2779157383
İncelemeler

Nikon Z30 incelemesi

Nikon Z30, akıllı telefonları veya kompakt fotoğraf makineleriyle çekim yapmaktan bir adım öteye geçmek isteyen görsel içerik oluşturucular için tasarlanmış 20.2 MP APS-C aynasız fotoğraf makinesidir. Nikon’un mevcut ‘DX’ modellerinden pek çok tanıdık öğe içerir, ancak fotoğraflardan daha çok vlog çekmeye odaklanır.

Anahtar Özellikler

  • 20,2 MP APS-C CMOS sensör
  • 30p’ye kadar 4K video
  • 120 fps’ye kadar 1080 video (yavaş çekim olarak)
  • USB gücüyle yaklaşık 2 saat video
  • Tamamen eklemli 3.0″, 1.04M noktalı dokunmatik ekran
  • tally lambası
  • Daha belirgin bir REC düğmesiyle yeniden düzenlenmiş düğmeler
  • Tek UHS-I SD kart yuvası

Z30, yalnızca gövde için 709,95 ABD Doları veya katlanabilir 16-50 mm F3,5-6,3 VR lensi ile 849,95 ABD Doları karşılığında mevcuttur. 50-250mm F4.5-6.3 VR ekleyen iki lensli bir kitin fiyatı 1149,95 dolar. Bir Røde Videomicro shotgun mikrofonu, ML-L7 Bluetooth uzaktan kumanda ünitesi ve Smallrig mini tripod/selfie tutacağı içeren bir ‘Creators Aksesuar Kiti’ 149 ABD Dolarıdır.


Atla:

Z30 nedir? | Kimin için? | Gövde ve Kullanım | Vlog için nasıl? |
Görüntü Kalitesi | Sonuç | Puanlama | Özellikler


Z30 nedir?

Nikon Z30 incelemesi

Z30, Nikon’un şirketin Z montajını kullanan üçüncü APS-C aynasız kamerasıdır. Nikon tarafından ‘DX’ olarak adlandırılan bu daha küçük sensör modellerinin tümü genç içerik oluşturucuları hedef aldı, ancak Z30, vlog ve video akışına vurgu yaparak bu amaca en bağlılığı gösteriyor.

Kavramsal olarak Sony’nin ZV-E10 modeline çok benziyor . Her ikisi de APS-C sensörleri etrafında inşa edilmiştir ve operatörün çektikleri fotoğraf ve videolarda görünmesini sağlamak için eklemli ekranlara sahiptir. Her ikisinin de üst plakalarına yerleşik stereo mikrofonlar ve ‘ölü kedi’ ön camlarına takma seçeneği vardır (Nikon için 10 dolarlık bir aksesuar olan Sony’ye dahildir).

6419404809

Yine de üç temel şekilde farklılık gösterirler. Birincisi, Z30 kırpma olmadan 30 fps’ye kadar 4K video çekebilirken, Sony ZV-E10 kırpmadan önce yalnızca 24 fps’ye kadar çekim yapabilir, bu da vlog için ideal geniş açılı görünümü elde etmeyi zorlaştırır. İkincisi, Z30’da bir kulaklık bağlantı noktası yok, bu da sesin ekran seviyeleri kullanılarak izlenmesi gerektiği anlamına geliyor.

Son olarak, ZV-E10, çekim sonrası düzenleme için çoklu Günlük profilleri dahil olmak üzere çok çeşitli video odaklı renk seçenekleri içerirken, Z30’un daha basit bir ‘Düz’ profili vardır. Pratikte bu daha az karmaşıktır, ancak aynı zamanda düzenleme sırasında videoyla çalışmanın daha kolay olduğu anlamına gelir.

9445348029
Nikon Z50 (solda) ve Nikon Z30 (sağda).

Aynı 20MP APS-C CMOS sensörünü kullanan Nikon’un Z50 ve Z fc’sinin aksine, Z30’da 30 dakikalık kayıt sınırı yoktur. Nikon, kameranın USB-C bağlantı noktası üzerinden güç sağlarsanız yaklaşık 125 dakikalık 1080 çekim kaydedeceğini söylüyor. 4K muhtemelen 25°C’de yaklaşık 35 dakika sonra duracaktır.

Nikon Z30Sony ZV-E10Apple iPhone 14 ProGoogle Piksel 7 Pro
MSRP
(Kit yakınlaştırma ile)
710$ (gövde), 850$ (16-50 mm lens ile), 1050$ (16-50 ve 50-250 mm lensler ile)700 ABD Doları (yalnızca gövde), 800 ABD Doları (16-50 lens ile)999$ (128GB)899 $ (128 GB)
Görüntü sabitlemeYalnızca lens
(+ videoda dijital)
Yalnızca lens
(+ videoda dijital)
Sensör kaydırma (arka kameralar)Sensör kaydırma (arka kameralar)
Otomatik odaklama TürüHibrit AF (aşama algılama ve kontrast algılama)Hibrit AF (aşama algılama ve kontrast algılama)Faz algılama ve LIDAR AFFaz algılama ve LIDAR AF
Ekran (Dokunmatik Ekran)3″ 1,04M noktalı tam eklemli LCD3″ 920K noktalı tam eklemli LCDSabit 6.1″ (2556x1179px OLED)Sabit 6,7″ (3120×1440 piksel OLED)
USB ŞarjEvetEvetSıralama (Yıldırım)Evet
Video özellikleri4K/30p’ye kadar4K/30p’ye kadar (1.2x kırpma ile), 4K/24p tam genişlik4K/60p’ye kadar (Dolby Vision HDR)4K/60p’ye kadar (10 bit HDR)
Medya FormatıSD (UHS-I)SD (UHS-I)Dahili/BulutDahili/Bulut
Mikrofon SoketiEvetEvetHayır (adaptör ile mümkündür)Hayır (adaptör ile mümkündür)
Kulaklık soketiYokEvetHayır (adaptör ile mümkündür)Hayır (adaptör ile mümkündür)
Ağırlık405 gr343 gr206 gr212 gr

Kimin için?

3596016512

Z30, kompakt bir form faktöründe sağlam 4K/30p ve makul bir odak uzaklığı aralığı isteyen vlogger’lar ve video içerik oluşturucuları için kit lensi ile birlikte kullanıldığında parlar. Video kalitesi, çoğu durumda mevcut amiral gemisi akıllı telefonların (Apple’ın iPhone 14 Pro ve Google Pixel 7 Pro gibi) sunduğundan çok daha iyi olmayacak. Ancak Z30, döndürülebilir ekranı, daha fazla çok yönlülük için özelleştirilebilir düğmeleri ve kontrolleri ve özel bir donanıma ihtiyaç duymadan harici bir mikrofonu hızlı bir şekilde açma yeteneği ile yaşam kalitesinde bir iyileştirme olacaktır.

Nikon ayrıca bunu oyunlarında ve canlı yayınlarında daha iyi video kalitesi isteyen yayıncılar için bir çözüm olarak konumlandırıyor, ancak bunun olduğunu görmüyorum. Düzenli olarak çoğunlukla sabit bir konumda kalacak bir web kamerası yedeği aradığınızı varsayalım. Bu durumda, kullanılmış bir Sony a6XXX serisi fotoğraf makinesi veya bir Canon EOS-M modeli kullanmanız daha iyi olur. Her ikisi de uygun fiyatlı bir lensle bir tripoda monte edilebilir ve Z30’un perakende fiyatından çok daha düşük bir fiyata benzer görüntü kalitesi sunar.

Gövde ve Kullanım

6478228454

Z30, EVF’si kesilmiş bir Z50 gibi görünebilir, ancak Nikon, onu vlog için çok daha kullanıcı dostu bir kamera haline getirmek için birkaç önemli ayrıntı ekledi. En dikkat çekici eklemeler, tam eklemli ekran, daha büyük bir kayıt düğmesi ve kameranın önündeki tally lambasıdır. Bunlar birlikte, çerçevelemeden tahminde bulunmayı ortadan kaldırarak ve kayıt yapıp yapmadığınızı bilerek kamerayı selfie tarzı video çekmek için daha sezgisel hale getirir.

Z30 ile hem kameranın arkasında etrafınızdaki dünyayı yakalarken hem de kamerayı kendi kendinize açtığınızda çekim yapmak çok keyifli. Bunu başarmak kolay değil, ancak Nikon, kameranın arkasında veya önünde olun, kullanımı eşit derecede rahat hale getirmek için kameranın hem önündeki hem de arkasındaki düğmeleri, kadranları ve arayüzü iyi dengeledi.

3268819939

Nikon’un içerdiği düğme seçimi, bu boyuttaki bir fotoğraf makinesinde isteyebileceğiniz tüm özelleştirmeleri sunmaya yetiyor ve menüde kaybolmadan gezinmek kolay. İki özelleştirilebilir kadranın yerleşimini özellikle beğendim: biri deklanşörün altındaki tutma yerinin ön tarafında ve kameranın arkasında başparmağınıza yakın bir omuz kadranı. Çekim yaparken tam ihtiyacım olan yerdeler ve kamerayı tek elimle tutarken ortalığı karıştırmam gerekmiyor.

Medya, kameranın altındaki pilin yanında bir UHS-I SD kartında saklanır. Bu, yana monte edilmiş bir kart yuvası kadar kolay erişilemez, ancak tripod yuvasından yeterince uzakta, bir tripod veya plaka takılı olsa bile pili ve hafıza kartını çıkarabilmeniz gerekir.

Vlog için kullanmak nasıl bir şey?

7374802547
Røde Videomicro shotgun mikrofon takılı Nikon Z30.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde üreticiler, özellikle hibrit içerik oluşturucular için yapılmış kamera modelleri yayınladılar. Nikon, Z50 ve Z fc APS-C kameralarını bu modeller arasında sayarken, Z30 şirketin şimdiye kadarki en video odaklı modeli.

Dahil edilen kit lens, saygın bir odak uzaklığı aralığı sunar, ancak biraz daha genişlediğini görmek güzel olurdu. En geniş noktasında, lens 24 mm eşdeğeri sağlar. odak uzaklığı. Çoğu kullanım durumu için yeterince geniş olsa da, daha geniş ucun 20 mm eşdeğerinde başladığını görmek güzel olurdu. odak uzaklığı, Sony’nin yakın zamanda piyasaya sürülen sabit lensli ZV-1F‘sinde bulacağınız gibi . Z30, sensörün tüm genişliğini kullanarak çekim yapıyor, ancak elektronik görüntü sabitlemeyi (1.23x kırpma) kullanırsanız, bu 24 mm etkin bir şekilde 30 mm olur ve bu, selfie tarzı bir video için biraz dardır.

Otomatik odaklama, vlog tarzı içeriğe ayak uydurmakta sorun yaşamadı. Yüz/Göz AF, parlak ve karanlık ortamlarda iyi çalıştı ve kameradan biraz uzak kaldığımda bile hızla gözüme kilitlendi.

AF, bir konu çerçevenin en az %10’unu kapladığı sürece, diğer hareketli nesneleri çekerken iyi performans gösterdi. Bununla birlikte, bundan daha küçük ve izleme, çerçeveden hızlı bir şekilde geçiyorsa, bazen özneyi kaybedebilir. Bu, daha geniş odak uzunluklarında daha belirgindi, ancak daha geniş odak uzunluklarında daha fazla odakta olduğunuz için çok fazla bir sorun olmadığı kanıtlandı, bu nedenle AF’deki hafif hıçkırıklar o kadar belirgin değildi.

Yüz/Göz AF, hem aydınlık hem de karanlık
ortamlarda iyi çalıştı ve kameradan biraz
uzaklaştığımda bile hızla gözüme kilitlendi.

Pil ömrü, Nikon’un tahminlerine göre sağlam ve doğru hedefte olduğunu kanıtladı. Nikon’a göre, EN-EL25 pil yaklaşık 75 dakikalık video çekecektir. 4K/30p video çekerken ortalama 65 dakikalık pil ömrü elde ettim ve bu nispeten daha soğuk havalardaydı ve bu da performansı engelleyebiliyordu.

7552624698

Z30’un USB-C şarjı vardır ve bu yeni bir konsept olmasa da, videonun pili ne kadar çabuk tükettiği düşünüldüğünde, vlog çekerken pili hızlı bir şekilde doldurma seçeneğine sahip olmak, fotoğraf çekiminden çok daha faydalıdır. Çekimler arasında USB pil takımımı çantamdaki Z30’a bağlamak ve bir dahaki sefere ihtiyacım olduğunda kullanıma hazır hale getirmek kolaydı.

Daha hızlı şarj süreleri görmek isterdim (kıyaslamam 6,35 W’ta zirveye ulaştı), ancak daha yüksek watt verimi, daha fazla ısı anlamına gelir ve bu, onunla çekim yapmanız gerektiğinde kamera performansını etkileyebilir.

Z30 Charging
Z30’u USB-C üzerinden şarj etmek çok kullanışlı ve yapması kolaydır.
Uber inekler için şarj istatistikleri gösterilir (kim olduğunuzu bilirsiniz).

Vlog çekerken çekim yapmak denklemin sadece bir parçası. Ayrıca post prodüksiyonunuz da var ve görünüşe göre Nikon, yeni Nikon Flat renk profiliyle reklam öğelerinin tutunması için güzel bir iş akışı oluşturmuş. Bu düşük kontrastlı, düşük doygunluk ön ayarı, daha karmaşık Günlük profilleri ve LUT’ler (arama tabloları) ile uğraşmak zorunda kalmadan post prodüksiyonda videonuzu renk derecelendirmesi için ek esneklik sağlar.

Nikon’un ‘Düz’ Picture Control renk profili, fotoğraflar için de kullanılabilir. Bu, fotoğraflarınızın estetiğini videolarınızla eşleştirmeyi kolaylaştırma avantajına sahiptir. Makaraları ve Kısa Filmleri çekmek için kullandığınız kamera aynı zamanda küçük resimler ve hareketsiz görüntüler çekmek için de kullanılabilir ve bu görüntüler, sayısız saatlerce renk eşleştirmek zorunda kalmadan benzer görünür.

Görüntü Kalitesi

DSC 0099
Z30, iyi bir sensör etrafında inşa edilmiştir, bu da onu hem fotoğraf hem de video için güçlü bir seçim haline getirir.
Nikkor 16-50mm F3.5-6.3 VR @ 18mm | ISO 100 | 1/250 sn | F5.6
Fotoğraf: Richard Butler

Nikon Z30, Nikon Z50 ve Z fc’de bulunan aynı 20.2MP sensörü kullanır. Nikon’un D500 DSLR’sinde kullanılan sensörün yalnızca güncellenmiş bir versiyonu olsa da, sağlam Raw performansı ve iyi JPEG’leri ile kendine ait.

Gün ışığında veya iyi aydınlatılmış sahnelerde, görüntüler harika ayrıntılarla keskindir. ISO’yu yükseltmeniz gerekebilecek düşük ışıklı sahnelerde, dinamik aralık iyi korunur ve gürültü iyi kontrol edilir, ancak ikincisi bazen düşük kontrastlı ayrıntıların biraz bulaşması pahasına gelebilir.

Yine de, bir bütün olarak, Z30, Z50’de kullanılan aynı sensörü kullandığı göz önüne alındığında, beklediğiniz gibi bir performans sergiliyor. Daha fazla ayrıntı okumak isterseniz, Z50 incelememize göz atın.

Sonuç

2779157383
BeğendiklerimizSevmediklerimiz
Kompakt
Mükemmel ergonomi ve menü sistemi
4K/30p videoyu temizleyin
Yakından hızlı AF performansı
Harici mikrofonlar için 3,5 mm bağlantı noktasına sahip iyi yerleşik stereo mikrofon
Çok yönlü kit lensi
Kulaklık girişi yok
Sensör stabilizasyonu yok
Sınırlı lens seçenekleri
Selfie modunda sesi izlemenin görsel bir yolu yok

Nikon Z30, ne anlama geldiğini mükemmelleştiren kompakt ve yetenekli, değiştirilebilir lensli bir fotoğraf makinesidir: gündelik vlog çekimi. Başlamak göz korkutucu değildir, ancak içerik oluşturma iş akışınıza uymasını sağlamak için yeterli özelleştirme sunar.

Değiştirilebilir lens tasarımı şu anda sınırlıdır, çünkü Nikon’un ‘DX’ Z-mount lens seçenekleri 16-50mm F3.5-6.3 VR kit lensinin dışında şimdilik kıttır. Nikon’un bir adet 12-28mm eşdeğeri vardır. power zoom (PZ) lens ve iki ana lens (24mm ve 36mm eşdeğeri) üzerinde çalışıyor, ancak bunlar henüz ne zaman varabilecekleri konusunda net bir zaman çerçevesi ile piyasaya çıkmadı.

ZV-E10, Sony’nin güçlü E-mount ekosistemi sayesinde optik bölümünde daha fazlasını sunar ancak daha az ergonomiktir ve sinir bozucu 1.2x dijital kırpmanın 30 fps çekmesini istemiyorsanız çekim yaparken 4K/24p ile sınırlıdır ve ilgili kit lensleriyle iki kameranın neredeyse aynı olduğunu düşünürsek, 800 $’lık fiyat, daha fazla lens seçeneği arıyorsanız veya uygulamalı tarzda videolar için Ürün Vitrini özelliğini istemiyorsanız, Z30’u tercih edin.

Mobil cihazlara gelince, Z30, döner ekranı ve sağlam bir özelleştirilebilir düğme ve kadran seçimi sayesinde şüphesiz en iyi akıllı telefondan bile daha keyifli bir çekim deneyimi sunacak. Düşük ışıkta çekim dışında video kalitesi mutlaka o kadar iyi olmayacak. Yine de çıkarılabilir medya, uzun içerik çekerken daha büyük dosyalarla çalışmayı kolaylaştırır. Bunun cebinizden ekstra 800$’a değip değmeyeceği, sonuçta bir içerik yaratıcısı olarak kişisel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Puanlama

nikon z30 puanlama

Dizine geri dön

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.