İncelemeler

Panasonic GH6

2009’da piyasaya sürüldüklerinden beri Panasonic GH serisi kameralar, düzenli olarak hem fotoğraf hem de video çeken görüntüleme uzmanları arasında bir kült takipçisi olmuştur. Yine de GH6’nın piyasaya sürülmesiyle, bu kameranın artık kameramanlara fotoğrafçılardan daha uygun olup olmadığını sormak gerekiyor mu?

Panasonic GH6

Dizayn

Panasonic GH6, şüphesiz piyasadaki en büyük ve en cesur Micro Four-Thirds kameralardan biridir. 823 gram ağırlığındaki GH6, GH5‘ten 100 gram daha ağır ve birkaç tam çerçeve kamera da. Sensörün arkasındaki yeni bir soğutma fanı sayesinde, gövde ve kavrama da daha fazla derinliğe sahip, bu da birçok fotoğrafçının ilgisini çekmesi gerekiyor.

Magnezyum alaşımlı gövde ayrıca hava koşullarına ve donmaya karşı dayanıklıdır ve -10 ºC ile +40ºC arasındaki koşullarda çalışabilir .

gh6 h

Üst güverte, EVF’nin solunda bir Sürüş Modu kadranı ve sağda bir Pozlama Modu kadranı ile önceki GH modellerine benzer. Deklanşörün hemen arkasındaki üç düğme Beyaz Dengesi, ISO ve Pozlama Telafisi’ne hızlı erişim sağlarken arka panelde Kontrol Kadranı ve Joystick daha iyi ergonomi için yeniden konumlandırıldı.

Ayrıca arka panelde yapılan bir yenilik de, kritik çekim koşullarında hiçbir şeyin yanlışlıkla çarpmaması için joystick, menü düğmeleri ve ön ve arka kadranlar dahil tüm kontrolleri kilitleyebilen bir Kilitleme koludur.

lumix gh6 card slot 1536x864 1

GH5 gibi, GH6 da çift hafıza kartı yuvasına sahiptir, ancak iki SD yuvası yerine GH6’da bir SD ve bir CFExpress kart yuvası vardır; CFExpress kartları, yüksek kaliteli video formatlarını yakalamak için gerekli olan 1800MB/s veya daha yüksek yazma hızları sunar, ancak bu kartlar aynı zamanda SD kartlardan önemli ölçüde daha pahalıdır.

3.680.000 Nokta OLED Elektronik Vizör, önceki GH5 modeliyle aynı çözünürlüğe sahipken, 1.840.000 Nokta Serbest Açılı Eğilebilir Dokunmatik LCD, hafif bir çözünürlük iyileştirmesi sunuyor. 60hz daha fazla pil kullanmasına rağmen monitör yenileme hızı 30hz veya 60hz olarak ayarlanabilir.

LCD panel 30º ve 45º’ye kadar yukarı eğilebilir veya ekran ayrıca eğilebilir ve dışa doğru döndürülebilir, bu da dikey olarak yüksek veya düşük açılarda çekim yaparken kullanımı kolaylaştırır. 

lumix gh6 press 1 1300x750 1

Sensör

GH6 için büyük bir övünme, bugüne kadar Four-Thirds pazarında mevcut olan en yüksek çözünürlüklü sensöre sahip olan yeni bir 25.2 MP Live MOS sensörüdür. Sensör, gelişmiş bir dinamik aralık için her piksel konumunda çift kazançlı okumalara sahiptir ve yeni bir “düşük geçiş filtresi olmayan” tasarım, sensörün gelişmiş keskinlik ve ayrıntı yakalamasını sağlar.

Önceki modellerde olduğu gibi, GH6 sensörü, artık fotoğraf çekerken 7,5 durağa kadar hareket düzeltmesi sağlayan beş eksenli bir görüntü sabitleyiciye monte edilmiştir (GH5’in 6,5 durak telafisinden daha fazladır).

panasonic gh6 pic 4
Çoğu Four-Thirds fotoğraf makinesinden daha büyük ve ağır olmasına rağmen, GH6, ara sıra yapılan bazı sokak fotoğrafçılığı için hala kolayca taşınabiliyor.
Bu görüntü, 23 mm ayarında 12-60 mm kit lens kullanılarak yapılmıştır;
pozlama f4 800ISO’da 1/30’du.

Görüntü sabitleyicinin hareketi telafi etmek için Four-Thirds sensörünü APS-C ve tam çerçeve sensör kadar kaydırması gerekmediğinden, GH6 ayrıca elde video çekerken titremeleri ve hareketi dengelemede son derece iyidir. bu kamera ile gerçekten bir gimbal a ihtiyacınız olmadığı nokta.

GH6 ayrıca “Çoklu çekim” modunda 100 Megapiksel JPEG ve RAW görüntüler de yakalayabilir – yaklaşık bir saniye içinde kamera dört görüntü (elde çalışırken) veya sekiz görüntü (tripod modunda) çeker ve dosyalar daha sonra kamerada tek bir büyük RAW görüntüye enterpolasyon yapılır.

panasonic gh6 pic 5
7,5 duraklı devasa görüntü sabitleme ile, GH6 ile nispeten düşük deklanşör hızlarında fotoğraf çekmek oldukça kolaydır.
Bu fotoğraf, 38 mm ayarında 12-60 mm kit lens kullanılarak f9, 800ISO’da saniyenin 1/8’inde çekildi.

Bu teknik, büyük baskılar yapmayı sevenler için mükemmeldir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için gerçekten sağlam bir tripod üzerinde çalışmanız ve manzara gibi statik nesnelerin fotoğrafını çekmeniz gerekir.

Hızlı Yakalama

GH6 ayrıca önceki GH5 modelinin iki katı işlem gücü sağlayan yeni bir Venus motoruna sahiptir. Bir CFExpress kartının oldukça yüksek yazma hızlarıyla birleştiğinde, GH6, mekanik deklanşörü kullanarak RAW modunda saniyede 14 kareye kadar ve elektronik obtüratörü kullanarak RAW modunda saniyede 75 kareye kadar yakalayabilir.

Yakalama hızları etkileyici görünse de, sınırlayıcı faktör Otomatik Odaklanmadır; GH6 hala Panasonic’in DFD “Odaklanmadan Derinlik” kontrast tabanlı AF sistemine güveniyor ve bu, tahmine dayalı aşama algılama kullanan bazı yeni AF sistemleri kadar hızlı değil.

GH6, yalnızca saniyede 8 kareye kadar olan hızlarda sürekli olarak otomatik netleme yapabilir; bunun üzerinde Tek AF veya Manuel Odaklama modlarında odaklanmanız gerekir.

panasonic gh6 pic 2
Panasonic GH6, hayvanlar, insan ve göz algılama ayarları dahil olmak üzere çok çeşitli AF algılama seçeneklerine sahiptir.
Bu görüntü, Panasonic Leica 200mm f/2.8 lensli ve 1.4 kat dönüştürücülü GH6 kullanılarak yapıldı ve 35mm formatında 560mm’ye eşdeğer bir odak uzaklığı sağladı.
Pozlama, f4.5, 400ISO’da 1/1250 idi.

Video

Şüphesiz, GH6 video yakalamada üstündür; MP4 ve MOV formatlarında 60 fps’ye kadar 5,7K ve şimdiye kadar yalnızca profesyonel video kameralarda bulunan bir RAW video formatı olan ProRes 10-bit’te 30 fps’de 5.7K yakalayabilir.

Sensörün hemen arkasındaki soğutma fanı (depolama ortamını soğutmak için tasarlanmış) sayesinde GH6, kameraya bağlı yeterli belleğe ve güce sahip olduğunuz sürece süresiz olarak video kaydedebilir. Ayrıca GH6’yı video için mükemmel yapan, bu kamerayla elle çekim yapmayı çok kolaylaştıran görüntü sabitleme özelliğidir.

Sonuç

Fotoğraf açısından, GH6, sınırlamaları dahilinde çalışmaya hazırsanız, çok yetenekli bir kameradır. 25MP sensör, 100MP Çoklu Çekim modunu kullanmadan bile büyük ayrıntıları yakalayabilir ve sensörün çift kazanç sistemi, yaklaşık 1600-ISO’ya kadar düşük ışıkta gürültüyü iyi, yönetilebilir bir seviyede tutar.

Fotoğrafçıların hayal kırıklığına uğrayabilecekleri yer, hızlı hareket eden nesneleri yakalamak için otomatik odaklamaya güvendikleri zamandır. RAW modunda çekilen görüntülerde de biraz düzlük var ve bu kameradaki pil ömrü de oldukça sınırlı (330 fotoğraf için derecelendirildi), o kadar ki muhtemelen bir yedek taşıyacağım.

Yine de video çekmeyi seven fotoğrafçılar için GH6 şu anda piyasadaki en iyi kameralardan biri. ProRes’te 5.7K çekim yeteneği harika, özellikle de video prodüksiyonu konusunda ciddiyseniz ve araçları ve menü seçeneklerini keşfettikçe bu kameranın neredeyse her şeyi yapabildiğini keşfedeceksiniz.

Gövde ⭐️⭐️⭐️⭐️

GH6, piyasadaki en sağlam Micro Four-Third kameralardan biridir ve herkese uygun olmasa da, büyük bir tutuş ve erişimi kolay kontroller tercih eden fotoğrafçılara hitap edecektir.

Özellikler  ⭐️⭐️⭐️⭐️

7.5 duraklı görüntü sabitleme özelliğine sahip 25 MP sensör (100 MP RAW dosyalarını yakalayabilir) ve ayrıca Pro Res’te 5,7K video yakalama özelliği GH6’yı harika bir hibrit kamera yapar.

Otomatik odaklama  ⭐️⭐️⭐️

Panasonic’in “ Defokustan Derinlik” AF sistemi, GH6 için gerçekten yeterince hızlı değil. Otomatik odaklama çoğu durumda yeterince iyi çalışır, ancak kameranın etkileyici yakalama oranlarına ayak uydurabilseydi daha etkileyici olurdu. 

Görüntü Kalitesi  ⭐️⭐️⭐️⭐️

Çift kazançlı sensör, 1600-ISO’ya kadar gürültüyü yönetme konusunda iyi bir iş çıkarıyor ve kenar yumuşatma filtresinin olmaması da görüntülere daha iyi netlik ve kalite sağlıyor. RAW dosyaları biraz cansız hissediyor

Video ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Bu kamerayla video çekmek, özellikle tüm seçeneklerinizi öğrenmek için zaman ayırırsanız çok kolaydır. GH6 ile tam anlamıyla bir film çekebilirsiniz. 

Paranın  Karşılığı ⭐️⭐️⭐️⭐️

Harika fotoğraflar çekmek gerçek tutkunuzsa, muhtemelen bu fotoğraf makinesi size göre değildir. Fotoğraf çekmek kadar film çekmeyi de seviyorsanız, GH6 harika bir yatırımdır.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu