İncelemeler

Vivo V30 Pro İncelemesi: Fotoğrafçılık için En Uygun Fiyatlı Telefonlar Arasında

Vivo V30 Pro orta sınıf bir akıllı telefon olabilir ancak Zeiss’in de eklenmesiyle kamera önceki modellere kıyasla kararlı bir adım atıyor. Vivo şimdiye kadar Zeiss ile olan işbirliğini X Serisi için saklı tutuyordu ancak artık öyle değil. Zeiss teknolojisi, daha uygun fiyatlı V Serisini fotoğrafçılar için daha ilgi çekici hale getiriyor.

Vivo, X Serisi modellerden V tarafına geçiş özelliklerini sıklıkla denedi. Benim zevkime göre çok hızlı bir şekilde arka arkaya çıkıyor olsalar da, kaynakların bu tahsisi, kameraların Zeiss’in desteği olmadan ne kadar iyi idare edebileceği konusunda daha fazla meyve verdi. Kuzey Amerika’daki orta sınıf telefonlar da gelişmeye devam ediyor, ancak V30 Pro bunların hepsine dayanabileceğini kanıtlıyor.

Vivo V30 Pro back

Tasarım ve Yapı

Vivo, X tarafında yaptıklarından bağımsız olarak V modelleriyle denemeler yapma eğiliminde. Önceki V29’da, renk sıcaklığını otomatik olarak veya tercihinize göre kamera uygulamasındaki bir kaydırıcı aracılığıyla değiştirebilen bir Aura Işığı vardı. Bu ışık daha yeni bir tasarımla ve daha parlak, daha kapsamlı ve daha yumuşak bir çıktıyla geri dönüyor. Bunun anlamı, onu öncelikle Portre modunda düşük ışıkta çekimler için kullanacağınızdır, ancak o kadar yaygın olarak erişilebilirdir ki kamera uygulamasında hemen hemen her modda erişebilirsiniz.

6,78 inç AMOLED ekran (2.800 x 1.260 piksel) temel olarak önceki V29‘dakiyle aynı ve cam, bunun üzerinde kavisli kenarları koruyor. Ancak ilginç bir şekilde, ekranın kendisi kavisli görünmüyor ve telefonda yaptığınız her şeyin aslında düz bir ekrandaymış gibi görünmesini sağlıyor.

İnce ve hafif olan V30 Pro ele alındığında hoş bir his veriyor ancak yol boyunca bazı şeylerden vazgeçiyorsunuz. V29’un IP68 korumasından farklı olarak bu telefon yalnızca IP54’tedir, dolayısıyla kutudan çıktığı haliyle zaten daha kırılgandır. Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuzda şarj etmek için sizi fişe takmaya zorlayan kablosuz şarj da yoktur.

Vivo V30 Pro take photo upright

Cam arka paneli de kaplıyor, bu nedenle kazara düşmelere karşı koruma seviyesi minimum düzeyde olsa bile Vivo’nun kutuya ince bir silikon kılıf dahil etmesi mükemmel.

İçeride Vivo, V29’da Qualcomm Snapdragon yongasını kullandıktan sonra Dimensity 8200 yonga seti için MediaTek’e geri dönüyor. İnceleme birimimde 12 GB RAM ve 512 GB depolama alanı bulunurken diğer varyantlarda 8 GB veya 256 GB bulunur. Vivo’nun Genişletilmiş RAM özelliği, telefonun boş depolama alanından 8 GB veya 12 GB sanal bellekle belleği iki katına çıkarmak için geri dönüyor.

Aynı zamanda seyahat dostu bir telefon çünkü Avrupa, Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu’da çalışan birçok grubu destekliyor. Sınırlı 5G bağlantısı haricinde Kuzey Amerika ağları da çalışıyor. Çift SIM tepsisi, aynı anda iki karta sahip olmanıza veya Avrupa’da bir eSIM çalıştırmanıza olanak tanır.

Kamera Özellikleri

Zeiss’ın da katılımıyla kameralar birkaç alanda güçlendiriliyor. Birincisi, Zeiss’in T* Kaplaması tüm modülü kaplayacak şekilde olmasa da lensler Alman markadan destek aldı. İkincisi, Zeiss’in varlığı aynı zamanda fotoğraflarınıza daha özgün bir yaklaşım için Doğal fotoğraf stilini varsayılan Canlı (veya isteğe bağlı Doku) yerine kullanabileceğiniz anlamına da gelir. Ve son olarak, yazılım hesaplama ve işleme artık V30 Pro’da ortak bir çalışma olarak yürütülüyor; X Serisi telefonlarda olduğu gibi.

50 megapiksel ana geniş kamera (23 mm eşdeğeri), f/1,9 diyafram açıklığına ve optik görüntü sabitlemeye sahip Sony IMX920 Tip 1/1,49 inç sensör kullanır. Vivo bunu, sensörün ve yazılımın renk doğruluğunu iyileştirdiğini söylemenin süslü bir yolu olan “VCS Gerçek Renkli Ana Kamera” olarak öne sürüyor. Şirket, ana kameranın V29’a kıyasla gözle görülür derecede daha iyi renk üretimiyle %25 daha net görüntüler üretebileceğini iddia ediyor. Her zaman olduğu gibi, Yüksek Çözünürlük modunda çekim yapmadığınız sürece piksel gruplama 12,5 megapiksel görüntüler üretir. Pro modu, fotoğrafları tam çözünürlükte çekmenize izin vermez, bu nedenle tek seçeneğiniz budur.

Vivo V30 Pro take photo landscape

50 megapiksel telefoto, zar zor bir “telefoto”dur ve f/1,8 diyafram açıklığına ve faz algılamalı otomatik odaklamaya sahip Sony IMX816 Tip 1/2,5 inç sensörü kullanan 50 mm’ye eşdeğer olması açısından daha üstündür. Ne yazık ki bu lenste OIS bulunmuyor. Vivo ayrıca, aslında bu sensörün yalnızca kırpma faktörü olan 4x yakınlaştırma seçeneği de sunuyor.

50 megapiksel ultra geniş (15 mm eşdeğeri) için Vivo, f/2,0 diyafram açıklığına sahip çok tanıdık Samsung Isocell JN1 Tip 1/2,76 inç sensörü kullanmayı tercih etti. Bu arada, 50 megapiksel ön kamera da önceki V29 ile aynı olan sensörün aynısını kullanıyor.

Vivo V30 Pro photo High Resolution low light

Yazılım özellikleri

Satıcıların orta seviye kameralarını kısıtlaması veya devre dışı bırakması yaygın bir durum ancak bu, bugünlerde Çinli markalar için pek de markaya uygun değil. Vivo’nun X telefonlarında bulunan mod ve ayarların çoğu, özellikle Zeiss’in de dahil olduğu V30 Pro’yu ele geçirmek için burada. Tüm bokeh efektleri Portre modundayken seviye, hareketli otomatik odaklama ve HDR gibi standart araçlar her zaman yalnızca bir dokunuş uzağınızdadır.

Anlık görüntü modu, doğrudan Vivo X100 Pro‘dan gelen ve aksiyonun dondurulmasına yardımcı olmak için önceki Spor modunun yerini alan daha yeni bir eklentidir . Ne yazık ki Vivo, Uzun Pozlamayı kaldırmayı seçti ve bunları yakalamanız için size kolay bir yol bırakmadı, ancak yine de gökyüzünde birlikte çalışabileceğiniz Süper Ay ve Astro var.

Vivo V30 Pro photo photo mode

Aura Işığı benzersiz bir rol oynuyor çünkü ayarlanabilir ve aynı zamanda fotoğraf çekerken başka birinin telefonu için bir sahnenin aydınlatılmasına yardımcı olma konusunda da kullanışlı olabilir. LED flaşlar genellikle sınırlı menzilli ve serttir, oysa Aura Işığı fark edilir derecede daha güçlü ve daha yumuşaktır. Ayrıca ekrandaki kaydırıcıyla sıcak ve soğuk tonları da kapsıyor; renk sıcaklığını ortam ışığına göre kendi başına ayarlayacak şekilde otomatik bırakma seçeneği de dahil. İdeal olarak, parlaklığı da kontrol edebilseydiniz harika olurdu. Bir kişinin veya nesnenin fotoğrafını yakından çekerken yumuşak, sıcak bir parıltının işe yaradığını görebildiğim zamanlar oldu, ancak parlaklığı ayarlamanın bir yolu olmadığı için doğru seviyeyi bulamadım.

Görüntü kalitesi

Ana Kamera

Genel çıktıdaki daha önemli bir değişiklik, V30 Pro’nun ışık kaynaklarını kullanma biçiminde, açıkta kalan ampulleri veya sert yansımaları patlatmamayı veya kesmemeyi başarmasıdır. X100 Pro’nun muhteşem çıkışıyla eşleşmeyecek ancak yine de orta sınıf bir kamera için etkileyici. Dinamik aralık, çeşitli koşullarda mükemmel fotoğraflar üretilmesine yardımcı olmak için baştan sona sağlamdır. Zeiss Natural tarzı, önceki V telefonlarının varsayılan olarak benimsediği genel olarak canlı yaklaşıma kıyasla diziye daha özgün bir yön katıyor.

Tüm bunlarla birlikte V30 Pro’nun, özellikle daha çeşitli koşullar altında, V29’a göre gözle görülür bir gelişme olduğunu söylemek abartı değil. Düşük ışıkta çekimler daha iyidir ve tüm görüntülerden çıkan ayrıntılar, orta menzilli ağırlığının üzerinde bir vuruş hissi veren güvenilir bir atıcı anlamına gelir. Gürültü azaltma, bu sefer de genel görüntü kalitesinde daha büyük bir fark yaratmaya yardımcı olan şeylerden bir diğeridir.

Vivo V30 Pro photo Vivid style

Aura Işığını biraz açmam gerekiyor çünkü manuel karartmaya hazır. V29’da olduğu gibi, onu da yakından kullanırken her zaman mesafeyi dikkate almak zorunda kaldım çünkü ışığın yoğunluğunu kendim kontrol edemiyordum. Tasarım gereği yumuşak olabilir, ancak bu gerçekten yalnızca konu güçlü gölgelere neden olmayacak kadar uzakta olduğunda geçerlidir; bu, telefonun yazılımının kullanıcı girişi olmadan yorumladığı bir şeydir. Göğüsten yukarısı insan portreleri için bu sorun daha az, evcil hayvanlar veya bebekler de dahil olmak üzere bundan daha yakın olan portreler için ise daha fazla zorluk teşkil ediyor. Eğer pratikse, yoğunluğu daha da yumuşatmak ve zayıflatmak için difüzör olarak bir kağıt mendil, peçete veya normal kağıt kullanmak geçici çözümlerden biridir.

Vivo V30 Pro photo macro Aura Light
Bu makro fotoğraf için Aura Işığını kullandım

Telefoto ve Ultra geniş

50 mm eşdeğerindeki telefoto lens sizi optik olarak çok uzağa götürmez. Portreler ve belirli konular için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak daha fazla yakınlaştırmak istiyorsanız 4x kırpmaya takılıp kalırsınız, bu da ayrıntı kaybına kapı açar. Ultra geniş, birçok durumda daha istikrarlı bir el gerektirir çünkü daha yumuşak ayrıntılara yol açabilir, ancak doğru koşullar altında oldukça yetenekli olduğunu düşünüyorum. Düşük ışıkta biraz zorlanır ve diğer lensler gibi açıkta kalan ışık kaynaklarını işlemez, bu nedenle çektiğiniz şeye bağlı olarak bazı sınırlamalarla karşılaşırsınız.

Vivo V30 Pro ultra wide

Profesyonel ve Yüksek Çözünürlük

Daha önce de belirttiğim gibi, tam çözünürlükte RAW çekim yapamazsınız, bu da sizi Pro modunda piksel gruplu görüntülerle baş başa bırakır. Vivo’nun telefonları için tercih edilen modlardan biri olarak hala hoşuma gidiyor ve V30 Pro da bu açıdan aynıydı. Ancak Yüksek Çözünürlük, tam çözünürlük ve Lightroom’da düzenlenebilecek kadar iyi görüntüler elde etmek için harika bir alternatifti. Düşük ışıkta her zaman en iyi seçenek olmayabilir ancak eskisinden daha iyidir ve daha küçük piksellere rağmen iyi çekimler elde etmeyi mümkün kılar. Vivo artık Aura Light’ı her iki modda da kullanmanıza izin vererek V29’a uyguladığı sınırlamayı düzeltiyor; bu nedenle hem ekstra ayrıntı hem de yumuşak ışık istiyorsanız iyi haber.

Vivo V30 Pro High Res mode

Video Özellikleri

Durağan fotoğraf tarafındaki iyileştirmeler videoya da yansıyor; V30 Pro hem kalite hem de seçenekler açısından öncülünü geride bırakıyor. Aura Light artık çeşitli video modlarında bir seçenek olarak sunuluyor ve aynı durumda yalnızca normal LED’i etkinleştiren V29’daki başka bir eksikliği dolduruyor. 30 fps ile sınırlı olan telefoto hariç tüm lenslerde ve modlarda saniyede 30 veya 60 kare hızında 4K kayıt yapabilirsiniz. Standart Video modunda Zeiss Sinematik stiline geçerseniz 24 fps’nin kilidini açabilirsiniz, ancak bunu yaparken 1080p ile sınırlı olursunuz.

Mikro Film, daha kısa parçalar halinde ve dik portre yönünde video çekimine öncelik veren, sosyal medyaya odaklanan benzersiz bir moddur. Ayarlar üzerinde daha az manuel kontrole sahip olmanıza rağmen bir sahneyi yakalamadan önce seçebileceğiniz belirli sayıda stil ve kategori sunar. İkili Görünüm kullanışlıdır çünkü aynı anda hangi iki kamerayla kayıt yapmak istediğinize karar vermenize olanak tanır. Bu, ana geniş lensle nispeten yakın bir sahneyi yakalamanın ve ultra geniş lensle daha geniş bir görünüm elde etmenin harika bir yoludur. Ne yazık ki telefotoyu bu şekilde kullanmanın bir yolu yok.

Vivo V30 Pro low light

Alternatifler Var mı?

V30 Pro, orta sınıf bir telefon olarak birinci sınıftır ve onu iyi bir şekilde çalıştırabilecek rakipleri vardır. Xiaomi 13T Pro, bir dizi ayar ve özellik ile iyi bir örnek, ancak mercek parlamasına daha duyarlı olduğu için ışık kullanımında Vivo’nun telefonuyla eşleşemiyor. OnePlus 12R, Hasselblad’ı içermiyor ancak OnePlus için birçok açıdan bir gelişme. Ayrıca şirket piyasadaki en cömert takas teşviklerinden bazılarını sunuyor.

Google Pixel 7a, amiral gemisi kardeşlerinin sunduğu birçok özelliğe ve görüntü kalitesi avantajına sahip olması açısından V30 Pro’ya benziyor. Eğiliminiz varsa, beklenen Pixel 8a’yı beklemek isteyebilirsiniz, bu da bunu bir adım öteye taşıyabilir. İOS kullanıcıları için iPhone 15 , Apple’ın aynı nesil serisinde bulabileceğiniz en orta sınıftır.

Vivo V30 Pro photo Pro mode Lightroom edit

Satın Almalı Mısınız?

Evet, orta düzey mobil fotoğrafçılıkta paranın karşılığını gerçek anlamda almak istiyorsanız. Aura Işığını özellikle ilginç veya yararlı bulursanız daha da fazlası. Yaklaşık 550 ABD doları değerindeki V30 Pro, çevrimiçi olarak bulabileceğiniz her yerde harika bir fırsattır.


Yazar Hakkında: Ted Kritsonis neredeyse 20 yıldır gazetecilik yapıyor ve düzenli olarak çok sayıda yazı yazıyor olmasının ötesinde, aynı zamanda hevesli bir fotoğrafçı. Her birinin bir sahneyi ne kadar iyi yakaladığını test etmek için yanına birden fazla akıllı telefon alan türden bir adam. Kanada Toronto’daki evinden onlarca yayına katkıda bulundu.

Yoluyla
Ted Kritsonis
Kaynak
PetaPixel

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.