm’in kameraya bir soğutma fanı ekleyen FAN-001 aksesuarını kabul edebilir. Bu, yaklaşık 200 ABD doları değerinde pahalı bir aksesuardır, ancak X-S20’nin varsayılan süreyi iki katına çıkarmasına ve daha yüksek sıcaklıklarda güvenilirlik sağlamasına olanak tanır.

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 006
Tutamağa eklenen gerçek bir kulaklık jakı sayesinde, siz sesi izlerken kameraya güç sağlamak için USB-C bağlantı noktası kullanılabilir.

Fujifilm, bağlantı noktası seçimi de dahil olmak üzere fotoğrafçıların X-S10 hakkında beğendiği her şeyi açıkça desteklemeye çalıştı. Şarj için güç sağlayan bir USB-C’ye, bir mikro HDMI’a ve kablolu deklanşörü de kabul edebilen 2,5 mm mikrofon jakına sahiptir. Tutma yerinde yepyeni bir 3,5 mm kulaklık terminali var. X-S10’da kullanıcıların bir USB-C – 3,5 mm adaptör kullanması gerekiyordu, ancak X-S20 kullanıcıları doğrudan takabiliyor.

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 004
Fujifilm X-S20, doğru modda tek bir şarjla 800 çekime ulaşabilen bir pile sahiptir.

Yükseltilmiş işlemcinin yanı sıra, en büyük dahili değişiklik, daha küçük olan 8,7 Wh NP-W126 pilden 16 Wh NP-W235 pile geçiştir. Bu, pil kapasitesini neredeyse iki katına çıkarır: Tek bir şarjla CIPA dereceli çekim sayısı, 325 çekimden 750’ye veya kameranın Ekonomi güç ayarı kullanıldığında 800’e kadar çıkar. Bu daha büyük pili barındırmak için, kameranın tutma yeri biraz daha geniştir, bu da kamerayı tutmayı biraz daha rahat hale getirir. Her zamanki gibi, CIPA dereceli değerin iki katına ulaşmak alışılmadık bir durum değil.

Pilin yanında yükseltilmiş UHS-II SD kart yuvası bulunur. Yalnızca bir yuvaya sahip olsanız ve aşağı yukarı aynı noktada olsanız da, yükseltilmiş arayüz, seri çekim için bir nimet olacaktır. Hızlı bir SD kartla Fujifilm, X-S20’nin 8 fps’de 1.000’den fazla JPEG veya sıkıştırılmış Raw dosyası çekebileceğini söylüyor.

[İndekse dön]


İlk izlenimler

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 001

Yalnızca fotoğraf özelliklerine bakıyorsanız, Fujifilm X-S20’nin hızlı bir yenileme olduğunu düşünerek yanılabilirsiniz. Aynı sensör, aynı seri çekim hızı, birkaç yazılım hilesi, model adına 10 ekleyin ve yeni bir kamera olan blammo. Ve fotoğraf atıcılar için fazla bir şey eklenmediği doğru. Genel görüntü kalitesi, eski X-T4’e çok benzer ve hatta X-S10’a yakın olmalıdır. (Ve evet, konu algılamalı otomatik odaklamanın oldukça güzel bir eklenti olduğunu biliyorum, ancak yalnızca bazı fotoğraf çekenlere fayda sağlıyor.)

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 010
Konu algılama modları, tren veya uçak çekerken olduğu gibi kullanışlı olabilir.
Otomatik mod, kullanıcı müdahalesi olmadan özne algılamayı uygulayabilir.
Fujinon XF 70-300mm F4-5.6 R LM | ISO 1000 | 1/1000 saniye | F5.6

Üretim öncesi bir Fujifilm X-S20 kullanılarak çekilmiştir

Bununla birlikte, yükseltilmiş pil tek başına günlük, gündelik çekim için bir ezber bozar. Bir gün X-S20’yi Olimpik Ulusal Park’ta birkaç saatlik bir yürüyüşe çıkardım ve pil göstergesindeki beş çubuktan yalnızca birini kullandım. Bu şey gücü yudumluyor. Fujifilm’in LCD kullanarak 750 ve Ekonomi modunda 800’e kadar çekim iddiasına kolayca inanırım. Bu, uygun fiyatlı aynasız bir fotoğraf makinesi için DSLR düzeyine yakın bir süredir.

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 011
26 megapiksel X-Trans sensörü biraz daha eskidir, ancak yine de canlı renklere sahip muhteşem görüntüler üretebilir.
Fujinon XF 23mm F1.4 R LM | ISO 160 | 1/3200 sn | F1.4

Üretim öncesi bir Fujifilm X-S20 kullanılarak çekilmiş

Kullanımda, biraz daha yüksek çözünürlüklü arka dokunmatik ekran harika çalışıyor ve OLED vizörü umursamadım bile. Vizörün tercih ettiğimden daha küçük hissettirdiğini kabul edeceğim; sonra tekrar, muhtemelen bu fiyat seviyesinin binlerce dolara mal olan modelinden bazı daha büyük vizörlerle karşılaştırıyorum. Düğme ve kadran düzeni, öğrenmesi ve ustalaşması basit ve biraz daha büyük kavrama, uzun süre çekim yapmayı rahat hale getiriyor. Aynasız fotoğraf makinelerinde veya tam duraklı fotoğraf makinelerinde yeniyseniz, genel olarak hoş ve kullanışlı bir çekim deneyimi bulacaksınız.

Tüm video geliştirmelerine rağmen, bu Fujifilm’in kullanımı gelecek vadeden içerik oluşturucular için hala kolaydır ve becerileriniz geliştikçe gelişmenize izin vermek için size yeterli boşluk sağlar. Bugün 4K çekim yapabilir ve ihtiyacınız olduğunda derecelendirmek için F-Log2 ve 10 bit renge geçiş yapabilirsiniz. Ham videoyu yakalamak istiyorsanız, daha sonra bir Atomos Ninja satın alma seçeneğiyle birlikte, şimdi mutlu bir şekilde dahili çekim yapabilirsiniz. Sesinizi izlemeye hazır olduğunuzda bir kulaklık ve mikrofon çiftine yükseltebileceğinizi bilerek, dahili mikrofonlarla vlog çekmeye bile başlayabilirsiniz. Bir süreliğine kamera kaydına mı ihtiyacınız var? FAN-001 eklentisini alın ve ekstra çalışma süresinin kilidini açın. Kolay erişimli Vlog modu ve tam video modu kadran üzerinde yan yana olduğundan, dalışa hazır olduğunuzda X-S20 de hazır olacaktır.

Fujifilm X S20 ilk incelemesi 007
İnanılmaz derecede benzer görünebilirler, ancak X-S20 önceki nesle göre büyük bir yükseltmedir.

Fujifilm’in daha şık, retro esintili modelleriyle karşılaştırıldığında, X-S10 tasarımı bana her zaman biraz geleneksel geldi – iyi ama heyecan verici değil. Mütevazi X-S20’nin senaryoyu tersine çevirdiğini kabul etmek zorundayım: Burada beni ilk etkileyen şey son derece heyecan verici bir özellik seti. Fazla bir şey gibi görünmeyebilir, ancak bu yeni Fujifilm gereken yere sahip.

[İndekse dön]

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.