İncelemeler

Nikon Z9 ilk incelemesi

Nikon Z9, 45,7 MP tam çerçeve profesyonel bir spor aynasız fotoğraf makinesidir: endüstrinin en büyük oyuncularından birinden yüksek hızlı, 8K çekim niyet beyanı.

Nikon, hızlı okunan, yığılmış bir CMOS sensör etrafında profesyonel düzeyde aynasız bir fotoğraf makinesi inşa eden üçüncü marka oldu ve pazar aynasıza geçerken bunun da bir marka olma niyetinin olmadığını göstermeye kararlı görünüyor.

Z9, bu sınıftaki mekanik deklanşörü tamamen terk eden ilk fotoğraf makinesi ve özellikle video açısından, Nikon’un açık ara en iddialı kamerası.

Temel Özellikler

 • 45,7 MP Yığılmış CMOS sensör
 • 30 fps JPEG çekimi
 • 20 fps Raw çekim (1000’den fazla sıkıştırılmış Raw için)
 • 11 MP çözünürlükte 120 fps JPEG çekim
 • ProRes 422 HQ seçeneğiyle 8K/30p yakalama ve 8K’dan 4K
 • f/w ile eklenecek 8K/60p, 12-bit 8K N-Raw ve 4K ProRes RAW
 • Dahili 10-bit N-Log ve HLG yakalama
 • Azaltılmış gecikme ve daha fazla parlaklık ile 3,69M nokta OLED EVF
 • Çok yönlü eğimli XM nokta arka LCD
 • İkiz CFexpress Tip B kart yuvaları
 • Tam zamanlı elektronik deklanşör kamerası
 • Sensörü korumak için sensör kalkanı

Nikon Z9, 2021’in sonundan önce (en azından ABD’de), yalnızca gövde için önerilen 5500 $ fiyatla satışa sunulacak.


Git:
Neler Yeni | Nasıl karşılaştırır | Gövde ve kontroller | İlk izlenimler
Örnek Galeri | Teknik Özellikler


Neler Yeni

Yığılmış CMOS sensör

Nikon Z9
Nikon Z9 ilk incelemesi

Nikon bir süre önce Z9’un seri çekim hızı, okuma hızı, AF güncellemeleri ve video performansı için getirdiği tüm hız avantajlarıyla bir Yığılmış CMOS sensör etrafında kurulacağını söylemişti. Ancak bu ilk açıklama, bir sensörün ne kadar iddialı olacağını netleştirmedi.

Sensör, düşünebildiğimiz tüm tam çerçeve kameralar arasında en hızlı okuma hızını sağlayarak 1/200 sn’lik bir flaş senkronizasyonuyla sonuçlanır (birçok mekanik deklanşörün yönetebileceği kadar hızlı). Ancak, heyecan verici bir şekilde, Z7 fotoğraf makinelerinde kullanılan sensörle tam olarak aynı piksel sayısına ve 64’lük aynı taban ISO’ya sahiptir. Bu, fotodiyotların tasarımının çok benzer, ancak daha sofistike olmasını mümkün kılar. okuma devresi İlk izlenimlerimiz, dinamik aralığın Z7 II’nin hemen arkasında durduğunu gösteriyor.

Otomatik Odaklama

‘Yığılmış CMOS’, en yeni nesil profesyonel aynasız kameraların temelini oluşturan temel donanım değişikliği haline geldiği gibi, makine öğrenimi tarafından eğitilen konu tanıma algoritmaları, tanımlayıcı yazılım ilerlemesi olduğunu kanıtlıyor.

Z9, insanlar, hayvanlar ve araçların tümüne kamera tarafından öncelik verilebilen Canon EOS R3’ünkine benzer bir dizi nesneyi tanımak üzere eğitilmiştir. Canon gibi Nikon da gözleri, yüzleri ve gövdeleri tanımak üzere eğitildi, böylece aynı kişiye odaklanmayı sürdürebilir ve en alakalı ayrıntıya odaklanabilir. Hayvanlar açısından, algoritma kedileri, köpekleri ve kuşları tanıyabilirken, araç ayarı uçaklarda, trenlerde, bisikletlerde ve motosikletlerde nasıl eve girileceğini bilir.

Nikon, Yığılmış CMOS sensörünün ve Z montajının daha hızlı veri çıkışının birleşiminin, kameranın saniyede 120 AF hesaplamasını işlemesine ve iletmesine olanak tanıdığını söylüyor.

z8 af

Olympus, Canon ve Sony’nin karşılaştırılabilir çoklu konu sistemlerinden farklı olarak, Nikon sistemi, hangi tür nesneyi çektiğinizi belirtmenizi gerektirmez. Tanıyabileceği herhangi bir konu türü için sahneyi değerlendirecek bir ‘Otomatik’ konu modu sağlar. Kameranın yanlış nesneyi seçmemesini istiyorsanız, ayrı Kişiler, Hayvanlar ve Araçlar ayarları vardır, ancak çoğu zaman, nereye doğrultursanız onu izlemeye hazırdır. Ayrıca kameranın konu tanıma sistemini devre dışı bırakmak için bir ‘Kapalı’ seçeneği de bulunmaktadır.

3D Tracking Eye detected
3D İzleme, konu tanıma sistemiyle birlikte çalışır ve AF noktanızın yakınında tanınan konuların etrafına gri bir kutu çizer. En yeni algoritmalar, sahnede henüz test ettiğimiz tüm kameralardan daha küçük olan gözleri ve yüzleri algılayabilir.

Z9’a yapılan diğer önemli ekleme, Nikon’un Z serisini ilk piyasaya sürdüğünden beri istediğimiz bir şeydi: aynasız bir Nikon’da ‘3D İzleme’nin gelişi. Z9’un uygulaması tam olarak şirketin DSLR’lerinde olduğu gibi görünüyor ve davranıyor: C-AF’yi başlattığınızda altındaki her şeyi inatla takip edecek küçük bir kare kutu sunuyor. Muhtemelen deneyimleyeceğiniz tek fark, AF noktasının artık merkezi bir AF dizisinin sınırları içinde olmak yerine tüm sahneyi kapsayabilmesi ve daha güvenilir olmasıdır, artık konu tanıma seçiminiz tarafından desteklenmektedir. Konu tanımayı devre dışı bıraktıysanız, sistem mesafe ve renk bilgilerini kullanarak seçtiğiniz konuyu izlemeye devam edecektir.

Senkro VR

Önceki Z serisi gövdelerden farklı olarak Z9, gövde içi stabilizasyonunu VR lenslerindeki stabilizasyon ile birleştirme becerisi kazanır. Önceden kamera eğim ve sapma hareketinin sorumluluğunu merceğe veriyordu, ancak Z9 her iki sistemi de senkronize bir şekilde kullanabiliyor (Panasonic, Olympus, Canon ve Fujifilm tarafından yapıldığı gibi).

Başlangıçta, bu ‘Sychro VR’ modu yalnızca Z MC 105mm F2.8 VR ve yeni duyurulan Z 100-400mm F4.5-5.6 VR S, Nikkor Z 70-200mm F2.8 VR S ile kullanıldığında kullanılabilecektir. Bekleyen bir FW güncellemesinden sonra gelen destek.

Sürekli Çekim

Nikon Z9, saniyede 30 kareye kadar JPEG patlamaları çekebilir ve bu, Sony’nin a1 ve (düşük çözünürlüklü) Canon EOS R3’üyle aynı seviyeye getirir. Ancak, Raw çekmek istiyorsanız, maksimum kare hızı saniyede 20 kareye kadar düşüyor. Bir Yığılmış CMOS kameradan beklediğiniz gibi, kamera fotoğraf çekerken karartma olmaz, bunun yerine çekim yaptığınızda size haber vermek için kullanabileceğiniz çeşitli ekran ve ses göstergeleri vardır.

JPEG çekiyorsanız veya yeni HE Raw sıkıştırma seçeneğini kullanıyorsanız, kameranın arabelleği, kameranın 1000 karenin üzerinde bu hızda çekim yapmasına izin verecek kadar derindir. Hangi konuda…

Raw sıkıştırma seçenekleri

Nikon, Z9’un kolayca üreteceği çok sayıda büyük dosyayla başa çıkmak için iki yeni Raw sıkıştırma seçeneği ekledi. Varsayılan seçenek kayıpsız bir sıkıştırma modudur, ancak bunun yanında iki ‘Yüksek Verimli’ sıkıştırma seçeneği vardır. ‘HE*’ modu, dosyaları sıkıştırılmamış verilerin yaklaşık 1/2 boyutunda sunar ve daha sıkıştırılmış ‘HE’ dosyaları genellikle boyutun yaklaşık 1/3’ü kadardır.

Nikon bize sıkıştırmanın nasıl çalıştığına veya dosyalar üzerinde nerede etkisi olabileceğine dair herhangi bir ayrıntı vermedi, bu yüzden Raw desteğine sahip olduğumuzda buna bakacağız.

Video

Nikon Z9 Product Images 25 resized
Nikon Z9 ilk incelemesi

Hızlı okuma sensörünün her zaman Z9’un video performansına yardımcı olması muhtemeldi, ancak Nikon, teknik özellikler sayfasında iyi görünmek yerine kullanılabilir modlar sunduğundan emin olmak için çok çaba sarf etti. Örneğin, Log çekimlerini dahili olarak yakalayabilen ilk Nikon fotoğraf makinesi olur.

Lansmanda kamera, 8K/30p, 30p’ye kadar aşırı örneklenmiş 4K (8K çekimden) veya sensörün tam genişliğinden alınan 120p’ye kadar daha az ayrıntılı 4K (çizilmiş veya satır atlamalı) sunacak. Bu yetenekler, 2022’de vaat edilen bir ürün yazılımı güncellemesiyle genişletilecektir. İlk başta, H.264, H.265 veya geniş, teslimata hazır ProRes 422 HQ sıkıştırmalı 8 veya 10 bit dosya seçeneklerine sahip olacaksınız. Ancak bu seçenekler de daha sonraki bir tarihte genişletilecektir.

Video sarmal deklanşör oranları
Video moduSarmal deklanşör süresi
8K/30/24~14,3 ms
4K/30/24 aşırı örnekleme (8K’dan)~14,3 ms
4K/120/60 alt örnekleme~4.8ms

Ürün yazılımı güncellemesi, 60p’ye kadar dahili Raw video yakalamayı etkinleştirecektir. Nikon, bunun yeni, tescilli bir ‘N-Raw’ formatında 12 bit 8K/60 seçeneğini veya 4K/60’a kadar dahili ProRes Raw HQ yakalamayı içereceğini söylüyor.

Nikon, kameranın aşırı örneklenmiş 4K/30’unu 2 saatten fazla (‘normal’ sıcaklıklarda) çekebileceğini söylüyor. Ayrıca, HDMI üzerindeki gecikmenin, Z6 II ve önceki Nikon fotoğraf makinelerine kıyasla yarıya indirildiğini söylüyor, bu da fotoğraf makinesinin çıkışını izlemenin çok daha pratik olduğu anlamına geliyor.

[Başa Dön]


Gövde ve kontroller

Nikon Z9 vs Nikon Z7 II rear
Nikon Z9 ilk incelemesi

Z9, diğer Z fotoğraf makineleriyle uyumlu, ancak şirketin DSLR kullanıcılarına tanıdık gelecek bazı ayrıntılara sahip açılı bir tasarıma sahip. Nikon, Canon’un üst düzey kameralarında sevdiği aynı düzeyde ergonomik tutarlılığı korumamıştı, ancak deneyim, mevcut D5 ve D6 atıcılara tamamen yabancı olmayacak.

Mevcut bir Nikon kullanıcısı olarak en çok fark edeceğiniz tasarım değişikliği, oynatma düğmesinin kamera gövdesinin sol üstünden sağ alt kısmına yeniden konumlandırılmasıdır. Uyum sağlayamadığınızı fark ederseniz, bir süre yanlışlıkla yanlış düğmeye bastıktan sonra, sol üstteki ‘Koru’ düğmesini oynatmak için özelleştirebilirsiniz.

Nikon Z9 backlit buttons 1
Nikon Z9 ilk incelemesi

Z9’un mevcut üst düzey Nikon DSLR’lerle ortak özelliği, düğmelerinin çoğunun arkadan aydınlatmalı olması, bu nedenle kamerayı karanlık koşullarda çalıştırmaya çalıştığınızda ve el konumunuzu hızlı bir şekilde kontrol etmeniz gerektiğinde aydınlatılabilmesidir.

AF Düğmesi

Nikon Z9 AF control button
Nikon DSLR’nizdeki ile aynı görünmeyebilir, ancak Z9’u elinize alır almaz AF modu düğmesinin tam olarak beklediğiniz yerde olduğunu göreceksiniz.

Z9’da hoş bir dönüş yapmak, kameranın ön kısmının sol alt tarafında bulunan özel bir AF modu düğmesidir. Etrafında AF-C/AF-S/MF anahtarı yoktur, ancak AF düğmesi ve iki kontrol kadranı kombinasyonu, AF sürücü modunu ve AF alanı modunu, Nikon’un DSLR atıcılarının kullanılacağı şekilde hızlı bir şekilde değiştirmenin mümkün olduğu anlamına gelir. ile.

Nikon’un DSLR’leri gibi, hızlı değişen koşullarda hızlı erişim sağlamak için fotoğraf makinesinin Fn düğmelerine AF alanı modları (AF-On etkinleştirilmiş olsun veya olmasın) atama seçeneğiniz vardır. Ancak bu kombinasyonlara farklı konu tanıma modları atayamazsınız.

Eşleşen CFexpress yuvaları

Z9’un yüksek hızlı özellikleri, bir çift CFexpress Type B yuvasının varlığıyla desteklenir. Bunlar, kullanıcının sahip olabileceği herhangi bir eski XQD kartıyla geriye dönük olarak uyumludur, ancak en uzun seri çekimleri elde etmek ve kameranın çıkaracağı en yüksek veri hızlarını korumak için daha yeni, daha hızlı kartlar önerilir.

Vizör

Nikon Z9 viewfinder
Z9’un vizörü, önceki OLED bulucuların çoğundan iki kat daha parlak çalışabilir ve tamamen beyaz bir ekran için yaklaşık 760 nit elde edebilir. Bununla birlikte, bundan yararlanmak için daha gerçekçi bir HDR vizör modu yok.

Vizör özellikleri, Z9’un en açık şekilde rakiplerinin gerisinde kaldığı alandır. Yakın rakiplerine kıyasla nispeten düşük çözünürlüklü 3.69M nokta paneli. Ancak, Nikon’un oynatma sırasında yalnızca tam ayrıntı düzeyini kullanmak yerine sürekli odaklama yaparken bile bu çözünürlüğü kameranın canlı görüntüsü için tam olarak kullandığı görülüyor. Bu, çıplak özelliklerin ima ettiğinden çok daha iyi ve daha tutarlı bir deneyim sağladığı anlamına gelir.

Şirket ayrıca, daha hızlı yenileme izlenimi vermek için çerçeve enterpolasyonu kullanmadığını da vurguluyor.

Çok yönlü arka LCD

Nikon Z9 LCD cradle

Nikon, Z9 ile tamamen eklemli bir ekrana uyma dürtüsüne direndi ve bunun yerine bazı fotoğrafçılar için daha uygun olacak bir şey seçti. Temelde yukarı/aşağı yatırılabilen geleneksel bir beşiktir, ancak daha sonra yatay olarak eğilmesine izin veren başka bir menteşeye yerleştirilmiştir.

Sonuç, birkaç Fujifilm ve Panasonic modelinde çok sevdiğimiz dikey/yatay eğimli ekranlar ile Pentax K-1’in oldukça ayrıntılı teleskopik çalışma tezgahı tasarımı arasında bir yerde.

Önemli olan, ister yatay ister dikey yönde çekim yapıyor olun, ekranı size bakacak şekilde yukarı eğmenize izin vermesi ve bunu ekranı optik eksen üzerinde ortalayarak, çekimlerinizi çerçevelemeyi kolaylaştırarak yapmasıdır.

Sensör kalkanı

Nikon Z9 sensor shield
Z9’un elektronik deklanşörü o kadar hızlı ki mekanik bir deklanşöre gerek yok. Bu da kameranın bunun yerine özel bir sensör koruyucusuna sahip olabileceği anlamına geliyor. Z9 kapatıldığında koruyucu perdeler iner.

Nikon, kapatıldığında sensörünü kapatan ve lens değişimi sırasında sensörün korunmasına ve sensörün tozdan korunmasına yardımcı olan ilk fotoğraf makinesi değil, ancak kapağın yalnızca bu amaç için tasarlandığı ilk fotoğraf makinesi. Bu nedenle, mekanizma kapalı bir deklanşör gibi görünse de, süper hafif (düşük atalet), potansiyel olarak kırılgan deklanşör bıçakları kullanılarak yapılması gerekmez.

Batarya

Nikon Z9 EN EL18d battery

Z9, önceki profesyonel Nikon’lar tarafından kullanılan büyük pilin en son çeşidi olan EN-EL18d’yi kullanır. Önceki tüm EN-EL18 pillerle çalışacak ancak USB üzerinden fotoğraf makinesinde yalnızca b, c ve d sürümlerini şarj edebilir ve EN-EL18d ile daha fazla çekim sağlar. Z9 ile birlikte verilen şarj cihazı da yalnızca daha yeni olan üç modeli destekler.

Z9, arka LCD’yi kullanırsanız şarj başına 740 ve vizörü kullanırsanız 700 çekim yapacak şekilde derecelendirilmiştir. Enerji tasarrufu modunu kullanırsanız, bu rakamlar sırasıyla 770 ve 740’a atlar. Her zaman olduğu gibi, bu sayılar, kısmen CIPA standart testinin çoğu fotoğrafçının yaptığından daha fazla oynatma kullanımı gerektirdiğinden, kaç çekim yapabileceğinizi doğrudan temsil etmez.

Pil ömrü açısından Z9 kullanıcıları için herhangi
bir endişeye neden olabilecek tek şey,
fotoğraf ve videonun birlikte yoğun şekilde çekilmesidir.

Bu tutarsızlık özellikle, fotoğraf makinesi kullanımının zıt uç noktasını temsil eden ve görüntü başına görüntü inceleme süresinin sıfıra yakın olduğu seri çekimler sırasında keskindir. Bunu göstermek için Nikon, Z9’un seri çekimlerde şarj başına 5310 çekim için iyi olduğunu iddia ediyor. Nikon test yöntemini belirtmese de bu rakam, Z9 ile hızlı aksiyon çekme konusundaki ilk deneyimlerimize çok daha yakın. Dolayısıyla, bu sayıyı tam anlamıyla almasak da, CIPA sayılarının gerçekçi olamayacak kadar düşük görünebileceğinin altını çiziyor.

Standart test sayıları kameralar arasında büyük ölçüde karşılaştırılabilir olma eğilimindedir, ancak şarj başına 700 çekim olarak derecelendirilmiş bir kamera, tipik olarak 350 olarak derecelendirilmiş bir kameradan iki kat daha fazla çekim sağlar. Derecelendirilmiş bir kamerayı tüketecek bir çekim senaryosu hayal etmeyi zor buluyoruz. şarj başına 700’den fazla çekimle, bu nedenle Z9 kullanıcıları için endişeye neden olabilecek tek şey, fotoğraf ve videonun birlikte yoğun şekilde çekilmesidir.

[Başa Dön]


Nasıl karşılaştırır

Z9, Sony a1’in hem hız hem de yüksek çözünürlük sağlama hilesine uyuyor, bu yüzden en acil referans noktası bu. Bununla birlikte, Z9’un aynasız bir dünyaya geçişi haklı gösterip göstermediğini görünce, izleyicilerinin adil bir kısmının mevcut D5 ve D6 sahipleri olması muhtemeldir.

Pek çok kişinin doğrudan Canon’un 24MP R3’ü ile Z9’un 45MP’si arasında seçim yapması pek olası değil, ancak en büyük markaların mevcut serilerinin en iyilerini karşılaştırmak için buraya ekledik. Z9’un ilgili olarak nereye uyduğunu göstermek için daha küçük, daha ucuz Z7 II’yi de dahil ettik.

Nikon Z9Sony a1Canon EOS R3Nikon D6Nikon Z7 II
lansman sırasında MSRP$55006500 dolar6000 $6500 dolar3000 $
Sensör tipiYığılmış CMOSYığılmış CMOSYığılmış CMOSFSI CMOS’uBSI CMOS’u
piksel sayısı45,7 MP50,1 MP24 MP21 MP45,7 MP
Maksimum kare hızı
(Tam çözünürlük)
30 fps (JPEG)
20 fps
(Raw + JPEG)
30 fps (kayıplı Raw)
20 fps (kayıpsız Raw)
30 fps (e-deklanşör)
12 fps (mekanik)
14 fps (vizör)10 kare/saniye
E-deklanşör hızı1/270 sn1/260 sn1/200 snYok~1/16 sn
Görüntü sabitlemeGövde içinde
(lens IS eğimi/yalpalamayı devralır) 1
Gövde içinde
(lens IS eğimi/yalpalamayı devralır)
Gövde içinde (lens IS eğim/yalpalama için birleşir )Sadece lensteGövde içinde
(lens IS eğimi/yalpalamayı devralır)
AF hassasiyeti 2-5.0EV (Yıldız Işığı AF modunda -7.0)-4 EV-4.5 EV-4.5 EV (ortada)-3.0EV
HDR görüntü formatı10-bit HLG HEIF10-bit PQ HEIF
Vizör3,68M-nokta
0,80x

9,4M -nokta 0,90x
5.76M nokta
0.76x
Optik
0,72x
3,68M-nokta
0,80x
Vizör yenileme hızı60 kare/sn240 fps’ye kadar 3120 fps’ye kadarYok60 kare/sn
Video8K/30p
4K/120p
(f/w üzerinden 8K/60)
8K/30p
4K/120p (1,12x kırpma)
DCI 4K/120p
(6K/60p Ham)
4K/30p4K/60p
(1,08x kırpma)
Bit derinliği10-bit dahili
(f/w aracılığıyla 12-bit Raw dahili)

HDMI üzerinden 10-bit dahili 16-bit Raw
10-bit dahili
(12-bit dahili Raw)
8 bit dahili
HDMI üzerinden 8 bit dahili 10 bit
Arka ekran3,2″ 2,1M nokta-çift eğimli dokunmatik ekran3,0″ 1,44M nokta eğilebilen dokunmatik ekran3,2″ 4,2M noktalı tam eklemli dokunmatik ekran3,2″ 2,36M noktalı sabit dokunmatik ekran3,0″ 2,1M noktalı eğilebilir dokunmatik ekran
Medya biçimleri2x CFe Tip B / XQD2x Çift CFe Tip A / UHS-II SD1x CFe Tip B
1x UHS-II SD
2x CFe Tip B / XQD1x CFE Tip B / XQD
1x UHS-II SD
Wifi2.4GHz ve 5GHz2.4GHz ve MIMO 5GHz2.4GHz 42.4GHz ve 5GHz2.4GHz ve 5GHz
GPS/ GlonasEvetNumaraEvetNumaraNumara
EthernetEvet 1000Base-TEvet 1000 Base-TEvet 1000 Base-TEvet 1000 Base-TNumara
Pil ömrü (CIPA) LCD/VF 5740 / 700530 / 430760 / 440– / 3850420 / 360
Ağırlık1340g737g1015g1450g675g
Boyutlar149x150x91mm129x97x81mm150x142x87mm160x163x92mm129x96x76mm

1 Objektif ve gövde içi IS’yi birleştiren ‘Synchro VR’, ilk olarak Z 105mm F2.8 S ve yeni Z 100-400mm F4.5-5.6 ile birlikte sunulurken Z 70-200mm F2.8 S ile FW’den sonra geliyor.
2 Aşama algılamalı AF’nin F2.0 lens ile çalıştığı en düşük ışık seviyesi. Canon ve Nikon, F1.2 lensler için rakamlar veriyor, bu nedenle karşılaştırma kolaylığı için +1.5EV olarak ayarladık.
3 Vizör çözünürlüğü ve büyütme 240 fps’de azaltıldı
4 5GHz ve MIMO Wi-Fi, WFT-E9 aksesuarı kullanılarak kullanılabilir
5 OVF ve EVF pil rakamları doğrudan karşılaştırılamaz

Nikon Z9’un teknik özellikleri, piyasadaki en yetenekli aynasız fotoğraf makineleriyle karşılaştırıldığında bile çok güçlü görünüyor. Yalnızca Sony a1 ve Canon EOS R3’ü en yüksek hızlarında eşleştirirken JPEG çekebilir, ancak bu, geride kaldığı birkaç alandan biridir. 3,69M noktalı, 60 fps vizör kağıt üzerinde hayal kırıklığı yaratabilir (gerçek dünyada çok daha az), ancak HDR fotoğraf özelliği güzel olsa da, Z9’un video yetenekleri emsallerinin çok ötesinde.

[Başa Dön]


İlk İzlenimler

Nikon hakkındaki ‘gökyüzü düşüyor’ teorilerine tam olarak katılmamış olsanız bile, Z9’un şirket için önemli bir fotoğraf makinesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Z6 ve Z7 modelleri çok iyiydi ve Z5, Z sistemine çok uygun fiyatlı bir yol sağlıyor, ancak eksik olan gerçek bir ‘halo’ ürünü. Z9 açıkça bu rolü oynuyor: hem profesyonel atıcıları Z mount’ta kendileri için bir gelecek olduğuna ikna etmek hem de serinin geri kalanında parlayabilecek küçük bir ışıltı sağlamak.

Nikon Z9 screen portrait
Z9’un ekranı, portre veya yatay yönelimli çekim için de iyi çalışır, ancak tam eklemli bir ekranın tuhaf eksen dışı menteşesi olmadan, kompozisyonu zorlaştırabilir.

Z9’u oldukça zorlu koşullarda kullanmış olması, her iki açıdan da çok iyi bir izlenim bırakıyor. Profesyonel kalitede bir spor kamerası olarak, kağıt üzerinde olduğu kadar kenarda da iyi performans gösteriyor. Daha önce yalnızca Sony’nin a1 modelinde sunulan bir çözünürlük ve hız kombinasyonu sunar. Ancak, Z9’un bu kameranın sensörünü ödünç alacağı yönündeki popüler varsayıma rağmen, Z9’un D850 görüntü kalitesiyle (bazı açılardan tam çerçeve için hala yüksek çıta) spor yanlısı hız sunabileceği yönünde heyecan verici bir olasılık var. Raws’ı biraz daha incelediğimizde daha fazlasını öğreneceğiz.

Fotoğraf makinesinin saniyede 20 karelik Raw çekim hızı, a1 veya daha düşük çözünürlüklü EOS R3’ten daha yavaş, ancak yine de iki öğleden sonra çekimin üzerinde çalışmak için 3100 Raw/JPEG çifti (170 Gb) bırakması için yeterliydi. Ayrıca, çektiğiniz aksiyon 30 fps gerektiriyorsa, JPEG’ler ihtiyaçlarınız için yeterliyse Sony ve Canon’un en yüksek hızını eşleştirebilirsiniz (bu, bazı durumlarda çekim yapmanın tek pratik yolu olabilir). 11 MP JPEG’lere aldırmazsanız, Z9 120 fps’ye kadar çekim yapabilir.

Nikon Z9 shoulder controls
Videoya, özel bir anahtar kullanılarak kolayca erişilebilir; bu noktada Z9, yalnızca Nikon’un en iyi video çekimi değil, aynı zamanda muhtemelen piyasadaki en iyi donanımlı tam çerçeve aynasız fotoğraf/video kamerası olarak kendini gösterir.

Z9’un son derece rekabetçi göründüğü bir başka alan da, Nikon ile her zaman ilişkilendirdiğimiz bir şey olmayan video. Nikon’un ILC’ler için video özelliklerinde piyasayı en son yönettiği zaman, bir APS-C sensöründen HD video sunan D90’dı, ancak sadece birkaç hafta sonra Canon’un tam çerçeve Full HD çekim yapan EOS 5D II’si tarafından yenildi. . O zamandan beri hem destek araçlarını hem de temel video özelliklerini geliştirmeye devam etti, ancak Z9 düzeyinde hiçbir şey olmadı. Z9 yalnızca 8K/60p sunan ilk fotoğraf/video ILC’si değil, aynı zamanda bir donanım yazılımı güncellemesinden sonra dahili ProRes RAW yakalama ve 8K Raw video sunan ilk kişi olabilir.

DSC 2177
Nikkor Z 24-70mm F2.8 S | ISO 64 | 1/640 sn | F5.0
Fotoğraf: Dale Baskin

Z9 sadece bir homurtudan ibaret değil: Dahili ProRes HQ yakalama ve dahili Log yakalama gibi seçenekler, Nikon’un yalnızca etkileyici görünen teknik özellikler sunmak yerine kameramanların ihtiyaçlarını dinlediğini gösteriyor. 8K/30p çekebilen bir kamera vaat etmek bir şeydir: Bunu iki saatten fazla yapabilen bir kamera sunmak, bu özelliğin kullanılabilir olmasını istediğinizi gösterir.

DSC 3797
Z9’un AF izleme sistemi, önceki Nikon aynasız fotoğraf makinelerine göre çok daha hızlı ve kullanımı daha basit, ayrıca daha sağlam ve daha güvenilir.
Nikkor Z 70-200mm F2.8 S | ISO 1400 | 1/2000 sn | F5.0
Fotoğraf: Richard Butler

Ham özelliklerden uzak olsa da, Z9 hakkında hepimizi şaşırtan şey, DSLR’ye ne kadar benzediğiydi. Vizör en yüksek çözünürlüğe veya yenileme hızına sahip olmayabilir, ancak çok duyarlı ve tutarlı hissettirdi. Bu DSLR benzeri deneyim, Nikon’un 3D AF Takibinin geri dönüşüyle büyük ölçüde yardımcı oldu: tartışmasız modern AF izleme sistemlerinin öncüsü.

AF noktanızı önceden yerleştirmek ve ardından kameranın nesnenizi sahnede takip edeceğinden emin olmak, giderek daha fazla kanıksadığımız bir şey, ancak bunu ilk iyi yapan Nikon’un DSLR’leri oldu. Z9’un sistemi artık makine öğrenimi tarafından eğitilmiş algoritmalar tarafından destekleniyor, ancak kamerayı kullanırken bunu gerçekten düşünmenize gerek yok: sadece bir D6 veya D850 gibi çalışır, yalnızca daha tutarlı ve güvenilir bir şekilde çalışır.

Nikon Z9 lead image
Nikon Z9, mekanik deklanşöre sahip olmayan ilk fotoğraf makinesi değil, bunu deneyen ilk tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi bile değil, ancak yokluğunu nadiren fark edeceğiniz ilk fotoğraf makinesi. Ancak, deklanşör hızının hızlı titreşen panellerle çakıştığı anlar için Canon’un Yüksek Frekanslı Titreme Önleyici modunun eşdeğeri yoktur.

Z9, mekanik deklanşörü kaldıran ilk aynasız fotoğraf makinesi değil, ancak ondan kurtulan ilk fotoğraf makinesi. ~1/270 saniyelik sarmal deklanşör, bazı mekanik deklanşörlerden daha hızlıdır ve bu da Nikon’u aynayı kaldırmaktan bir aşama daha ileri gitmeye sevk etmiştir. Yine de, AF modu düğmesinin geri dönüşü gibi küçük ayrıntılarla Z9, Nikon DSLR fotoğraf makinelerine hemen tanıdık gelecek.

Bu da bizi bu kameranın izleyicisine getiriyor. Kamera fiyatlarının sürekli arttığına dair genel bir algı var (bu algı her zaman gerçeklerle doğrulanmıyor), ancak Z9’un fiyatı, yerini aldığı D6’dan daha düşük. Sony a1‘in lansman fiyatından 1000 $ daha düşük (form faktörüne uyacak şekilde pil tutuşunu eklerseniz daha fazla) ve Canon’un mevcut aynasız amiral gemisinin 500 $ altında.

Bu hala onu D850’den çok daha pahalı hale getiriyor, ancak çekiciliğini genişletmeli. Sonuçta, görüntü sabitleme, çok daha iyi otomatik odaklama ve daha iyi lenslere erişim ile D850‘ye yakın görüntü kalitesini yalnızca çok daha hızlı sunabiliyorsa, bazı fotoğrafçıların bunun için bir prim ödemeye istekli olacağını varsaymak adil görünüyor.

[Başa Dön]


Örnek Galeri

[Başa Dön]

1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu