İncelemeler

Vivo X100 Pro İncelemesi Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı için Etkileyici Bir Seçim

Vivo X100 Pro’nun kendisini Kuzey Amerika’daki pek çok mobil fotoğrafçının elinde bulamayacak olması çok yazık çünkü tüm doğru nedenlerden dolayı kaşları kaldırıyor.

Markaya aşina iseniz Vivo’nun amiral gemisi telefonlarını mükemmel donanım ve kamera uygulamasındaki birçok özellik ile donattığını biliyorsunuzdur. Gerçekten, telefonlarının daha çok kamera olduğunu düşündüren bir alana giriyor, X100 Pro‘nun sunduğu sonuçlara göre düştüğü izlenimi veriyor. Zeiss ile olan işbirliğinin yararları, sektörün zirvesi için yarışan bir kamera donanımı ve yazılım kombinasyonu üreterek kendini bir kez daha kanıtlıyor.

Vivo X100 Pro: Tasarım ve Yapı

Zeiss logosunun arka kamera modülünün tam ortasında yer alması gibi, Vivo’nun cihazlarında her zaman olduğu gibi “Profesyonel Fotoğrafçılık” hala cihazın üst kısmında yer alıyor. Arka kamera dizilimi önceki X90 Pro’ya göre oldukça büyük bir fark ve bunun nedenleri var; bunlardan en önemlisi, ana lens için Tip 1,0 inç görüntü sensörünün dahil edilmesi. Diğer lenslerde yapılan değişiklikler de her şeyi sığdırmak için gereken ekstra alana katkıda bulunuyor ancak X100 Pro daha çok son zamanlarda gördüğümüz Xiaomi amiral gemilerine benziyor.

Vivo X100 Pro İncelemesi

Aynı zamanda önceki X90 Pro ile aynı ekrana sahip olduğundan 6,78 inç AMOLED aynı çözünürlüğü (2800 x 1260), en yüksek parlaklığı (1300 nit) ve uyarlanabilir 1-120 Hz yenileme hızını sunar. Ne yazık ki, bu aynı zamanda kavisli kenarların geri döndüğü anlamına da geliyor; fotoğraf çekerken daha iyi kullanım için yanlara bir miktar kavrama sağlayan birlikte verilen silikon kılıfı kaydırarak bunu dengeleyebilirsiniz.

Genel olarak Vivo, doğrudan güneş ışığında parıltılı efektli mat bir yüzey karşılığında vegan deriyi ortadan kaldırmak dışında tasarımda pek bir değişiklik yapmadı. Önceki modele göre göz ardı edilebilecek kadar ağır olmasına rağmen X100 Pro, tam boyutlarını ve yerleşimlerini koruyor ve bu da onu bir nesilden diğerine çok tanıdık bir his haline getiriyor. Ayrıca kablosuz şarjı da destekler ve ek dayanıklılık için IP68 korumasına sahiptir.

Vivo X100 Pro taking photo

Vivo, MediaTek işlemciyi kullanmayı tercih etti ve bu telefonu, Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde gördüğüm bazı Üretken Yapay Zeka özelliklerini de çalıştırma kapasitesine sahip 4nm’lik bir yonga seti olan Dimensity 9300 ile donattı. Testlerim sırasında bunlar mevcut değildi, ancak Vivo 2024’te herhangi bir zamanda bunları entegre edebilir. Depolama ve bellek 12 GB RAM ve 256 GB depolama ile başlar, ancak varyantlar 16 GB RAM veya 512 GB veya 1 TB’a kadar çıkabilir. depolamak.

Vivo X100 Pro: Kamera Özellikleri

Vivo, f/1,8 diyafram açıklığına, optik görüntü sabitlemeye, çift piksel ve lazer otomatik odaklamaya ve 1,6 µm piksellere sahip ana 50 megapiksel geniş kamerası (23 mm eşdeğeri) için Tip 1 (13,1 x 9,8 mm) Sony IMX989 sensörünü geri getiriyor. Kağıt üzerinde ana lens, varsayılan olarak 12,5 megapiksel çözünürlükte çekim yapan piksel gruplamasına kadar X90 Pro ile tamamen aynı. Tam çözünürlük için Yüksek Çözünürlük modunu kullanmanız gerekir.

İşlerin farklılaşmaya başladığı yer telefoto lens, 4,3x optik yakınlaştırma (100 mm eşdeğeri) ve f/2,5 diyafram açıklığına sahip 50 megapiksel OmniVision OV64B görüntü sensörüdür. Ancak burada bir sorun var. Vivo bunun 1/2,0 inçlik bir sensör olduğunu iddia ediyor, ancak kullandığı gerçek görüntüleme alanı daha çok 1/2,51 inçlik bir alana benziyor ancak bunun makul bir açıklaması olabilir. OV64B genellikle 64 megapiksellik bir sensördür – en azından onu kullanan diğer telefonlarda – dolayısıyla kırpma faktörü sensörün merkeziyle çakışır. Aynı zamanda hem daha büyük hem de daha kısa mesafelerden daha istikrarlı odaklanmayı sağlayan periskop sisteminin ve Zeiss kayan öğeler tasarımının bir parçasıdır. Onunla bir nesneye yeterince yaklaştığınızda makro modu devreye girer.

Vivo X100 Pro taking photo upright

İlginç bir şekilde, 50 megapiksel ultra geniş kamera (15 mm eşdeğeri), önceki cihazdaki Sony IMX663’ten uzaklaşarak Samsung JN1 görüntü sensörünü kullanıyor. 110 derecelik görüş alanı boyunca daha iyi otomatik odaklamanın yanı sıra f/2,0 diyafram açıklığına sahiptir.

Zeiss’in T* Kaplaması, diğer şeylerin yanı sıra parlamayı ve mercek parlamasını azaltma konusunda tutarlılığı sağlamak için arka panelin tamamını kaplar. Tüm kamera performansının anahtarı, bu telefondaki görüntü sinyali işlemcisinin nasıl çalıştığını yönetmek için Vivo’nun kendi silikonu olan yeni V3 Görüntüleme Çipidir. Portre ve düşük ışıklı görüntülerde sonuçları iyileştirmek için tasarlanmış olsa da şirket, video da dahil olmak üzere tüm görüntülerin daha iyi görünmesi gerektiğini iddia ediyor. Önceki V2 çipi, Vivo’nun artık üç arka lense de uyguladığı hareket içeren fotoğraflardaki sarsıntı ve bulanıklığın azaltılmasına önem veriyordu.

Vivo X100 Pro photo HDR no edit

Vivo X100 Pro: Yazılım Özellikleri

Zeiss Doğal Renk profili, görüntüde biraz canlılık istediğinizde Canlı ve nesnelerdeki dokuları belirginleştirmek için daha sıcak bir beyaz dengesi kullanan ve keskinliği artıran Dokulu’nun yanı sıra, kamera uygulamasında mevcut birçok mod için bir seçenek olmaya devam ediyor. Dokulu, mimari, manzara veya bitkiler için yeterince iyi çalışır, ancak Zeiss profili hala üçü arasında en iyisidir.

Vivo X100 Pro portrait mode
Vivo X100 Pro Portre Modu

Vivo, genellikle yaptığı çekim modlarının aynısını sunuyor; yalnızca bokeh ayarlamanıza, LUT’lar eklemenize ve (biraz rahatsız edici bir şekilde) güzellik ayarlamaları eklemenize olanak tanıyan yeni bir 4K Sinematik Portre video moduyla. Diğer modlardaki Zeiss bokeh efektleri bunda olmasa da, tüm modun kendisi, LUT’ların ve stillerin açıkça Alman markasından geldiği bir Zeiss eseridir. Yakalandıktan sonra, daha sonra Albümler’de portre efektini değiştirebilirsiniz.

Ayrıca hareketsiz fotoğraflar için Anlık Görüntü var, benim kişisel favorim çünkü hareketi dondurmaya odaklanıyor. Dezavantajı, özellikle 2x veya 4,3x yakınlaştırma yaparken, çekim yaptığı daha yüksek enstantane hızlarını telafi etmek için genellikle ISO’yu artırmasıdır. Anlık görüntü, esasen eski Spor modunun yerini alıyor; bu mod, yalnızca spor etkinlikleriyle ilgili değil, tüm hareketler için geçerli olduğundan artık daha uygun bir şekilde adlandırılıyor.

Vivo X100 Pro photo telephoto Snapshot mode
Toronto Maple Leafs’ten William Nylander, Toronto, ON’daki 2024 NHL All-Star Maçında anlık fotoğraf çekmeye hazırlanıyor.

Mevcut modların sayısı, her mobil fotoğrafçının üzerinde çalışabileceği çok şey bırakıyor. Daha sonra bile, Albümler uygulamasındaki bazı düzenleme seçenekleri hiç de fena değil; hızlı ayarlamalar yapmak, bir portre fotoğrafında bokeh’i yeniden yapmak veya daha canlı hale getirmek için efektler eklemek istemeniz durumunda biraz çok yönlülük sağlıyor.

Vivo X100 Pro: Görüntü Kalitesi

Ana kamera

X100 Pro, çeşitli koşullarda mükemmel fotoğraflar çekiyor; bu, en azından bana göre, Vivo için işe yarayan istikrarlı bir yaklaşımı gösteriyor. Dinamik aralık, gündüz ve gece fotoğraflarında iyi bir denge sağlayan yazılım yükseltmelerinin etkisiyle bu kez bir miktar iyileşme gösteriyor. Aşırıya kaçmayan daha iyi keskinleştirme algoritmaları hoş bir görüntü; Vivo’nun Zeiss’in işlemesini tüm görüntülere en iyi şekilde nasıl uygulayacağını bulduğunun bir başka göstergesi.

Vivo X100 Pro photo low light High Resolution

Yine de, Fotoğraf modunun bazen düşük ışıklı görüntülerde Gece modunu gölgede bırakması gibi bazı nüanslar dikkate değerdir, çünkü ikincisi görüntüyü açıkça daha fazla işler. İyi aydınlatılmış bir sahneyi veya konuyu yakalarken, bunu normal Fotoğraf moduyla çekerken, Gece modunda bazen meydana gelen keskinlik ve dinamik aralık aşırılıklarından genellikle kaçınıldığını gördüm.

Yazılımın açıktaki ışık kaynaklarını ve yansımaları işleme şekli de aynı derecede etkileyici. X100 Pro, parlak noktaları kırpmak veya aşırı büyütmek yerine parlaklığı fotoğrafın daha doğal görünmesini sağlayacak kadar azaltır. Bu sadece Vivo’da gördüğüm en iyi şey değil, aynı zamanda bu noktaya kadar diğer telefon markalarından tartışmasız daha iyi. Telefonun, fotoğrafın diğer bölümlerinde pozlamayı artırmadan rutin olarak ayrıntıları ortaya çıkardığı, pencereli veya daha parlak gökyüzü olan sahnelerde de bunu fark etmek kolaydır.

Vivo X100 Pro photo RAW Lightroom
Adobe Lightroom’da işlenen X100 Pro’dan bir RAW fotoğraf

İşleri daha da çekici hale getirmek için, bu, hangi profili kullanırsanız kullanın gerçekleşir. Yani Zeiss, Vivid veya Textured ile çekim yapıyor olsanız da X100 Pro, ışık ve dinamik aralığı aynı şekilde ele alır; bu da aralarında geçiş yaparken kamera dizisinin önemli bir sütununu feda etmeyeceğiniz anlamına gelir.

Vivo X100 Pro ultra wide
Vivo X100 Pro Ultra Geniş fotoğraf örneği

Telefoto

X90 Pro, telefoto lensi daha çok portreler için bir temel olarak ele aldı, ancak burada durum böyle değil. Bu, şimdiye kadar bir telefonda gördüğüm en iyi optik mesafelerden birini sunan gerçekten çok yönlü bir telefoto atıcıdır – en azından 100 mm eşdeğerinden bahsediyorsak. Renkler hala zengin ve gürültü veya renk sapması oluşmadan çok fazla ayrıntı elde ediyorsunuz. Hatta onu aksiyon sahnelerinin yanı sıra portre ve makro yakalamak için Anlık Görüntü modunda kullandım ve çeşitli ayarlarda ne kadar iyi olduğu konusunda beni etkiledi. İstediğiniz zaman daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için Yüksek Çözünürlük ve Pro modlarında bile kullanabilirsiniz.

Portre

Portre modu şu anda herhangi bir akıllı telefonda bulabileceğiniz en iyi modlardan biri. Vivo bu konuda her zaman iyiydi ancak sonuçlar Zeiss optiklerine her zamankinden çok daha yakın. Üstelik sonuçlar, ışığın nereden geldiği konusunda daha bağışlayıcıdır; gerçekten hoş bokeh sağlamaya ve örneğin bir köpeğin kürkü veya sakal ve kaş dokuları gibi iyi ayrıntıların korunmasına yardımcı olur.

Vivo X100 Pro photo no edit

Portre modu beş odak uzaklığı sunar: 24 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm ve 100 mm. Ana kamera ilk dördünü yönetirken telefoto 100 mm odak uzaklığını yönetir. Her zaman olduğu gibi Zeiss bokeh efektleri arasından seçim yapabilirsiniz; B-Speed, toplamı yediye çıkaran en yeni efekttir. Vivo seçenekleri kolaylaştırdı; böylece hem efekti hem de bokeh gücünü artık daha kolay seçebilirsiniz. Ayrıca lens simgesine dokunduğunuzda, hızlı bir şekilde seçebileceğiniz ayarlanmış odak uzaklıklarına sahip bir portre lensi paketine sahip olursunuz. Akıllıca bir yaklaşımla Vivo, yukarıdaki ‘i’ simgesi aracılığıyla her biri için bir açıklayıcı bile ekler.

Profesyonel ve Yüksek Çözünürlük

Vivo, kullanıcıların RAW’da tam çözünürlükte çekim yapmasına olanak tanıyarak tüm olayı daha da güzelleştirme fırsatını kaçırdı. X100 Pro bunu yapmıyor ve geriye yalnızca RAW veya 14 bit SuperRAW’da piksel gruplu 12,5 megapiksel görüntüler kalıyor. Bu talihsiz bir durum çünkü manuel kontroller iyi çalışıyor ve Pro modunda iyi çekimler yapmak fazlasıyla mümkün. Tıpkı Xiaomi’nin telefonlarında (sadece amiral gemilerinde değil) sunduğu gibi, Yüksek Çözünürlüklü görüntüler için manuel kontrolleri kullanmanın bir yolu olsaydı güzel olurdu. Olduğu gibi, X100 Pro size tüm manuel kontrollerle piksel gruplu RAW veya kompozisyon üzerinde gerçek bir ayrıntılı kontrol olmaksızın tam çözünürlüklü JPEG’ler arasında pek de çekici olmayan bir seçim sunar.

Her zamanki gibi, çerçevedeki binaları ve anıtları düzleştirmek için Zeiss’in ufuk düzeltmesinin yanı sıra basamaklama ve aralıklı çekim de seçenekler arasında. Ayarlarda mevcut bir ölçüm EV’sine ve histograma rağmen hala odak zirvesi yok.

Vivo X100 Pro photo burst

Özel modlar

Vivo’nun Uzun Pozlama modu her zaman bir zevk olmuştur ve bu burada da devam ediyor. Snapshot’tan daha önce bahsetmiştim ve bu, çok basit çalışması nedeniyle X100 Pro’nun öne çıkan özelliklerinden biri. Ayarlar içerisinde, telefonun ne kadar hareket ettiğini size göstermek için dengeleyiciye bir daire yerleştiren bir sarsıntı hatırlatıcısı da dahil olmak üzere, manuel veya otomatik harekete odaklanma arasında seçim yapabilirsiniz. Bunların hepsi, hareketi dondurmak için elinizi sabit tutmanıza yardımcı olmak açısından faydalıdır, ancak odaklama kutusu bazen daha hızlı hareket eden bir nesneye ayak uydurmakta zorlanabilir. Önceki Vivo cihazlarındaki Spor modundan kesinlikle daha iyidir ve sonraki modellerde de gelişmeye devam edebilir.

Zeiss Peyzaj ve Mimarlık, Astro ve Yemek gibi içine dalabileceğiniz pek çok başka mod var. Bu, Vivo’nun daha önce bazı özel modları iptal etmesini engellemedi; Çift Pozlama, Çift Görünüm, Yapay Zeka Grup Portresi ve AR Çıkartmaları artık yok.

Vivo X100 Pro photo no edit vivid

Vivo X100 Pro: Video Özellikleri

Bu inceleme durağan fotoğraflara odaklanıyor ancak Vivo, video kaydında da bir adım öne çıkıyor. Video modunda 30 fps’de 8K, 30 fps’de 4K ve 1080p veya 60 fps’de kayıt yapabilirsiniz. Teleprompter ayrıca arka veya ön kameralarla konuşan bir kafa olarak metni okumak için ayarlara geri döner. Yeni Sinematik Portre modu 4K ve 1080p’de 24 fps veya 30 fps’de çalışıyor ve Teleprompter’ı dışarıda bıraksa da ön kamera için de geçerli. Durağan fotoğraflarda yapacağınız manuel kontrollerin aynısını elde etmek için videoya geçebileceğiniz Pro modunda da durum aynıdır.

Vivo X100 Pro Ciddi Bir Rakip

Kullandığınızda iyi bir fotoğraf çekeceğinden emin olmanız her zaman iyi bir telefonun işaretidir. Her açıdan son derece iyi çalışan, müthiş bir kamera sistemi olan Vivo X100 Pro’yu tanımlamanın en basit yolu bu. Çok ağır gelmiyor ya da diğer her şeyi taşıyan bir veya iki özellik tarafından yönlendirilmiyor çünkü gün veya saatten bağımsız olarak bir sahneye yaklaşmanın ve sahneyi oluşturmanın çeşitli yolları var.

Vivo X100 Pro photo high resolution Lightroom

Zeiss ile olan işbirliği artık çok eski ama etkinin Vivo’nun amiral gemilerine nasıl nüfuz ettiğini gerçekten görmek biraz zaman aldı ve X100 Pro’nun sağlam bir yapı ve düzenli yazılım güncellemeleri ile bu özelliklere sahip olduğu açıkça görülüyor. Açıkçası onu elinde tutan herkesi etkilemeli.

Alternatifler Var mı?

Vivo bir dizi sağlam rakiple karşı karşıya. Xiaomi 13 Pro zaten öne çıkıyor, ancak daha yeni Xiaomi 14 Pro kesinlikle sektörün en iyilerinden biri olarak ortaya çıkacak. Honor Magic6 Pro, bu alanda ciddi bir oyuncu olarak ilgiyi hak eden bir başka olağanüstü mobil fotoğrafçılık sanatçısıdır.

Çok sayıda düzenleme özelliğine sahip iyi bir tetikçi arıyorsanız, Samsung Galaxy S24 Ultra‘da her ikisinden de bolca var. Bahsetmiyorum bile, birden fazla çözünürlükte RAW fotoğraflar çekmenize olanak tanır. Google Pixel 8 Pro , her açıdan mükemmel bir tetikçidir ve tüm cihazlar arasında en iyi yazılım hesaplama ve dinamik aralık özelliklerini sunar. OnePlus 12, selefine göre de önemli bir görüntüleme yükseltmesidir. Tercihiniz iOS ise iPhone 15 Pro ve Pro Max en iyi seçeneklerinizdir.

Satın Almalı Mısınız?

Evet, çünkü çeşitli görüntülerin yakalanması açısından çoğu telefondan daha çok yönlüdür. USD cinsinden dönüştürüldüğünde, diğer büyük markalı amiral gemileriyle karşılaştırıldığında rekabetçi olan modele bağlı olarak X100 Pro için yaklaşık 1.000 ila 1.200 ABD Doları arasında bir değere bakıyorsunuz.


Yazar Hakkında: Ted Kritsonis neredeyse 20 yıldır gazetecilik yapıyor ve düzenli olarak çok sayıda yazı yazıyor olmasının ötesinde, aynı zamanda hevesli bir fotoğrafçı. Her birinin bir sahneyi ne kadar iyi yakaladığını test etmek için yanına birden fazla akıllı telefon alan türden bir adam.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.